Gazette Tan 1 peren. De beslissing van den gemeenteraed van Gend, in dalum van den 25° July 11. is ver nietigd door een koninglyk besluit van den 31° Oogst. Men weet dat de meerder heid der gemeente raedsheeren van Gend, de handelwys, waerdoor generael Capiau- inont de stad Gend van onlusten en ge- weldenaryen in Mei 11. hadde bevryd, heeft afgekuerd als onwettig, en de berisping van de bevoegde overheid over den kloek moedigen krygsman hadde beroepen. Een koninglykbesluit, onderteekend door Z. M. en de Ministers De Decker en Greindl, geeft gelyk aen den generael Capiaumont, vreekt hem tegen de valsche betigtingen van de gendsche liberalen, en stelt vast dat de gemeenteraed van Gend, zyne reg- ten is te buiten gegaen. Dit besluit waerdoor de orde en gerust heid wordt verdedigd, verheugt alle goede borgers, lerwyl het verslagendheid en ra- zerny opwekt in de herten van alle dezen die, om tot hun einde te koomenop on lusten en oproer gerekend hebben. YPEREN. Een bataillon van het tweede regiment in garnizoen alhier heeft het bevel ont- fangen zich tot het kamp van Beverloo te begeven. Zondag toekoomende 6° dezer, zal de plegtige processie uitgaen uit de kerk van S' Nikolaes, omtrent de vier uren namid dag. Zoo wy het vernemen, alles belooft dat zy luisterryk zyn zalde iever der pa rochianen die niet moet aengewakkerd, aengezien hy uit zyne eigene kragten zoo vuerig is, zal alles in werke stellen, om in deze godsdienstige plegtigheid een open- baer bewys te geven van hun levendig geloof, en dezelve weerdig te maken van Dezen ter wiens eere zy volbragt wordt. De gemeentebesturen hebben, van wegens den heer Gouverneur, de teeke- ning ontvangen eener bascule-balance, welke verre naer gelyk is met de romaine of unster in het meestendeel der windmo lens in gebruik. Dit werktuig is van de zelfde grootte als de unster, en kan op de zelfde wyze en op dezelfde plants in de windmolens gehangen worden. Unster voor unsterware het niet beter geweest dengene te laten bestaen welke sindts me nigvuldige jaren in gebruik was en tot geene klagten aenleiding gaf? Waertoe dienen al die nuttelooze onkosten? Om wat pennelekkers bezig te houden en te betalen. Yperen (buiten). Een verkwikkende en weldoende regen is Dyssendag en Woensdag Otis uit den hemel gezonden; de gesteltenis der lucht laet ons toe te hoopen dat er nog water zal vallen. Het zal waerachtig wel ge- koomen zyn. Wy hebben het noodig voor alles. De regen zal de aerde verkoelen en verzachten om de zelve te mogen beploegen en bewerken; hy zal de arme koeibeesten groen en malscli gras verschaffen en groeite aen de vrugten van liet najaer geven; hy zal een einde stellen aen de duerte, het is te hoopenvan de boter, en aen de kwellingen van onze groehseliersvele landbouwers zullen niet meer genoodzaekt zyn, met groote moeite en kost het noodige water van verre te gaen halen. Hadde de warmte en droogte nog langer moeten duren, er ivas vrees van ziekten te zien ontstaen onder men- schen en beesten; die vrees, God zy gedankt, is nu voorby. Zandvoorde. Eene pooging van moord, deivelke zoo men zegt, moet als een verschoon- baer misdaed aenzien worden, is Dyssendag 11. alhier gebuerd. Karel-Lodewyk Van Steen- kiste, zwingelaer oud 27 jaren, heeft zyne vrouw 26 jaren oud, eene wonde in den hals toegebragt en is op staenden voet zich aen de regterlyke overheid te Yperen gaen overleve ren. Vrouw Van Steenkiste, alhoewel niet doodelyk gewond, zal in langen tyd zich niet konnen met hare gewoonelyke iverken bezig houden. Poperinghe. Gelyk op andere jaren zyn 'er alhier groote benden hoppe-pluk- kers toegekoomen al zingen en al dansen gelyk op de kermis dag. Het is het gebrek van werk niet dat die landslieden hunne huizen doet verlaten, raaer de ondervin ding van by eenen voldoenden dagloon betere en voedzamere spyzen te ontvangen dan in hunne huisgezinnen. Jammer is het voor hun dat de pluk-tyd maer zeer korten tyd by ons zal duren, mits die plant maer halve vrucht zal opleveren; In Engeland en in Frankryk is de hop met voordeelige pryzen verhandeld ge weest; deze van 1856 wordt verkocht aen 75 tot 80 fr. de 50 kil.; deze van 1857 aen 120 tot 125 fr. de 50 kil. Dickebuscii. Onlangs wierdt er alhier eene petitie rondgedragen ten einde de verbreeding te vragen van den steenweg van Yper te beginnen van de Kruis-slraet tot den nieuwen steenweg leidende na Belle. Wy komen aenslonds te vernemen dat Z. E. de Minister van openbare werken dit stuk onlfangen heeft met een gunstig verslag daer over gedaen door den Heer gouverneur der provinlie. Meessen. Wy hebben alhier met py- nelykheid vernomen het sterfgeval van den Eerw. Paler Jesuit De Meulenare, die in vele zendingen met iever voor den gods dienst heeft gewerkt, en wiens geheugen in onze stad in zegening was, sedert dat hy in 1851 ter gelegenheid van den Jubilé ons is koomen het woord Gods verkon digen. Deze deugdryke kloosterling te Meulebeke geboren, is in den ouderdom van 55 jaren in het klooster te Drongen overleden. Vlamertinghe. Donderdag, 27" Oogst, werklieden eenen put boorende ten dienste van het nieuwe kasteel van Mr den Burg- graef Duparcq, hebben ter diepte van dry en twingtig voeten, een stuk eikenhout ge vonden, omringeld van brokkelingen hout gelykvormig aen deze die men zoo menig vuldig in de daringstukken ziet. Door welke overstrooming dit hout daer is ge- plaetst geworden, is tot nu tog nog onbe kend. Westroosebeke. Zaterdag avond 29° Oogst, is een brand ontstaen in het huis van twee woonsten, gebruikt door J. Ver- meest en H. Soenen, beide werklieden alhier. Het huis en alles wat het behield, is de prooi der vlammen geworden. De schade wordt berekend op 1,200 fr.niets was verzekerd; het huis behoort toe aen M. G. Hyndryckx te Yperen. Watou. Dyssendag 25° Oogst, omtrent den middag, een huis, schuere en stallingen, alsook de meubelen, kleedingen en oogst zyn door de vlammen vernield. Deze kleine hofstede behoorde toe en was bewoond door Ambrosius De Crock, landbouwer en timmerman. Boven het verlies van zynen eigendom, heeft De Crock nog te betreuren de dood van zynen dryjarigen zoon Julius, op wien het dak nedergestort is onder de oogen zyner moeder, die hem geene hulp heeft konnen geven, het kind is onder het looijende dak verbrand. Niets was verze kerd; men berekent de schade op 5,500 fr. Elverdinghe. Zaterdag II. 29° Oogst is onze peerdenmarkt wel voorzien geweest. Niettegenstaende het groote getal der peer den ten markte gesteld, heeft de prys hoog geweest; 't is maer op het laetste dat zy wat gezonken is. Proven. Franciscus Wyleman, oud 55 jaren, timmerman, wonende alhier, is op de baenvan Poperinghe, donderdag avond den 27° Oogst, doodgevallen door eene ge- raektheid geslagen. Wyleman begaf zich ten huize na geheel den dag gewerkt te hebben. De E. II' Colier, vorig professor in het Bissehoppelyk Kollegie te Poperinghe, is alhier onderpastoor benoemd. Merckem. Dyssendag 25° Oogst, een huis van twee einden, gebruikt door Jakob Claeys en Benedictus Sensier, beide dag- looners, is verbrand met alles wat er in was; de oorzaek dezer brand is onbekend. Pollinchove. By koninglyk besluit van den 17° dezer, zyn alhier, onder zeker voorwaerden bemagtigd in werking te stellen C.-L. Becuwe, eenen graen, mouten olie molen, by de Loobrug. A. Couzyn, eenen graen, kouk, mout en olie molen, gehugt de Fyntele. Clercken. Over eenige dagen, was zekere P. Marchand, winkelier, bezig met klaver te snyden voor zyne konynen, op een stuk land zyner moeder, toen zyn broeder Engelbertus toekwam en hem met eenen pikhaek eene doodelyke wonde toe- bragt. Het parket van Veurne heeft zich ter plaets begeven. De pligtige heeft zich, daegsnaer deschouwing gevangen gesteld. Nieuport. Mr Greindl, Minister van Oorlog, is den 27° Oogst alhier aengekoo- men, en heeft het kazern, het arsenael en de zieken kamer bezogt. Yele manschappen zyn door de koortsen aengerand; denzelfden dag zyn er vyftien dezer zieken tot het hos- pitael van Yperen gezonden. M EENEN. In September 1856, het veur vernielde in twee uren tyds de fabriek van caout chouc alhier door MM. Claes en Vanderi- nest ingerigl. Dit voorval wierd door de burgery aenzien als eene ramp; want al hoewel dan de caoutchouc nyverheid nog maer in haer begin was, had men de goede toekoomst en de groote voordeelen die zy aen onze bevolking beloofde, reeds wel begrepen; in twee maenden tyds gebruikte ze, door de honderd werklieden. Met voldoening kondigen wy aen dat deze nyverheid op eene meerderen voet dan te vooren ersteld is. De fabriek is ge heel erbouwd en dezen keer brand-vry opgerigt. BRUGGE. Zaterdag 29" Oogst, een groote brand is ontstaen in de tabakfabriek van Mr Badre- haye; omtrent 's avonds ten elf uren en half begonnen heeft het vuer maer kon nen overmeesterd worden 's morgens om trent dry uren; de schade door dit onheil veroorzaekt is groot. BERGEN Henegouwen korrektioaele REGTBANK. Zitting van den 51° Oogst. Zyn veroordeeld A. Demoulin, 6 maen den gevang; B. Duez, een jaer; P. Druart, Waer de overblyfsels van de dooden Als zegeteekens, langs den wand, Naer schimmen in den fakkelbrand. Zy wanen zelfs dat, voor hun' vuile lichten Alleen, de duisternissen moeten zwichten; Dat de aerde gansch in 't donker krimpt, Daer waer hun fakkellicht niet glimt. T onnoozel volkjes is waerachtig te beklagen Zyn zigt,aen 't zwart gewoon, kan t'licht niet meer ver- li. [dragen. ONLUSTEN VAN JEMMAPES.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2