oost-indien; Gazette van Yperen. 6 maenden; L. Lhoir,een jaer; L. Membré, J. Maye en G. Renard, twee jaren; F. Adam, 8 maenden; E. Beugnies een jaer; E. Car- lier een maend; J.-B. Caudron, 8 maenden; T. Caudron, C. Cloovis, IN. Delière, J. Du- trieux, P. Gevart, E. Goffinet, P. Grart, L. Housez, A. Lambert, J.-A. Laurent, J.-B. Lefebvre, J.-F. Michel, P. Pareil, J.-B. Pé- cher, elk 6 maenden; C. Willame, 8 maen den; A. Toussaint, 3 jaren; J.-B. Baudart, 6 maenden; F. Lheureux, 3 maenden; T. Monnet, een maend. De genoemde Demoulin, Duez, Druart, Lhoir, Membré en Renard zyn nog ver oordeeld elk tot 700 fr. boete en ieder tot een dertigste der onkosten wegens slot- braek; welke boeten en onkosten solidairlyk en par corps konnen geeischt worden. Al de andere zyn ook veroordeeld ieder een en solidairlyk lot een dertigste der onkosten, uitgenomen Carlier, Toussaint, Baudart, Lheureux en Monnet elk tot een dertigste der onkosten, maer niet soli dairlyk. FRANKRYK. Z. M. de Keizer heeft vastgesteld dat de medalje, gedenkstuk der campagnen van 4792 tot 1815, ingesteld by besluit van den 12° Oogst 1857, zal bekend zyn onder den naem van Medalje van S' Helena; en dat niemand den ruban zonder medalje dragen mag. ENGELAND. De overwinning van den opstand in de Oost-Indien, zal lang moeten dueren en groote moeite kosten. Tot nu toe is het onmogelyk de gevolgen te voorzien die daer uit zullen spruiten voor de engelsche koophandel ennyverheid. De rampen over de bezonderste der engelsche uitlandsche bezittingen gevallen, zullen hunnen weer slag moeten hebben op den koophandel en den uitvoerderengelschewaren. Engeland zal trachten de markten van Europa en de onze byzonderlyk met zyne voorbrengsels te vervollen. Wanneer wy de zwarigheden waerin Engeland zich bevindt, overdenken, en de vernedering waeraen deze zoo trotsche onlangs zoo magtige en ten opzigte der katholyken zoo onregtveerdige Natie, nu onderworpen is wanneer wy ons herin neren dat zy nu geregeerd wordt door eenen minister wiens listen in al de om wentelingen, der EuropeescheSlaten mede gevrogt hebben wy vragen of het oogen- blik van eene regtveerdige straffing niet gekomen is? Zal het misschien nu ook maer eene vermaning zyn? Zal Engeland gestraft worden of grootelyks van zyne krachten verliezen? Wat er van zyn moge, Engeland zal zoo veel mannen en zoo veel geld verliezen, dat het voor langen tyd den weerslag van zyne worsteling in Indien zal gevoelen. Generael Reid is aen generael Barnard opgevolgd in het bevel van het leger het welk. Delhi omringelt, en maer bestaet uit 2,000 mannen. Het schynl dat het leger van Oude, dat in opstand gekomen is en uit 30,000 mannen bestaet, het gelukt heeft zich in gemeenschap te stellen met de belegerde stad. De koninglyke troepen hebben de Ci- payen in verscheidene ontmoetingen ge slegen en de stad Gawnpore konnen we- dernemen. Men heeft vernomen dat de opstand zich heeft uitgestrekt in de Punjab wiers gerustheid men verzekerde. Madras en Bombay zyn pok in gisting. ROOMEN. Z. H. H.Pius den IX is alhier den 5° sep tember verwagt, terugkeerende van zyne zegenpralende reize. ALGERtE. Eene zaek, die Algerie en Frankryk be wogen heeft koomt aldaer geeindig te worden. Op den 12° september 1856, een twin tigtal Araben viel de diligence aen die vertrokken uit Tlemcen eenige reizigers tot de peerdeloopen van Mostaganem ver voerde. Een arabischeoverste, de AgaBen- ab-Dallah en zyne taelman Hamadi-ben- Cheuk wierden doodgeschoten. De moor- denaers lieten de andere reizigers onge hinderd voortgaen; nogtans een fransche wynkooper Valette genoemd, had eenen bal in den buik gekregen en deze ongeluk kige stierf korts daerna aen zyne wonde. Dit schrikkelyk tooneel was gebuerd niet ver van de dorp-plaets Négrier. De regter- lyke magtkoomen welhaest toegesneld, en overtuigde zich dat dit schelmstuk voor oorsprong vraekzucht had; geene de min ste diefte was begaen geweest. Na langdu- rigeen moeijelykeonderzoekingen,gebood de keizerlyke prokureur eenen kapitein van het fransche leger Doisneau genaemd en verscheidene Araben, gevangen te ne men, onder beschuldiging Ben-ab-Dallah en zyne medegezellen vermoord te hebben. Zy wierden den 6° Oogst voor het ge- regtshof van Oran gedaegd; de zaek heeft 21 dagen geduerd,en is geëindigd als volgt: Kapitein Doisneau ter dood veroordeeld. Si-Mohammed-Sidi-Ahmed, kodja of se cretaris van Doisneau, lot eeuwigen dwang arbeid. Mohammed-Ben-Hadj, aga, officier van heteere Legioen, Ben-Keïr, Mamar-Moktar, elk tol twintig jaren dwang-arbeid. Hamida-Djelloud, EL Hamadi-Ben-Drah, Kadour- Bon - Médine, El - Milonde - Oaeld- Ahmed, Abd-el Kader-BelhadjBen-Mer- zond, elk tot vyf jaren dwangarbeid. Daoude-Ben-Ayad, en vyf andere beschul digden, zyn vry verklaerd. PARSJE VARIA. Te Houwert in Holland, werd in den nacht van den 18° Oogst, de kermisvreugde door een droevig ongeluk gestoord. Een jong meisje, dochter van eenen begoeden landman, bleef onder het dansen, zekerlyk door overspanning en verhitting, eensklaps dood. Men verbeelde zich den schrik van hare mededansers en danseressen, die dit bloeijende meisje zoo spoedig onder het kermisvermaek uit hun midden gerukt zagen, alsook dezen der ouders die in plaels van eene vrolyke dochter een lyk te huis kregen. De kermisvreugde wierdt door dit ongeval al opeenen keer vernietigd. Het zap is de kooien niet weerd. Cornel is Rovers van Prinsenhagen in Holland, heeft voor den tribunael van Breda, de adminis tratie der domeinen gedaegd om dezelve te verpligten hem zestien centen wederom te geven die hy betaeld heeft voor barriere regt, daer waer dit regt niet moest betaeld worden. M. B.... van Parys doet zyn wyf een proces aen en vraegt scheiding van goed. Terdier einde brengt hy voor het tribunael twee honderd vyf en zeventig facturen, die hy op order gesteld heeft als volgt 1° Kooijen a la Malakoff met ressorts, crimlinen, buyadère a la Pompadour, hoe pels a la Montgolfrèreetc. 1,800 fr. 2° Rokken om die gariolen te dekken 3,000 fr. 5° Wasschen en bleeken van mouseline roks met volanten, sedert mei lestleden, 2,000 fr. 4° Betaeld aen den mekanicien voor ver maken van de ressorts enz. fr. 33-50 c., volgt eene lange, lange rekening van der- gelyke onkosten. Het spyt M. B.... grootelyks dat de oude wetten legen de pracht en de verkwisting niet meer bestaen en zich verpligt vindt zyn lieve paer voor den tribunael te moe ten brengen. Waerom de Engelschen knevels dragen. Men weet dat het sedert het verbond met Frankryk en den oorlog van den Krim, de knevels, voortyds zoo zeldzaem in Enge land, nu de mode zyn. Een heer vroeg zich eens, welke redens zyne landgenoten had den tot de invoering van deze nieuwigheid. Wy geven hieronder den uitslag van zyn onderzoek Ziehierde lyst der redens, diehetdragen van knevels veroorzaekt hebben. Wy heb ben meer dan duistkneuveldragers moeten ondervragen en ziehier hunne antwoord 32 persoonen droegen knevels om de ver koudheden te beletten; om de tanden te dekken, 5; om eenen grooten neus te ver bergen, 5; om te beletten van by vreemden voor een Engelschman aenzien te worden, 7; omdat men in militairen dienst is, 6; omdat men er in geweest is, 221; om prins Albert na te apen, 2; om dat men alsdan voor een artist passeert, 1; omdat men zanger is, 3omdat men er mede mevrouw behaegt, 7 ;omdatmenweeke longen heeft, 5; omdat men reiziger is, 17; omdat men lang op het vaste land heeft gewoond, 5; omdat de knevel als werktuig voor het ademhalen dient, 29; omdat hy voordeelig is aen de gezondheid, 77; omdat de knevel de bewondering der jonge meisjes opwekt, 471; omdat men naer de mode wil zyn, 10; omdat men hem den voorkeur geeft, 1. Men ziet door deze lyst, dal niemand wil bekennen, dat de ydelheid en de hoo- veerdigheid de voornaemste redens zyn die de knevels dragen. Het meeste deel zyn gekneveld, omdat zy zich inbeelden, dat het hun gaet, en niemand heeft den moed dit te bekennen. Doktor Duval schryft dat men zich kan bevryden van de likteekenen voor- komstig van de kinderpokjes, door by den aenvang der ziekte, dus 2 of dry dagen na het uitkomen der pokken, een masker op te leggen van linnen, bevochtigd met ge- meenen ammoniakgeest. Vier minuten daerna vervangt men het eerste masker door een ander, met oliezure kalk of oleate calcaire) die men dagelyks gedurende vier dagen vernieuwt. De pokjesgaen aenstonds open, hunne inwendige verzweering is weggenomen, en zy verdwynen zonder het minste teeken na te laten. Men heeft te Vilvoorde by Brussel, verscheidene witte zwaluwen geschoten, en een nest met vier jongen uitgetrokken. Deze vogelen welke met het begin van mei aengekomen waren, had men in deze streek nog nooit gezien. Een persoon die over zeven jaren eene goude horlogie had gestolen ten na- deele van een doktor van Parys, heeft hem dezelve teruggezonden met de intresten, gerekend op den voet van 200 fr., weerde der horlogie. In een briefken, by het pak gevoegd, verklaerd de berouwhebbend dief, dat zyn nieuwe toestand van p hem toelaet die wedergaef te doen HOF VAN ASSISEN TE ORAN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3