Gazette van Yperen. maetschappy van den yzerenwegvan Veur- ne eene vraeg zal gedaen worden opdat de spoorweglinie van Veurne op Duinkerke getrokken worde langst den noordkant van Veurne ten einde eene halte te maken tusschen Adinkerke en de Panne. Indien deze vraeg ingewilligd wordt, zal er alsdan eene nieuwe straet gemaekt worden, welke van die halte naer de Panne leidt. Deze straet zou slechts een paer kilomet' lengde hebben, en alsdan zou de wandeling naer dè kust veel korter en aengenamer wezen. Nieuport. Alle onzê sloepen zyn wedergekeerd in de have, van de groote vischvangst van Ysland; de vangst is in 't algemeen maer zeer gering geweest, en de winste zal niet beantwoorden aen de verwachting der visschers en uitreeders; boven dezen ongunstigen uitslag, hebben wy nog te betreuren het verlies van eenen jongen en neerstigen schipper, Pieter Bonnefaes, dewelke uit eene sloep gevallen, de dood in de zeebaren gevonden heeft. Wilskerke. Eene pooging van moord is zondag 11. geschied op Earel Stubbe landbouwer alhier, wien verschcide won den zyn toegebragt by middel van eene vork. De Heeren van het Parket alhier toege- koomen, hebben Hendrik Yonck schoon zoon van Stubbe, in echtenis genomen. Yonck heeft volledige bekentenissen ge daen. 'T is een jongeling waervan men veel goed zegt, maer die zich in eene gramschap vergeten heeft. Gent. Men weet dat eenige studenten by de Universiteit dezer stad, een werk uitgeven genaemd Noord en Zuid, in 't welk goddeloosheid en ongebondenheid der ze den te samen gepaerd zyn. Dit werk koomt door den H. Stoel gedoemd te worden. Brussel. Wie zou er ooit gepeisd hebben dat de trap van Su Gudula's kerk eenen roovers kuil bedekte, in 't midden der hoofdstad en in weerwil van de strenge politie aldaer gehouden? 'T is nogtans zoo; een diefstal in eenen winkel gedaen heeft dit veropenbaerd; de dieven die aenge- houden zyn, hebben het verklaerd; en inderdaed men heeft daer nog eene geld som van vyftig franken gevonden. BUITENLANDSCII. Zweden. Eene wonderlyke ziekte ver toont zich in de sparre bosschen. De bla deren en de takken verliezen hun gewone uitzien en nemen een bruin roodverwig kleur aen.Ter zelfdertyd staet alle groeite, en de boomeu gaen dood de eene na de andere. Deze ziekte die men over twee ja ren voor den eersten keer bemerkt had, is nu meer uitgestrekt en bedreigt op eene onrustwekkende wyze aen te groeijen. Frankryk. Parijs. Deze stad en hare omtrek bevat eene bevolking van 1,727,419 zielen. In dit getal zyn niet begrepen 42,986 manschappen aen het garnizoen toebehoorende, noch de bevolking der ge vangen godshuizen. Men rekent ook niet de byvallende bevolking der vreemdelingen en reizigers; indien men deze allen meere kende, de bevolking der fransche hoofd stad zou op twee miljoenen beloopen. Roomen. Z. H. Pius IX heeft een con sistorie gehouden den 25° september. Er zyn geene kardinalen benoemd, maer al- leenlyk zes bisschoppen voor verscheide plaetsen en eenen Apostolyken Nuntius voor Spanje. Tot deze hooge plaets is Mgr. Barilli die aertsbisschop geworden is, ver heven. Oost-Indien. Het leger dat voor Delhi ligt,bestaet uit vyftien duizend mannen, de troepen van generael Nicholson er in be grepen; maer weleer zal dit getal op vyf tien duist mogen gerekend worden. Men denkt dat de bestorming zal gebeurd zyn den 20° Oogst. De koning van Delhi heeft Zenana verlaten en is tot Rhotuck opge trokken. Generael Havelock naer de opstandelin gen geslagen te hebben den 12° Oogst, heeft een leger van vyftig duizend mannen ont moet by Lucknow; daer hy maer negen honderd strem vermoeide manschappen met zich had, is hy teruggekeerd. Uit Calcutta, zyn er te Marseillen nieuw- maren gekomen van den 24° Oogst. Indien de geruchten die dan te Calcutta liepen, echt zyn, zou de staet der Engelschen verbeterd zyn; want men sprak van eene vraeg van overgeving door de opstande lingen gedaen, maer door de belegeraers geweigerd. Maer byzondere brieven die uit echte bronnen voortkoomen, schilderen den staet men tegenstrydige kleuren af; hy zou in plaets van verbeterd, wel eer veel slechter geworden zyn. De opstand tot nu toe alleen onder het inlandsche leger zou zich uitge strekt hebben tot de bevolking van het platte land; 't ware daer eene zaek van allergrootste gewigtigheid. De laetste maren gekomen, via Trieste, melden dat generael Wilson de stad Delhi geheel omringelt en allen weg afgesloten heeft. In de stad is er twist en tweedragt tus schen de Indous en de Mahometanen. PAKSJE VARIA. De groote Frederik van Pruissen was zyne wacht zeer toegenegen en nam haer dikwils in wapenschouw. Yan tyd tot tyd sprak hy aen diegenen zyner lanciers, die zich door hunne gestalte, hunne goede houding of hun heldhaftig gelaet deden aenmerken. Hy was altyd kortbondig; de vragen welke hy hun doorgaens deed, wa ren Hoe oud zyt gy? Hoe veel jaren dienst telt gy in de wacht? Zyt gy een dappere? Een VVael, die sedert twee jaren in dienst was, verwekte in eene wapenschouw, de aendacht van den Monark. Men had den Wael op de gewoonlyke vragen in het duitsch Jeeren antwoorden, maer ongeluk- kiglyk verkeerde hy het orde zyner ant woorden. Hoe oud zyt gy? vraegt hem Frederik. Twee jaren, Sire! Hoe, twee jaren! maer hoe lang dient gy in de wacht? Vier en twintig jaren, Sire. Maer gy zyt een zot! Ge- lyk uwe Majesteit, Sire!De stafofficieren begonnen luidkeels te lagchen; zy gaven aenstonds aen den prins uitleggingen die hem ook hertelyk deden meê schertsen. Zekere student eener fransche kost school ging met eenen jager op de kony- nenjagt. De jager belast hem van niets te zeggen, want zegt hy, anders zoude de konyneu de vlugt nemen. De leerling nog tans, eenige konynen in hun leger ziende liggen, roept tot den jager Voici des la- pinsü en op dit geroep houp!! en de ko nynen waren weg.Ik hebugezeid,» sprak de jager zeer misnoegd,dat gy niets moest zeggen. Maer, antwoordde de stu dent, Ik dacht niet dat de konynen fransch verstonden. Lord C., die gekend is om zyne en- gelsche grillen, ging over eenige dagen by eenen fynwerker van Parys. «Ik, zou, zegde hy hem, eene snuifdoos willen heb ben, waer myn kasteel zou opgeschilderd staen. Dit is geheel gemakkelyk zegde de industrieel, Mylordzal my wel de teeke- ning willen geven? Ja, maer ik zou aen de poort van hel kasteel een hondenkot willen zien, waerin zich een hond zou be vinden. Dat,is ook zeer doenlyk. Ja, maer ik zou willen dat gy, om 't even door welk middel, zoudt maken dat de hond van zoodra men hem beziet, in zyn kot terug keert, en er maer zou uitkomen als men hem niet meer beziet. Onze doosmaker bezag den engelsch- man, denkende dat hy hem voor den gek hield; maer den ernst ziende van den en- gelschman, dacht hy er baet uit te trekken, en zeide hem Mylord, dat zou heel moei- jelyk zyn en de snuifdoos zou veel geld kosten. Dat doet er niets toe. Vyf duizend frank. Dat gaet hem voor 5,000 frank.—-Nu, binnen een maend zal ik u de snuifdoos leveren. Ik reken er op. Een maend later ging de werker by lord C., met de snuifdoos. De engelschman on derzoekt die Dat is myn kasteelmet myne torentjes; dat is wel myn hondekot, zegde hy, maer ik zie den hond niet? Heeft Mylord niet gezegd dat hy wilde dat de hond in zyn kot zou wederkeeren, zoo dra hy bezien wordt? Gewis. En dat hy maer zou uitkomen als men hem niet meer beziet? Dat is nog zoo; daerna? Welnu, gy hebt gekeken, en de hond is in zyn kot gegaen. Steek nu uwe snuifdoos in den zak,en de hond zal op het oogenblik terugkomen. Lord C. bezon zich een oogen blik en riep uit Oh yes! 't is zoo! En de snuifdoos in den zak stekende, betaelde by onmiddelyk den doosmaker die hem te handig was geweest. Een dieventrek. Een gauwdief zat nevens een ryk heer in eene kerk, waer zeer veel volk was, op de kniën. Hy had zich twee handen van wasch gemaekt, die buiten zynen mantel staken, en hy zat met neergeslagen oogen, alsof hy zeer god vruchtig bad. Maer intusschen zocht hy met de vry geblevene hand in den zak van zynen gebuer te geraken. Doch hoe be hendig hy ook te werk ging, werd de ge buer de zaek gewaer en de oogen op de wassen handen van den dief werpende vroeg hy hem Maer zeg my eens, Mynheer, waer is uwe hand die steelt? Men kan wel denken, dat de gauwdief niet lange in zyne biddende houding bleef, en de kerk uitliep. Koop brillen, koop! koop, koop Zoo riep onlangs een brillen marchand langs de straten, toen omtrent hem kwam een van die hooveerdige en dwaze jong- lingen voor wien alle ambachtsman i éi

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3