Gazette van Yperen. rykdommen der engelsche bezittingen in indienen't is te vreezen, wanneer zy den opstand der Indianen zullen gehoord heb ben, dat zy zich zullen in beweging stellen, en nieuwe moeijelykheden aen de over- heerschers van Indien veroorzaken. Volgens dit dagblad, Persien, niet tegen- staende zyne begeerte om aen het engelsch verbond getrouw te blyven, zal die gewa pende menigte niet konnen tegenhouden. Daerenboven, zegt deNoord-Bie, het staets- bestuer van Persien, zal den iogt van die volkeren maer kennen, wanneer zy reeds in beweging zyn zullen. Zouden die laetste woorden niet betee- kenen dat de schryver der Noord-Bie, ter kennis isgekoomenvan gebuertenissen die in Frankryk zoo wel als in Engeland tot nu toe nog onbekend zyn? Zouden de vol keren van Midden-Asia, reeds optrekken om IndienaendeEngelschente ontrooven? De tyd zal alles leeren. Oost-Indien. De nieuwmaren uit In dien zoo ongeduldig verwacht zyn tog ein- delings aengekoomen. Zy zyn voordeeliger dan men het verhoopte. De britsehe troe pen hebben de opstandelingen tot ver- scheide reizen geslagen. Naer eene uitmun tende overwinning, is generael Havelock op Lucknow vertrokken om deze stad te ontzetten. Het beleg van Delhi doet wenig voort gang; grof geschut ontbreekt aen de bele- geraers; en waerlyk 't is geene kleine zaek hun al het materieel te zenden die zy van noode hebben. Men is niet zonder vrees voor de streek van Bombay; daer ook is de getrouwheid der inlandsche troepen wankelbaer. Vereenigde-Staten, (Noord-Amerika.) De burger oorlog veroorzaekt door de ge buertenissen van den Kansas en den Utah, schynt niet ten einde tegeraken. Het Staets- bestuer in tegendeel heeft vastgesteld zyne regten ten einde toe te willen staende houden. PAKSJE YARIA. DE FRANCMAQON EN PIERLALA. Een proces om versche eijeren. Het is ongelooflyk, hoeveel eijeren er uit ons land naer Engeland overgestuerd wordenby duizenden en duizenden nemen er de schepen mèe, die uit Oostende en Antwerpen vertrekken; moet het speeltje aldus voortgaen, de kiekens, hoe zeer zy zich nog weerenzullen er geene genoeg konnen leggen. Over korte dagen wierd er wederom eene groote party eijers met een stoomboot verzonden. Zy kwamen zonder merkelyke breuk of ougeval te Londen toe, en wier den op hun adres ter hand gesteld. Tot hier toe was alles in regel; maer by het openen van eene der manden, valt er een ei op den grond en breekt. Daer stonden ze altemael te kyken gelyk nachtuilen by den klaren dag: Oh! oli! riepen de engelsche jacks uit, oh! oh! my dear! what's thul! Alhoewel het ei gebroken was, er liep noch dorre noch witte uit.... een der mannen raept het op... en het ei was hardzoo het eene na het ander overzien... en allen waren hard... men had de manden op den stoomboot te digt by de stookplaets gesteld en al de eijers waren gekookt. Wat nu gedaen? De engelschen wanneer het op hunne intresten gaet, zyn altyd gereed te procederen. De koopman die deze eijers ontfangen had, wilde den verzender aenvallen, om dat hy hem de eijers niet gezonden had in dienen staet gelyk hy het verzocht had; de verzender antwoordt dat hy de eijers, versch gelegd, aen boord hadde gebragt, en aldus aen al de conditiën hadde vol- daen dat er overigens in de vrage wel gezeid was dat de eijers moesten versch zyn, maer niet gestipuleerd was dat zy moesten rouw zyn dat bygevolge er op hem geen verhael konde gedaen worden. Niettemin heeft de verzender aen den ka pitein van den stoomboot een proces aen- gedaen om dat hy geene zorg gedragen heeft voor de ware die hem toevertrouwd was en dezelve van alle ongeval niet be- vryd heeft. De kapitein, die ook geen kieken is al heeft hy de eijers te warm gebroeid, heeft door huissier aen den koopman van Lon den eene rekening doen insinueren voor onkosten van het kooken der eijers. Vier advokaten zyn dan met die zaek belast een voor den opzender, een voor den koopman te Londen, een voor den kapiteinen de vierde voorde kie kens die beschuldigd zyn harde eijeren gelegd te hebben. Wy zullen aen onze lezers den uitval van dit wonder proces mededeelen. M. Jan lag met de pokken en zweette gelyk een peerd, tusschen dry wollen sargien en een pluimen bed, op stiptelyk bevel van zynen doktoor. Daer treedt in de kamer een betamelyk gekleed persoon die hem zeer beleefd zegt Mynheer verroer u niet, ik verzoek u er om, ik weet dat de minste beweging u doodelyk kan zyn; zeg my gauw, Avaer zyn uwe juweelen en uw geld? Wal! myne juweelen en myn geld, ongelukkige? Verroer u niet! In den naem van uwe gezondheid verroer u niet! gy weet wel hoe gevaerlyk de pokken zyn... Ga of ik roep.... Doe maer niets, want ik zou het ven ster wagenwyd openzetten; een windtocht zou u dooden of ten minste aenzienlyk leelvk maken Ha, daer heb ik uwe hor- 7 logie, zeer wel. En het geld? Schurk! riep M. Jan. Verroer u niet! of gare de wind! Hewel! Daer, in dien lessenaer! mompelt de arme zieke, die zynonwelkomene bezoeker eene beweging maken ziet, om het venster te openen Zeerwel, gy zyt biilyk. Ik zou spyt hebben gevoeld uwen toestand te moeten verergeren. Vaerwel mynheer, ik wensch u eene spoedige genezing. En daerop trekt de Iooze fielt, voorzien met zynen buit, heel op zyn gemak heen. Een mestraper isooknen mensch van vleesch en beenen aldus sprak Jan metzyn karreken. Wat dunkt u, Bello, da m'onzen boel te gaêr deên, 'k geloove da me toch béter mê getweèn d'aeremoè zoên dragen, as ieder alleene? Bello, juist niet schoon of struisch van ligchaemsbouw, die reeds 38 mael den meischen koekoek heeft hooi en roepen en aldus de noodlottige vier kruiskens nadert; dewyl ze dagelyks dertig centimen wint op haer kussen; Bello liet zich niet lang plagen om den 24 jarigen mestraper eeuwige liefde en trouw te zweeren, en dat verbond werd bezegeld. Maer op wat manier nu gezorgd voor den bruidschat en voor de eerste behoeften van het huishouden? Waermede nu de bruiloft gevierd, geëten en gedronken? Eenige goede gehuren hebben zich hier mede belast; door eigene giften en eene rondhaling by de vrienden, hadden zy al spoedig een sommeken van omtrent de 50 francs verzameld, waervoor men aenstonds sargien en lakens, potten en pannen, tel- looren en glazen, tafel en stoelen heeft aengekocht, tot zelf eene stoof en hierby wat onmisbaer was, een goede brok eten. en volop uitzet. De voorwerpen werden in triomf gedra gen, door de blyde jeugd der gebuerte, die rond het gelukkige echtpaer danste, onder het gezang van Cinq soiis! Cinq sous! en Vivat! Vivat! DILIGENCIEN VAN YPEREN van POPERINGIIE naer Weg priesters! weg de kloosterling! Dit roep ik Franc,ma^on; De Belg zit in den papenkring G'lyk de haring in de ton Men scliryftmen roeptmen schreeuwt alom Koom liberael, koom wederom! Abus! zegt Pierlala papa Abus! zegt Pierlala. Ik heb bet roer dan in myn hand, Ik doe dan wat ik wil; Ik stel de meerderheid van kant, De Kamers hóud ik stil; En als men zieh daer tegen uit, Ik smytte dan wat ruiten uit. Schandael! zegt Pierlala papa, Schaudaelzegt Pierlala. Het Staetsbestuer dat is voor my, En de anderen lache ik uit; Met meester Frère en Dehaussy 'K wil toornen tot myn' buit. Aen dezen die my tegenspreekt 'K zeg dat hy voor.de papen preekt. 'T is dom, zegt Pierlala papa, 'T is dom, zegt Pierlala. 'K heb wel met d'heer Nothomb wat last, Maer 'k hoop, 't zal tog wel gaen Kreeg Frère hem by de neuze vast, Hy schupt hem naer de maeu; Voorwaer zyn plaets is anders niet, Dan de oorzaek van ons hert verdriet Akkoord, zegt Pierlala papa Akkoord, zegt Pierlala. En 't leger ook heeft my gekweld! Aen 't hoofd dier domme magt, Capiaumont die paepschen held Heeft Gend in schand gebragt! Het leger is een overlast Al waer het liberalismus wast Met regt, zegt Pierlala papa Met regt, zegt Pierlala. Weg Godsdienst! weg zyn zedeleer! Dit wenscht gy Liberael Maer wenschtet gy het nog zoo zeer, Denk op geen zegenprael! Het vlaemsche volk is katholiek, En nooit zal 't buigen voor uw kliek! Nooit, nooit, zegt Pierlala papa, Nooit, nooit, zegt Pierlala. NAER DIXMUDE. Hotel Dry Koningen, 6 uren 's morgeus. 4 uren 's namiddags. VEURNE. Hotel De Zon, 6 uren 's morgends 3 urm 3o m. 's namiddags. ROUSSELAER. Hötel Gouden Hoofd 4 uren oo m. 's namiddags. ROUSBRUGGHE. Hotel des Messageries, 9 11.40 ra. 'smorg. Cour de Flakdre, 3 u. 3o m. 's namiddags. DIXMUDE. Hotel des Messageries, 5 uren 's morgends A maendag. VEURNE6 uren 's morger

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3