1 Ten bureele dezer togaM vuur ft Hunne groofste klacht. KIESMEETINGEN Ge vel wetten. Charlatanisme. Verlossen. 20,000,000 frank Wagenmakerij over te nemen, Her ideaal fyjW Word Ir bijeenroepiDgsbrieven Steloofjiiuj te Dixmude op' sinxën. Stadsnieuws. Te Aalst. Steekt wel deze waarheid in uw hoofd. Agenten Aimé Markey, Marktstraat, Nieuport en Ach. Clarys-Baes, Veurne. In 't groot Comptoir G1 du Cycle Antwerpen. Woumen-Jonckershove. Wn^wij nogmaals met dezen kiesstrijd hebbe*?fcunnen bemerken, wat wij in het verledene altijd hebben kunnen zien ge- beuron, toen de Kamerkiezing naderde, is dat onze liberale kopstukken van Wou- men niet af te keeren zijn van Buyl, tel kenmale dat by in de streek overkomt. Buyl is hun nerteuagel, hun hertediof l Wanneer deze laatste onlangs, met de Paaschdagen, te Dixmude op den Markt, in de straten stond te paradeeren vóór de jonge en dobbele meiskes, die dan naar stad toestroomen, wat zagen wij Onze Woumensche helden omringden M. Buyl; zij waren zoo fier nevens hem te mogen staan kroonhalzen, fier te mogen in zijn gezelschap aanveerd worden. En wanneer het te Wercken te doen was, ook in denzelfden tijd, en dat M. Buyl, op de installatie van den heer Burg meester zoo eenen deerlijken tap afge- loopen heeft, daar ook waren zij te zien daar ook, zonder or gevraagd te zijn, maakten zij de eerewacht van hnnnen meester uit, daar ook waren zij preusch onder de oogen van al het volk te mogen stappen nevens der redder van Veurne Ambacht. Welnu, do glorie en de luister van den meester vallen ook op den leerling, zoo zegt men gewoonlijkhoe roemrijker de meester is, hoe schitterender ook de dienstknecht. Welke echter de beroemdheid en de luister van Buyl is, dat is niet alleen in ons arrondissement, maar in gansch het land bekend. Zijne woorden en daden deze laatste weken in de Kamers hebben ■fc -11 loeczaam getoond, 'lij die bij ons volk en in al zijne meetingen een pensioen van 1 fr. daags gaat beloven (beloven kost al niet veel geld), heeft met zijne liberale collega's verklaard voor het land, dat wanneer zij eens zullen meester zijn, alle toelagen zullen geweigerd wor den aan de katholieke bonden, gildon, Onderlinge bijstandenleden van den Boerenbond, geitenbond, pensioenkassen, g(j zijt verwittigd; uwe bonden zijn katholiek en daarom zullen zij van het toekomende liberalo-socialistisch gouver nement geen centiem toelage meer krij gen. Weihoe M. Buyl, zijn de katholieken dan geen menschen gelijk andere Mogen hunne inrichtingen op denzelfden voet niet gesteld worden, als deze van de libe ralen en socialisten Wordt daar nu, onder katholiek bestier, onderscheid in gemaakt Worden de liberale bonden en maatschappijen, deze der socialisten zelf niet zoowel ondersteund door het gouver nement als deze der katholieken Wat meer is, M. Buyl heeft in de Kamers de katholieken, die voorzitters zijn van Ver bonden van Onderlingen Bijstanden, die dus de gi'oote steunpilaren en de baan brekers zijn der schoonste volkswerken, verdacht gemaakt, alsof zij de toelagen door den Staat geschonken aan hunne maatschappijen, tot hunne persoonlijke belangen zouden benuttigd hebben. Voor M. Buyl is het maar eon gapen en een gieten zulke eerkwetsende zaken uit te strooienhij meent dat alle Belgen zijne kemels zonder aarzelen zullen in- slokken Dat al zijne toehoorders, al de lezers van zijne gazetten onnoozelaars zijn, die geen 't minste verstand hebben, en al de dommigheden die hij uitkraamt voor komptant geld aanveerden. Verder nog heeft Buyl met zijne vrien den verzekerd dat de katholieke scholen van allen onderstand zullen uitgesloten zijn. Ehwel, Woumenaars, wat zegt gij van Buyl, en van die mannen die zijne eerewacht uitmaken, die voor hem spreken,die voor hem werken, in tijd van Kamerkiezing Zijn zij liberalen of niet En nochtans zij komen in tijd van ge- meentekiezing op alle toontjes zingen,dat zij geen liberaal zijn. Maar al hunne libe rale daden, die wij nu zien gebeuren, alle dusdanige nieuwe feiten zullen wij ont houden, aanstippen en op't gepast oogen- blik in hun aangezicht fietsen. Maskers af 1 gelast men zich met het drukken van voor de Wetgevende Kiezingen. Caeskerke. Dinsdag 7 Mei, was ons lief dorpje in volle feest. Men vierde immers het gou den bruiloftsfeest vaii twee eerbiedweer- dige echtelingen en inboorlingen van Caeskerke, die sedert eene halve eeuw, op 6 Moi 1862 in den echt waren getreden, namentlijk Heer en Vrouw Pieter Goemaere-Vanheule. Zulk eene zeldzame en blijde gebeurte nis en mochten de Caeskerkenaars niet ongemerkt laten voorbijgaan, zooveel te meer daar de Jubilarissen door hunne minzame dienstwilligheid en groote mild dadigheid de algemeene achting en ge negenheid genieten. Als overtuigde en voorbeeldige christe nen, zooals zij altoos geweest zijn, wil den de eerzame ouderlingen het feest be ginnen met eene hulde van aanbidding en dankbaarheid te brengen aan den Heer van hierboven, die hun huwelijk gezegend had met hun dertien kinderen te verlee- nen, waarvan er nog twaalf in 't leven zijn allen weerdige telgen van hunne brave en godsdienstige ouders. Om 9 1/2 ure kwamen, do Jubilarissen, vergezeld van twaalf rijtuigen familie leden, overheden en vrienden, naar ons mooi kerkje dat voor die omstandigheid op zijn puike best uitgedost was, en waa» zij verwelkomd en plechtig ingehaald wierden door den herder der parochie. Ziet gij hem daar fier vooruitstappen, die frissche bejaarde man van 81 jaar, blozende van leven en gezondheid, met het burgerlijk kruis van 1° klas op de borst, aaiuiiem verleend voor meer dan 40 jaar dienst als Voorzitter van den Kerkraad, en aan zijne zijde, zijne goede en blijgezinde wederhelft, rap en snel nog, gelijk eene van driemaal zeven I Voorzeker, velen van de aanwezigen dachten bij hen zeiven ik zou aan die jaren ook zoo goed nog in stand willen zijn gelijk Pieter en Philomène! Beide echtelingen namen plaats in het koor op twee knielbanken, en woonden stichtend en godvruchtig de H. Mis bij, die door den E. H. Pastor ter hunner intentie wierd opgedragen, en welke ge sloten wierd met het het dankliedTe Deum. Na de kerkelijke plechtigheden trok ken de Jubilarissen onder het geluid der klok, het losbranden des kanons, naar het Gemeentehuis, alwaar zij door den Gemeenteraad wierden ontvangen en den eerewijn aangebeden. In welgepaste woorden wenschte de Heer Burgemeester zijne deftige ingezetenen hertelijk geluk, en schonk hun in naam der gemeente eene schoone gedenkenis, bestaande uit eenen korf rijke bloemen, en twee prach tige kaders verbeeldende de HH. Herten van Jezus en Maria. Rondden middag verliet de stoet de dorpplaats, en trok door de bevlagde straten naar de ouderlijke hofstede, om daar dool te nemen aan een gezejlig feest maal, door de gelukkige jubilarissen aan vrienden en overheden aangeboden. De armen en werkmenschen en wier den op dezen heugelijken dag ook niet vergeten hun wierd een milde deeling van koekebrooden gedaan. Heer en vrouw P. Goemaere wij ook wij voegen onze innigste gelukwenschen bij deze van al uwe medeburgers. Mochtet gij bij tien jaar gave en gezond een tweede jubelfeest vieren het feest van uwen diamanten bruiloftdit wenschen wij U uit ganscher herte KATHOLIEKE Zondag 12 Mei, Te JONCKERSHOVE, om 7 l/2 ure 's morgens. Te CORTEMARCK, om 3 y2 ure na middag, in plaats van om 4 ure. Te HOUTHULST, om 6 ure. 16 Mei, 0. H. Hemelvaart, Te WOUMEN, om 7 1/i uro 's morgens. Te COUCKELARE, om 3 ure namiddag. Te HANDZEAME, om 6 ure namiddag. •azende papen- 1Verre van ik nu l niets anders, 16 gokken In I, zijh er 7kloosters, gestichten, waar- [burrentie doen aan rjgon bovendien van tei toelagen! onbeschofte, vorte iosters doen er hier ■ingdoeners? u's tand, dat veel misschien zwart indien zij de niet hadden. |n, gaan hier iar de nering asters en ge- van stad of i Die scho- bestaan? moeten geen voor onderwijs en vrije scholen, de Sipste driw umes- éssen meer moeten nu een profijt zijn Voor onze geuzen zijn het gevel wetten De 16 millioen, die jaarlijks besteed worden aan de pensioenwetten; 225 dui zend ouderlingen trekken jaarlijks hun 65 frank. Millioenen frank hulpgelden worden jaarlijks gegeven aan de pensioenkassen. Millioenen worden verdeeld onder de mutualiteiten. Meer dan 110,000 werklieden zijn eige naars geworden van hun huis50,000 werklieden hebben 94 millioen daarvoor ekregen uit de spaarkas. 50,000 werk manshuizen Nietwaar, wetten 't en zijn maar gevel- Menige katholiek heeft hartelijk ge achen als hij dat keffertje van een Dix- >tiudenaari]e Zondag laatst hoorde lawijd maken tegen de katholieken, omdat zoo dat sulleke meent, de katholieken met de religie den zot houden. Hoe dat? zult gij zeggen. Wel geheel eenvoudig, omdat er den Maandag voordion drie protestantsche liedjezangers op de markt zaten met liedjes. Ja ge hebt wel gelezen protes tantsche. En z^gen dat het de katholieken zijn die ze doen komen hebben om kiespropa- gande te maken. Zoudt ge niet lachen, als ge dat leest Zijn onze librrnh fretters dan die va u daarZij scheriïjoig dan met de Zw.-u Dixmude, schrijven en al die geestelij! onder er zijn die c< de neringdoeners, ki onze meesters allei Foertmet uwe leugens! Welke concurrentie aan di Zeg liever, grd neringdoeners v; zouden zijn van jxj kalandizie vaade Veel, zeer veel jaarlijks uit de gest doeners. Welke zijn al stichten die staat Bedoelt gij d< len zouden zeker De katholieke vrijen keus hebbenj opvoeding En waren stad naiul ters en tien meeste hebben, en dat zeker voor stad en siaat? Zooveel klas sen en gebouwen, mfer! zooveel person- neel meer, die hoog i, ken? Of bedoelt gij taal-, ouderlingen met hunnen spotlooi Spotloon die door|de Hospiciën en niet door stad of staat betaald wordt. De nonnen, die voor alle werk moe ten dienen en gewillif een half frankske daags krijgen, zouder, zeker moeten weg- gescliupt worden, on plaats te maken voor oen getal dubboljwereldsche juffers, die 2000 fr. 's jaars trekken, en congé's moeten hebben om te feesten en te carna vallen Of bedoelt gij da Fransche Carmeli- terskens? Ware lujt niet, dat gij mis schien, binst dat gij -nog in uw bed te doornen ligt, hunne bi 11e hoort, hoe zoudt gij weten dat zij in st d zijn? Niemand ziet ze oo; tniemand hoort ze ooit, tenzij als zij bid len; zij gaan ner gens, vragen nergens en junnen algelijk den penning aan de Di imudelingen, waar van veel, hun uiterst jgenegen zijn, zelfs de belangloozen, en er voor zouden vechten Of zijn het de Zwarte Zusters die hier weg moeten??Waren de Zwarte Zusters hier niet, wie, zou het meest van al varen? Als er een lib waal om ver re ligt, men heeft geen boenen genoeg, om achter eene Zwarte Zuster te loopen. Onze socialistische vertegenwoordiger Leonard, heeft hem ook door nonnen laten verzorgen,.... on nauwelijks is de roede van 't vel, of 't fs van 't ongediert der papen Van 't ongediert sr geuzen, verlos ons Heer!! op 2 Juni breed moet trek- F nonnen van hospi- weezengestichten, Ivan 200 fr. 's jaars! Liberalen van Clercken en elders, hoe kunt gij toch zoo eenvoudig zijn van te denken en te schrijven in de Dixmude- naar dat de liberale partij den godsdienst niet zal vervolgen. Op 5 zijn er 4 kopstukken der liberalen die vrijmetselaar zijn,dat is, die bij dieren eedo gezworen hebben, van. God en gods dienst door alle middels Wlhkampen. Dat gij het zoo niet en meent,dat geloof ik, dat gij het misschien gezien hebt op den persoon van dien of dien pastor, die bij u in geen geur van heiligheid staat, dat is al mogelijk maar daten is geen re den om te stemmen voor de* vijanden van den godsdienst zelve. Als den ouden verlosser niet meer en trekt bij de menschen, dan komen zij met eenen anderen verlosser voor den dag. 't Is nu een socialistischen't Is 't geene welke ons aangekondigd werd in een socialistisch schriftje, gedrukt bij de Doode Hand te Gent. Dat is de strijd tusschen goeden kwaad. Als men meent den vijand verslegen te hebben, dan komt hij verbloemd op onder nieuwe cu nog mcer_vprloid«ndo etoleole Dat is de wereldstrijd. 't Is ongelukkig voor dozen die zich in dien draaikolk laten verleiden. Op Zondag namiddag 26 Mei, zijnde Hoogdag van Sinxen wordt er te Dixmude eene BETOOGING ingericht om verzet aan te teekenen tegen Buyl's laffe aanvallen in de zaak der katholieke Mutualiteiten. Alle Maatschappijen van Onderlingen Bijstand van geheel het arrondissement moeten het als eene plicht aanzien van aan die betooging deel te nemen. Katholieken van 't Dixmudsche allen naar de betooging Na den STOET rond de stad, zullen MEETINGEN gegeven worden waar onze Kandidaten van Dixmude-Veurne-Oosten- de het woord zullen voeren. A propos van schimpschriften. Die niet voor den aap wil gehouden worden, moet zien dat hij hem niet be lachelijk maakt. Wat kunnen wij het helpen dat Buyl zijn tmge niet kan hou- denalshij beter zou zwijgen. Die hem verbrandt moet op dc blaren zitten, en als 't nijpt hij moet lijden wat er van komt. Voor wat aangaat de werkeloosheid onzer kandidaten, o,e kiezers die een dienst vragen aan ojze mannen weten best wiens werkzaamheid vloed de grootste is. Die iets of wat kent van de werkzaam heid der Kamer, weèt' best wie nuttig werk verricht in de vKamers, deze lijk Buyl die anders niet dkon dan stokken in 't wiel steken, en allernuttig werk door hunne zotteklap beletJ>n, of deze die de nuttige wetten helpen stemmen. en wiens ïn- I)e Kartelcomedie. Maandag 11. speelden de katholieke Jonge Wachters in de zaal van den Kath. Burgerkring De Kartelcomedie vóór het mannenvolk. De Z. E. H. Deken, onze geliefde volks vertegenwoordiger M. Maes en zijn weer dige opvolger M. de Baron de Coninck luisterden het feest op met hunne tegen woordigheid, En waarlijk, 't mag een uiterst welge lukt feest heeien Ze begrijpen wat ze spelen en met wat doel, die jonkheden Ze voelen al wat er laag en oneerlijk steekt in de doenwijze en betrachtingen dor tegenpartij Ze voelen hoe eervol en heilig het doel is der katholieken Hoe rechtvaardig en billijk hun recht en hun ne eischen. Hoe heilig dan ook hun strijd! En die gevoelens hebben ze zeker door hun kunstig tooneelspel in de ziel van eiken toehoorder weten vurig te doen ontvlammen Ja katholieke jonkheden, gaat maar naar de naburig gemeenten om er het zelfde spel op te voeren, en ge zult er deugd doen Geen wonder dan dat M. Maes, toen alles was afgeloopen, het verhoog be klom om de moedige jonkheden te bedan ken, en aan ieder vriendelijk de hand te drukken. Daarop weerklonk het in de zaal Leve M. Maes Leve M. Maes En het eindigde met het daverend strijd lied der katholieke Jonge Wacht Mocht dat heilig vuur voort de harten der jonk heden ontvlammen stand gehouden en u niet laten ontmoe digen. Onze geachte confrater Ed. Blomme, die spijtig genoeg, op dezen oogenblik afwezig is, verdient ook ons aller dank alhoewel hij gewoon confrater was, be- wrocht hij steeds uit hert en ziel de be langen onzer gilde, 't Was bijzonderlijk in de vertooningen dat hij zijnen iever aan den dag legde, om tucht en orde in de zaal te handhaven. Niets was sterk ge noeg om hem van zijn post te laten af wijken. Wij allen zijn hem er hertelijk dank over en wenschen veel zulkdanige confraters in ons midden te tellen. Onzen derden Jubilaris, den Heer Th. Vermeersch, moetik hier ook den wel verdienden lof toezwaaien, hij trad in onze maatschappij op 3 Mei 1887; van den eersten stonde af, toonde hij zijne diepgevoelde liefhebberij voor het tooneel hij is 25 jaar lid, maar tevens 25jarig tooneelspelerzijne oefening in de kunst was zijne grootste bekommering; en dóór de lessen van andere en bekwamere le den, is hij geworden, 't geen wij hem nu zoo dikwijls op het tooneel bewonderen, hij ook heeft volle iever om zijne mede- contraters aan te sporen en op de hoogte te brengen, hij ook wordt niet ontmoe digd door flauwhertighoid van vele vooruit. Geachte Heeren Jubilarissen, nu dat ik uw loopbaan als Confrater heb afge schilderd en getoond aan onze jongere leden wie Gij zijt en wie zij worden moeten, stuur ik IJ gedriön onzen vurig- sten dank, omdat Gij altijd, zonder achteruit te wijken deze maatschappij ondersteundet en wij koesteren met over tuiging de grootste hoop dat gij na 25 jaren lidmaatschap er nog jjmoget 25 bij tellen om ne maatschappij niet alleen in stand te houden maar nog meer en meer te doen bloeien. De heeren Jubilarissen, innig aange daan, bebankten in welgepaste woorden de leden en beloofden voortdurend al het mogelijke te doen om de maatschappij meer en meer te doen groeien en bloeien. Die woorden werden met geestdrift begroet, en de heeren Jubilarissen wer den door de confraters en confrateressen hartelijk geluk gewenscht. Oouckelare. Op Maandag 2a Sinxendag, zal er in de Mokkorschool, Vergadering zijn voor de kiezers van 't omliggende, verschillige sprekers zullen daar het woord voeren, de Mokker-feesten genieten altijd grooten bijval, men verwacht er veel volk. Zarren. Kamiel Wayaert, die op een schip van de White Star Line, juist voor den Titanic vertrokken was is in Amerika wel toegekomen. De katholieken beloven aan al wie kan bewijzen dat de nieuwe schoolwet aan de kloosters geeft. Alia liberalen, weert u, daar is een schoon stuivertje te verdienen. 1 Kiesreklaam. Als de liberaal Fraifck, verleden week in de Kamers zei, dat hij tegen den gods dienst niet en was, ko* hij hem zelf niet inhouden van lachen, i Meende hij het zoo, Vat hij zei Maar intusschen siaan zijn woorden toch gedrukt in de Annalen, in de ga zetten, en sommige eenvoudige menschen gelooven het. Alle middels zijn go^d, bij de liberalen, om kiespropaganda ti - maken. Jubelfeest. Donderdag avond, 9 Mei, vierde de maatschappij Scerpduere onder thelich Cruus, het 25jarig Jubelfeest van drie harer leden de Heeren Ghyssaert A. hoofdman, Blomme Ed. lid en Vermeersch Th. vaandrig. De heer confrater Ch. Beun, in naam der maatschappij, sprak de volgende lofrede uit Geachte Heeren Jubilarissen, Al de leden onzer maatschappij zijn het eens, om onze drie Jubilarissen, een wel verdiende gelukwensch toe te sturen, om dat zij leden zijn die veel bijbrachten tot den bloei onzer maatschappij. De heer Am. Ghyssaert wierd als lid onzer aloude maatschappij gekozen op 3 Mei 1885. Van den beginne stond hij de bestuurleden bij, om met raad en daad de gilde te doen vooruitstreven. Hij nam weldra het ambt waar van greffier, en wij weten nog met hoeveel iever hij dergelijks wrocht om de zoo luisterlijke tooneelprijskamp van 1893 te doen ge lukken. Hij had honderden en honderden briefwisselingen mot al die vreemde kampioenen van het tooneel. Door zijn toedoen ook, schonk Zijne Majesteit de Koning Leopold II een prijs van 100 fr., dio zoo krachtig de liefhebbers aanlokten tot gezegden prijskamp. Toen onze onvergetelijke Vice-hoofd- man, heer Jozef Vander Heyde, uit ons midden plotseling werd weggerukt,vielen aller oogen en gedachten op u, heer Jubilaris, om van u den Hoofdman van ons allen gildebroeders te maken; gij hebt ons in onze verwachting niet teleur gesteld, wanneer velen ons verlieten, of dat hunnen iever wankelde, hebt gij u niet achteruit getrokkengy hebt altijd Priesterlijke benoemingen. Mgr de Bisschop heeft benoemd Onderpastor te Lichtervelde, E. H. Hondeghem, leeraar in het collegie van Poperinghe. Eene treffende overeenstemming. Zoowel te Aalst dan elders zijn do ver klaringen éénstemmig en echt. Den 22sten Januari 1904, zegde ons M. A. Coppens, 79, Koolstraat te Aalst Sinds ten minste tien jaar leed ik aan de nieren en soms was de pijn zoo hevig dat ik mij zonder hulp niet kon nederleggen. Dikwijls deed ik geen oog toe van gansch den nacht en 's morgens had ik veel moeite mij tot het werk te begeven. Weinige dagen na de Foster Pillen ge bruikt te hebben (verkocht in de Apotheek Verwaerde te Dixmude) sliep ik reeds beter, de pijnen waren minder hevig en mijne leden hernamen hunne buigzaam heid. Weinig later keerde de eetlust weder en na veertien dagen leed ik niet meer. Den 13d8n April 1910, voegt M. A. Cop pens er bij Nooit had ik zulke volko- mene genezing durven verhopen. Ook moet ik veel dankbaarheid aan de Foster Pillen betuigen. De Foster Pillen tasten de kwaal in haren oorsprong aanzij hitsen de werk zaamheid der nieren op en houden ze in goeden staat. Indien hunne weefsels ont stoken of gescheurd zijn, heelen zij ze, genezen ze en hergeven ze de kracht om het bloed te zuiveren. (14). In alle apotheken in 't algemeen (eischt de handteekening James Foster 3 fr. 50 de doos, 19 fr. de zes of vracht vrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Brussel. Eene verwaarloosde valling zet zich over van den eenen mensch aan den - an deren en is gevaarlijk en zelfs doodelijk voor kinderen en ouderlingen. Daarom moeten wij ons er zoo spoedig mogelijk van genezen. De beste, ja wij mogen zeggen, de eenigste remedie die u zal alle voldoening geven is de SIROOP DEPRA- TERE. Dit is een wetenschappelijk pro- dukt die door de doktors zelf genomen wordt. Prijs 2 franken in alle apotheken, namentlijk te Dixmude, apotheker Ghys saert. Te Thourout by Van Ysacker en overal. Door uitscheiding van bedrijf. Oude welbekalante zich bevragen Oostduinkerke. by Weduwe Hancke te 'lj« M OOIT ft Is gelijk in Vi-ankrijk. die geweldige papenf refter Olêmêïreaii moest eene operatie onderstaan; en hij, die zooveel nonnen heeft weggejaagd, is schoon gaan spreken bij nonnen, Om door haar ver verzorgd te worden, r aiidei t;, zyyc luua iö Ou2i> Oildo ulüjd Z-

Gazette van Dixmude (1871-1914) | 1912 | | pagina 2