i WIG?. ZEVENllia^BE JAARGANG. ZONDAG- 22 MEI 1887. 1050. VjAhst ARRONDISSEMENT GOD EN VADERLAND VRIJHEID EN MOEDERTAAL CHARLES REISERS^ leev N' Politieke nieuwtjes. Onlusten in Heneeauwen. Zaak de Malander. Liberaal verstand. Maren en Raden. Een schandaal. Verschijnende eiken Zondag B 265150 139 COLLECTION De Meetingen. r ixMAWL. ©alette tat inschrijver mag wegens zijn bedrijf O geprobeerd. De nn uit kapelletjes af- u«a& Woensdag heeft M. volksvertegenwoordiger n n n 'ff r -7//^2^»hwjii m, ru iiMWip 0,70 3,»» 7,»» 15,»» 5,»» voor zes maanden. Ieder de annoncenprijs is 15 c. -1 aan 4 fr. 50 per jaar of Q fr. 50 De affichen gedrukt bij den Uitgever worden eens kostvrij in de Gazette overgenomen en M. Beernaert heeft. Dinsdag, in de Kamer verklaard dat de opbrengst der veerechten gedeeltelijk zal gebruikt worden, om kalsijden te leggen en om geeoncedeerde bruggen af te koopen. Aan de geeoncedeerde bruggen is er nu gemeenlijk bruggegeld te betalen. Eens deze bruggen afgekocht, het bruggegeld bleve achter. Het wetsontwerp d’Oultremont op den persoon lijken krijgsdienst zal naar alle waarschijnlijkheid tot den zittijd van te naaste jaren verschoven zijn. En dan wordt het begraven met de zinking van nen groeten dienst. Het Fransch ministerie Goblet heeft zijn ontslag gegeven, omdat de Kamer der Afgeveerdigden hem haren rugge getoogd heeft. Het was een arm, dwaas en slecht ministerie, dat veel kwaad gedaan heeft. Zijn opvolger zal ook niet deugen, maar ook niet lange méégaan. Een verstandig en kloek bestier en mogen ze nog niet verhopen in Frankrijk. Klagen mag het volk nogtans niet; het krijgt het bestier dat het maakt tn.-i* viir) stemmen De Malander, gekozen van Audenaarde, zijnen eed afgeleid in het Vlaamsch. O In eenige streken van Henegauwen is er nog maals werkstaking. Die werkstaking is het gevolg van een besluit, over eene maand genomen door de hoofden der partij Defuisseaux, die veel gezag en invloed heb ben op de arbeiders van het midden en de streke van Charleroi. De wet Dumont is voor geen ziere in die werk staking. De liberale gazetten die het anders zeggen liegen en bedriegen. In Charleroi en omstreken slaat het vleesch niet op, hoewel eenige geuzen de dwaasheid begaan de beenhouwers hunner partij op te hitsen om hunne prijzen te verhoogen. De geuzen haten de boeren, de Waalsche geuzen be- zonderlijk kunnen niet verkroppen dat er iets ten voordeele der boeren gedaan worde, dat is waar, dat is onloochenbaar; maar dat de veerechten de oorzake zijn van de onlusten, ontstaan in de koolstreke, of dat zij de werklieden der nij- verheidsstreken gaan benadeeligen, dat is onzin en logentaai, De werkstakers zijn opgehuischt door socia- listsche redenaars en socialistsche gazetjes. Ze zijn de slachtoffers van eenige woelgeesten, die zoeken in troebel te visschen. Wij beklagen hen. Al wat zij gaan winnen met niet te willen werken en op hunnen poot te spelen is dieper in de armoede vallen en misschien in het gevang vliegen. Gelijk het gemeenlijk gebeurt van met er iets scheef zit, er zullen allerlei onrustwekkende tijdingen en maren van stijf slecht gaan uitge strooid worden. Wij waarschuwen onze lezers dat zij niet te lichtgeloovig mogen zijn en niet moeten verschieten. Onlusten in Ileiieyauwsu. Charleroi, 17 Mei. Dezen morgen rond den elven en half, is eene bende van 500 werkstakers van La Louvrière gekomen naar La Croyère om er eene meeting te houden en werkvolk mede te slepen. Rond den middag stond zij voor de metaal- fabriek van M. Pierard. De gendarmen kwamen op en dreven ze uiteen na uitgescholden geweest te zijn en uitgejouwd. Als M. Pierards werkvolk uit kwam, gerocht de bende weder te hoope en nam zij eene dreigende houding aan, rechtover de werkhuizen der maatschappij Franco Beige. De gendarmen chargeerden met den sabel in de vuist. De werklieden van den Franco Beige verlieten juist de fabriek voor te gaan noenmalen. Werkstakers en fabriekwerkers bevonden zich welhaast al dooreen en verscheidene dezer laatsten onvingen kappen en slagen van de sabels. Een werkstaker ontving eene gevaarlijke steek in zijne keel. Zekere Loor, drukker en opsteller van Le Cómbat van Defuisseaux, leidde de bende aan. Bemerkt door de gendarm, werd hij achtervolgd, gevangen en naar La Louvière geleid. Dijnamiet-aanslag Een baanwachter heeft de nacht van Dinsdag tot Woensdag, te Cronfestu, eene helsche machien, geladen met dijnamiet vinden liggen op de riggels van den spoorweg van Binché naar Haine Zij was geleid om den eersten trein, die er over reed te doen springen. Gelukkig dat ze gevonden werd De spoorbanen worden nauwkeurig onderzocht alsook dé bruggen, om alle poging van misdadige aanslagen te beletten. Zondag hielden de socialisten vergadering en meeting te Dampremy. De burgers Maheu en Van Loo, afgeveerdigd door den Algemeenen Werkmansraad van Brussel, namen er het woord om de arbeiders de werkstaking af te raden. Zij werden zeer slecht onthaald door de aanhangers van Defuisseaux, gestuikt en gestooten en uitgejouwd. Er moest overal werkstaking wezen, riepen Defuisseaux zijne gasten en zij verklaarden, dat zij maatregel genomen hadden om den avond voor den beslis senden dag overal den telegraf en den telephone af te snijden. De procureur des Konings te Charleroi is verwittigd geweest van wat gezeid werd in de meeting en heeft voorzorgen genomen. Anseele van Gent was Dinsdag achternoene te La Croyère, waar er meeting was. Hij sprak eerst tegen de werkstaking, maar ziende dat zulks niet beviel, keerde hij zijn bladje en hielp het volk ophitsen tegen de gendarmen. Omtrent alle dage wordt er hier of daar in het Walenland meeting gehouden. De werkstakers zijn zeer verbitterd tegen de gendarmen. Waar is er Werkstaking? Er is werkstaking in het Midden of Center, dat is de streek tusschen Bergen, Zoningen en Charleroi, de kanten van La,. Louvière. De opgewondenheid gaat, daar ver. La Croyère is een gehuchte waar er veel fabrieken zijn en gemeente La Louvière. wezen tegen Maandag of Dinsdag aanstaande. Auiiyenvudèn. Pieter Loor en Paul Conreur, de eene drukker de andere uitgever van het socialistsch blad Le Combat, zijn aangehouden voor den opstand aangepreekt te hebben in meetingen. Zij zijn ondervraagd geweest door M. Leurquin, onder zoeksrechter te Bergen, ’t Is huiszoek gedaan geweest bij hen te La Louvière. Wat Aardrijkskunde. La Louvière ligt ten Oosten van Bergen t’enden het arrondissement Zoningen of Soignies, dichte de arrondissementen Bergen en Charleroi. Het is eene groote gemeente met 20,000 inwoners en grooten handel. Beaume, Hocquet, Mitant-des-Camps, Bois, Fonds-Gaillard, Longtain en La Croyère, zijn hare hoeken of gehuchten. La Croyere ligt tusschen La Louvière-plaats en Manage en heeft eene statie. Strépy ligt 13 kilometers ten Oosten van Bergen, in het arrondissement Zoningen, kanton Roeulx en niet van La Louvière. Bracquegnies is een hoek er van, eene halve ure van de plaatse, en statie, telegraf en postbureel zijn op dien hoek. Mariemont, waar er groote koolmijnen zijn, is een gehuchte van Morlanwelz, arrondissement Thuin, kanton Binche, en heeft een baanhof. Cronfestu is een andere hoek van Morlanwelz. Dampremy. is een dorp niet ver van Charleroi, al den westkant, en heeft eene statie. La Planche en Bateaux zijn twee zijner hoeken. Er is eene kommissie aangesteld om de bevoegdheid van de distriktkommissarissen te wijzigen. De heeren de Gerlache en Vergote, gouverneurs van Luxemburg qn Brabant, Mélot, De Bruyn en Jamme, volksvertegenwoordigers, Baron Surmont, senateur, M. H. Pirmez, burgemeester van Gougnies en M. Somerhausen, maken er deel van. De kommissarissen zullen min te zeggen krijgen. -.78 1 UT"- Zaterdag morgend heeft het Beroepshof van Gent uitspraak gedaan in de zaak var het openbaarministerie tegen den heer De Malander. Men weet dat de Procureur des konings in be roep was gegaan tegen het vonnis der rechtbank yan Audenaarde, dat M. De Malander, wegens zijne veroordeeling in de zaak der onlusten van Ronsse, v-aor drie maanden in zijn ambt van notaris had opgeschorst. Het. Beroepshof, voorgezeten door M. De Meren en op rekwisitorium van den procureur-generaal Lameere, heeft M. De Malander als notaris afge steld,.. ondanks de talentvolle verdediging van Mr Begerem. Men ziet nu het verschil tusschen eenen Burge meester die de vreemdelingen in zijne stad laat afrossen en eenen die het leven van den bedreig den vreemdeling redt. Voor den eenen een borst beeld en alle mogelijke eerbewijzen, voor den anderen vier maanden gevang en afstelling van zijn ambt als notaris Eene overgroots menigte nieuwsgierigen bevond zich in de gehoorzaal van het beroepshof, toen dit zonderling vonnis werd uitgesproken en gaf luid en ondubbelzinnig hare afkeuring te kennen. De liberale bladen zullen te dezer gelegenheid weeral spreken van eerbied voor dejusHcie. Wij meenen dat zij die zulke vonnissen afkeuren ten minste zooveel eerbied voor de justicie hebben als de geuzen die ze toejuichen, na ze voorspeld te hebben. (Fondsenblad). In de Borinage, dat is de kanten van Bergen, zijn er nog al eenige koolmijnen waar het werk gestaakt is, maar men blijft er stille en gebruikt er manieren. Er is insgelijks grève in de koolmijnen van Chatelet en van Fontaine-l’Evèque. Demijnders vragen meerder loon voor min werk en leggen niet aan om te branden, te planteren of kwaad zot te zijn. La Louvière en Dampremy zijn lijk het herte van de werkstaking en de socialistsche propagan da. Daarin zijn wij niet verwonderd. Deze twee nijverige gemeenten zijn geusch, in geusch en de vrijmetselarij met hare zuster de vrijdenkerij is er geheel machtig. Zegt gij geen God, het volk antwoordt allichte dan ook geen meester, geen baas, geen kapitalist, maar iedereen gelijk. Ja, de religie moet er zijn om de arbeiders te doen ver duldig hun lot verdragen. Wat doet het Staatsbestier? Het neemt voorzorgen om de uitbreiding der werkstaking te voorkomen, wanorders te beletten en de eigendommen te beschermen. Voorzichtig heidshalve liggen er troepen of gendarmen op de gemeenten waar er zou kunnen ruzie komen, en in de statiën van Bergen en Charleroi staan er treins gereed om, des noods, te kunnen seffens soldaten vervoeren. De regeering kwijt hare plichten. Mag men hetzelfde zeggen van al de gemeentelijke overheden? Neen, want vele laten rondloopen met de roode vlag, die eene oproerige vlag is en dient om het teeken te geven voor op te spelen en wanordelijkheden te bedrijven. Hopen wij dat de ruste volledig hersteld zal De liberale gazetten vallen nu geweldig uit tegen de rechten op het vreemd vee. Is het uit over tuiging; wel neen, het is uit kortziende politieke. Zij willen boven geraken en toen lasten leggen om geheel het land uit te eten maar het zal hun zielke gedenken. Over 37 jaar waren zij aan het hoofd. M. Frère-Orban was minister, en de volgende lasten op vreemd goed wierden gestemd Tarwe spelte, bij de 100 kilogr. fr. 1, Rogge, turksche tarwe, boekweit, Bloeme en malinge, Macaroni en meeldeeg, Gerookte hespen, Spek en ander vleesch, Beesten Ossen, stieren, koeien 4 centimen per kilo levend opgewegen. Veerzen en kalvers 2 centimen, idem. Kalvers van min dan 30 kilos, 50 centimen per kop. Alsdan wierd er niet geroepen dat het ver drukking was van armen, weduwen en weezen. Maar nu? Die lasten wierden afgeschaft als de vrijhandel aanlei om in alle landen aanveerd te worden en geen dekmantel te zijn van allerlei bedrog. Maar de vrijhandel heeft zijnen weg gedaan; al de groote landen willen er niet van, zij leggen beschermingsrechten op, zij willen hunne onderdanen niet laten te niete gaan door inlandsch goed dat inlandschen handel en nijverheid dood legt, en zij hebben gelijk. Het is hetgeen onze katholieke Kamerheeren ook verstaan hebben, en zij hebben wel verstaan. Bureel der Gazette WILGEN DIJKSTRAAT, 30. HENRI VION, Drukker-Uitgever. Alle mededeelingen, artikels en brieven moeten uiterlijk tegen den Vrijdag noen in het Bureel besteld worden; alwaar men ten allen tijde kan abonneeren w -eene bekendmaking van 10 regels gratis in twee nummers'doen plaatsen. T' den drukregel. De inschrijvingen eindigen met eiken 31 December. De landbouwgenootschappen des lands zullen, naar het schijnt, een groot banket aanbieden aan de Volksvertegenwoordigers, die de veerechten gestemd hebben en Cis Seis, oud 67 jaar, is te Antwerpen zijnen arm gebroken met van eenen stoel te vallen, als hij zijn huizeke witte. Jufvrouw Roozege Pontus, dochter van généraal Pontus, minister van oorlog, trouwt met M. Edmond Van Aubel, doctor in wetenschappen en zoon eens professors der Hoogeschool van Luik. Een van de bezonderste beenhouwers der stad Namen heeft zijn vleesch20 centimen den kilo afgeslegen, omdat de veerechten gestemd zijn in de Kamer der Volksvertegenwoordigers. De Broeders van Binche zij;-, met 6 leerlingen geweest naar den wedstrijd of concours der lagere scholen. Die leerlingen hebben alle zesse prijs gewonnen en’twas Zondag, te Brussel, Wederlandsche toog en prijskamp voor de honden. - M Faes uit de Louisastraat van Laken werd dezer dagen be- ^Lnr0Gteff-n?-u’kten en f?OreD- want het zÜn niet al geen treffelijke menschen die treffelijk gekleed loopen en parler franqais kunnen. Theresia Kennes, vrouw van Joseph Dewolf gemeenteraadsheer te Bouchout, is van eenen zevenden zoon gelegen. Het gaat wel met moeder en kind. Een landbouwer van Wondelghem is gestorven van de razernij. Zijn meisje ging dood van dezelfde gruwelijke ziekte over eenige weken Vader en kind waren gebeten geweest van hunnen hond en hadden verzuimd naar Sint Hubrecht te gaan dienen. - Een wisselwachter of excentriekdraaiër is dood gereden in de statie van Rhisnes. provincie Namen. Het statievolk moet voorzichtig zijn want zijn werk is gevaarlyk. Langs den Staats! spoorweg van Tongeren naar Thienen heeft er, bij de eerste stad, eene inkachteling van kleiaarde plaats gehad terwijl twee aardewerkers of piossers aan het delven stonden. Matthys Konins- een van de twee, is versmacht. Het is jammer van hem hij was getrouwd en had 6 kinders; zijn maat, Jan Wilmans, is is er van afgekomen met een gesmetterd been. - Vrjjdag acht dagen sneeuwde hot in het Luiksche en lag de sneeuw een halven voet dik on 9« In Gent z«° er 26,14/ handweraheden, waaronder 16,876 fabriek werkers en 560 letterzetters en drukkers Al wat zeere lijk de wind in het verstand vliegt, zegt Charles Nodier, vliegt er nog zeerder uit Zeere geweten, zeere vergeten. - De beenhouwers van Brussel zijn M. Simons he^nlren -mOr bM amendement a by de Wel Dumom gevoegd neen en dat, bepaalt dat de longen moeten gehecht zijn aan het woerdDtd VerSCh VleeScfa’ Welk in Bel^s ingevoerd Seven Wittenbol en Susanne Godeau vierden, Maandag, hunne gouden bruiloft te Uccle. - fe Leuven is er een comiteit tot stand gekomen om een Huis der Ambachten te koonen en in te richten. Men heeft reeds 4400 frank vergaard. - In Duitschland heeft de ijzerweg wagenwielen van hard papier geprobeerd. De proeve is slecht uitgevallen en ’t papieren wiel is verwezen. Mgr Ruffo-Scilla, aartsbisschop van Chieti in Italië, is pauselijk gezant ot nuntius te Madrid genaamd. Hij is bij nachte en verkleed moeten wegvluchten uit zijne bisschoplijke stad; de inwo ners wilden hem met alle geweld houden dat ze hem zoo geerne zien en zoo achten. oTTn1?" 14n.Aez6r reed een duiventrein mei 8,480 duiven uit Antwerpen naar Arras, waar er groote duivenvlucht was. - De wet tegen den kortendrank werd. Zondag, in Zwitserland aan- yeerd in de yolkstemming met. 252.791 stemmen tegen 1~7,474 enM. Adolf Racot, opsteller van den I'igarois dezer dagen te Brussel overleden Hij was eenige weken te voren zot geworden in deze stad. Zijne moeder was de achter-kleendochter van Le Lat, heelmeester van koning Lodewiik XV. In verscheide tijdschriften staan er artikels van hem geteekend Dancourt. - Alle aanprikkelende of ontstekende spijzen, als hesp, Hollandsche kaas, gerookte of gezouten visch gezouten tong, haring enz. zijn niet goed voor kinders. Peper, mostaard en alle ontstekende specerijen moeten voor hen van de hand gewezen zijn. DrFredencq zegt dat. - Men vleit en viert degenen by wie er profijt te doen is; schenken en geven maakt veel nichten en neven; maar t vleien duurt maar zoo lange als het profijt t Is Joanms, Joannis, zoolang er bier in de kan is, maar, als de wijn daar uit is, zeggen zy dat Jan een guit is. In eene offlcieele school onder de wet van Meester-, Zeg eens, Vankoppernolle wat hebt gij daar altijd met uwe zwarte krabbers in uwen luizekop te zitten Vankoppernolle’t Zijn zij altoos die eerst beginnen, Meester; ze laten mij nooit gerust. De nacht vau den 10» tot den 11” dezer hebben onbekende goddeloozen, te Verviers, verscheidene kruisbeelden van langs strata en uit kapelletjes af gerukt en schandelijk behandeld. Deze heiligschennis heeft eene groote veront- weerdiging tusschen het godsdienstig volk doen ontstaan. Eenige meisjes, die de avondlessen volgen in de gemeenteschool der Disonsiraat, spraken er van I ouder malkaar. Eene onderwijzeres kwam bij I En houdt u daarmede niet bezig, zei zij. Die kruisbeelden, dat is er niet noodig. Dat is bucht van den ouden tijd. Ik zelve had een oud kruis beeld te huis, ik heb het verbrand. Cr

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1887 | | pagina 1