Over Vlaamsche beweging Oudecappelle Amerika Karel Van Eecke, Aalmoezenier der Vlaamsche boeren in Normandie. van 26 Maart 1922. DE ONS LIMBURG geeft ons eene we- tensweerdige beoordeeling over de bel- gische en vlaamsche toestanden na de Kamerverkiezingen van November 1921. Zij is getrokken uit een fransch dagblad 1’ Echo de Chine dat verschijnt te Changhai de groote chineesche zeeha ven. Ziehier dit schoon stuk Deze uitslagen zijn beteekensvol, bij zonder wanneer men denkt dat de Katho lieke partij in zeer ongunstige voorwaar den heeft moeten strijden de verdeeling der Katholieken op taalgebied had inder daad vele krachten verlamd. Ex Premier M. Carton de Wiart voorziet dat door deze versterking der Katholieke partij een nauwer samenwerking komen zal tus- schen de verschillende leden Sedert de verkiezingen zoo zegt hij zijn de verschils- meeningen al minder scherp en de geesten zullen langzamerhand kalmer worden» Dat hopen wij ook met dezen staats man, die waarlijk met wijs en voorzich tig oordeel het land bestuurd heeft in zeer moeilijke oogenblikken en daarom het vertrouwen van allen gewonnen heeft. Eer zijn mandaat ten einde liep heeft hij een bewijs gegeven van staatsmanswijs- heid met de benoeming van M. Van Cau- welaart den gevierden leider der Vlaam sche Beweging als Burgemeester van Ant werpen, aan den Koning voor te stellen. Daarin heeft hij enkel beantwoord aan het uitdrukkelijk verlangen van den ge meenteraad en van de bevolking. Het was voor hem geen kleine verdienste te dur ven weerstaan aan den vloed van laster, waar M. Van Cauwelaart mede beladen werd door tal van bladen, door degene vooral die denken dat men ophoudt zijn land te dienen wanneer men juist ter wille der nationale eenheid de belangen der meerderheid verdedigt. Zeker de hoop van den Ex - Premier is gegrond. Maar opdat die hoop werke lijkheid worde, is het toch noodzakelijk dat het ministerie dat komen zal, vol doening schenke aan de rechtmatige eischen der Vlamingen. Deze werden ja als ondergeschikten in Belgie behandeld en hun taal werd veracht tot heden. De Vlaamsche Beweging bestond voor den oorlogde vlaamsche eischen werden enkel meer bepaald en stelselmatiger uitgedrukt in de laatste tijden. In zijn troonrede naden.wapenstilstand beloofde de Koning, die niet vergeten had dat 80 zijner soldaten aan den Yzer Vlamingen waren, volledige gelijkheid met de Walen in rechte en in feite. Zoo betaamt het ja in een land dat uit twee verschillende rassen bestaat. De Vlamin gen hebben drie jaren geduld gehad en tijdelijk hun eigen belangen voor de alge- gemeene belangen van het land van kant gesteld. Maar nu is de overgangsperiode voorbij het volk wil niet langer meer wachten, en het algemeen welzijn vergt dat het land van die malaise verlost worde. Eendracht maakt macht is de leuze der Belgen en België kan enkel machtig wor den door de samenwerking der twee ras sen deze nauwe samenwerking is van den anderen kant ónmogelijk ineen gezin waar alle kinderen niet op den zelfden voet gesteld worden. De verkiezingen hebben trouwens klaar bewezen dat de oplossing door heel het Noorden van België geeischt wordtde Katholieke groep bevat ongeveer 50 voorstanders der Vlaamsche Beweging allen op grond van een Vlaamsch programma gekozen. Dat is opvallend vooral daar de Nationa listen, die beweren het. monopolium der Vaderlandsliefde in pacht te hebben, zoo deneenigsten zetel dien zein 1919 gewon nen hadden er nu bij ingeschoten hebben. Ze behaalden overal een zeer klein getal De Talrijke Families. De Bond der Talrijke Families heeft te Brussel onder voorzitterschap van Staatsminister Levie, een belangwek kende vergadering gehouden, waaraan de afgevaardigden van de 22 gewestelijke arrondissementskomiteiten deelnamen. De Bond die, voor een jaar onge veer 2000 leden telde, heeft er op heden 12,000. Onder de gunstige uit slagen, tijdens het afgeloopen dienstjaar bekomen, wijst de bond op vrijstellingen en verminderingen van gemeentetaksen toegestaan aan de talrijke families door verscheidene gemeenten uit het ar rondissement Verviers. Op pandringen van den Bond werd een wijziging aanvaard op het wets ontwerp over den openbaren bijstand dat in de Senaat ter bespreking ligt deze wijziging behoudt het recht op bijstand voor de vrouw die kinderen ten haren laste heeft, zelfs wanneer het oudste kind den ouderdom van zes tien jaar bereikt heeft. Een kommissie werdt samengesteld om het ontwerp van krijgswet te onder zoeken, welk eerlang door de minister van landsverdediging het Parlement zal voorgelegd worden, ten einde de te vragen voordeelen voor de talrijke families bij de bespreking van het ont werp, te bepalen. Een andere kommissie werd ge vormd voor het zoeken van verbeterin gen, ten voordeele der talrijke families in zake goedkoope woonhuizen. De vergadering drong aan op de noodza kelijkheid een drukkf propaganda te voeren. De eischen, door den Bond gesteld, zullen bijval genieten naarmate het getal leden aanzienlijker en de werkzaamheid der aangeslotenen meer uitgebreid zijn. Men hoopt dat de bond op het einde van den Zomer 50,000 leded zal tellen. het tweede halfjaar van 1921, toont aan dat er, in dat tijdverloop, veel minder geboorten dan in 1920 waren. Te Parijs is de daling snel en on afgebroken. In de zes eerste maan den van 1921 waren daar 27.489 ge boorten, en in de zes laatste maanden van het zelfde jaar waren er maar 24,522. Te Nantes zijn de cijfers voor de zelfde twee halfjaren 1,967 en 1,767 te Straatsburg, 2,221 en 2,083 te Tou louse, 1,642 en 1,453. In al de andere steden is de toestand gelijkaardig. Deze vermindering, die als hoofd oorzaak de onvoldoende vruchtbaar heid der jonge huisgezinnen heeft, wordt nog vergroot door de snelle vermin dering van het getal huwelijken. In 1919 en 1920 werden, tengevolge der demobilisatie veel huwelijken ge sloten men kwam tot eene normale verhouding, doch in 1922 plofte het ge tal letterlijk omlaag. Het is van nu af zeker dat, in het loopend jaar het getal overlijdens dit van de geboorten zal overtref fen. De Nationale Bond voor den aan groei der Fransche bevolking stelt voor om aan dezeonrustwekkehde toestand te verhelpen dat al de bewerkers van ge boortenbeperking streng zouden ge straft worden en dat er aan de talrijke huisgezinnen een afdoende hulp zou verstrekt worden met hen op billijke wijze te behandelen voor wat den duur- tijd van den militairen dienst betreft, zij die aan het land het grootste ge tal zijner soldaten leveren. En terwijl de bevolking van Frankrijk afneemt, neemt deze van Duitschland snel toe. tn1920 waren cr, inderdaad in Duitschland 623,000 meer geboorten dan overlijdens, en voor de eerste helft, van 1921 beliep dit getal reeds 369,000 Ondanks het verlies van een deel van Opper-Schlezië. Bereikt Duitschland thans een bevolkingscijfer van 62 mil joen zielen, terwijl Frankrijk niet meer dan 39,600,000 inwoners telt. Eerst Rellemscappelle genoemd, dat zeker voortkomt van Rellem, eene rijke familie daar woonachtig van in de vroeg ste tijden en die er de eerste Kapelle stichte. Het was eene afhankelijkheid van de aloudvermaarde abdij van Loo. Die familie, zeker uitgestorven zijnde, heeft de plaats en tie Kapel aan die abdij afgestaan en zoo wierd de naam veranderd in Oudecappelle. In 663 is er reeds sprake dier plaats, daar Adalfridus leenheer te Alveringhem. aan S’ Omaars abdij goederen gal, ge legen op dat grondgebied. De Kerke dagteekende van de XIV eeuwe was toegewijd aan jan Baptiste en verving de oude kapel. Zij was zeer schoon en bevatte menige Kunstweer- den. De toren was een echt juweeltje. Een nonnenklooster, eene afdeeiing der Grauwe Zusters van Loo was er sinds eenige jaren gesticht, het was onlangs hersteld en vergroot geweest. De Zusters hielden er school voor de kinders der beide geslachten. Men zegt nu, dat zij de plaats zullen verlaten. Oudecappelle was pas, om zoo te zeg gen geheel herbouwd geweest door het verbreeden van den steenweg die van Loo, door de gemeente, naar Dixmude loopt. In den oorlog van 19141918 is het dorp door de Duitschers totaal vernield geweest, niéts is overgebleven, alles is er in brokken en stukken gescho ten. Oudecappelle bevatte 350 inwoners die zich meest met den landbouw bezig hiel den. Daar vond men ook de VI.i of V" Vladen eeneuitgeotroirta v 1 a Lie.en die, zegt zien, de oorsprong is van Vla ming. Vla, zou effen zijn en zoo zou Vlaanderen eene effene streke beduiden. Men zegt inderdaad van over ouds van eene met water gevulde kuip vlammende vol, dat effen of geheel vol, beteekent. In 1584 was deze plaats onbewoond door de gestadige oorlogen die in Veurne Ambacht woedden en de peste miek nog verscheidene slachtoffers onder de We- nigen die er nog gebleven waren. Nu is men aan het heropbouwen dier vernielde parochie en reeds is de pastorij en ’t klooster voltooid. Menige andere gebouwen zijn al op gemaakt en binnenkorten tijd zal Ou- decappeh c zijnen vorigen rang in Veurne- Ambacht bekleeden. Geheimzinnige Verschijnselen Vreemdsoortige Blauwe Vlammen Uit verschillende plaatsen in Amerika en Qanada komen allerlei zonderlinge be richten over vreemdsoortige verschijnse len, die de hoofden en gemoederen en vooral de fantasieën van talrijkemenschen daar in beweging brengen. Het moet namelijk zijn voorgekomen, dat in verscheidene huizen plotseling blauwachtige vlammen werden waar genomen, die uit de muren en zelfs uit de matrassen en karpetten kwamen. In een boerderij tè Antigonish (Nieuw- Schotland) namen de verschijnselen zulk een beangstigend karakter aan dat de bewoners niet langer in huis durfden blij ven. Dr Walter Prince, directeurvan het Amerikaansche genootschap voor weten schappelijk onderzoek, bleef er een week lang.aan het speuren naar de oorzaak van het mysterieuse gedoe, maar zonder resultaat, zoodat de bewoners der boer derij ten slotte besloten, hun huis maar te verlaten. Een hypothese, door den geleerde Ed- De Yzerbode Bijvoegsel van o— Wij vernemen met genoegen dat het ministerie van Spoorwegen eene prijs vermindering heeft verleend aan de talrijke familien die ten minste vier kin ders onder de 18 jaar tellen en wanneer zij met 3 of meer leden in groep op reis gaan die vermindering zal met de aan staande lente toegepast worden. Onder het huidig stelsel, betalen kin deren onder acht jaar slecht 50 t, h. van den vastgestelden prijs. Onder het nieuw stelsel, zullen zij enkel 25 t. h. hoeven te betalen. Een voorbeeld zal alles duidelijker maken vier per sonen eener zelfde familie gaan op reis de vader betaalt de volle som de moe der betaalt de helft de zoon of de, dochter min dan achttien jaar oud, ook de helft, en een kind onder de acht jaar. 25 t. h. of een vierde van den prijs. De Ontvolking van Frankrijk De geboorte vermindering wordt in Frankrijk ontrustwekkend. De statis tiek van het bevolkingscijfer voor de bij zonderste Fransche steden, gedurende stemmen, en haalden met hunne scheur lijsten anders niets uit dan nadeel te be rokkenen aan de partij der orde. Wanneer ook dit vraagstuk.in een geest van rechtvaardgiheid zal opgelost zijn, dan zal de nieuwe regeering de Belgische eenheid bevestigd hebben, dan zal ze een schoone bladzijde geschreven hebben in het boek der geschiedenis dat de Belgen deze laatste jaren door hun roemvolle daden zoo prachtig versierden. VOOR DE BEETEBRAKERS. Wij knippen uit eene bijdrage het volgende, daar het ons onmogelijk is, door overvloed van kopij, gansch het artikel over te nemen Voor de werklieden uit West- en Oost- Vlaanderen, aan wie het nuttig ware werk te verschaffen voor het bineeren en ontdoen der beeten, zij mogen schrijven op volgende adressen «Les fils d’Albert Bouchon, usine de Nassandre par ia Ri viere Thibonville, Eure.» Mr le Comte Thibault de Béru, agriculteur, président du syndicat du Neubourg, Quittebeuf, Eure. M. Lecerf, vice-prèsident du syndicat Maire de Touville, par Montfort sur Risle, Eure. De prijzen zullen dezelfde zijn als in de voordeeligste andere beetenstreken van Frankrijk die heeren zullen zorgen dat er niet te klagen is, wat aangaat kost en slaping, of vergoeding voor kost en sla- ping, en werk verschaffen aan de aan vragen voor zooveel er aan de hand is. Men verlangd enkel werklieden leden van hun parochiaal syndikaat, aange sloten bij het West-Vlaamsch of 'Oost- Vlaamsch Verbond der uitwijkelingen, eerlijk en deftig en de zondagrust onder houden. De Stem zal op tijd en stond de ge westelijke Vlaamsche vergaderingen aan kondigen die dezen zomer zullen gehou den worden te Pontaudemer, Le Neu bourg, Breteuil sur IIon, Verneuil sur Avre (Eure), Laigle, Fert-Frèsnel (Ome). Herman Vanderoucht Letterkundige LOO Tot hier toe I’Echo de Chine Hoe dood jammer dat de bladen die hier ten lande verschij nenpour la défense des intéréts francais - niet een beetje in de leer gaan bij hun wijzen con frater in het verre Oosten.

De Yzerbode (1922-1940) | 1922 | | pagina 5