De ronde van Belgie Uit Stad en Dorp Van Elders. Militie zeg- den smaak zoolang Hier de namen Dercon Paul Henri Mechelen Devillers Hector Semey Maurice Gent Couvelance Noël Waqnelle (Luik) Dieljens Emanuel, Lier. V/atteeuw Leonard. Reynaerts Leopold, Efrussel. Perdaens Eugeen, Evere. Chartier Hector Gaston, Luik. Groux Gustaaf, Tamines. Lefevre Louis, Clemskerke. Noel Georges Vital, Haine-S1 Paul. Descamps*Angust, Jemappes. Met een oude pot koopt men een jonge zot. 2900 2500 Vandenbroucke Nestor, Antwerpen o— O moedige jongens Op uw graf zal ’t blomke bloeien Zal het gers zijn zaadje telen Zal de geluwe loover vallen Zal de winter sneeuw doen spelen, - Jaren, jaren, zullen omgaan, En de wereld in zijn roeren Zal met eerbied uw gebeente Deur de wijde ruimte voeren. 3500 3800 4000 41 oo Deur de ruimte, voor nen tijd maar; Later, uit Gods hemelzalen, Zal uw ziele op ’t heilig Kerkhof Weêr heur zalig kleed gaan halen. Pathëmata Mathëmata Lijden Leert Onder ’t Lijden In den nevel van den rampspoed wordt men, ach! zoovele wijs toch! nevel die den geest deurdringt en dieper boort daar, scherper straalt [daar Verders klooster. Onder deze Jufvrouwen zal ook een studiebond ingericht worden. De vervlaamsching van Gent en het De jonge dwazen meenen dat de ouden razen, maar de ouden hebben meer vergeten dan de jonge weten. CAESKERKE Overal zijn vlerken terrepapier en houten paneelen van de daken door den storm weggerukt. Van de opgebouwde woonsten zijn gaten in de daken geslegen. Van de in opbouw zijnde scheuren van Bruynooghe zijn de kepering en de gevels afgerukt. NIEUWCAPELLE.— Over eenige da gen wierden 14 van ons gesneuvelde legermannen alhier ontgraven, om over gevoerd te worden elk naar zijn geboor tedorp. Dappere jongens die, evenals ons helden van 1302, den uitzinnigen overmoed temden van den vreemden in breker.onzen Yzer wierd de Groenin- gherbeke van eertijds, maar ’t was voor den duitschen dwingeland nu, die 4 jaar lang ons overrompeld en vreedzaam volk gekneveld hield, die ’t 4 jaar lang heeft uitgizogen en met smerten heeft overgo ten. als het glanzen als ’t genieten van den voorspoed. Pathëmata Mathëmata lijden leert de krankheid nieten van ons menschzijn, lijden leert gezondheid achten, leert de weerde van zoo menige weldaad ook, die vroeger onbeschaft bleef. Lijden leert de diepte gronden van de vriendschap Lijden leert de wereld kennen met zijn broosheid, met zijn ongestadig wikkelen in de wage van ons leven. Lijden leert gewaar zijn leert ons deur - en - deur gevoelen hoe ’t geluk hier vasten grond mist- ’t leert de zuchtende ziele onthaken van dees aarde lijden leert omhoogewaartsschouwen, leert naar‘God gaan A. M. WOLIMEN. - Zaterdag 4 Maart is te Ant werpen de Albertville ingekomen uit Congoland. Onder de reizigers bevond zich de Kapitein - Commandant Cyr. Joole, van Woumen, die reeds een twin tigtal jaren dienst doet in Congoland, en zich daar gedurende den laatsten oorlog dapper onderscheiden heeft. Hij is gave en gezond teruggekeerd om hier eene welverdiende rust te genieten. NIEUWPOORT. Het herstel der haven. In antwoord op navolgende vraag van volksvertegenwoordiger Baels Eerbiedig wordt hierbij nadruk ge legd op den dringenden, aard der her stellingen voor Nieuwpoort-haven. Zoo lang deze niet voltrokken zijn kan er niet gedacht worden aan het hernemen der koopvaardij- en visscherijbeweging waar voor Nieuwpoort zoo gunstig geschikt is. De Yzer-streek kan niet herworden zonder hare haven, heeft debetrok ken minister hem kennis gegeven van de maatregelen, door zijn departement getroffen voor het in goeden staat her stellen der haven van Nieuwpoort 1Onderrichtingen zijn gegeven aan den bijzonderen dienst der kust aangaan de de te volgen richtingslijnen bij het bestudeeren der werken, tot herbouwing der staketsels en lage golfbrekers; 2. De aanbesteding voor het opruimen der wrakken in den havengeul, heeft plaats gehad op 23 December 11. 3. Het lastkohier voor het heropbou wen van den steiger in gewapend beton, die tijdens den oorlog vernield werd is goedgekeurd op 23 Januari 1922; 4. De baggerwerken in de havengeul worden regelmatig voortgezet ten einde de normal diepten van vóór den oorlog tot stand te brengen, t. t. z. 1,50 m. onder nulpunt in de toegansgeul en 2 meter onder nulp unt iri het strandings- dok 5. Het in goeden staat herstellen van de vlotkom zal eerstdaags kunnen aan worden. —o Maar dat er miserien zijn, en zullen zijn, wie moet het verwonderen? Waar is het gezag geweest om den vrede te stichten De landen hebben zich gedra gen als jongens, groote jongens als gij wilt, maar toch jongens. De deze alleen die als de Vader van al die jongens ie dereen had kunnen voldoen, wierd van kant gelaten, als van geen tel zijnde En nu zeggen de goddeloozen, radicalen of arnarchisten De Paus is de ware overwinnaar in den oorlog. Uit den reu zenstrijd die van Europa een bloedbad en een puinhoop heeft gemaaakt, rijst nu een overwinnaar op het Vatikaan Daarmede is de eeuwige en onaantastbare waarheid gewroken! maar helaas ten piijze van zooveel onschuldig bloed dat gevloeid heeft ten prijze van zooveel bitter geween dat gestort wierd door de schuld van dezen die zulke Waarheid niet wil den erkennen. Vandeputte Maria Beerst Vanroose Irma Eessen Vanhoutte Alice Vladsloo Vanderper Madeleine Vladsloo Veile Zoë Vladsloo Vlaminck Clara Vladsloo verschillige zusters van ’t inboorlingen, Christenen en Arabieren klagen putten in d’ aarde over zijn ge weldig optreden. Alles wordt in de war gebracht, en de toestand moet ver anderen. Vele engelsche staatslieden be ginnen het gewaar te worden, en eene gebeurlijke herinrichting van geheel Palestina wordt reeds te gemoet gezien en zelfs besproken als onvermijdelijk. o En Palestina is het eenige land niet, waar ’t niet en gaat. In Fiume hapert er ook iets. Ge weet wel, Fiume, de twist appel tusschen Italië en Servie, Fiume waar dichter d'Annunzio eens geregeerd heeft en eindelijk de pijp aan marten moest geven. Daar is ’t een burgeroorlog en revolutie. Het regeeringspaleis wordt aangevallen en een revolutionair bestuur komt tot stand, ’t Is toch te hopen dat de stad Fiume den vrede tusschen de lan den niet zal kunnen storen er zijn al miserien genoeg zonder dat er dat nog bijkome. Een brief uit Vladsloo. Alles goed. Meer dan hon derd huisgezinnen hebben een abonne ment genomen op de Yzerbode, een be wijs dat het blad in de smake valt. Vele gazetten geven eenen overvloed van beschrijving over moorden en branden eene soort cinema voor de inbeelding der jonkheid, hetgeen voor velen tot een ge vaar strekt en de aangebrande nieuws gierigheid tot voedsel strekt. Verstandige huisvaders bewonderen den moed van de nieuwe bode die zooveel gezonde spijze geeft aan den gqgst en allerlei nut tige wenken. Ons Vlaamsch volk wordt ieverig opgebeurd. Twee nieuwe schoollokalen werden opgericht een voor de huishoudkundige en een voor den vierden graad in de groote zaal van ’t klooster die als bij mirakel is blijven recht staan na den oorlog te midden de algemeene puinen, en waar een jaar lang de parochianen en naburen hebben mis gehoord. De zusters bouwen eene nieuwe kapel voor den dienst van dit huis. Het is een zegen voor onze bevolking, dat er op ieder dorp zielen zijn nader bij God om te bidden voor het gemeenebest terwiji zooveel in de onverschilligheid leven. M. Poincare en ’t Belgisch Voorkeurrecht. De kommissie van buitenlandsche zaken der Fransche Kamer heeft Woen- dag eene belangrijke vergadering gehouden, waarin M. Raymond Poincaré, voorzitter van den Fransche ministerraad, bevestiging heeft afgelegd van zijne politiek nopens het Belgisch volkeurrecht in zake Duitsche her stellingen, politiek welke hij ten tijde der konferentie van Cannes in den Se naat heeft uiteengezet, en waarover MM, Loucheur en Briand gestruikeld én gevallen zijn. M. Poincaré wil niet dat er geraakt wordt aan het Belgisch voorkeurrecht. Omgereden en bestolen. De gravin Volgens een laatste schrijven van den Minister zal de klas 1921 in twee ma len, namelijk in Juni en in December 1922, tot den weykelijken dienst ge roepen worden 1922 in December - ini ^-3 net eerste deel der geroepen klas zal bevatten a) de miliciens in het le semester ge boren b) de aangenomen militievrijwilligers welk hun datum van geboorte ook weze. Het tweede deel der opgeroepen klas zal bestaan uit de miliciens in den loop van het tweede semester geboren. Nochtans zullen de miliciens aan geduid voor de scholen voor reserve onderluitenant opgeroepen worden die der klas 1921, op 16 Augustus 1922 die der klas 1922 op 5 December 1922 De Heer Minisrer van Landsverde diging, is eventwel geneigd aan de uit gestelde miliciens der klas 1920, die als miliciens van 1922 vóór eene school van Reserve- onderluitenant ingedeeld werden toe te laten op 16 Augusti 1922 onder de wapens te treden op voorwaarde dat zij voor 1 Juli aanstaande tot den dienst aan geduid wezen. De meesterschool komt in aanpesteding DeS1 Josefsschool is in onderhandeling. De hofstede van Henri VanDerPerre aan de kotjes is aanbesteed door den staat. o De Heeren van de per manente deputatie gezónden om getuige te zijn van de examens ondergaan door de dochters die de driemaandelijksche cours van huishoudkunde gevolgd hebben stonden in bewondering voor de be kwaamheid en ervarenheid die de leer lingen aan den dag gelegd hebben. Een nietig verschil ontstond tusschen de medekampstersbewijs hoe ernstig deze coursen gevolgd worden en welk nut van dezelve te verwachten is. Beste gelukwenschingen aan de ieve- rige dochters die hunne pogingen bekroond zien. Zie hier per alphabetische orde de namen dergene, die aan een der beide coursen deelgenomen hebben. Jufvrouw Anseeuw Alma Vladsloo Amery Helena Eessen Beuselinck Esther Beerst Blanckaert BrigittP Beerst Boutens Maria Vladsloo Bracqx Madeleine Vladsloo Depuydt Camilla Depuydt Marcella Dekeyser Martha Devreker Madeleine Devarrewaere Marguerite [Beerst] Huyghe Dina Vladsloo Haerynck Maria Hoet Irma Maes Margaretha Eessen Rommelaere Elisa Vladsloo Peel Germaine - Slembrouck Ira Tolpe Elza Verplancke Zulma Eessen Vanthuyne Flora Vladsloo Irma Maria Woumen Vadenbussche Zulma Vladsloo De brandende kwesties komen stillekes aan op den woorgrond in onze binnen- landsche politiek, der Hoogegchool militaire vraagstuk. Voor de eerste hebben de kamer- afdeelingen reeds eene kleine uitspraak gedaan die, hopen wij vast, wat beter zal lakken in de kamerbesprekingen Want de commissie voor de Vervlaam sching van Gent, waarin bevoegdheden zitten uit alle partijen, hield verleden Zondag eene buitengewone vergadering te Brussel en ’t besluit was Gent moet vervlaamscht worden met uitsluiting van gelijk welke andere oplossing. Voor het mjjitaire vraagstuk heeft d« Regeering zich uitgesproken tegen het wetsvoorstel Vandervelde dat zesmaan den diensttijd wil invoeren. Maar Vandervelde die wilde slim spelen bond den zesmaanden diensttijd en de gewestelijke indeeling aan malkander. Hij hoopte alzoo de Vlamingen mee te krijgen vermits deze de gewestelijke indeeling op hun program hebben. Nu wil Devê'ze minister van Lands verdediging nog slimmer spelen. Al de verschilligeSquaestien die aan het militaire vraagstuk verbonden zijn wil hij door verschillige wetsontwerpen doen oplossen. Iedereen zal alzoo zijn goes ting hebbed en ja of neen kunnen gen over afzonderlijke punten. Dat is allemaal heel schoon en wel maar zal de. ,gewestelijke indeeling er niet door uitgecijferd worden? Geen enkele partij is! sterk "genoeg om zijn wil er door te krijgen. Als de Vlaamsche groep nu zegt neen voor de zesmaanden diensttijd, dan zullen de socialisten zeggen neen voor de gewestelijke indee ling, en alzoo zal Devèze, die vlaamsch- hater en militarist is, zijne eigene plannen er door krijgen omdat hij alleman zal verdeeld hebben, Vlamingen waakt. —o En a propos van militaire hervorming zal men er op peizen om den zedelijken toestand der kazernen ook wat te ver beteren. Nooit zal het leger in der Vlamingen vallen zoolang de vlaamsche en zedelijke hervormingen niet degelijk ingevoerd zijn. Dan alleen zullen onze jongens zich daar ’t huis kunnen gevoelen, dan alleen .•zullen.vader en moeder wat gerustheid voelen over hun binnengeroepen zoon. Dat is eene hoofdzaak voor de sterke inrichting van het leger maar hier gelijk in vele dingen wordt de hoofd zaak maar al te dikwijls verdrongen door de bijzaken. o De kamer bij hare bespreking over herinrichting der Landelijke politie heeft het amandement Maenhout ge stemd tegen het gedacht van ’t ministerie. De veldwachters zullen tevreden zijn nu zullen zij winnen in gemeenten beneden 1008 inwoners 3200 fr. in gemeenten van 1001 tot 1500 3500 1501 2900 3800 2001 2500 4000 25o1 3ooo 41oo 3ooo en meer inwoners 42oo fr. Dat is eene aanvangswedde die om de 2 jaar 3 t. h. verhoogd wordt. Daar bij zouden de veldwachters eene kleine boerderie mogen begaan, van eene of twee koeien. Err twee kleine gemeenten zouden mogen samen span nen om een enkele veldwachter te heb ben. Als ’t Senaat maar van ’t zelfde ge dacht is in die zaak. o Het wetsvoorstel van Volksvertegenwoor diger M. Baels tot oprichting eener na tionale voorzorgskas voordezëevisscherij wierd in al de afdeelingen der Kamer zeer gunstig onthaald, ’t Is te hopen dat dit voorstel weldra eene wet zal worden en dat onze dappere visschers die tot nu toe zoo verstooten waren in hun hard leven, weldra die vol doening zullen krijgen waar naar zij altijd getracht hebben, en waar voor M. Baels altijd op de bres gestaan heeft. Het doet ons genoegen aan te stip pen dat onze Volksvertegenwoordigers de belangen van hun volk behartigen. Wij rekenen voort op hen tot de verwezenlijking van alle billijke en rechtmatige verbeteringen in ons zoo geteisterd arrondissement. o M. Bemelmans en de overige leden der Belgische afvaardiging in de Herstellingskoinmissie. zijn te Berlijn gaan onderhandelen en hebben daar een Duitsch- Belgisch akkoord gesloten Belgie za! in Duitschland bestel lingen in natura voor een bedrag van minstens 1 milliard 500 miljoen mark- goud voor het jaar 1922. De Belgische bestellingen zullen verricht worden door gevestigde nijveraars, met uitsluiting van alle tusschenhandelaars. Belgie mag natuurlijk zelf den aard koopwaren kie zen, derwijze dat de Duitsche leveringen geene mededinging zullen doeir, aan onze nationale voortbrengst. Hot levens middelen en ciment, zijn bepaald uitge sloten. Het kontrakt, om geldig te zijn, moet goedgekeurd worden door experten der Intergeallieerde Herstellingskommis- sie. ■I

De Yzerbode (1922-1940) | 1922 | | pagina 2