HET ARRONDISSEMENT. J lste Jaergang. Zaterdag 3en October 1857. No 6. Ja Het uitzigt der staetszaken in Europa koomt eene verandering te onderstaen, dewelke gewigtige gevolgen belooft in deze tyden op de troonen der dry magtigste Staten van het vaste land, zilten dry Sou- vereinen die zich belast hebben ten krag- tigsten het werk der ware beschaving voor te zetten, en het geluk der volkeren te samen te behertigen. Oostenryk heeft voor zyn inwendige be- stuer, in negen jaren den voortgang van eene gansche eeuwe bereikt. Frankryk heeft in korten tyd de grond- steenen van erstelling zien nederleggen door eenekloeke hand, die dit groote werk wel zal weten tot goed einde te brengen. Sedert dat Alexander II den troon aller Russien beklommen heeft, schynl er voor dit uitgestrekte ryk te beginnen een tyd- stip van groote inwendige ervormingen, die eertyds de regeringen van Pieter den Grooten en van Ratharina II, roemruchtig gemaekt hebben. Deze dry groote Ryken zouden, elk in hetbyzonderenvan elkander afgescheiden, dien magtigen invloed nietkonnen hebben op de algemeene staetzaken van Europa, denwelken zy konnen bewerken wanneer zy hunne poogingen vereenigen. Hunne Souvereinen, aengezien zy gewapend zyn met die onbepaelde magt, welke zy in de eenhoofdige overheid vinden, konnen door één besluit, dooréén keizerlyk woord een- pariglyk uitgesproken, het grootste last dat op de schouders der Staten en der volkeren weegt, verligten. De oneverendigheid tusschen de staets onkosten van den eenen kant, de bevolking en het gene iedereen in belastingen betalen kan van den anderen kant, daer is het zwaerste jok waeronder de volkeren van Europa zuchten. Een woord kan het hun ontnemen, één woord kan een nieuw stelsel inrigten, onder welkers in vloed en beleid de rykdommen en de kragt der volkeren zullen gestuerd worden tot HET LIEDEKEN VAN BOERKE N A ES. eene werkzaemheid, die betere vruchten zal voortbrengen dan zy hedendaegsheeft kon nen bekoomen. Dusdanig besluit is niet alleen mogelyk, maer waerschynelyk,enzal bovendien, zoo wy het met reden verhoopen, nietlangmeer vertoeven, eenpariglyk door die Mogend heden genomen te worden. Een beletsel zou konnen deze zoo ge- wigligeonderneming tegenhouden't ware de ontrustwekkende pooging der revolu- tionnairen. T is nogtans te verhoopen dat dit wangedrogt in de onmogelykheid zal gesteld worden, het geluk en het welzyn der volkeren nog te konnen aen gevaren blootstellen. Zoo het schynl, zal by het openen der Kamershet Staetsbestuer al wederom nieuwe lasten aendeschatpligtigen vragen. Ware het zoo, wy zouden niet kunnen nalaten zulk eene handelwyze af te keuren. Wy zyn zekerlyk allen genoegzaem belast, en het is geensints van noode nieuwe con- tribulien van ons af te eisschen. Indien het gouvernement te kort koomt, t'is by middel van gespaerzaemhedenen niet van nieuwe lasten dat het behoort zyne affairens in regel te stellen. De staet der schulden waerin Europa zich bevindt toont zonneklaer, dat het meer of tyd geworden is, voor vele lan den, in den weg der gëspaerzaemheid te treden, en te doen zoo als ieder burger doet in zyn huishoudente zaeijen naer den zak. Wy geven hier het beloop der schulden van de byzonderste Staten van Europa Engelandfr. 20,529,050,000 Frankryk10,144,200,000 Oostenryk7,357,460,000 Spanje4,200,000,000 Rusland4,169,000,000 Holland2,459,100.000 Pruissen920,080,000 België800,000,000 In tegendeel ziet hier de de zelfde landen Engelandfr. Frankryk Oostenryk Rusland Pruissen Spanje Holland België inkomsten van 2,110,000,000 4,698,900,000 1,047,800,000 1,103,300,000 440,750.000 404,460,000 154,310,000 140,000,000 Den katholyken Godsdienst uitroeijen, onteeren, in het slyk versmachten, daer is het oogwit hetwelk betrachten de kop stukken van die party, dewelke, onder den naem van liberalismus, gezworen heeft alle goed op de aerde te verdelgen, om er het ryk van het kwaed vast te stellen. Tot over eenige jaren hun ware oogwit durfden zy niet opentlyk verklaren; maer nu verzwygen zy het niet meer; zoodanig dat al wie er nog aen twyffelt of wel dwaes of wel vrywillig blind is. Nogtans in die streken van het land, ge lyk de onze, alwaer het volk aen den Gods dienst aengekleefd en grondhertigkatholyk is, zyn de liberalen met de openbare ver klaring van hunne kopstukken gepynd Indien het volk weet, zeggen zy, dat het oogwit der liberalen is, den katholyken Godsdienst uit te roeijen, wy zullen er ge- staen hebben; geen middel meer voor ons, van het volk nog te bedriegen en te ver leiden en nogtans wy hebben het volk noodig om in de kiezingen ons te onder steunen en tot het roer te brengeyt. Wat dat gedaen? Wy zullen zeggen en zweeren by hooge en by leege, dat wy in geender wyze den Godsdienst willen aenranden; dat wy ach ting en eerbied hebben voor alles wat den Godsdienst aengaet. Zoo gezeid en zoo gedaen; en wildet gy die mannen geloven, zy zouden zelfs meer katholykzyn dan de priesters, dan de bis- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de Stad. Fr. 4-oo. Voor de Provinciën. Fr. 4-5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. "Wie heeft 'er ooit het liedje g'hoord Het lied van Boerke Naes? 'K en zeg niet dat 't'ne stoutrik was, Maer 'k vrage was het dwaes Boer Naes was eens twee koeijen gaen Verkoopen naer de stee En bragt, als hy naer huis toekwam Acht honderd franken mee. Boer Naes, die maer 'nen boer en was, Was scherp nogtans van zin Hy ging en kocht een zakpistool, En stak 7ne kogel d'rin. Alzoo kwam Naes met slapkes ligt, Al was de beurze zwaer, En peisde 7k wilde dat ik 't huis En in myn bedde waer! Maer al met een, wat hoort hy daer, Daer bacht hem in den tronk? Daer kruipt een 't wat, daer piept een 7t wat 'T docht Naeske dat 't verzouk! En eer dat Naesken aesmen kon, Zoo was zyn hert ontsteld! Daer grypen hem twee handen vast Daer wordt het neergeveld! 'T en hoorde, noch 't en zag niet meer In 7t g'heele bykan niet 'T en zy dat 't een pistole zag En hoorde zeggen 7k schiet! Ik schiet, zoo gy me op staenden voet i) Niet al uw geld en geeft, En g7hebt, is't dat gy koppig zyt, Uw7 laetsten dag geleefd! Boer Naes die alle dagen goed Vyf Wees gegroeten las Om lang te mogen leven, peist! Hoe hy verlegen was! Wat gaen ze zeggen, smeekte Naes Wanneer ik 7t huiswaerd kom? Gy hebt het weerom al verlapt, Gy zatlap, wederom! Hoor hier myn vriendbelieve 7t u a Toon dat gy minzaem zyt! Och! schiet 7ne kogel door myn hoed, En spaer my van 7t verwyt! 'K zal zeggen, als ik 7t huis geraek Men heeft myn geld geroofd 5 En letter scheelde 7t of 7er zat 7Ne kogel in myn hoofd! De dief die meer van franken miek Dan van 7t onnozel bloed Schiet straks 7ne kogel deur en deur De kobbe van zyn hoed. Och! Heer, zegt Naes, en keert zich om, Schiet nog een deur myn kleed! De dief legt aen, en Naesken houdt Zyn pieterleerken g'reed. «Nu nog een deur myn broek, zegt Naes, Toen peizen ze voorwaer, 11 Dat ik als by mirakel ben Ontkomen aen 't gevaer. Neen! zegt de roover, nu zal 't gaen, Waer is de beurze? snel! u 'K en heb noch tyd noch kogels meer ik wel zegt Naes, ik wel! En Naes haelt zyn pistoolken uit, En spreekt Is 't dal ge u niet In een, twee, dry, van hier en beft, 'T is zeker dat ik schiet. Ik schiet van zoo gy nader koomtu it Uw domuien kop in gruis! En als gy Naesjuog rooven wilt Eaet uw verstand niet 't huis! En loopen dat de roover dêe! De beenen van zyn lyf, Zoo snel, dat 't onbeschryflyk is, Hoe snel dat ik ook schryf! I Zoo 'k stoppe, en vinde een ander nu 'Ne voys op fioerke Naes. 'K en zeg niet dat 't ne stoutrik was Maer 'k vrage 't u was 't dw V tJs/.#

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1