Gazette Tan Yperen. andere; zy zyn het die de losse, kwade drif ten weten te beteugelen, de plannen der goddeloozen bekend maken en deze be letten dezelve ten uitvoer te brengen; zy zyn het die uit liefde tot het volk, aen het zelve voorenhouden hoe groot het is in de oogen van God, en hetzelve aldus weder- houden van zich te wentelen in het slyk der misdaden en slave van allerhande drif ten te worden; zy zyn het, bygevolg, die de boozen beletten het boos oogwit te be reiken dat zy sedert lang agtervolgen en bedoelen; maer in hunnen weg vinden zy den priester, den kloosterling. Ën vandaer al die haet,al die verbittering, al die laster; van daer dit oproerig geschreeuw: iveg met de kloosters! Weg met de priesters! Indien de priesters en de kloosterlingen zich te vrede hielden met misse te zingen en hunnen brevier te lezen; indien zy zich het overige van den dag koest hielden in den hoek van hunne hêerd; indien zy met gesloten oogen en gevouwene ermen, niet en gebaerden wanneer zy getuige zyn van de verleiding der jongheid en het verderf der zeden, ah! daer ware alles wel! indien zy niet nooit de stem verheften tegen de losbandige misbruiken; indien zy zich koelsmoed lieten ontnemen de regten hun door onze Constitutie zelfverzekerd; indien zy geene schooien opregtten, waer gods dienst en zedeleer bewaerd worden; in een woord, indien zy aen hunne heiligste plig- ten ongetrouw waren dan en dan alléén, zou al dit schreeuwen en lieren ophouden, dan zouden de liberalen en de slechte ga zetten de priesters en de kloosterlingen loven, en hemelhoog verheffen; dan zouden zy in hunne oogen treffelyke mannen zyn. God zy gedankt! onze priesters kennen hunne pligten, die zy nooit zullen nalaten met iever en moed te kwylen; onze pries ters zullen zelfs blyde en fier zyn, daerom van tyd tot tyd den laster en de verachting der liberalen te verdienen. YPEREN. Zondag 6° dezer is de plegtige processie van S' INikolaes uitgegaen; men hadde ge vreesd dat de regen die onze landen ver- Versch te een beletsel zou bygebragt hebben. Waerlyk omtrent een uer namiddag een onweder is over ons stad losgeborsten, maer welhaest zyn de wolken zoo ver dwenen dat van de twee uren voort het overige van den dag een frisch en aller schoonste zonneschyn de locht heeft opge helderd. De processie wederom op den eersten zondag van september gesteld, was zeer luisterryk; de toeloop van alle klas van inwoners en vreemdelingen was groot; de godvruchtigheid die allen be toonden werd nog opgewekt door het ziel treffend gezang der congreganisten. Gelukkig is den regen ons gekoomen. de stadsregering had immers reeds doen afkondigen dat men het water met ge- spaerzaemheid gebruiken zou. In den Zil- lebeek vyver was het water zoo leeg ge zonken dat men maer ééns meer een aftrek doen konde om de stad te spyzen; bygevolg der warmte en gebrek aen water zyn er eene menigte allerschoonste visschen als palingen, karpels, snoeken en tinken, aen ramp gekoomen, zoodanig dat men er dry volle karren heeft verpligt geweest dood en slinkende wegtevoeren. Het zoude misschien redelyk zyn, in dit geval den pachter der visschery van den Zillebeek-vyver zyne tegenwoordige en toekoomende schade in den pachtprys te vergoeden. De groole schilderg in 1691 door ISicolaus Vandevelde gemaektverbeeldende de triomf der H. Kerk in het Allerheiligste Sakrament, dewelke zich bevindt in Sl Martens Kerk, boven het portael der zydsclie dnere, is afgedaen geweest Donderdag 11.om ersteld te worden. De erstelling is toevertrouw aen de kunst van M. Francis B'óhmiviens talent ons de waerborg is dat dit kunststuk welhaest alle zyne pracht wederom zal vertoonen. Men zal konnen oordeelen welke taeli M. B'óhm op zich genomen heeft, wanneer men weten zal dat die schildery 10 m. 60 cent. breed5 m. 80 cent. hoog, eene oppervlakte heeft van een en zestig meters, acht en veertig centi meters vierkante, en dat de figuren een derde meerder zyn dan natuerlyke grootte. In de erstelling van de schildery dewelke in S' Martens Kerk zich bevindt op -S' Catha- rina's Autaer, heeft M. BÓlim onlangs de zuivere teekening, het levende vleesch, en de schitterende kleuren doen erleven van een meesterstuk van Theodorus Bombaerts, den kragtigen medestrever van Pieter Paulus Rubens. Wy twyffelen niet of wy beantwoorden aen het gevoelen van al onze medeburgers, wan neer wy den verdienden lof toejuichen aen de deken en kerkmeesters van S' Martens om de zorg die zy hebben de kunststukken van onze prachtige kerk aen de noodlottige vernie tiging van den tyd te onttrekken, en hunner erstelling niet toelevertrouwen aen vreemde lingen, daer wy in onze stad medeburgers vinden, wiers kunst en talent, aen hunne ver standige en wettige verwachting konnen be antwoorden. Brielen. Zondag toekomende 20 dezer, is het kermis alhier. Indien het weder ons gunstig is, verwachten wy ons aen eenen grooten toeloop gelyk op andere jaren. De beleefdheid van onze inwooners en het goed onthael het welk de vreemdelingen hier vinden, zyn alleen genoeg om ons de gewoone menigte van volk te verzekeren. Rousbruggiie. By koninglyk besluit van den 51 Oogst II. is M. A. Peene leeraer in de regten en Juge-suppléant by het vrede- gereglhof van het 2de kanton van Yperen, alhier vrederegter benoemd in plaetsver- vanging van M' Despot overleden. Wulvergiiem. Mr B. Duval vorig onlfan- ger te YYalou, is in dezelfde hoedanigheid alhier benoemd. Poperinghe. Door koninglyk besluit van den 51° Oogst 11. is het bestuer der Burgerlyke Godshuizen alhier bemagtigd tot het aenveerden der immeubele goede ren, welke aen dezelve door Mr J. Le Dieu, pastoor te Breedein, met wederhouding van vrugtgebruik, gegeven zyn, onder be lasting van 's jaerlyks aen de fabriek van O. L. V. kerk, de noodige geldsomme te bestellen tot betaling van vyftig gelezen missen, en op voorwaerde van de andere bepalingen die gifte le onderhouden. De fabriek der kerk van O. L. V. is be magtigd de bovengemelde jaerlyksche som tot het doen van vyftig gelezen missen, te aenveerden. Prys der hop. (Nieuwe) 60 fr.de 50 kilog. Men bemerkt dees jaer dat 'er een minder getal hommelplukkers gekoomen zyn dan op de voorgaende jaren; zoude dit hier uitspruiten,om datzy op hunne eigene gemeenten meer werk en grooter winst vinden dan te vooren? het koomt ook mis schien hier uitdat 'er een groot getal van onze vlamingen na Frankryk verhuisd zynde 'er bygevolg overal gebrek aen werk lieden is. Wy bemerken ook dat onder de hommelplukkers 'er dees jaer min zieken zyn dan vroeger. Dit is zeker om dat zy min armoede geleden hebbende, zoo flauw en zoo uitgemergeld niet en zyn als deze die wy hier, in voorgaende jaren, uit het oosten hebben zien toevloeijen. Van den 5° tot den 10° september zyn alhier tien geboorten en acht doodge vallen geweest. De pluktyd trekt ten einde; de merkt- prys blyft zonder verhoog. Vreemde dagbladen melden ondertusschen dat de hoedanigheid dezer kostbare plant, in verscheidene landen, sinds de laelste regens, merkelyk verbeterd is, en dat zulks nieuivs het verhoog der pryzen weerhoudt. Daerenboven eene groole hoeveel heid hop van 1856 blyft nog in handel. Kemmel. Het weledele stamhuis onzer gemeente van over lange jaren om zyne mild heid gekend, heeft nog eens dit jaer, het zyne bygebragt om de feesten der kermis van Kem mel vreugdryk en aengenaem te maken. Zoo als voortyds, was de toegang tot het kasteel, den lust- en doolhof aen eenieder opengelaten. In het toereiken der beliaelde pryzen voor de verschillige prijskampen, heeft men wederom de mildadigheid van dit edele huis te danken. Het aenschouiven der betooverende gezich ten, heeft veelerlei vreemdelingen den top des bergs doen beklimmen. De gilden die deel genomen hebben in de groote scliieting aen de gaei-pers waren nog al talrijk. De oppervogel is afgeschoten geweest door den heer Lolllié, lid der gilde van het Groot Hoekje le Yperen. Het overige der kermisdagen is rustig en vrolyk overgebragt. Wytschaete. Andreas Lignel, alhier ivoonende, is in den nacht tusschen den 6° en 7° dezer, uit de herberg la Clef d'or te Ne- derwaesten koomende, door twee gasten aen- gevallen en ter aerde geworpen geweest; zy hebben hem eene som van 300 franken ontno men. Het schynt dat de politie op het speur der misdadigen is. Dadizeele. Dyssendag 11. feestdag van O. L. V. Geboorte heeft alhier eene luis- terryke plegtigheid plaets gehad. De eerste steen voor de prachtige kerke opterigten tereere van de Onbevlekte Ontfangenis der II. Maegd Maria, is gelegd geweest, door Z. II. den Bisschop van Brugge vergezeld door Z. H. den Bisschop van Gend, in bet bywezen van eenen buitengewoonen toe loop van geloovigen die alhier van alle kanten toegesneld waren. Rousselaer, De Ballon en de Slafferbal. Van over eeuwen is onze stad gekend onder Ter gelegenheid der kermis van Brielen, zal'er, op Dynsdag 22en September 1857, in hel Groot Hoekje, by Brielen, bewoond door F. Volbout, eene merkweerdige Pi IN G STEK.IN G, in regie ligne, met Peerden en Muilezels plaeis hebben, tot dewelke wy al de liefhebbers aenmoedigen deel er in te willen nemen. De pryzen bestaen in jste Pry5» Eene scboone engelscbe Zadel, Ier weerde van 60 franken. 2do Eene Toom (bride) 25 3ic Eene Ryzweep (cravache 10 4'10 Een paer Sporen 5 Art. 1. De inscbryving en loting zullen plaets hebben in de bovengeuoemde herberg van 1 tot 5 uren namiddag, 0111 daer na in corlège te gaen en juist te beginnen ten 4 uren. Art. 2. Al de ruiters zullen in pelotons geplaelst worden door de kummissie daer toe benoemd. Art. 3. Eiken ruiter zal 1 frank betalen. Art. 4. Al de geschillen zullen,zonder tegenzeg, door de kommissie beslist worden. Art. 5. Al de liefhebbers met hunne peerden zyn vry van barrier. Eendragt, Vryheid, Order. BINNENLANDSCtl.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2