Gazette Tan Yperen. zouden wy een korps van kruisbroeders hebben. Maendag 5e° dezer, het 3de bataillon van het 2d0 regiment voetvolk, is van hier vertrokken om zich tot het kamp van Be- verloo te begeven, en is vervangen geweest door het 2ie bataillon van hetzelfde regi ment, dat van het kamp is wedergekeerd. Den tyd, tusschen het vertrekken van het eene bataillon en de wederkomst van het andere, heeft het korps derstedelyke Pom piers de wacht gehouden, in het wachthuis op de Groote Markt. BINNENLANDSCH. Wervick. De tabak is nooit beter opgedaen geweest dan dees jaer. Wel is waer, de plant heeft het gewigt niet beko men, by gebrek aen vogtigheid, gelyk de andere jaren; maer zy is fyner, om dat zy gegroeid is in eene locht gewarmd ge lyk die van het deel van America uit welke zy oorspronkelyk is. De tabak heeft een allerschoonste kleur; dit is toe te schryven aen het gebrek van regen gedu rende de verslensing; de hoedanigheid van sterkte, en de schoonheid van kleur zullen den tabaksoogst van 1857, kenmerken. Meessen.Hetbesluervanonskoninglyk institut, is bemagtigd door besluit van den 25" september, terstond in dit opvoedings huis te aenveerden de genaemde J.-E.-E. Sax wonende te Doornyk, dochter van den marechal-des-logis en chef Sax, ridder van het Leopold's Orden, in dienst gestorven. Dixmude. Donderdag Ist0 dezer was het alhier peerde markt90 werkpeerden zyn ter markt gesteld geweest, waervan 50 zyn verkocht van 100 tol 450 fr.170 jonge peerden van 18 maenden waervan 70 zyn verkocht van 500 tot 750 fr.; 30 veulens waervan 8 zyn verkocht van 240 tot 350 fr. De verkoop was levendig; de koopprys was wat ter verhooging; alles is verkocht voor het land en niet voor den uitvoer. Avelghem. De longer ziekte heeft zich vertoond onder de koeibeesten in den stal der kinderen Kints, landbouwers alhier. Men heeft reeds verscheide dier beesten moeten slagten. Moescroen.Zaterdag 11. 5" dezer is het dochtertje van L. Rys, oud 18 maenden by ongeluk in eene kuip water gevallen en verdronken. Veurne. Het gerucht loopt alhier dat M. Clareboudt, advokaet en schoonbroeder van M. Vandevelde vorig voorzitter van den tribunael alhier, zyn ontslag van se- kretaris onzer stad geven zal. Isenbergiie. Het bureel van Weldadig heid alhier is by koninglyk besluit van den 25" september, bemagtigd om over tegaen met den H. A. Desmet grondeigenaer te Rousbrugghe, tot verdeeling van goederen gelegen te Pollinckhove, bestaende in elf parcellen grond, behoudende te samen 4 hectaren 21 aren 72 centiaren, belastbaer per jaer voor 211 fr. 68 c., waervan tot nu toe, de H. Desmet en het gezeide bureel ongescheidene eigenaers zyn, de eerste voor 3 hectaren 12 aren 28 centiaren, en de tweede voor 1 hectare 9 aren en 44 centiaren. Tiiourout. Voorledene week zyn in onze stad by een gekomen de bezonderste veeaertsen onzer provintie, ten einde eene maetschappy onder hun in te rigten heb bende voor oogwit alle middels in te spannen om hunne kunst en den landbouw vooren te staen, als ook om de regten der veeaertsen te doen gelden waer het be hoort. Deze maetschappy zal veel nut voor den landbouw bybrengen. Oostende. Een zeker getal van werk lieden, allen timmermans en schrynwer- kers, hebben zich zaturdag 11. by hunne meesters begeven, om hun in zeer be leefde en betamelyke woorden voorte- houden, dal zy zich, ingezien hetaenstaende winter saisoen, in de noodzakelykheid be vinden, eene vermeerdering van dagloon te vragen. Ten dien einde, hadden de werklieden eene soort van kontrakt opgesteld, waer- door de meesters zich zouden verpligt heb ben den loon van 20 cent. te verhoogen tot 25 cent, by uere, zoodanig dat de dagloon van 12 ueren in den zomer, zou beloopen op 5 00 fr., en de dagloon van tien ueren in den winter, op fr. 2-50, (in plaets van 2-50 en 2-00 fr.) Het grootste getal der meesters hebben deze overeenkomst geteekend; 't is te pei- zen dat meest al de ambachtslieden, als loodwerkers, melselaers enz.... het voor beeld der timmermans zullen naervolgen. De handelwys der werklieden is allezins bedaerd,weerdig en beleefd geweest; al waer zy zich begavenwaren zy wel of kwalyk gekomen, hebben zy jegens hunne meesters geschiktheid en eerbied betoond. Gent. Voorledene week is onze have binnengevaren het deensch stoomschip Martje Flors, komende van Brumsbuttel (Denemark) geladen met koolzaed, voor rekening van de heeren Brasseur-De Crom en Boulez. Het inlandsch koolzaed is in verhooging van prys. De landbouwers die nog niet hebben verkocht, zullen meer en meer bekomen in evenredigheid van den tyd. De oliestampers kunnen het vreemde zaed niet verwerken zonder er een deel inlandsch by te voegen. Kortryk, 5" october. Omtrent duizend hectol. koorn waren te markt, daer in be grepen het zaei koorn. De prys der tarwe is gelyk geweest aen deze der voorledene week; de rogge heeft eene vermindering gehad van 83 cent. den hectoliter. De kilo witte aerdappels wordt verkocht 6 cent. Maer op de markt willen de bur gers dienen prys niet betalen wanneer zy by den zak koopen. Luik. Op de markt van maendag 11. de tarwe heeft eene vermindering van prys onderstaen van 75 cent. en de rogge eene van 25 cent. den hectoliter. Brussel. De roode loop heerscht in verscheide gemeenten tusschen Brussel en Wavre. De sterfgevallen zyn nog al in getal. Deze treurige ziekte komt sedert eenige dagen te Brussel zelf te verschynen. Men ontraedt sterk het gebruik van akker noten, die van dees jaer overvloedig zyn en waervan groote en kleine kinderen een overdreven gebruik maken. Aelst. Nooit zyn de vruchten meer gevraegd geweest dan nu, in de omliggende streek; men koopt ze in massa voor den uitvoer. Alhier is den 30" september overleden den Eerw. P. Willaert vroeger provinciael der Jesuiten, na eene kortdurende ziekte in den ouderdom van 49 jaren. 'T is een verlies voor de wetenschappen en voor het Orde waervan deze man eene der be zonderste leden was. Antwerpen, 2" october. Gisteren, om trent 6 uren 's avonds, heeft onze stad wederom getuige geweest van eene mis- daed, welke sedert de maend mei maer al te dikwyls hier wordt vernieuwd. Eenige jongelingen, toebehoorende aen de klas der vlasbaerd en witte hoeden dragers, hebben eenen minderbroeder aengevallen, hem gesleurd en van den eenen naer den anderen kant by de kleederen getrokken, zonder dat de politie er is tusschen geko men. Dat noemt men vryheid van denken en vryheid van handelen. Dendermonde.Een bybel leurder, uit- zendeling van het protestantismus om bybels op de markten te verkoopen, komt door ons geregtshof veroordeeld te worden tot 200 fr. boete en de kosten van het pro ces, uit reden dat hy op de markt van S'-Nicolaes (Waes) scheldwoorden en bele digingen tegen verscheidene geestelyken uitgesproken had. De markt van den 5° dezer, was wel voorziende verkoop was traeg en is ge- daen geweest met eene vermindering van 55 c. den hectol. voor de roode tarwe en de rogge. De prys der witte tarwe is gelyk gebleven. BUITEN LAN DSCII. Londen. Woensdag II. 7e° dezer heeft er een plegtige vasten in deze stad gehou den geweest, ten einde van den Hemel den zegen over het Engelsch leger in de Indien te bekomen. De Lord-Meyer (burgmeester) had de inwoners verzocht hunne winkels en bureelen tesluiten. De docks, de kaeijen, de douane en andere publieke plaetsen waer affairens verrigt worden, waren door zyn gebod gesloten. Spanje. Volgens een fransch dagblad. Le Pays het Ministerie Narvaez zou zyn ontslag gegeven hebben den 10° october, en marechal Narvaez zou den 5e" vertrok ken zyn. Generael Lersundi zou, tot verder order, het voorzitterschap van den Raed behouden M. Bravo Murillo zou van Parys naer Madrid vertrokken zyn om een nieuw Ministerie vasttestellen. De Gazette van Madrid, kondigt het programma der ceremonien af, welke plaets zullen hebben toen de koningin in kinderkraem zal zyn geweest. Bykoninglykbesluit, is de vrye invoer van koorn, meel, geerste, maïs en andere eetgranen,totden 50"junyl858 toegestaen. Napels, 24° september. De Vesuvius die na eene lange uitbarsting van vyf en dertig dagen, ophieldt van brandenden stroom uittewerpen, begint wederom se dert dry dagen vlammen te spouwen die zich in vuerstralen in de lucht verheffen en in den donkeren een prachtig en verheven tooneel aenbieden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3