Gazette van Yperen. Tien centimen, Mynheer! En waer voor? Voor den prys cCenlrée. Wagt een beetje. Ik zal zien of het de moeiteweerd is.» Hy kykt rond en keert zich tot de weerd Baes er en is hier geen een vrouws persoon de welke tien centimen weerd is; 't is al te gaer een handsvol slen hy vertrok. S' Jan by Yper. YVy zyn in het uitdoen der aerdappelen. Nooit hebben 'er zoo veel van die knollen opgedaen geweest als dit jaer. De landslieden zeggen dat hetaerdap- pels heeft geregeud. Zoo veel te beter; dit belooft veel eten voor de werklieden in den winter, byzonderlyk om dat de plaeg den aerdappel, dit jaer, niet heeft aengedaen. Biuelen, 23° September. Sint Cornelis wordt dit jaer zoo veel niet bezocht als de voorledene jaren. Zondag waren er wat wandelaers op de beenen; maendag veel min en de volgende dagen hebben wy er weinig gezien. Dyssendag 22° dezer, vond men alhier in eenen gracht langs den aerden weg na Vlamertinghe, het doode lichaem van eene vrouwspersoon dewelke onbekend was. Men heeft nogtans niet lang vertoefd te weten dat het *t lichaem was van Lucia Goe man van Vlamertinghe; deze dochter, 23 jaren oud, was sedert ettelyke jaren aen gedaen door de vallende ziekte; zy was dyssendag buiten de wete van haer huis gezin vertrokken om S' Cornelis alhier te koomen dienen. Zillebeke, 22° September.Onze lands lieden hebben de ladders geregt tegen hunne fruitboomen. De appels worden op gedaen in overvloed en nogtans verkocht van 10 tot 11 franken den yperschen zak. Men schryft dien hoogen prys toe aen de duerte der boter. De werkman geene boter kunnende koopen, doet eene provisie ap pels op om te eten op zyn brood; en de groote vraeg doet den prys der appels verhoogen. Langemarck, 21° September. Onze ak kers erleven; men ziet overal koolzaed planten. Indien deze plant het aenstaende jaer lukt zoo als zy dit jaer wel is uitge vallen, wy zullen nooit zoo veel koolzaed hebben zien opdoen. BixscnoTE, 20° September. Verledene week was onze gemeente in feest. De heer Amand Lefevre, kwam t'huis met de nieu we bruid welke hy te Bousselare getrouwd had. Des avonds wierden onze klokken geluid, het kanon wierd gescholen, alle de huizen verlicht en onze inwooners bewee- zen de liefde welke zy eenen hunner by- zonderste medeburgers toedragen. Men bemerkte de prachtige verlichting der pas- tory buiten alle andere huizen. Poperinghe. Men is in onze omstreken temidden indenaerdappel-oogst. De aerd appelen die alhier uitgedaen worden, zyn van eene allerbeste hoedanigheid en geven eene overvloedige opbrengst. Dees jaer, heeft de plaeg zeer weinig die kostbare plant aengetroffen; alles duidt aen dat die zoo noodzakelyke vrucht aen zeer leege pryzen zal verkocht worden. be appel, die lekkere en gezonde vrucht die, den voorledenen winter, zoo buiten gewoon duer was, zal dit jaer ook op de tafel van den geringen burger toch mogen verschynen. BINNENLANDSCH. Denterghem. Men schryft ons Onze gemeente koomt een zeer treurig verlies te onderstaen op 14" dezer, is al hier na eene lange en pynelyke ziekte, overleden de heer Joannes Vandermeulen, gewezen burgmeester van Denterghem. Die regtgeschapene man, die gedurende 26 jaren, aen het hoofd onzer gemeente is geweest, wist altyd zyne belangen achter die zyner onderhoorigen te stellen; en wanneer zyne gebrokene gezondheid hem dwong, lot spyt zyner medeburgers, van zyne bediening aftezien, verloor hy het be lang van Denterghem geensints uit de oog. Ook de inwooners dezer gemeente verliezen in hem eenen wyzen raedsman,en de arme in het byzonder eenen teerhertigen vader wiens geheugenis by allen in zegening zal bewaerd worden. Rüysselede. Men heeft alhier zondag 11. het dood lichaem gevonden van Aug. Cleppe 14 jaren oud, zoon van eenen werk man te Wynghene. Verscheide maren wor den rondt gestrooid over de oorzaek der dood van dezen jongeling, dewelke door de koortsen was uitgemergeld. De heel meesters hebben op het lichaem geen het minste teeken van geweldige dood konnen bemerken. Veurne. By koninglyk besluit van den 14° september De heer Vandevelde(H.-F.) tegenwoordig voorzitter van het tribunael alhier, is reg- ter benoemd by het hof van eersten aenleg te Brussel. De heer Haus, advokaet by het hof van Appel te Gent, is alhier benoemd als substitut des prokureurs, in plaetsvervan- ging van den heer Dauw, die in dezelfde hoedanigheid overgaet tot Arlon. Dixmude. Men schryft ons De waters die sedert oogstmaend waren geleegd tot het maken der nieuwe brug van den yzeren- weg over den Yzer, beginnen te wassen, en welhaestzaldeschipvaert ernomen worden Bergen, HenegauwenHet vervoeren met schepen onzer steenkolen tot aen de kaei te Yper is bepaeld op 55 centimen per hectoliter. Deze prys is zeer hoog en be- wyst dat de yperlingen dure kolen zullen branden gedurende den aenstaenden win ter. Charleroi. De schipvaert op het ka- nael naer Brussel is ten deele ernomen. Sedert dinsdag, 22° dezer is de vaert be- vaerbaer in geheel hare uitgestrekheid. BUITENLANDSCtl. Egypten. Uit goede bron vernemen wy, dat in weerwil van den tegenstand door lord Palmerston gedaen, het door- snyden der landengte van Suez, zal uitge- vrogt worden. De keizer van Turkyen zal het besluit teekenen tusschen hier en dry of vier maenden. Dezedoorsnydingzal de Middenlandsche zee vereenigen met de Roode zee door eene vaert, langs welke de zeeschepen zullen konnen in de Oost-Indiesche zeeën varen, en niet meer twee mael de linie moeten passeren en rond de Kap der Goedehoop varen. Dewegzal omtrent van twee derden verminderd zyn. PARSJE VARIA. Eene naemopgeving. In den eersten patriotentyd, werd eens het bevel gegeven den naem op tenemenvanaldepersoonen, die binnen de stad Gent kwamen. Nu, in een naburig dorp woonde er een persoon met name Vierhoeddie zich naer de stad moest begeven en dry zyner gebu- renwetende dat hy rond den middag aen de poorte van Gent zou zyn, besloten hem eene poets te spelen. Zy gingen dus Yierhoed vooruit en om half elven bood de eerste zich voor de poort aen. Uw naem? vroeg de officier der wacht. Eenhoed, antwoordde de landbouwer en passeerde. Een halve uer nadien kwam de tweede. Uw naem? was weder de vraeg. Tweehoed, antwoordde de landsman. De officier was een weinig verwonderd over dien tweeden hoed, maer hy zegde niet. Na verloop van eene halve uer komt de derde af. Uw naem? zegt de officier. Dryhoed, is het antwoord. De officier dacht nu stellig, dat men met hem den spot dreef en hy meende den kerel by de kraeg te pakkenmaer na een oogenblik overweging liet hy hem gaen. Rond den middag komt eindelyk de echte Yierhoed goedemoeds aengestapt. Hoe heet gy? gromde de officier. Wel ik heet Vierhoed, antwoordt de man. Vierhoed, roept de officier in gram schap uit. Ik zal u de muts van de gevan genis voor Vyfhoed geven. Aenstonds doet hy den dompelaer door twee mannen vastgrypen en in de wacht steken, waer hy eenen geheelen dag zitten mogt, vooraleer het hem gelukt was te bewyzen dat hy inderdaed Vierhoed heette. Ziehier eene geschiedenis, wier echt heid door een dagblad gewaerborgt wordt, in weerwil zy veel aen eenen roman gelykt. Over eenige dagen is een blinde man overleden, die in den wyk S'-Supilce een zolderkamerke bewoonde. Sedert 40 jaren begaf die blinde zich dagelyks naer de Pont au Change, ter einde er aelmoesen van de voorbygangers af te smeeken. Over zes jaren verloor hy den laetsten afstammeling van een hondenras, aen hetwelk hy geleerd had hem te geleiden. De blinde verving den hond door een 12jarig meisje, dat hem des morgens naer de Pont au Change geleidde, aldaer zynen stoel plaetste, zynen parapluie opende en zyn voetbankje zette. Des avonds ging het meisje hem halen, ten einde hem naer zyn zolderkamerke te brengen, en dit gebeurde zoo dagelyks. Heden is die nieuwe Antigone 18 jaren oud, en heeft blond hair en blauwe oogen.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3