franKryk7~ Gazette \an Yperen. de Mis en in het Lof gebeden te doen om ri gen te bekomen. Ter gelegendheid der expositie va, Brugge, Z. M. de Koning willende een beun van zyne goedivilligheid en voldoening gevi aen de meesters der bewerkhuizen van Viae- deren, die door hunnen iever en kundighd meest tot den voorgang dezer instellingen i- vrogl hebben, heeft door besluit van den 1" Oogst, aen verscheidene meesters eene deo- ratie toegeslaen; in het arrondissement Yjr, zyn het de volgende Te Yper, Constanlinus Dujardin, eene ie- dalje van eerste klas; te Westroosebse, Eug. Verbette; te Langhemarck,/. Verbogli; te Poperinghe, P. De Vriese, hebben dene- dalje van tweede klas ontvangen. GElND. De inschrijvingen om een Eere-Degeiaen den H. Generael Capiaumont te offera in dankbetuiging van zyne handelwys alhir in de dagen van Mei 11.beliepen woensdag eeds op fr. 4,ö28-40 c. BERGEN (Henegauwen). Het korreklionele reglerhof voorezeten door Mr Fonson, heeft maendag 24" deer be ginnen te onderzoeken de zaek, der sc'andige en treurige onlusten die te Jemmaps in de dagen van Mei 11. plaels hebben gegroen, on der voorwendsel van liberale manifstalien. Het blijkt uit de getuigenissen en peitingen dat de liberalen van Jemmapes niet 2 vreden zyn geweest met te huilente mishndelen, bloed te vergieten en te branden; mier dat zy hel ookniet onweer dig van hunne hodaniglieid van liberalen gehouden hebben, het ilverwerk te stelen der broeders wier huis ei kapel zy geplunderden wier meubels zy hebbel gebrand. Iets voor de oude Wapenbroedcs van het Keizerryk. De fransche Moniteur van dtn 12° dezer behelst het volarende dekreet, icdagteekent van den 12° Napoleon, enz. Willende de millitairen, die onder het fransch vaendel gediend hebben in de groote oorlogen van 1792 tot 1815, door eene byzondere onderscheiding vereeren; Hebben wy besloten Art. 1. Eene herinnerings-medalie wordt verleend aen alle de fransclie en vreemde militairen, die deel gemaekt hebben van onze land- en zeelegers van 1792 tot 1815. Deze medaüe zal in brons verveerdigd zyn en langs d'eene zyde de beeltenis des keizers dragen, en op de keerzyde voor opschrift Campagnes de 1792 a 1815. A ses compagnons de gloire sa dernière pen- sée, 5 mai 1821. Dezelve zal aen het knopgat gedragen worden en vaslgemaekt zyn met een groen en rood lint. N. B. Er zal verders vastgesteld worden welke middelen debelgschewapenbroeders die aen die oorlogen deel genomen hebben, zullen moeten in 't werk stellen om die vereering te konnen bekomen. Zoo haest zy zullen gekend zyn, zullen wyons verblyden dezelve mede te deelen. RÖÖMSaiE STATEN Terwyl de burger oorlogen en al de onge lukken die zy medeslepen, met puinhoopen en bloed de weeldigste streken der wereld bezoe delen, treffen wy een ander tooneel aen in de geloovige en getrouwe bevolking van midden- Italiën. Daer immers, sedert omtrent vier maenden, in 't midden van openhertige belui- gingen van vreugdeerbied en liefdeziet men Pius IX, zoo als eenen vader door zyne kin deren omringeld, de noorder provintien van zyne Stalen bezoeken, en alle herten in volle vrede veroveren. Den 17" dezer heeft Z. IIII. Bolonien verlaten om aen den Groot-Hertog van Toscanen hel bezoek wedertegeven die Hy in het verloop van zyne reis ontfangen had. Volk en Souverein hebben den H. Vader met luisterryke triomf ontfangen. Roomen. Groote bereidingen worden al hier gedaen om Z. HH. Pius IX van zyne reis wederkeerende, op het luislerryksle te ontfangen, en de voldoeningen die Zyn Va- derlyk hert in gansch zynen togt genoten heeft, te volledigen. OOST INDIEN. De officieele en byzondere nieuwmaren uit den Indoustan ontfangen, beluigen in welken onzekeren en gevaerlyken slaet de engelsche magt in die streken zich bevindt. Het leger heeft twee van zyne beste overheden verloren, den generael Lawrence te Luknon, waer hy door de opstandelingen belegerd was, en den generael Barnard aen het hoofd van het leger hetwelk de stad Delhi bezet; deze laetsle is gestorven door den clioléra die vele man schappen wegsleept. De belegering van Delhi is nog niet begon nen; de engelsclien zyn nog op den afstand van dry kilometers van die stad. De omwen- lelaers hebben reeds het engelsch kamp ne genmaal aengevallen. Geheel het leger van Oude is in opstand en hetzelve vreest men van het leger van Madras. De Cipayen (zoo noemt men de intandsche soldaten), hebben zich meester gemaekt van de stad Cawnpore. Zoo vele rampen hebben het betrouwen der Engelsche dagbladen verbroken. De Morning- Herald, zegt dat de Engelsche legers niet min zullen te doen hebben, dan wederom de verovering van den Indoustan op nieuw te beginnen. Allen bekennen dat de laelste tydingen al lerbedroevendst zyn, en de toestand der En- gelschen gevaerlyker is dan men zulks zegt zy dringen aen op de spoedige verzending van lalryke hulptroepen. PAKSJE VARIA. Eene fyne advokaet. Een regter moest onlangs eenen man oordeelen, die betigt was van eenen ezel gestolen te hebben. Wilt gy weten hoe deze zyne eigene zaek heeft weten te verdedigen? Hoort eens Mynheer den Président, zeide by, men betigt my eenen ezel gestolen te hebben! 'T is juist het contrarie dat waer is; en ik zal het u betoonen 'k was gaen wandelen te lande, om de lucht te scheppen; want de lucht alleen is het eenigste dat men scheppen kan zonder stelen. Wel nu ik wilde er zoo veel scheppen als inogelyk, en daerom klom ik op eenen boom, waeronder een ezel bezig was ge- rustig zyn buiksje te vullen. Al op eenen keer, krak! de tak waeraen ik my vast- houde, breekt, en ik rammele van boven tot benêen en valle juist den ezel tusschen myne twee beenen! Den ezel neemt de vlugt, en vliegt met my voort als of de duivel my wegsleepte. Gy ziet wel, Mynheer den Président, dat ik den ezel niet gestolen heb, maer dat het wel eerder den ezel is die de dief is geweest. Alle wel opgebragte Engelschman, is verpligt na ieder smulpartytje eene rede voering te doen en de gezondheid der Damen voorenlestellen. Onlangs een gent leman sprak in dezer voegen Mogen de deugden dezer Damen zoo wyd zyn als hunne roks, en hunne gebreken zoo klein wezen als hunne hoedjes! Voor eenige jaren woonde in een geldersch landstadje een doktor, die met yver de ontleedkunde beoefende. Op een morgen had hy juist de laetsle hand gelegd aen een skelet, en dit regt overeind in zyne studeerkamer tegen den muer geplaetst. Een boer, die de geneeskundige hulp des doktors voor zyne kwalen wilde inroepen klonk aen dedeuren werddoorden knecht naer de studeerkamer geleid. De doktor had zich juist voor een oogenblik verwyderd; het eerste wat den boer in de oogen valt is het geraemte. llals over kop vliegt de boer terug, de gang door, trekt de voor deur open en loopt de straet op. Een uer later wordt de doktor door zyn knecht uitgelaten, en deze wyst hem een boer aen, die aen de overzyde der straet digt iangsdehuizen heensluipt,alsde man, die straks zoo haestig het huis heeft ver laten. Zeg eens vriendschap, roept de doktor hem toe, gy hebt my dezen mor gen willen spreken Blief my dry stappen van lyf af, zegt de boer, en zwaeit zyn vetvveidersstok. Ik heb u dezen mor gen wel gezien, toen gy nog niet uw hemd aenhad! Een biënsleek is te genezen door een hoogst eenvoudig middel, namelyk door tabak. De wyze waerop, is als volgtNeem gewoonen tabak, leg er een weinig van in de hand en bevochtig hel; kneed het tot dat het vocht eene donkere kleur heeft aenge- nomen, wryf het gekwetste deel met dien tabak; wordt deze te droog dan bevochlige men dien weder. Gedurende tien minuten gaet met vryven voort, indien dit middel niet te lang na bekomen van den steek wordt gebruikt, volgt eene spoedige gene zing. Eenvouwdig middel om eijeren te beivaren. Eene onlangs gedane proeve tot bovenge noemd doeleinde, is volkomen goed ge- slaegd, en de gespaerzame huismoeder kan voortaen in den zomer als de eijeren goed- kooper zyn, haer winlervooraed opdoen. In september 1855 werden een aenlal ver- sche eijeren met eene dubbele laeg lymig mengsel (half en half) van water en ara- bische gom bestreken. In meert 18o6, dus zes maenden later, werden de aldus be werkte eijeren gekookt en volkomen goed van smaek bevonden. Het is volstrekt ver- eischd dat de eerste laeg goed droog moet zyn, voor men lot de tweede bestryking overga. Men doet dit gemakkelyk met een groef penseel of kleine borstel. Eenige ridders van Maltha zaten op zekeren dag te klappen van het gevaer, waermede zy door de Turken bedreigd werden, die, zoo men zegde, een leger van honderd duist man verzamelden. Een dezer ridders noemde zich Samson en was zeer klein van gestalte. Nu een van het gezelschap zegde al schertsende Mynheeren, waerom zouden wy be vreesd zyn? Hebben wy geen Samson onder ons? Hy alleen zal geheel het turksch leger verslaen. Daer men met dit gezegde hevig lachte, antwoordde de dwergachtige ridder aen- stonds Gy hebt gelyk, Mynheer; mar wei te lukken zou ik eene van uw beenen moeten hebben. Men weet dat, volgens het or

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3