Gazette Tan Yperen. den eertylel van Oolyk Rousselaer; nooit heeft ze denzelven meer verdiend dan sedert onze laetste kermis trouwens gy en geheel de wereld, gy moet weten dat Rousselaer nu liberael geworden is, sedert dat er twee turksche mutsen, die, onder ons gezeidmaer boize geesten zyn, in den gemeenteraed zetelen. Dank zy aen die boize geesten, Rousse laer nu liberael geworden zynde, moest noodzakelyk een slifïerbal hebben; 't is niet wonder aengezien de slifferballen by onze liberale sliffers nu de mode zyn gelyk de krinolinen roks by de juffrouwen. Doch de inwoners van Rousselaer zyn die liberalen in hunne zottigheden niet toegenegen; dit weten, en thans beter dan te voorens, de liberale greppedansers; en daerom hadden zy noodig geoordeeld zoo veel mogelyk vreemdelingen naer stad te trekken. Men het daer op al de hoeken der stralen van onze stad en van de omlig gende steden aenplakken en in alle gazet ten stellen, dat er denzelfden dag van den hal er een groote Ballon zou opgaen onder het bestier van Mr Huart luchtreizer van Parys; de ballon zou gehad hebben 2,400 voeten oppervlakte grootte en 100 voeten omtrek!! Eene Dame met verscheide andere personaedjen moesten met den ballon in deluchtreizenü! 'Tging wonderlyk schoon zyn!! Dit buitengewoon tooneei zou het volk by hoopen doen toeloo-pen en dan.... daer na het volk zou dansen ter eere van het liberael. 'T was gesteld voor woensdag 11. 2 sep tember om vier uren s'namiddags, op de Hout-markt. De plaets was waerlyk wel gekozen; wenig of geen huizen hebben vensters die er op geven, en met vier straten die er op uilkoomen, aftezelten, was alle toegang belet. Iedereen vond redelyk iets te moeten betalen; de pryzen der plaetsen waren voor behoudende plaetsen 1-00 fr.; l!ta plaets 0 50 cent.; 2da 0-30 cent.; ingang karten waren te bekomen in aengewezene huizen. Alles was waerachtig wel in voegen gesteld; de lucht reis was overal met zoo veel zorgen luister aengekondigd, dat er noodzakelyk veel volk moest koomen kyken; van s'mor- gens af vloeidde er eene groote menigte toe van verre en van by; nooit messchien zyn 'er meer menschen tot Rousselaer geweest. Reeds van s'namiddags ten dry uren was de Hout-markt stroppende vol. Na dry uren verwachting en geduld in het modder.... omtrent zes uren, een locht- balleken rees op.... 't was niets dat.... 't was de proef ballon, om het volk wat te amuseren. Welhaest een ander ballon kwam ten voorschynmendacht'lwas eene tweede proef balloninderdaed beeldt u eens in twee krinolinen roks aeneengenaeid.... en gy zult de grootte en de vorm hebben van den met zoo veel gerucht aengekon- digden ballon!!... Die balion wordt dan opgezwollen.... met haeste maekt men een schuitje daeraen vast.... en met zet er in eene.... pop!!!.... de ballon gaet op.... het volk kykt en blyft kyken.... meent dat zyne oogen draeijen.... maer hel fodspeel is ge speeld en hel volk is bedrogen. Het is onmogelyk het misnoegen onzer inwoners en dit der vreemdelingen te be- schryven; men spreekt van niets anders, dan van die kale farce waervoor men ook heeft durven geld eisschen;wie de plig- tigen zyn van die schandige aflroggelary, en hoe zy er zich zullen uittrekken, kan men niet verzekeren. M. Huart, zegt men, is in geheel die zaek voor niet. Misschien zal ze klaer koomen, want het gerucht loopt alhier dat een Heer van Yperen dezelve vervolgt en reeds klagten heeft gedaen by den Prokureur van Kortryk. Indien deRousselaerscheliberalen dezen bedrogmiddel hebben willen gebruiken om hun slifferbal te doen gelukken, men moet getuigen, dat indien zy boise geesten zyn, zy toch geene slimme zyn. Nauwelyks was de poets van den ballon gespeeld, men hoorde zeggen 't is oolc gedaen met 't slifferbal. En 't heeft zoo geweest. De bestierders van den bal zullen niet gaen vertellen, de een hoe diep zynen hoed op zynen neus is geslagen geweest, een ander hoe ver de zyne van zyn hoofd is gevlogen, een derde hoe veel kaek- smeten hy ontfangen heeft, een vierde hoe veel harde verwylsels en nypende zottig heden hy heeft moeten hooren.... enz.... enz.... Zy zullen ook niet vertellen met wie en welke damen zy verdligt zyn ge weest te dansen, en hoeveel schoone woorden zy hebben moeten nog gebruiken om die schepsels te engageren. Men zal ook niet weten hoe veel er is moeten be- taeld worden aen vreemde muziekanten, aengezien er geen een muziekant van stad op den theater heeft willen spelen; men zal ook niet achterhalen hoeveel die vreemde muziekanten geeischd hebben om dat zy zich hadden moede geblazen voor eene bende zotten die de muziek ge durig overschreeuwden. Deze en vele andere dingen zwygt men stil. Maer wat men weet 't is dat die liberale feesten en om beter te zeggen, die liberale zottigheden, door niemand, noch door de burgery, noch door de leegere klas goed gekeurd worden. Verscheide liedekens op den slifferbal worden reeds door het volk gezongen, tot groolen spyt van dezen die zich op eene eenvoudige doch bytende en belachelyke wyze afgeschilderd zien en hooren. Zy hebben het wel verdiend. GEÏND. De bevaring der Leye van aen de Sluis van Vive-S'-Eloy tot en in Gend, zal onderbroken blyven lot 25" september. De bevaring der Schelde te beginnen van Audenaerde tot en in Gend, zal onder broken zyn lot den 25° september, en tot den 15" derzelfde maend van aen de fran- sche grenzen tot aen Audenaerde. De schepen bestemd tot een punt neder- waerts Audenaerde, zullen de sluis van Autrive maer mogen overvaren te begin nen van den 24° september. Aelst. Oude hop fr. 55 de 50 kilog. Nieuwe hop 60 a 65 Antwerpen. De koophandel kamer dezer stad heeft zich versteld tegen het besluiten van een nieuw koophandel trak- taet met Holland. Dezer dagen heeft op het gehucht Steenhoven te Oosterhout, een voorval plaets gehad, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. Eiene dienstmeid was in den stal bezig om de koeijen vast te zetten, en schopte naer een derzelve, welke niet vooruit wilde, doch deze sloeg met haren sleert, waerby het toeval wilde, dat hy rond het been der meid kronkelde en daeraen bleef vastzitten. De koe zette het daerna op een loopen, sleepte haren last door den stal, over den mesthoop, enz., zoodat de meid in dezen pynlyken toestand een erbarmelyk geschreeuw deed hooren. Een daer ter plaetse werkend persoon, het gehuil vernemende, loopt de meid ter hulp en redt haer door, zonder zich te bezinnen, den steert der koei af te snyden. Groot is bet gevaer geweest, waerin de meid heeft verkeerd, zoodat alleen de spoedige hulp haer heeft gered. Men verneemt dat in de eerste oogenblikken geneeskundige hulp is ingeroepen, doch dat de toestand der voorgesleepte gunstig is. Een agent van policie van Brussel, welke des nachts de ronde deed, op den Boulevard du Midi, hoorde den kreethoudt den dief! uit eene venster zyner eigene woo ning opstygen; dezelve was gerigt legen een partikuliere die hy van verre in zynen hof ontwaerde. Er heen te snellen was voor den agent het werk vaneen oogenblik; er ving eene worsteling aen, waerin de dief zynen zak liet vallen en uit dezen sprongen een zestal konynen. Eeneaerdige ontdekking is uit deze aen- houding gevolgd... De strooper werd na eene gedane huiszoeking pliglig herkend aen diefstallen van hout en gereedschap pen, die kortelings gepleegd zyn en waer- van men de daders niet kon ontdekken. Hy heeft verklaerd dat hy deze verschillige voorwerpen slechts genomen had, om ten zynent een konynenkot te maken, en daer hetzelve opgetimmerd was, had hy het ge dacht gekregen de konynen van den agent van policie te stelen, om aen zyn opgemaekt gebouw eenige bewooners te verschaffen. Over eenige dagen had er eene wed ding plaets, waerby M. I. Vandendriessche, te Ledeberg,op tweegentsche roeden mer- gelgrond 100 kilos aerdappels moest op doen. Ilaesten wy ons te zeggen dat de uitslag aller verwachting verre overtroffen heeft; niet 100 maer ongever 125 kilos knollen zyn op eene gemelde uitgestrekt heid gronds ingezameld; men zag er tot twaelf en dertien aen eenen struik, waer- van meer dan een over den halven kilo zwaer woog; van de minderen hebben wy er dertig aen eenen enkelen struik zien hangen. Onnoodig te zeggen dat M. Ivo Vandendriessche zyne wedding gewonnen heeft. In natte jaren brengt de tarwe-, rogge en geerst oogst alleen, in België 2,000 mil- lioen kilogrammen strooi op, waervan elke kilogram ten minste 4 cenlimen weerd is, dus te zamen eene weerde van 80,000,000 fr. In drooge jaren kan de opbrengst van dat strooi van 40 tot 80 per cent vermin deren; hetgeen een verlies maekt van ver scheide millioenen, niettegenstaende de graen oogst algelyk kan goed zyn. BUITETLANDSCII. Roomen. Z. H. De Paus Pius IX is alhier zaterdag 5" dezer van zyne glorie- ryke en vredevolle reis wedergekeerd. Engeland. Het Britschegouvernement is gestraft aldaer alwaer het misdaen heeft. De hand der Engelschen heeft overal in Europa, byzonderlyk in Spanjen, Zwitser land, Italiën, en andere landen, de oproer makers allyd ondersteund. Engeland wist altyd wel dat het goed visschen is in troe bel water; daerom heeft het overal on ruste verwekt en de ruststoorders onder den duim geholpen. Nu, Engeland wordt ge straft, daer waer het dacht minst te vreezen te hebben. De Indiërs door Engeland zelf gewapend, onttrekken hun land aen het Engelsche jok; Engeland meende ze de werktuigen te maken van hunne eigene onderdrukking het werktuig keert zich zelve tegen zyne onderdrukkers. Oost-Indien.-- De rampspoedigste nieuw- maren worden uit dit land aengebragt. Niet alleen de stad Delhi wederstaet ge durig voort, maer daerenboven het leger hetwelk haer omzet, zal moeten opschors- sen vooraleer het eenige renfort bekr De oproer breidt zich gedurig uit- A A A

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3