Handelsberichten. kantoor van den Deurwaarder AEKSLE5EOUT, te Dixmude. Handzaeme. Volksvermaken. Slavele. Nieuws uit alle landen. Klaver op stam. INSTEL te Beerst Landbouwkwestie. J I 20 Mei. 16 75 12 75 9 8 2 05 26 a 21 Mei. 21 50 a 22 50 15 50 a 16 18 - a 18 50 -a 15 50 -a 17 5 50 a 2 20 a 21 Mei. 16 50 a - -a- -a- 7- a 5 50 a 14 50 a 15 18 a 27 14 a a per 100 kilos. Tarwe fr. 8° 3 1/2 ure namiddag, ter ~'-J bewoond door 10 Mei. -a- -a- 21 a 22 19 a- 15 a 16 14 50 a 15 20 a 21 5 50 a 6 2 40 a 2 60 13 30 a - 21 - a 25 48 a 48 50 45 50 a 46 21 a 21 50 19 a- a- 14 - a 14 50 19 50 a 20 6 a 2 40 a I 16 7 er en van de zulke gevonden in West- dezelfde '9 6 50 2 60 6 2 59 1 81 0 7 75 650 6 2 60 door de ieder 11 Mei. 20 a 22 50 -a- 14 a 15 -a 14 a 17 17 - a 18 - 18 a 20 7 50 7 AALST, 14 Mei. Beste pluk fr. 36 00 37 00 6 - 2 59 1 81 0 Per hektoliter. fr. 16 50 Eieren, de 25. o W -Ö# bij A. Veryser-Rabaut. Priesterlijke Deuoeiuingcn. Mgr de Bisschop van Brugge heeft benoemd Kapelaan der hoofdkerk van Brugge en van den H. Bloede, M. B. Ghyselen, onderpastor van Wielsbeke. Tarwe Rogge Boonen. Haver Aardappels Suikereien Boter, de kilo Eieren, de 25 Vlas, per 3 kil. 14 a 14 50, geerste 17 50 a 16—. nieuwe Rogge Sukrioen Haver Boonen Erwten Wij ontvangen het volgend brieftje Mijnheer de Uitgever, Ons Gemeenteraad heeft nog niet beslist wat hij gaat doen met de kasseisteens van het Engelsch Hof. Waarom beslist hij niet? Peist men misschien dat de zaak den Raad niet aangaat en slechts het Schepenkollegie raakt? In geval van ja, ismen mis. Artikel 75 der Gemeentewet zegt De Raad regelt al wat van gemeentelijk belang is. Het schepenkollegie voert de beslissingen van den Groote Combat met de TRABOL, op tweeden Sinxendag 30 Mei, bij Ch. Annothé in het Engelsch Hof alhier, tusschen de liefhebbers van stad en den vreemde. Alle mededingers zullen eeDe lekkere schel hesp en franschbrood hebben. Combat met de Jaskaart voor degene die piet kunnen bollen, ook voor hesp en brood gratis. Vriendelijk onthaal en bier van ’t paters- Gij hebt nu, landbouwers, den algemeenen inhoud van Baron de Crombrugghe’s brief. Wij hopen dit kort begrijp uitgebreid genoeg gemaakt te hebben om u toe te laten er u een gedacht van te maken. Vindt gij niet dat het voorstel van onzen provincialen raadsheer goed is De inhuldiging van E. H. Pattyn, gewezen pastor van Zande, als pastor van Sta vele is zeer luisterlijk geweest. Geheel de parochie deed mede. Niemand die uitstak, niemand die niet en pinte en vierde. Een schoone stoet en ’s avonds verlichting. Er waren eene macht opschriften. Wij geven eenige korte en lange. Bij een barbier Mijnheer Pattyn, Indien ’t kan zijn, Zou ik begeeren U te scheeren ’k Zou met fatsoen Uw baard afdoen! Bij een beenhouwer Slachter ben ik, en ik vrage Dat mijnheer de pastoors mage, Altijd wel zou mogen trekken Want, dat zou, zoo ’khope, strekken Nu dat al maar slecht en gaat, Tot profijt van mijnen staat I Op eene triomfpoort Dn zWanbstrate Is In VoLLb bLIJDsChap bIJ UWb sChoonb IntrbDb 1 Wat verder Ik wensch dat mijnheer Pattyn Tot Stavel’ zou gelukkig zijn 1 In preekstoel kort en goed, In biechtstoel, zacht en zoet Een vader vol milddadigheid Voor armoede en gebrekkelijkheid In ziekten en in nood Zijn schapen troosten tot der dood I Moge M. Pattyn gelukkig zijn te Stavele. Wij wenschen het hem uit der herte. Eoozen (Bocholt), 2 Mei 1886. Sedert eenigen tijd leed ik aan hoofdpijn en draaiingen, mijne gal was niet goeddeze kwalen zijn verdwenen door het gebruik der Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50, en sedert dien gevoel ik niets meer. Peter Claunders Handteeken gewettigd door den heer Burgemeester. Een koninklijk besluit brengt het minimum van het wachtgeld der gewezen onderwijzeressen van bewaarscholen op 750 frank. De rechtbank van Veurne heeft veroordeeld Vanbille Hendrik, Brysse Albert en Brysse Alfons, visschers te Adinkerke, elk tot 26 fr. boet, voor slagen. Ryckeboer Leonia, huisvrouw van Gustaaf Banden, werkster te Veurne, tot 10 fr. boel, voor eerroof, en tot 5 fr. boet, voor scheldwoorden. Lehouck Emiel, werkman te Veurne, tot 26 fr. boet, voor slagen. Carbon Francis, visscher te Breedene, tot 100 fr. voor diefte. Lahaye Victorine, gevangene te Veurne, tot 3 jaar gevang en 10 jaar waakzaamheid der policie, voor gekwalifleerde diefte. Te Verviers is er eene zeer plechtige eerher stelling geweest voor de heiligschennis, die de nacht van den Un tot den 12n dezer gebeurd was. ’t Was grootsch en indrukwekkend, bijna geheel stad deed mede, het geloof der Verviernaars heeft hem durven toogen en is versterkt en verkloekt. Het Verbrekingshof heeft beslist dat de Burgemeesters het recht hebben het uitsteken van de roede vlag der socialisten te verbieden. De roode vlag is als een oproerig sein of teeken aanzien. - ,-ji n---*1---- i*urget>land der stad Dixtuade. geboorten. 13 Mei. Firmin Poubion, zoon van Arthur en van Storofila Onbekend (Oostvesten). 16 id. - Alfons Culfez, zoon van Julius Silvia Opsomer (Pastoriestraat). 18 id. Ernest Vandewalle, zoon van Leonard en van Amelia Darras (Wesistraat). Huwelijksafkondigingen. 15 Mei. Petrus Francis Minne, jongman, schoenmaker, oud 49 jaren, met Romania Virginia Denyft, jonge dochter, kantwerkster, oud 30 jaren, beide van Dixmude. huwelijken. 20 Mei.Frederik Theodoor Desmet, jongman, dagwerker, oud 24 jaren 1 m. 3 d., van Beerst, met Hortensia Maria Ludovica Willem, jonge dochter, naaister, oud 22 jaren 1 m. 25 d., van Dixmude. Die ergerlijke woorden schijnen maar al te echt te wezen. Volgens Le Nouvelliste, van Verviers heeft een van de leerlingen, tot wie zij gezeid werdén, ze als echt en waarlijk gezeid verklaard in het bijwezen van twee getuigen. Oordeelt, lezers, oordeelt. Ziedaar voldoende en genoegzame redens, Mijnheeren, om u voor te stellen op de Begroeting der Provincie een krediet van 20,000 frank te zetten, om zware Brabantsche trekhengsten te koopen, van ten minste 3 jaar oud en bestemd om openbaarlijk voortverkocht te worden. De Bestendige Deputatie zou gelast zijn met de middels van uitvoeren en het opstellen der voor waarden van verkoop en der bepalingen voor het behouden dezer voorttelers in onze provincie. OVBRLIJDENS. 17 Mei. Madelena Rosalia Sophia Deswaene, oud 1 maand 6 d., van Dixmude, dochter van Carolus en van Rosalia Vandenbussche (Wests tr aat). iJélMi,,,LN '/MM ÜL'uuuuUiaKpx stads openbaren verkondiger, oud 66 jaren 1 m- 27 d., van Dixmude, zoon van wijlen Francis en van wijlen rhilippina Eile, weduwaar in le huwelijk van Mana Theresia Dedeckere, thans echtgenoot van Nathalia Voordecker (Weststraat). 20 id. Francis Spynts, rentenier, oud 70 jaar, van Dixmude, ongeiiuwd zoon van wijlen Henri en van wijlen Mana Theresia Cauwe (Noord- straat). 1° Op DONDERDAG 26“ Mei 1887, om 1 1/2 ure namiddag, te DIXMUDE, (Groote Markt), ter herberg De Concorde, KOOPDAG van MENAGIEGOEDEREN en BBerberggerief. i S^XENDAG 30“ Mei 1887, te EESSEN steenweg van Dixmude van H. 0-98-05 De vergadering om herberg De Linde Robert Mazeman. Sterfgevallen. j- M. de advokaat F. Wyseur is, Dinsdag, te Antwerpen overleden aan de gevolgen van zijn ongeval op den tram. Deze belovende advokaat was geboortig van Meenen hij studeerde te Leuven en was in deze stad prefekt van de studenten-congregatie. God geve zijne ziel de eeuwige ruste. De katholieke heeren L. Thienpont en P. Raepsaet zijn heden 21” dezer, te Audenaarde volksvertegenwoordigers gekozen. Zij vervangen de heeren De volder, ontslaggever en DeBleeckere, overleden. 9 Mei. 13 10 a 13 97 9 66 a 10 34 -a- 9 66 a 11 72 11 72 a 12 41 5 a 2 07 a 1 45 a 1 35 a Gewone pluk fr. 27 00 h 29 00 DIXMUDE. 16 Mei. fr. 13 79 a 15 52 9 66 a 10 34 a 9 66 a 11 72 11 72 a 12 41 5 a 2 07 a VEURNE. 18 Mei. -a- -a -i --a- -a- -a- -a- -a- POPERINGHE. Per hekt. (middenprijs). Tarwe. Rogge. Haver. Aardappels Boter, de kilo Hoppe, 50 kilo 6 2 50 Vlashandel. KORTRIJK 15 Mei. Het weer blijft koud, het uitbreiden der vlassen te lande t men opmerken Per 100 kilos. Tarwe Rogge Boonen. Haver Erwten. Aardappels Poter, de kilo Combat met de JASKAART en Vloerbol op Maawsg, bij-C/s. Stelers, Nieuwe Wandeling. Vriendelijke uitnooding. Jaarlijksehe Combat met de JASKAART en de vloerbol op Maandag 30 Mei, 2“ Sinxendag, in de Kleine Winst bij I. Vilain, Noordstraat. Vriendelijk onthaal en lekker bier. Jaarlijksehe Combat met de JASKAART en de Vloerbol op Maandag 30 Mei, 2n Sinxendag, in de herberg den Breeden Steiger bewoond door Ch. Leyre. Elk zeg het voort. Gewone Estaminet den Donderdag. INSTELLATIE op Zondag 6 Juni der herberg het Midden der Wereld bij Ch.-L. Geldof te St-Jacobscappelle. De drie personen op de koorde, en in alle spelen prijzen. Bier van patersvatje en veel verzet. Elk zeg het voort. Handzaeme (wijk Amersvelde). t kuisteriijke RINGSTEKING en PEERDEN- LOOP, op 2" Sinxendag 30 Mei. frank Pryzen, voor de Ringsteking (ingespannen) en Peerdenloop (vlucht). Inschrijving bij P. Braem; inleg B fr. voor de Ringsteking en fr. voor de Vlucht. Verdere conditiën bij plakschriften breeder beschreven. HOLLOWAY’s PILLEN. Gezonde huisgezinnen. Negeu-tienden onzer ziekten konden geheel voorkomen o dadelijk genezen worden, indien de eerste verkeer e werking verholpen werd. Dit groote einde wordt jne_ wondervolle zekerheid en veiligheid bereikt Holloway’s Pillen, die zoowel geschikt zijn voor krachtigen als voor de zwakken, en dienstig voor gestel en ieder klimaat zonder onderscheid. Zij zu11/erT het bloed, dien zetel van het leven en bron van gezondliei in deszelfs levenwekkende stroomen en verspreiden zij regelmatigheid en kracht door het geheele gestel, en schenken ieder orgaan deszelfs behoorlijke natuur y e werking. Holloway’s Pillen hebben voor de galachtigen en neerslagtigen gedaan, wat geen rijkdom ot wijs ei vroeger had verrigt zij hebben het in Imn magt geste hun ellendig gevoel te overwinnen. (nabij Dixmude), langs den n Ij op Eessen, Koopdag 13 Mei. 16 50 12 75 9 25 7 2 28 a - BRUGGE. 14 Mei. a- a -a 6 75 a 5 a 14 a 15 st. 17 a 27 14 a 16 a UPER. 14 Mei. fr. 21 a 22 - a 15 50 -a 19 14 a 15 -a 17 5 50 a 2 a Raad uit. Het gebruiken van omtrent eenen kilometer kasseisteens is zeker eene belangrijke zaak voor Handzaeme. De Raad moet dus spreken en besluiten. Met uit te stellen en uit te stellen wint hij niets en laat hij klaps en allerlei geruchten hunnen gang gaan. Als gij dat peistZe vertellen nu dat de Raad zou goeste hebben een akkoord te sluiten met den aannemer voor de oude steens van het Engelsch Hof te doen bezigen voor de 600 meters rampen in nieuwe steens, die volgens den lastenboek moeten geleid zijn langs de kalsijde naar Edewalle. Het ware voor het profijt! Dat vertellen kan geen waar zijn. Handzaeme is te verstandig om te willen oude voering, zou ik zeggen, steken in eenen nieuwen broek. De Raad zal geen besluit nemen, dat geene wezentlijke besparinge zou veroorzaken en iedereen zou doen de schouders ophalen. Mij is het persoonlijk eenders wat er met de oude steens verricht wordt; maar ik sta voor de eere en ’t welzijn der gemeente en verwachte dat de Raad welhaast een goed en wijs besluit zal nemen. Uw dienaar, C. MAANDAG 23“ Mei 1887, ten 5 ure juist namiddag, in d’herberg Trompette b” Van eenen schoonen EIGENDOM, zijnde Herberg en Bouwgronden groot H. 1-29-02 c. Erf, in 8 koopen verdeeld, te Beerst-dorp. 7/2 °/0 Instelpenning op eiken koop. Door ’t ambt van den Notaris LA.URENT PROOT te Woumen. --- Weltelijke besluiten. M. E. D’Hoore, ontvanger der rechtstreeksche belastingen te Aiverjnghem, is in <1 hoedanigheid genaamd te Thourout. M. E. Meganck, bestierder der aangenomen genaamd. M. Casier is voorzitter der Rekenkamer genaamd in vervanging van M. Dassesse, ontslag gever. De heer Emanuel Huisman-August, Amerikaansche Tandmeester, woonachtig te Brugge in de Sint-Joorisstraat n° 8, zal kunnen geraadpleegd worden te DIXMUDE den MAANDAG van iedere week van 10 ure voormiddag tot 4 ure namiddag in de EESSEN- STRAAT N° 17 in het huis van den heer Leleu-Debacker te DIXMUDE. Voor verdere inlichtingen gelieve men te lezen zijne groote aankondiging op de vierde bladzijde. De werkstaking zet voort rond Charleroi. Het werk is gestaakt te Gilly in de koolputten en men bemerkt eene groote opgewondenheid onder het werkvolk. In verscheidene andere dorpen vermindert de grève. M. de Freycinet is gevraagd in Frankrijk om een nieuw ministerie samen te stellen in vervanging van het ministerie Goblet, dat zijn ontslag ingediend heeft. De Keizer van Brazilien komt met September naar Europa, om zijne gezondheid te herstellen. Keizer Pedro is 65 jaar en een vriendelijk mensch zonder beslag. De socialisten komen niet meer overeen onder malkaar. Anseele zijn gezag verslijt bezonderlijk bij de Walen. Men zal binnen kort beginnen met in het munthotel te Brussel goud- en zilverstukken van den onafhankelijken Kongostaat te slaan. Zij zullen aan de eene zijde de beeldtenis van den souverein, Leopold II en aan de andere zijde eene ster dragen. Er is eene nieuwe samenzwering tegen den czar van Rusland ontdekt. De zaak is erg, er zijn 30 personen aangehouden. Het beste en meest gekende purgeermiddel in de Thee Chambard, uit alle andere voortbreng selen te erkennen aan den blauwen band. <j IM. Druesbeke, Chirurzijn-Tandmeester, St- Michielstraat nr29, Brussel, kan geraadpleegd zijn te Dixmude, den eersten Dinsdag van elke maand, in het Hótel de Casino van 9 ure ’s morgens tot den middag. a- a- 13 75 a- 23 a 25 Lijnz.-oiie 100 k. 40 25 a49 Koolz-oliel00k.46 50 a 47 50 BRUSSEL, 18 Mei. Tarwe, per 100 kilo. fr. 19 a 21 rogge J8 50 haver 14 o0 a Over &5engsten en B^ecrdenkweek. Baron de Crombrugghe, provinciaal raadsheer voor het kanton Dixmude, komt eenen belang rijken brief te zenden aan den heer Gouverneur onzer provincie en aan de heeren leden van den Provincialen «jiaad en van de Bestendige Deputatie. Hij roept de aaudacht dezer heeren op het vervallen van het Vlaamsch, Veurnambachtsch peerdenras en stelt een middel voor om dit be klagelijk verslechten en verflauwen tegen te houden. De brief is lang. Het bestrek van ons blad belet ons.hem op zijn geheele mede te deelen. Wij geven er eenen korten inhoud van Mijnheeren, Het is zeker dat de peerden, gekweekt in onze provincie achter zijn bij deze der provinciën Brabant, Henegouwen en Luik. Dat zij achter zijn, zulks was te zien en werd bewezen in de tentoonstelling van Antwerpen en, van de jare en overjaar, in den Nationalen Prijskamp van Brussel. Ons peerdenras verbetert niet, het blijft niet eens meer wat het was, het verslecht en ontaardt. De bezonderste oorzaak daarvan is, dat men niet gestadig aangehouden heeft, om het door eene behendige uitkiezing of selectie tusschen het inlandsch ras volmaakter te krijgen. De kruisingen van ons Vlaamsch trekpeerd met de Engelsche hengsten uit de stoeterij van den Staat gingen mede tot 1865. Zij waren nadeelig. Daarna kwamen de openbare verkoopingen onder ’s Staats toezicht van Percherons. Het invoeren der Percherons in onze streek heeft den slechtsten invloed op onzen peerdenkweek uitgeoefend. Men zou de gekruiste Percherons moeten sluiten uit onze prijskampen. Zij zijn kennelijk genoeg aan hun lijf, hunne te 'fijne pooten en hunne platte voeten en wijken geheel af van ons oud ras, om te gelijken aan het peerd der Polders en dezes gebreken in eenen nog hoogeren graad te krjjgen. Wij kunnen het eigenaardig of tijpiesch karakter van het oud Veurnambachtsch ras weder krijgen. Wij moeten ons daarvoor bedienen van de zeldzame peerden in welke het nog voorhanden is. Doch waar de zulke gevonden in West- vlaanderen Onze hengstenhouders moeten hunne jonge hengsten in de naburige provinciën zoeken; de peerden waar vergroei op is en die veel beloven ontbreken ons. Het kleen getal der dekhengsten verergert nog den toestand. In het kanton Ghistel zal ieder hengst van de jare moeten dooreen 160 maal dienen. In de andere kantons zal de middelmate nog hooger loopen. Ondanks het verbod en de reglementen worden de hengsten van twee jaar somwijlen gebruikt en de beste en de kloekste halen daar MMM&W-T Kweekers uit andere provinciën hebben onze beste veulens komen opzoeken en koopen, om ze goed te bezorgen en te kruisen met hunne Brabantsche peerden, die te recht voor hunne kloekte en ontwikkeling bewonderd zijn. Helpen wij onze landbouwers. De rol die de Provincie te spelen heeft is klaar uitgeteekend. Eischen wij dat de Staat een handeken toesteke en verkoopen wij openbaarlijk hengsten, gekozen onder de meest ontwikkelde van het verbeterd Brabantsch ras. Wij zullen deze kiezen, die best geschikt zijn om de ruggelijn onzer peerden te verrechten, om hunne beenpijpen te versterken, hunne hielen te vergrooten en bezonderlijk om de flauwte en de plattigheid van de beenen tegen te gaan. Daar is het eenig middel dat ik wete, Mijn heeren, om onzen peerdenkweek te doen den rang herwinnen dien hij het recht heeft in ons vaderland te bekleeden. De Belgische Staat is verantwoordelijk voor den verval van ons peerdenras. Die de Engelsche hengsten en de Percherons, wier invloed zoo noodlottig was, inbracht, ’t is hij, De boerderij in ’t groote, die aanzienlijke kapi talen ten haren dienste heeft, bestaat hier niet. Zij bestaat in Brabant en Henegauwen en *t is door haar en ’t geld, waarover zij beschikt, dat het kweeken van peerden zoo eenen grooten voortgang in die provinciën gedaan heeft. Onze landbouwers, aan hun zelven over gelaten, bezitten de middels niet om hengsten van weerde in te trekken. Ziedaar voldoende Indien de maag of de ingewanden te wenschen over neem eenige kopjes Thee Chambard'. Deze is het es e aangenaamste purgeermiddel. De blauwe >an waarborg vereischen. hektoliter. Tarwe Rogge Sukrioen Haver. Boonen. Aardappels Boter, de kilo ’t stuk, 7 hekt. 1 45 a 1 35 a ROUSSELARE. Per 100 kilos. 17 Mei. Zaaitarwe fr. Tarwe, nieuwe oude roode Rogge Haver Boonen. Aardappels Boter, de kilo. Suikerijboon. Viggens tgeen zeer 1—. - tegen gaat. Van alle kanten doet men dat het tijd wordt dat het weer een weinig ver zoolt om dezen toestand te verbeteren. De verkoopingen voor het oogenblik zyn niet ?eer belangrijk en de prijzen der vlassen houden m t algemeen nog al goed stand. BRUGGE. Het tegenwoordig tijdstip blijft kalm; de bijzonderste aankoopen zyn gesloten; “en houdt zich veel bezig met het bespreken van den droevigen toestand der vlassen te lande die zeer ten achteren zijn ten gevolge van het weinig gunstige weer. De prijzen der goede vlassen houden goed stand.

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1887 | | pagina 2