tgiu-:R:fe HET ARRONDISSEMENT. 'ZiST ls'e Jaergang. No 5. Nu dat ons schoon Vaderland in twee kampen verdeeld is dat wy niet anders meer hebben dan conservatoirs en liberalen, of beter katholieken en goddeloozen: meenen wy onze lezers aengenaem te zyn met hun te doen kennen en uit te leggen, waerin hedendaegs liberael zyn bestaet. Er zyn twee soorten van liberalen. De eene bevat die mannen die met den naem en ook met der daed liberael zyn; en om klaerder te zeggen die mannen die met onzen heiligen Godsdienst, en al wat hem aengaet, spotten en zelfs hem willen omverre werpen. Hel getal van deze is klein, maer 't zyn de kopstukken. De tweede soort bestaet uit menschen, die, wy weten niet waerom, den naem van liberael willen hebben zonder de daed; dat is, die zeker nog willen met den Godsdienst meedoen en voor goede katholyken ge houden worden, maer niettemin ook wil len liberael zyn. In den tegenwoordigen staet van zaken mag men deze laetste aenzien als kleine verstanden, om geen harder woord te ge bruiken, aengezien zy terzelfder tyd willen zwart en wit zyn. Wantof wel zy weten wat het is liberael zyn, of zy en weten het niet. Indien zy het weten, dan zyn het schyn- heiligen, die het masker van den Godsdienst aentrekken, om de goede en eenvouwdige menschen te beter te bedriegen't zyn wol ven in schapenvellen, die meer te vreezen zyn, dan die liberalen, die regtuit zyn en luidop zeggen wat zy willen. Het getal DIEDERIK VAN ELZATS SU 12)12 S(D!2!a BlbWftl&IDltltQl» III. van deze is ongelukkiglyk in onze streke nog al groot, en men vindt er zelfs ten platten lande; deze zyn de eerste werktuigen van de kopstukken, en zoo veel te meer te vreezen, om dat het valschaerds zyn. Indien zy niet en weten wat liberael zyn is, hoe kunnen zy toch zoo dwaes zyn, van te willen liberael zyn, zonder te weten en te onderzoeken wat het is? Deze mogen vergeleken worden aen iemand die van honger sterft om dat hy zich de moeite niet wilt geven van zyne handen uit te ste ken tot hel eten dat voor hem staet: aen iemand die blind is omdat hy zyne oogen niet wilt opendoen. Ditslachvan liberalen bestaet meest uit menschen die uit intrest liberael zyn, om dat zy van liberale mees ters, liberale proprietarissen, liberale pra- lieken, liberale administratien afhangen. Dusdanige menschen laten zich geleiden, zonder te zien waer naer toe, om dat zy niet en weten en somtyds niet en willen weten wat het eigentlyk is liberael zyn. Wie zullen hun dit per naesten klaer uit een doen. ENGELAND EN INDIEN. Alle oogen zyn gevestigd op de Indien. Zoo haest men het nieuwsblad ontvangt iedereen vraegt Wat nieuws over de Indien? Men heeft belangen om te zien eindigen de vreedheden die in dit onge lukkig land over het menschdom worden gepleegd. Doch men hoort te dikwils zeg gen de Engelschen hebben het verdiend. Aen ons staet het niet toe te doorgronden de ondoordringbare oordeelen Gods; maer het is stellig dat God de volkeren straft naer mate van het kwaed dat zy hebben bedreven. Ongelukkig Engeland! land af geweken van den waren Godsdienst, u aengekondigd door de doorluchtigste Evan gelische zendelingen, die u den naem deden geven van eiland der heiligen, God ver- wagt u in genade! Na alle de omwentelin gen door het engelsch staetsbestuer op byna alle dedeelen van Europa aengestoken: na den oorlog aengedaen aen God en aen zyne Kerk, in den persoon van zyne heiligheid den Paus, den Stadhouder van Christus op de aerde na de vreedheden gepleegd over de Indianen, na spotternyen van alle slach den Godsdienst aengedaen in Engeland, de Heer in zyne verbolgenheid heeft zyne straffende roede uitgereikt op dit weder- spannig land. Hy heeft het vernederd met in den oorlog van de Krim leveropenbaren hoe zwak zyne magt is in vergelykenis van die der andere mogendheden. Nu de ruaet van boosheid vervuld zyndestraft de Heer en hy reikt zyne hand uit tol dit volk dat, gelyk de Joden is geworden, ongeloovig en tegenslrydig aen den Heer. De laetste post van Calcutta heeft weinig goede maren medegebragt uit het tooneel van den opstand tegen Engelands magt. Het engelsch staetsbestuer maekt nu en dan eenige omstandigheden kenbaer, maer deze bewyzen dat den opstand aengroeit en dat men welhaest zal zeggen Engeland heeft zyne asiatische bezittingen verloren, welke het had bekomen door meer dan twee honderd jaren list, bedrog en gewel- denaryen van alle slach. Engeland wordt weinig beklaegd in de ongelukken die het overkomen. Wy wen- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag BEKENDMAKINGEN: van iedere week. zeventien centiemen den drukregel Prys van inschryving by jaer Brieven, Bekendmakingen en Geld De Jaergang begint met den icn De bekendmakingen moeten den September. GODSDIENST EN VADERLAND. Donderdag, toegezonden worden. WAT VOOR MANNEN ONZE LIBERALEN ZYN. Vervolg en einde.) Des anderdagsal vroeg, stond de graef op, nam het ontbyt, flat zyn huisbaes hem aenbood, ging de vrouw bezoeken, re dekavelde met haer en met hare ouders die hy even goedaerdig en deugazaeni vond, bezigtigde nog eens het kind, en vertrok, na gezeid te hebben' dat hy zich sterk maekte in het hof van den graef van Vlaenderen, te Yperen, eenen heer te zullen vinden, die het jongstgeboren kind als peter over de vont zoude houden, en de lieden te hebben doen beloven, dat zy hem met den peter zouden afwachten, verzekerende den donderdag, om elf ure des morgends, by hem terug te zullen komen. De dag en de nacht verliepenen de vastgestelde dag voor den doop van het kind, de donderdag, verscheen. Boer de Curte, die enkelyk uit welwillendheid beloofd had een peter uit Yperen te zullen afwachten, en op het gezegde van den schamelen gast, die hy geherbergd had, weinig staet maekte, had zich by zyne familie van eenen peter en eene meter voorzien, en met hen stond de vader de hoeve te verlaten, om het kind ter kerk aen te bieden toen een luidruchtig ge- blaes van waldhoornen zyne ooren kwam treffen. Men keek langs alle kanten en zag inde verte op de heirbaen van Yperen een talryken hoop ruiters, die in vollen draef toesnelden. Zy waren rykelyk uitgedost en welhaest kon men de livrei van den graef van Vlaenderen, Diederik van den Elzats ouder scheiden, en zag men dat het een gedeelte van zyn bof was. Toen de stoet ter hoogte van de hoeve gekomen was, stegen al de ruiters, die wel vyftig in getal waren, van huuue paer- den, blyvende alleenlyk dry allerprachtigst gekleede jonk vrouwen op hare paerden zitten. Een der ruiters, die eenen mantel op de schouders en eene kroon op het hoofd droeg, naderde den vader van het kind, die een voor hem zoo buitengewoon als onverdacht schouw spel met verbaesde oogen al gapende bekeek. Diederik vroeg hem of hy gereed was hem ter kerk te volgen. Ik heb voegde hy er by, u beloofd u eenen heer van bet hof voor peter te beschikken, en gy ziet dat ik myu woord houde. Daerenboven breng ik u ook eene meter. Hierdoor wees Diederik de gravin van Vlaenderen aen zyne eerste gemalin, Zwanehilde of,ge!yk de meeste schry- vers haer noemen Margretedochter van den graef Reinald van Clermont en weduwe van den graef van Vlaenderen Karei den Goeden, eene der dry jonkvrouven die op hare zadelen waren blyven zitten. Deze vorstin, £en wie by zyne weder- varigheid te Elverdingen had verhaeld, had den togt naer dit dorp met hem willen afleggen en de begeerte geuit om het boorlingje tot doopkind te bekomen, en dadelyk had haren gemael haer verzoek toegestaen. Alleenlyk alsdan mogt hoer de Curte in den peter van zynen jongsten zoon, den schamelen, wien hy zyn bed mede gedeeld en om Gods wil gespyzigd hal, en in dien onbekenden vreemdeling, den graef van Vlaenleren, zynen souverein, herkennen. Hy viel voor de voeten vtn den vorst, wien hy al weenende de knien kuste. Diederik verhaestte zich den boer op te riglen en zeide hem het kind tc dragen by deszelfs moe der, opdat zy, nadat hy haer zouJe gezeid hebben welke persoonaedje het over de vont ging houdenhet haren moe- derlyken zegen zoude geven. De boer deed wat de graef hem gebood vervolgens nam deze het kind, zette het voor hem oj: zyn rypaerd, en de luis- terrykeu stoet begaf zich traegzaen naer de kerk, waer de pastoor van bet dorpdie sedert m?er als eene uer boer de Curie en zyn kind afwachtte en dierover niets minder dan wel tevrede was, eene overgroote verwondering liet blyken welke eene groote menigte zyuer pirochianendie den gra- velyken trein in de kerk gevolgd waren, met hem deelden. Na de plegtigheid des doopskwam de graef wederom aeu de hoeve van den boerwaer by voor erne tweede mael bin nentrad, doch nu met de gravin, en beide staplen in de kamer der moeder, aeu wie zy het kind wedergaven, opdat zy het tot den ouderdom van achttien raaenden zouden op voeden. Na verloop van dien tyd zou het kiiid haer door des- zelfs doorluchtige peter en meter afgehaeld en verders ten hove opgebragt worden. Wat graef Diederik beloofd had, werd volbragt. Hy deed zelfs meer. Hy deed op uitgebreide akkers, welke by te El- verdingen bezateene groote hofstede bouwen, en schonk dit goed aen den deugdryken boer in vollen eigendom, hem de noodige geldmiddelen verschaffende, om dit land naer be- hooren te kunnen bebouwen. Zyn doopkind, waeraen hy den voornaem van Diederik had gegevenkreeg eene adelyke opvoeding, werd onder's gravens stalmeesters geplaetst, eu. werd later door den graef van Vlaenderen Philip van den Elzats, wien hy naer het Heilig Land gevolgd hadop het slagveld van Ascalonwaer hy eene heldhaftige dapperheid bad doen blyken, tot ridder geslagen. Deze Diederik de Curte, die zoon zoo gelukkiglyk ter we reld gekomen op bet oogenblik dat zyn vader opzigtelyk een onbekenden armen vreemdeling, de geheiligde wetten der gastvryheid onderhield, huwde met de dochter van den beer van Boesinge, en van daer is het edel en ridderlyk geslacht van de Curte afgestamd, dat dikwyls hooge ambten van het land bekleed heeft en iu de zeventiende eeuw uitgestorven is. De belooning van den armen boer van Elverdingen, was de eenigste straf, welke graef Diederik degene der ingezetenen van dat dorp die hem slaping en brood geweigerd hadden oplegde, en men kan wel denken dat dezelve voor hunne ny~ dige harten, die in het geluk van linnnen evenmensch hun eigen ram^poed zagen, tamelyk hard valleu moest.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1