w- t Gazette Tan Yperen. c fl Belgsche volk zyne zeden en geloof te be waren, en hetzelve te wapenen tegen god- delooze en bedriegelyke leeringen. Aldus is het dat Godsdienst en Kerk voordeel getrokken hebben uit de rciftldels die tegen hun uitgevonden en üilgevrogt wierden,en in de meening hunner vyanden, hunne verdelging moesten veroorzaken. De liberalen der negentiende eeuw, weten dit zeer wel; en daerom willen zy nu al dievryheden voorzichalléénhouden, en Godsdienst en Kerk met slavenketens overladen. Maer dit zal nooit geschieden; hunne poogingen zullen hun ter schande en aen den Godsdienst en aen de Kerk tot glorie keeren. YPEREN. Donderdag 20"° dezer heeft alhier de plegtige prysdeeling plaets gehad aen de leerlingen van ons bisschoppelyk kollegie. Voorgezeten door Z. H. den bisschop van Brugge, is deze plegtigheid nog vereerd geweest door eenen engelschen Prelaet, Mgr. Morris oud bisschop van het eiland S' Maurice in Africa, de zeer eerweerde heeren J. Faict, vicaris generael, Dessein kanonik, door MM. den kolonel De Jaegher, den plaetskommandant, den major Pal- mar, den major kommandant der burger- lyke wacht,den lieutenant der gendarmen, met verscheiden andere militaire over heden voorts was als naer gewoonte eene talryke en uitgelezene vergadering het feest komen bywoonen. Het stukje welk de prysdeeling voorging, en voor titel droeg Fra IJiavolo, is algemeen toegejuicht geweest. Men heeft het talent der tooneelisten bewonderd, die met zoo veel oordeel en kundigheid hunne rollen hebben gespeeld, dal zy menigmael de aenschouwers verrukt hebben. Ver diende lof moet ook gegeven zyn aen de verscheidene choorzangen en andere mu ziekstukken die mede geholpen hebben om de plegtigheid te verheffen, en tot eer van den ervaren Muziekmeester van het kollegie strekken. In deuitdeeling der pryzen,zynde eerste palmen geschonken geweest aen de jonge heeren Guslavus Dehouclc, van onze stad, leerling der Rhetorika, en Julius Beesau, van Hoogslade, leerling der Poësie. Eene aenspraek gedaen door M. Adol- phus Iweins, vooreerst om Z. H. den Bisschop van Brugge, en dan al de bywoo- ners der plegtigheid en voorstaenders van het kollegie, over hunne goedwilligheid te bedanken, heeft het feest gesloten. YVy moeten getuigen dat deze plegtig heid ons den aengenaemsten en voordee- ligsten indruk gedaen heeft. Het bywezen van een uitmuntend gezelschap, dat den prys eener goede opvoeding weel te waer- deren, de begaefdheid en geest met welke alles door de leerlingen wordt uitgevoerd, die echte blydschap die op hunne aenge- zigten schittert, dat alles doet eenen indruk die miidelyk de ziel ontluikt, en bewyst eene verhevene opvoeding, in welke we tenschap en deugd zich paren. Wy wen- schen het kollegie van den II. Vincentius geluk; want alles beduidt er leven en weligen bloei, die de beste vruchten zal blyven voortbrengen voor godsdienst en voor vaderland. Wy hebben by dit tegenwoordig num mer van ons blad een Inschryvings biljet gevoegd, om aen de achtbare persoonen die het zelve ontfangen hebben, het nemen van een abonnement aen de Gazette van [peren te vergemakkelyken. Zy moeten alleenelyk het Inschryvings biljet vervullen, ploeijen, sluiten met het volgende opschrift: M' Lambin-Mortier Drukker, te Yperen; voor 10 centiemen in de post vooruit betaeld, zal het ons toe komen. PoPERiNcnE. De plegtige prysdeeling aen de leerlingen van het Bisschoppelyke Kollegie en der Midden-school heeft alhier plaets gehad den maendag 17 dezer. Gelyk altyd is zy Iuisterryk geweest; maer dees mael is onze verwachting over troffen geweest. De leerlingen die de byzonderste pryzen hebben behaeld, zyn MM. R. Stragier, J. Vercruysse, A. De Vloo, A. Lava, A. De Bondt, M. Van Hee, leerlingen van de Midden-school. In de latynsche schooien MM. T. Beddeleem, C. Vanden Ameele, L. Delboue, H. De Badts, H. De Backer, P. Van Hee. Deze laetsle jongeling heeft nog het 5da accessit behaeld van fransche redevoering in het algemeene konkoers der Bisschoppelyke Kollegien van ons Bisdom. 'T is hy ook die in eene schoone redevoering heeft doen gevoelen welke de zoete vruchten zyn van eene godsdienstige opvoeding. In de doel-schieting dewelke te Kort- ryk den 23° plaets gehad heeft, hebben twee onzer medeburgers prys behaeld; Mr Vandenabeele, Lodewyk, heeft voor den eersten prys eene penduleontfangen, door den H. Burgmeester Danneel gegeven. Mr Vandenberghe, Aloys, heeft voor den tweeden prys verkregen eene cylinder zak- horlogie met gouden keten, geofferd door den Lieutenant-Colonel De Brabandere. By het naderen van den hop-oogst, gelooven wy de hopkweekers te moeten indachtig maken dat hunne eigene belan gen en de goede faem onzer vlaemsche hoppe vereisschen, dal de pluk zoo zuiver mogelyk gedaen worde. Wy hebben redens om te verzekeren dat 'er vreemde koop lieden zullen afkomen eenen goeden prys zullen besleden, en aldus de hoppekwee- ker rykelyk vergoeden over de gedeeitelyke mislukking dezer kostelyke plant. Korten, zuiveren, weiverzorgden pluk, zie daer de voorwaerden van eene ryke belooning. In Engeland is deze plant ten deele mislukt en eene verhooging in den prys doet zich alreeds bemerken. Uit Rambervillers schryft men, dat de hop van 1856 zeer ge zocht wordt, en dat zy betaeld is geweest van 70 tot 75 de 50 kilogr. De hop van 1857 wordt verkocht aen 100, 110, lot 120 fr. de 50 kil. Prys der llop. 21 Oogst 50 kilog. fr. 60 00. Aelst. 14 Oogst Oude Hop 50 kilog. fr. 42 tot 47. 22 Oogst Nieuwe Hop fr. 76 tot 86. Vormezeele. Dynsdag 21" dezer heeft alhifcr pliglelyk gevierd geweest het hu- welyk van den edelen Heer Franciscus- Auguslinus Vanhamme De Stampaert- houcke, ridder van het order van het Heilig Graf, woonende te Brugge en van de edele Juf. Zoë-Maria-Theresia-Constan- tia De Gheus, dochter van Mr Adolphus De Gheus d'ElzenwalIe. J. Depuydt gemeente onderwyzer en koster alhier, is overleden den 26 dezer. Reninguelst (Clyle.) In den nacht van den 17° tot den 18° dezer is alhier eene diefte gepleegd op de velden van den land bouwer Anselmus Derycke. Op het oogen- blyk dat de dief vertrok met veertien schooven peerde boonen, kwam een doua nier te pas, om den kerel aen te houden en hem aen de bevoegde overheid ter hand te stellen. Brielen. Donderdag 20° dezer, de ge noemde C. Carroen, dienstknecht by den landbouwer Wulleman, te Poperingbe, een wagen alhier leidende met draf ge laden, heeft zyn peerd doen draven, om andere rytuigen voorby te gaen; in dezen rassen en onvoorzigtigen loop heeft een der wielen van zynen wagen, den ge noemden Emilius Schmidt, oud 28 maen- den geraekt, hem het regter been verbry- zeld en eenige andere zware kneuzingen veroorzaekl, ten gevolge van de welke het kind, twee dagen na het voorval, over leden is. Zonder te willen de onvoorzigtigheid van Carroen ontschuldigen, moeten wy niet te min ook berispen de onbedaerde onaglzaemheid der ouders die hunne kleene kinders langs de kalsyde wegen laten spelen; deze bemerking hooren wy dikwyls doen door allen de gene die ry- tuigen geleiden, en zeggen dat het wonder is hoe er niet meer ongelukkige voorvallen plaets hebben. S' Jan (Hoogezieken.) Niettegenstaande de groote hitte wordt onze plaets en het gehucht de Potyze, reeds sedert zondag door een groot getal wandelaers hezogt. Blyft het schoon weder voortduren, wy verwachten ons aen eenen grooten toeloop voor zondagen voor de toekomende week; gelyk op andere jaren, byna alle de piaets- huizen zyn in herbergen veranderd, al- waer benevens eene aentrekkelyke netheid, lekkere waeffels, malsch hammevleesch en allerbeste bier te vinden is. Boesinghe Sas. Bygevolge van veran dering aen de schikkingen van het minis- terieele arrest in datum 26° mei 11., de bevaring op den Yser, zal maer onder broken zyn gedurende twintig dagen, die begonnen zyn den 15° Oogst, en eindigen zullen den 4° September, opwelken dag de bevaring zal konnen ernomen worden. Wervicq. Onze medeburgers MM. Isaac en Deleu, hebben eere gedaen aen onze burgerwacht, in de doel schieting dewelke Zondag 23 dezer, een groot getal van burgerwachten uit geheel het land, te Kortryk vergaderd hadden. M. Isaac heeft den prys van eere behaeld door Z. M. den Koning gegeven en bestaende uit zilveren caffeliere, melk en suikerpot. M. Deleu heeft den 6 prys geschoten bestaende uit eenen gouden keten. Haringiie. Een koninglyk besluit van den 17 Oogst, slaet toe aen deweduwe van A. Despot, overleden vrederegler van het kanton van Haringhe, een jaerlyksch pen sioen van 659 franken. Stavele. In den nacht tusschen Zon dag en Maendag 11. Eduardus Hersoone werkman alhier, is digt by zyn huis en op straet door dry mannen aengevallen geweest, die hem aen het hoofd een zeer groote wonde toegebragt hebben. De over heid is op been om deze misdadige te vin den. Hersoone ligt te bed in de onmoge- lykheid van te werken. KORTRYIC De geneeskundige kommissie dezer stad, is geraedpleegd geworden om te weten of hetvlasrolen in de Leve, aen de gezondheid kan nadeelig zyn. Die Heeren hebben ge antwoord dat zy niet en welen dat er op eenig tydstip meergevallen van ziekten op de boorden der rivier zyn geweest, dan in andere deelen der stad. BRUGGE. Z. 11. de Bisschop van Brugge heeft aen de geestelijkheid van zyn bisdom bevolen in t.'»

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2