Gazette van Yperen. schoppen, dan de Paus zelf, aengezien zy zich uitgeven als beter de belangen van den Godsdienst te kennen en ze meer ter herte te nemen, dan deze die God gesteld heeft om de H. Kerk te bestieren. Maer dit al is klap tegen den grooten vaek! hunne werken stryden met hunne woorden. Doet uwe oogen open, ziet wat rond u, en gy zult ervan overtuigd zyn. Laet u door hunne schoone woorden niet bedriegen, en peist altyd op deze een- vouwdige vergelykenis Waer is de dief, die wanneer hy u bestelen wilt, het u van te voorens zal koomen regtuit zeggen? tracht hy niet in tegendeel, op alle wyzen zyn inzigt te verduiken? is het niet de grootste dief die meest zegt dat hy de treffelykste aller men- schen is? In ons vorig nummer hebben wy tastelyk doen gevoelen welke de oorzaken zyn waerom de meesters over hunne dienst boden en deze over hunne meesters gron dige klagten verheffen. Wy hebben betoond dat de byzonderste oorzaek is het gebrek aen Godsdienst. Nu eenige woorden over de hulpmiddels om deze kwael te genezen. Onze samenleving heeft zich afgescheiden van God en van zyne Kerke; 't is aen deze bron van alle waerheid en van alle goed, dat men ze moet doen te rugkeeren. Wy kennen voor alle de kwalen der samen leving geenen anderen middel van gene zing als het Evangelie. Op den dag dat meester en onderdaen de hooge onderwy- zingen zullen volgen van den Zaligmaker en onderwyzer der wereld, dien dag zal de vrede onder het menschdom nederdalen. De afgodische samenleving was onder- mynd door de kwael der slaverny; zes millioenen menschen, welke men volks-' koningen noemde, trapten met den voet honderd twintig millioenen slaven. De kristene godsdienst verschynt in de wereld en met hem de geest der christelyke lief dadigheid en der ware menschelyke vry- heid; by erstelt al het voorgaende kwaed. De meester bemint zynen slaef, deze eer biedigt den meester en is hem gehoorzaem. Hedendaegs gaen wy in tegendeel van dien heilzamen kant weg,wy keeren te rug tot het heidendom. Yelen van de heden- daegsche bladschryvers verklaren dat het volk koning is. De geest van gelykheid wordt onder het volk zoo ver gedreven, dat men nergens eenige overheid nog wilt erkennen. Dusdanige zyn de gevolgen van het gelykheids stelsel, dal men nu overal zoo luid en zoo slatiglyk leert en aenpryst. Indien de meesters willen goede en ge trouwe dienstboden hebben, zy moeten hun den godsdienst inboezemen; hun het voorbeeld geven van alles wat zy door hun willen doen plegen; hun aenmoedigen met liefde en zoetaerdigheid; in hun aenzien de lidmaten van hetzelve lichaem, van de H. Kerk, waervan zy zelve een lid zyn; hun bystaen in hunne beproevingen en ziekten; niel doen gelyk die ontaerde, die, toen hunne dienstbode kwynt onder de onpas- selykheid, hem buiten 't huis zenden, ont bloot van alle beslaen, van allen troost; zy moeten altyd den dagloon geven die den werkman toekoomt. Willen de dienstboden gelukkig zyn in hunnen dienst? Zy moeten hunne meesters getrouwen in hunnen handel rechtveerdig zyn; hunne onvolmaektheden verdragen en alles doen wat geboden wordt, buiten het kwaed. Zy mogen aen niemand de ge breken des huisgezins kenbaer maken; dat de dienstboden wel denken dat wanneer zy hunne kristene pligten kwyten zoo het behoort en hunnen dienst op eene onbe- rispelyke wyze oppassen, zy waerlyk zullen gelukkig zyn. Mr Lelieur, onderpastoor van S' Jan te Poperinghe, is pastoor benoemd van Hout hulst en is te Poperinghe vervangen door Mr De Bien onderpastoor te Ingoyghem. Mr Valcke onderpastoor te Ruysselede gaet over tot Ingoyghem en is vervangen door Mr Taffin professor te Thielt. Te Cortemarck is benoemd Mr Vander- ghinste onderpastoor te Waesten,waer hy vervangen wordt door M' Tonnelle onder pastoor te Hou them (Meenen).M' Lambin,di- rektor derDamen van Maria te Moescroen, is onderpastoor benoemd tot Houthem. M' Deprezdeservi tor te Houthulst, vervangt tot Thielt de plaets van Mr Masureel onder pastoor, die zich wederom in het vak van het onderwys begeeft. YPEREN. By koninglyk besluit van den 14en sep tember zyn de Kiezers byeengeroepen op den Dyssendag 27en October aenstaende, om den helft der Gemeente Raedsheeren te kiezen. In deuitdeelingderbelooningen gege ven te Brussel, aen deze die ze om hunne kloekmoedige en menschlievende daden verdiend hadden, heeft Frans Christiaens, werkman, geboortig van Yperen, eene goude medalje verkregen; den 17en Oogst 1856, een kind van tien jaren, viel te Brugge in de Koupure-kaei, tusschen de twee sluisen; daér was eene diepte van dertig voeten en 't scheen ommogelyk er eenige hulpe te verwachten; het gevaer was zoo groot, dat het niemand durfde wagen. Niettemin Christiaens springt ge heel gekleed in de diepte, grypt het kind vast, klampt zich aen de sas deuren, klimt langs de balken, en na onbegrypelyke poogingen, heft hy den jongen op, tot wanneer andere menschen het kind vast genomen hadden. De laetste regen heeft aen de landen veel goed gedaen. Nu, is het loof (de rapen) alom gezegend. De landbouwers mogen op eenen ryken oogst rekenen, en moeten voor geen gebrek aen beesten eeten vreezen. Boesinghe, 30" september. Onze kerk- horlogie is geplaets en gaet volkomentlyk wel. Zy is verveerdigd door Jan-Baptista Premereur, mekaniek-werker te Ninove, diealom door zyne horlogiewerken gekend is, zoo wel in Duitschland, Yrankryk, als in België, alwaer hy er alreeds boven de zeven honderd heeft geplaetst. Ons nieuw werk slaet uer en halve uer volledig :daet beijaerdt dry mael daegs, 's morgens ten vyf uren,'s middags en 's avonds ten negen uren, en klipt den Angelus. Dus wordt de gespaerzaemheid gevoegd by de vohnaekt- heid des werks. J.-B. Premereur heeft den beijaerd van het vermaerde Audenaersche Stadhuis ersteld, en het stelsel des zelfs gewigten gebragt van 1,200, op 400 kilog., hy is gekend by de fabriekanten in geweef- sels, door zyne mekanieken tot het maken der nieuwe stalen tempels en verdient het betrouwen van alle besturen zoo door de sierlykheid zyner werken als door de matigheid zyner pryzen. Elverdinghe. Onze kermis is zondag 11. begunstigd geweest door het schoonste weder; ook hebben wy zien toevloeijen eene groote menigte van volk der aenge- legene gemeenten. Onze neringdryvers hebben geen reden van klagen over den verkoop dien zy gedaen hebben. Langemarck, 29° september. Gelyk voorledene jaren is onze kermis allerbest afgeloopenveel volk en by gevolg goeden handel voor winkeliers en herbergiers. De verschillige sociëteiten van schutters zyn bezocht geweest door de naburige confra ters die in vriendschap ontfangen zich allerbest verzet hebben. Wervick, Dry van onze inboorlingen hebben by koninglyk besluit van den 15eD september, vereeringen ontfangen om hunne daden van moed en menschlie- vendheid. Vandenbilcke heeft eene zilveren medalje verkregen. Den lleu September 1856, een kind acht jaren oud, viel in de Yperlei op eene plaets die een meter en vyf en zeventig meters diep is; Vandenbilcke heeft het gered, na zelfs een waer gevaer geloopen te hebben. Vandenheede Julius, heeft eene zilveren medalje bekoomen; den 4en Oogst 1856, een kind van 7 jaren, was op het punt te versmooren te Brugge aen de Snaggaerts brug; Vandenheede springt in het water en op gevaer van zyn eigen leven, ontrekt hy het aen de dood. Renties Joannes, heeft eene geldbelooning van 25 fr. bekoomen om dat hy geheel gekleed in de vaert is gesprongen den llen Oogst 1856 om er een kind van vyf jaren uittehalen die er in gevallen was. Poperinghe. De Eerw. Heer Lelieur, onderpastoor van S' Jan alhier, is pastoor benoemd te Houthulst, eene nieuwe paro chie dewelke door de zorg van den H. Séna- teur Cassiers in het Vrybosch is opgerigt. Het spyt ons te zien uit onze stad verwy- deren dien deugdryken, rainzamen en menschlievenden priester dewelke zoo eene lange reek jaren in onze stad ver bleven hebbende, den eerbied, de liefde en toegenegenheid van alle onze inwoners zonder uitneming zich verknocht, maer wel bezonderlyk de dankbaerheid van alle armen en noodlydenden verdiend en ge wonnen heeft. 'T zal een waer geluk zyn voor de nieuwe parochie van Houthulst dezen treffelyken man voor herder te be zitten; zyne benaming is een klaerduidend betoog van het belangen dat degeestelyke overheid neemt, in het volledig inrigten dezer parochie, welker inwoners in korten tyd zullen konnen weerdeeren den schat van eenen zoo ieverachtigen en zachtraoe- digen man voor eersten herder bekoomen te hebben. De hoppe wordt weinig gevraegd, en deprys blyft zonder verandering. De laetste maren uit Londen ons toegekoomen, mel den dat de aenvraeg voor de nieuwe hoppe, in Engeland zeer bepaeld is en zonder op slag in de pryzen; ook is er onder hande- laers weinig gedaen. Cesar Pappin, werkman alhier en vader met zes kinderen, heeft donderdag morgend l"e dezer, in het nieuwe kasteel van M. Van Merris, een zwaer stuk hout op het lyf gekregen, en is, in eene ellendige gesteltenis, tot het hospitael gedragen ge weest. Prys der Hoppe 45 a 50 fr. de 50 k. BINNENLAIIDSCM. Veurne. Eene fransche maetschappy koomt aen het fransch gouvernement de concessie te vragen voor het leggen van eenen yzerweg, welke de linie van Duin- kerke aen die van Veurne zou verbinden. Wy vernemen uit goede bron dat er aen de GEESTELYKE BENAMINGEN. »ua i_. i. iii

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2