Go d EN VAN HET ARRONDISSEMENT, jaaWANG. ZO A'DAG9 VIJFDE Apen en Leeuwen. Onze Kamer. Slechte Gazetten. Staatkundig Overzicht, c T Kiuislnieuvvs. 1 jxxix:-::-;-:-::-?:-:-:;;::;:-: VERSCniJniEMDE ELKEW ZOXDAG, het “e veel het middeiT altijd I» onze aan- beliegt welke ven hij heeft Mongrovejo tot overste benoemd van zijn krijgshuis, in vervanging van Tristany, die tot opperbevelhebber der Carlistiscbe legers van Catalogne is aangeduid. Sedert Turkije niet meer betalen kan, ver ontrust de openbare denkwijze in Engeland zich niet meer over haar dan in de maat der Engelsche belangen, in hunnen meest bekrom pen zin. werken, vreemde zeden verwerpen, vreemde religiehaat bevechten!.... 't Zijn Apen die door ’t liberalismus misleid hunne voetprinten stellen in deze van vreemde Godverloochenaars en religievervolgers. ’t Zijn Apen die toejuichen met de Italiaan- sche movers, den Paus zijn goed en zijn erfdeel, zijne rechten en vrijheden beroovende. ’t Zijn Apen die de vervolgingen van Zwitser land goedkeuren. ’t Zijnd pen vooral deze die willen doen wat Bismarck zoo woest en schijnheilig uitvoert in Bruisen. Zij ook zij willen de Kerke bestrijden en ons oud vlaamsch en katholiek geloove ver smachten. Als zij de processiën verbieden, als- iNsciiniJVïN’GS-pnijs. FR. 5-®®, per jaar; Fr. ‘-J-S®, per 6 maanden. Ten allen tijde waren de Belgen bekend voor hunnen onverschrokken moed en hunne ontem bare heldhaftigheidten allen tijde wierd hunne liefde voor vrijheid en zelfsbestaan hooggeschat: ten allen tijde scheen hunne verknochtheid voor Godsdienst en Vaderland uit, ten allen tijde wisten zij hunne zeden en eigengebruikén te bewarenen nimmer lieten zij zich medesleper door vreemde mogendheden noch vreemden invloed. Het waren Leeuwen als het er op aankwam hunne rechten en zeden te handhaven, hunnen Godsdienst en hunne haardsteden te verdedigen. Doorbladert de Vaderlandsche geschiedenis en geene bladzijde zult gij overslaan zonder het klaar bewijs er van te vindenieder tijdstip z il u toonen hoe zij geld en goed, leven en bloed wisten te slachtofferen om deze dierbare schat ten te bewaren. Als Leeuwen zoo streden zij, als helden zoo stierven zij. Liever de dood dan de schande. Nu gaat het anders. Waar is de tijd dat Pieter De Coninck en Jan Breydel het getal hunner vreemde vijanden niet tellende blijde waren te vernemen dat zij zoo talrijk waren om zooveel te dapperder te kunnen strijden? Die tijden zijn voorbij. De Godsdienst bezielt een deel onzer bevolking niet, en ’t liberalismus heeft de Leeuwen in Apen erschapcn. Neen: ’ten zijn geen Leeuwen meer die vreemde macht bestrijden, vreemd geweld tegui- Ter gelegentheid van de wapenschouwing die in de maand November voor eenen dag heeft plaats gehad, zegt het WeekbladNeen, klerikale gazetten, gij bedriegt en wetens en willensde miliciewet, thans tot in hare laatste monsterachtige schik- king wordt uitgevoerd, is wel waarlijk de klerikale miliciewet. Of te wel het Weekblad kent de miliciewet niet, of te wel ’t is hij die wetens en willens bedriegt en beliegt. Daar is geen ander uit komen, wantHet inroepen der mannen in onbepaald verlof is opgeleid door het .artikel van de wet van den 3 Juni 1870 die luidt als volgt Een koninklijk besluit zal de noodige maatregels vomenschrijven om rap het inroepen van de man nen in onbepaald verlof te doen. Deze mannen kun nen verplicht worden hun te vertoonen met hunne soldatenkleederen IN twee wapenschouwingen s jaars en hunne woonst in 't uitland slechts te vestigen op zekere voorwaarden. Ziedaar de wet van 3 Juni 1870. Nu wie heeft er die wet geteekend? De liberale ministers Pirmez en Bara. Wie heeft ze voorengedregen De liberale minister van oorlog Renard. Wie was er aan’t hoofd van ’t liberaal ministerie? Frère!.... En ’t Weekblad durft dan nog stoutweg zeg gen ’t Zijn de klerikalen die liegen en bedrie gen en de wet gemaakt hebben Meent gij, konfrater, dat men altijd uwe appels voor eieren zal nemen? of hebt gij zulk klein gedacht van uwe lezers dat zij altijd uwe pillen zullen inslokken schouwd. Het eerste is het H. Hert van Jesus gelijk het in het onderstuk te lezen is Cor Jesu consolatio afflictorum miserere nobis. (Herte van Jesus Troost der bedrukten heb medelijden met ons.) Schoon is 't, dat kan niemand looche nen, doch wij zouden in de roos dien groenen krans met die roode bloemen willen weg zien. Men vindt dat het aanzicht van Jesus te dor van kleur is doch men peist niet dat onze Zaligmaker in den Oosten levende als mensch kon mede- deelen van den bruinachtigen tint dier volkeren. Nogthans indien de kunstenaar wat meer glans gegeven had aan het hair, hij hadde grootelijks die bemerking kunnen ontgaan. Logge" v»ni’j b.^pertste vr" Mfet al te laag zelfden kant si punt van het 1> .a.,o naderen? Hierin zouden wij geern tegengesproken zijn. D. Na dat de Minister van oorlog nét ontwerp neèrgelegd had, behoudende de zelfde getallen van verleden jaar in 't kontingent van het leger en de milicie-lichting voor 1876, heeft men deze week begonnen met een incident aan-- gaande hetgene de achtbare heer Kervyn de Lettenhove gezegd had wegens het ouderwijste Brussel en te Eecloo. De achtbare volksvertegen woordiger van Eecloo had vastgesteld dat het onderwijs in die stad veel beter gegeven wordt dan te Brussel, en M. Funck had geantwoord dat M. Kervyn cijfers uitvond. M. Kervyn kon met die grove beleediging niet beladen blijven en bewees dat hij ten volle de waarheid gezegd bad. De Burgemeester van Gent is ook aanveerd geworden als Kamerlid. Men heeft het budjet der buitenlandsche zaken beginnen bespreken. M. Bergé heeft uit leggingen gevraagd over het volgende feitde Paus heeft onlangs gezegd dat de katholieken nu moeten trachten te bekomen dat het geer-Slijk huwelijk voorliet burgerlijk huwelijk'zou ko men. Eenige katholieken hebban «ene petitie in dien zin naar den Koning gezonden. Wat zal het gouvernement doen? M. d’Aspremont-Lynden antwoordt dat de katholieken die de petitie op gesteld hebben den Paus slecht verstonden, gelijk Z. H. dit naderhand zelf heeft uitgelegd. De katholieken verdedigen de grondwet, maar willen ze niet omver werpen. Nu begint M. Bara een hoop dwaasheden uit te kramen, waarop M. Cruyt antwoordt dat de Paus bij de katho lieken Koning is voor geestelijke en wereldlijke zaken. Daar kwam M. Guillery tegen op en be weerde dat de Paus geen Koning was. M. Malou komt nu wéér verzekeren dat de katholieken, verre van de grondwet te schen den, ze altijd zullen verdedigen. Aan de petitie zal geen gevolg gegeven worden. M. Bara her begint zijne zagerij dat wij slechte katholieken zijn. M. Malou verdedigt het gedrag van het ministerie. M. Guillery bekent dat er niets op het minis terie te zeggen valt, maar hij wil niet hebben dat de Paus den titel van Koning zou dragen. M. Woeste verklaart weer dat de katholieke meerderheid de. grondwet eerbiedigt en verde digen zal. Hij bewijst dat de liberalen alle wetten willen omverre werpen. Dat wij goede ----- ’t Nieuwjaar nadert, en de slechte gazetten worden wederom overal met geheele vrechten - rondgezonden. U t Is te zeggen nu dat zij alzoo op reis zijn, 11 leelijkste brokken voor later weggeleiu. M De katholieken zullen in deze omstandigheid II hunnen plicht weten te doen. Wat zeggen wij J zij zullen op dit punt meer doen dan te vooren, omdat het hoe langer hoe noodiger wordt. Het slechte dagblad verwoest deugd, ouder- liefde, onschuld, eer. Daarvoor heeft het duizend middels, in zijn nieuws gelijk in zijne feuilletons, in zijne artikels gelijk in zijne staatkundige berichten. Katholieken, het slechte dagblad is een moordenaar Gij bezit uw geloof ongeschonden welnu, het slechte dagblad zal aan dat geloof den dood steek geven. De vrede is in uw huis, het geluk in uwe familie. Welnu, het slechte dagblad zal geluk en vrede bevechten en dooden. Die moor denaar is bovendien een van de gevaarlijkste soort. Hief hij den moordpriem dreigend op, gij zoudt misschien kunnen vluchten of u verweren maar hij doodt u bij middel van vergift, en bij ieder occasie geeft bij u eene vergulde pil in, die allengskens het bloed doet bederven. Op uwe hoede dus 1 WESTSTRAAT, 62. De Nationale Vergadering heeft hare beraad slaging geëindigd betrekkelijk artikel 14 van het wetsontwerp op de kiezingen. Het voorstel dat vraagt om de arrondissementen niet, dan door eene wet te wijzigen, in geval de verdeeling der stemmen dit eischt, is aangenomen, De Fransche regeering heeft, na herhaalde beraadslaging, besloten, geen gebruik te maken van de wapenen, welke de staat van beleg haar tegenover de redevoering van de Cassagnac geeft, en dezen enkel voor de rechtbank te vervolgen. Het feit der redevoering te Belleville, en door versebillige dagbladen van Parijs overgenomen, zal dus in den aanstaanden zittijd van assisenhof der Seine ongeroepen worden. De voorzitter van net recnter-centrum heeft oen vo >rstel neergelegd betrekkelijk de ontbin ding der Kamer en de aanstaande kiezingen. De hoogdringendheid is voor dit voorstel aange nomen, waardoor de samenroeping der nieuwe Kamer tegen 4 Maart 1876 bepaald wordt. Frankrijk heeft door den dood van den heer Schneider een zijner grootste industrieelen ver loren. Hij was directeur der bekende werken te Creuzot, heeft ontzaglijk veel voor zijne werk lieden gedaan, en ondank ondervonden, toen de werklieden door den lateren chef der commune, Asay, waren opgeruid. Volgens zekere geruchten zou de politiek niet vreemd zijn aan de reis van den koning van Denemark naar Engeland de vorst zou aan het Engelsch gouvernement eene kuiperij kenbaar gemaakt hebben die zijne kroon in gevaar zou brengen. Toen Oscar, de pruisischgezinde koning van Zweden, verleden zomer naar Berlijn ging, zou hij den grondslag van een offensief en defensief verbond met Duitschland gelegd, den heer von Bismarck zijne toegenegene medehulp beloofd hebben in de verwikkelingen die in de toekomst niet ontbreken zullen. De uitslag zou de ver deeling van Denemark zijn, Jutland, sedert lang door Duitschland bewacht, zou de prooi van dit onverzadelijk volk worden, dat de zoo diep onrechtveerdige aanhechting van Sleeswijk heeft gepleegd, tegen de uitdrukkelijke bepalin gen van het verdrag van Praag. Wat het koninkrijk Denemark aangaat, het zou do be- looning zijn van den onderdanigen koning van Zweden, en de unie van Colmar, zou aldus hersteld worden ten profijte van den kleinzoon van Bernadotte. De procureur-generaal bij het Berlijnsche Kammergericht heeft een acte van beschuldiging tegen den voormaligen ambassadeur te Parijs, graaf Henry von Arnim, bij het Hof ingediend; op grond der brochure Pro Nihilb, in Zwitser land uitgegeven, waarvan von Arnirn als de schrijver aanzien is, wordt hij beschuldigd van landverraad. In Spanje maakt het gouvernement van Madrid zich gereed, cm tegen het Carlistisch leger met aanzienlijke machten op te trekken. De dagbladen spreken van 200,Q00 mannen, die Navarra en de Baskische provinciën, gaan over weldigen.... Zij verklaren dat het gedaan is met deCarlisten. De gemakkelijke zegepralen, die Jovellar en Martinez Carnpos in Valentia en in Catalogue behaald hebben, schijnen hun een vast pand van nieuwe bepaalde uitslagen in het Noorden. Volgens hen, blijft er don Carlos geen andere hoop meer over, dan er zich door een Convenio uit te trekken, of <>p nieuw in Fran krijk te vluchten. Het antwoord van don Carlos is reeds gege- Hetgeen wij de verledene week zegden over de nieuwe glasvensters schijnt niet algemeen goedgekeurd. Daar zijn er die vinden dat de kerk te meer verduistert door de glasschilderijen. Ja, maar zij overwegen niet dat eene kerke zoo klaar niet mag zijn als eene danszaal, en dat het halfduister zelve tot het gebed opwekt. Wilt gij daarvan overtuigd zijn? Gaat in eene kerke waar er zijde-kapellen zijn. Meent gij dat hij, die bidden wilt in de klaarste plaats der kerk zal zitten? Neen, hij zal ergens in eene zijde-kapelle gaan die duisterder is zelfs wanneer die kapalle zoo stil niet zoude wezen als andere plaatsen. Waarom? Omdat het halfduister min verstrooit en meer tot God verheft. Genoeg daarvanweerom gekomen tot, nieuwe glasschilderingen één voor één i M AA NKON'DIGINGEN. BEKENDMAKINGEN 15 centiemen den drukregel. Alle afliclien bij den Uitgever van dit blad gedrukt, worden eens kostvku in hetzelve overgenomen. Kostvrij ook, zal meermaals ’s jaars in de GAZETTE overgenomen worden een bericht der inschrijvers hun beroep of handel betreffende. Alle medfideelingen, artikels of brieven, moeten vrachtvrij en onderteekend naar het Rnreel toegezonden worden niterlijk legen den vrijdag noen. Men schrijft in ten alle tijde. Voor elk afzonderlijk nummer op het Bureel genomen 15 CENTIEMEN. - H-m n oc i—ui - Zi.5 50 BUREEL DER GAZETTE MARKTBULLETIJN. Een bulletijn, gevende de marktprijzen van Dixmude, Bergen, Kortrijk, Itousselare en Veurne verschijnt den Woensdag avond. Het zal aan de inschrijvers, op hunne vraac toegezonden worden, mits de toelaag van 75 CENTIEMEN s jaars.

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1875 | | pagina 1