Gazette van Yperen. deloozen tegen ons uitroepen! Doch zoo uitzinnig niet als zy het wel denken; dat zy onsin de gansche wereld, een beschaefd volk aenwyzen zonder de christene be- schaefdheid! Maer de engelsche koophandel - maet- schappy heeft niets gemeen met het chris tendom, zeggen zy nog. Wel! dat zy dan over slaven heerschen, dat zy de begonnene moorderyen voltrekke. Dat de Nieuwsbladeren ons bezighouden met te handelen over den moed der En- gelschen, van het vernuft der bevelhebbers, van de overtreffelykheid der europeanen, wy zullen dit alles verwonderen, zonder nochtans te bewonderen het stelsel van verdelging van menschen tegen menschen, en wy houden staen dat nooit, zoo lang Engeland voortgaet in zyn stelsel van gie righeid, van onderdrukking en van vreed- heid, het vredezamelyk zyne indiaensche bezettingen zal konnen bewaren. Waertoe dienen de kloosterlingen? dit vragen dikwyls met opgeblazen en verach tend gelaet,sommige vlasbaerden die dage- lyks hunne les in slechte gazetten leeren. Dusdanige hollekoppen zou men, in plaets van met hun te redeneren, over eenige dagen moeten na Sint-Bernard ge zonden hebben, en daer zouden zy geleerd hebben waertoe de kloosterlingen dienen. Hoort wat'er daer gebuerd is Te Sint-Bernard zyn er duistvyfhonderd en vyf en twintig gevangenen; ze zyn be zocht geweest door eenige Paters Redemp toristen, dewelke hun eene zending of retraite gepredikt hebben. Alle vryheid was aen die ongelukkigen gegeven, en men had hun gezeid datdewyzeop dewelke zy die retraite zouden bywonen, geenen den minsten invloed, noch op hun lot noch op den tyd van hunne opsluiting, zou hebben. Allen zyn dan gansch en geheel vry geweest; geene dwang noch drukking is op hun gedaen geweest. Ook allen, uitgenomen een vyf en twin tigtal joden of protestanten, hebben de retraite bygewoond. De iever der Paters, het leedwezen der zondaers, de zoete hert- gevoelens van allen die zoo een troostend tooneel gezien hebben, moeten niet beschre ven worden. Overtuiging en beweging van consciëntie alleen, hebben vyftien honderd ongelukkigen, door de hand der mensche- lyke regtveerdigheid vastgesteld, aen de voeten der biechtvaders en tot de H. Tafel geleid. Z. E. de Kardinael-Aertsbisschop van Mechelen is de jonge opgeslotenen, den laetsten dag, gaen vormen. Tot zulke en dusdanige werken dienen de kloosterlingen. DE VEEARTSEN. De veeartsen, dewelke men in plat vlaemsch peerde en koei meesters noemt, zyn hedendaegs in twee klassen verdeeld. De eene zyn mannen die een diploma ver kregen hebben, de andere zyn meesters die zonder diploma de kunst uitoeffenen, dewelke zy ten meerderen deele door eene lange pratiek bezitten. Eene wet, in datum 11° Juny 1850, heeft ten dienen opzigte schikkingen vastgesteld waerdoor er verboden is de veearlseny uitteoeffenen zonder daer toe tytel en diploma bekomen te hebben. De minister van het Inwendige, heeft laetst eenen brief tot de gouverneurs gezonden, waerdoor hy de aendacht van deze hoogbedienden roept, op het overtreden der gezeide wet. Het is ligt geloofbaer dat de misbruiken waervan de Minister handelt, wel bestaen maer 't was ook ligt te voorzien dat al de straffen door diewet bedreigd, niets zouden gekonnen hebben tegen de gebruiken in onze landgemeenten zoo ingeworteld, dat zy schenen door hunne langdurigheid als een wettig bestaen verkregen te hebben. In het verloop van vyf tot tien jaren, kan geene wet gebruiken afschaffen, die, hon derd vyftig, zelfs dry honderd jaren, bestaen hebben, byzonderlyk ten platte lande, waer men veel aen de gebruiken der voorvaders houdt; daerom immers heeft men in 1850 van alle kanten zien petitien tot de kamers toezenden, door dewelke by hoog en by leege gevraegd wierd, dat men aen de peerde en koei meesters die geen diploma hadden, toelaten zou hunne kunst uit te oeffenen. Die petitien wierden van kante gezet; de wet was daer! maer, wat heeft de overdre- vene tusschenkomst van het gouverne ment in die zaek, te wege gebragt? Niets anders dan de overtreding der wet. De wet gebiedt aen den landbouwer betrouwen te hebben in de gediplomeerde meesters 't is welmaer 't is te vergeefsch be trouwen wordt vryelyk gewonnen, maer niet wettiglyk opgelegd. De kwakzaivery zegt de Minister veroorzaekl vele verliezen aen den land- bouw, uit oorzaek der onwetenheid van dezen die ze uitoeffenen. Is het zoo, wat kont gy er aendoen? In dien de landbouw verliezen wilt, wat wilt gy er over kermen? Indien de landbouw den gediplomeerden meester daerlaet, en zyn betrouwen stelt in dezen die van va derhand het zelve bezeten heeft, wat wilt gy u daermeê bemoeijen? Indien de ver liezen die hy onderslaet, den landbouwer niet doen klaer zien, noch uwe wetten, noch uwe reglementen, noch uwe brieven zullen hem niet overtuigen. 'T en is niet onverwagts, dat het gouver nement dusdanige daedzaek tegenkoomt 't is immers gezeid en erzeid geweest; in dien het gouvernement niet en had willen in alles tusschenkomen, wy zouden nu niet eene spytige zaek zien plaets grypen. De wet wordt overtreden, en dit is altyd spytig en nadeelig, bezonderlyk wanneer zy onmagtig is de overtredingen te beteu gelen. Waer het niet beter geweest den raed te volgen, die, toen de wet gemaekt wierd, door verstandige en ervarene mannen ge geven was? deze stelden vooren, van dan af niet toe te laten dat 'er nieuwe meesters zonder diploma zich zouden ergens plaet- sen; maer vande oude te latenhunne kunst uitoeffenen; in het verloop van eenige jaren zouden deze. uitgestorven zyn geweest, en welhaest zouden er geene andere meer zyn geweest als gediplomeerde. Aldus zou de wet zagtjes, nogtans krachtdadig haer uitwerksel, zonder overtredingen die ze altyd verkrenken, bekomen hebben. Maer dusdanige redenering kon toch aen de mannen van het liberale progrès niet wel bevallen; 't was volgens hun, praetvan oude wyfs; maer zy, zy waren vernuftig, en wilden zich bemoeijen met alles, zelfs met het koei-stal van den boer, en dezen doen dansen gelyk zy schuiffeiden. De korrektionnele regtbank van Brugge, heeft in hare gehooren van 2 en 5 dezer, de volgende veroordeel ingen uitgesproken Innocentius Pharasyn, van Ruysselede, by verstek, tot 3 maenden gevang, voor diefte. Franciscus Lys, van Ichteghem, tot 6 maenden gevang, voor diefte. De burgerlyke regtbank van Kortryk in hare zitting van 5 dezer maend, komt op de eerlykste wyze voorM. Bouten, nota ris te Rumbeke, te hesluiten dat de tuch- telyke reglshandeling door het openbaer ministerie tegen hem ingespannen uit hoofde van akten, door de zoogezegde tusschenkomst van zynen klerk, opgemaekt, ongegrond is. Eene vrouw had onlangs te Antwer pen, in den klaren dag en op strael, aen een klein meisje de goude oorlingen die het aenhad, afgedaen. Dusdanige daed was dikwyls reeds gebuerd. De korrektionnele regtbank dezer stad, willende een voor beeld van strengheid geven, heeft deze vrouw tot acht maenden gevang veroor deeld. In hare zitting van donderdag 8" dezer, heeft de korrectionnele regtbank van Yperen, den genoemden Ferdinandus Reygaert, smidsknecht, geboren te Zweve- zeele en gehuisvest te Dickebusch, veroor deeld tot 14 dagen gevang en 16 franks boet, voor gewildenary. SINT-HELENA-MADALIE. De Moniteur kondigt in zyn niet officieel gedeelte het volgende berigt af De oud-militairen der republiek of van het keizerryk, in Belgie wonachtig en die meenen regt te hebben op de herinnerings- medalie van St-Helena, verleend by keizer- lykdekreetindatovan 12 augusty 1857,aen diegenen welke deel maekten van de fran- sche legers, van 1792 tot 1815 moeten zich wenden lot den burgemeester der ge meente alwaer zy wonen, en in zyne han den de tylels neerleggen, ter ondersteuning van hunne vraeg. Eene naemlyst der regthebbenden zal er in iedere gemeente opgemaekt worden. De fransche legatie te Brussel heeft zich wel willen gelasten, de brevetten en de medalie in den naem der regthebbenden te rekla- meeren. STAD YPEREN. Daer het de tyd wordt van zyne voor zorgen te beginnen nemen tegen den aen- staenden winter, gelooven wy aen de huis houdende persoonen eenen goeden raed te geven van stonden aen hunne provisie van kolen op te doen, want sinds eenige dagen begint men van grooten opslag te spreken; zelfs zyn 'er alreeds eenige koolverkoopers die den prys van deze byna onmisbare brandstof merkelyk hebben doen ryzen, en men verzekert dat dit de laelste verhooging niet zal zyn. A

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3