Gazette Tan Yperen. Deze klimming van pryzen wordt toege schreven aen de moeijelykheid van den transport, moeijelykheid die veroorzaekt wordt door het leege water; inderdaed vele waters zyn byna onbevaerbaer geworden; neemt by voorbeeld onze vaert langs Boe- singhe op Dixmude en Nieuwpoort, langs welken de koolschepen onze kaije moeten binnenvaren, de schaersheid van water is er zoo groot dat de arme schippers niet zelden van 5 tot 6 dagen aen het Sas van Boesinghe moeten stille liggen, tot dat er genoegzame schepen in de boven en de berieden vaert vereenigd liggen, ten einde de versassing met zoo vele mogelyke spaer- zaemheid van water te konnen verrigten. Het maken van den steenweg van Sta- vele door Crombeke naer Westvleleren is toegewezen voor fr. 106,900 aen M' Lode- wyk Vandenbroele, werkondernemer te Yperen. Aen Mr Tacquenier is toegewezen geweest voor fr. 53,500 het leggen van den steen weg van de Stavelbrugge tot aen den staets- weg van Rousbrugghe naer Hoogstade. Men twyffelt niet of die toewyzingen zullen door de bevoegde overheden goed- gekuerd worden. ARRONDISSEMENT YPEREN. YVervick. De staet der publieke gezond heid laet niets te wenschen, alhoewel men hier meer dan elders, zou blootgesteld zyn aen ziekten, indien deze konden door het vlasroten veroorzaekt worden. Nooit min sterfgevallen zyn er geweest dan in het verloop van de maend September 11. Zuidschote. Vrydag en zaterdag der voorledene week was het levering van appels aen de Steenstraet-brugge. Langs alle kanten zag men wagens met appels geladen aenkomen, om die te storten in schepen bestemd voor Oostende. Vele landbouwers,niet overeenkomende met de kooplieden nopens den prys, hebben ge- noodzaekt geweest met hun fruit naer huis te keeren. West-Nieuwkerke. Maendag 11. 5n dezer, was het alhier de jaerlyksche en aloude veemarkt dezer gemeente. Het getal beesten ter markt gesteld was niet zeer groot, en men kon deze aen voordeeliger pryzen verkoopen dan over eenige weken. Wat'er ter gelegendgeid dezer markt be- zonderlyk aenlemerken komt, is dat'er nog al vele franschekooplieden dezelve bywoo- nen, en dat'er op dienen dag vele vette beesten, 't huis en op de weiden verkocht worden. Ingezien onze gemeente aen Fran- luyk paelt, degene die zich de moeite zouden geven hun vet vee na onze markt te brengen, zouden waerschynelyk het zelve aen hetere pryzen dan op andere markten konnen verkoopen. Boesinghe. Een benauwdyk onweder is vrydag 9eu dezer, met den middag boven onze gemeente losgebroken. De lucht be gon allengskens te overtrekken, en na wat geregend te hebben flikkert op eens eene vurige b'tiksemstrael door de wolken ver gezeld van een helsch gekletter en gedom- melen de bliksem viel ter gelykerstond zeer naerby de brug, waer hy eenen boom aen spleusters sloeg, met zoo een geweld, dat de stukken in den omtrek en in het water van den vaert nedervielen. Hierop wierden de sluizen des hemels als open gesteld en het water in overvloed spoelde de straten. Nog vier of vyf andere schrik- kelyke donderslagen hebben onze ven sterruiten doen daveren; doch verdere ongelukken hebben wy niet te betreuren gehad; alleenelykdaer het juist pateelkens- tyd was, zal de benauwdheid by velen den appetyt vervangen hebben, en zoo zal on- getwyffeld menige wel opgedischte schotel met goede patalers wat min als naer ge woonte geleegd zyn geworden. Vlamertinghe. Onze landbouwers be merken dat het vee, dees jaer, meer on derworpen is aen het dik worden, door het eten der klavers, dan op voorledene jaren. Deze ziekelykheid schryft men toe aen het gebrek der rymende-nachten, die de venynige diertjes doen sterven. Elverdingiie, 10e° october. Gisteren, eenige oogenblikken na deji middag, heeft de donder zich plotselings doen hooren; hy is gevallen op eenen boom. Zandvoorde. Door koninglyk besluit van den 12° dezer is Mr Vercruysse burg meester, en Mr van Remortele schepen be noemd. Dranoutre. M' Louf is alhier door het bovengemelde besluit, burgmeester be noemd. Houthem. M' Joye, is benoemd als schepen. B1NNENLANDSC11. Uit Oostende schryft men:dat degenen die belast waren aerdappelen te koopen voor een handelhuis van Londen, tegen- strydige bevelen ontfangen hebben, byge- volge van den leegen prys tot den welken de aerdappelen in Engeland gezonken zyn. Een engelsch stoomschip had reeds om trent zes honderd zakken geladen en heeft dezelve moeten ontladen. Wy verwach ten ons dan aen eene vermindering van prys in die ware. Doggerbank visch Landorium fr. 50 tot 52 de ton; groote visschen fr. 48-50 c. tot 52-50c.; kleine visschen fr. 41 tot44-50 c. Uit Dendermonde, den 12° dezer, meldt men dat de koorenmarkt zeer wel voorzien was; de verkoop is zeer traeg ge weest met eene vermindering van 50 cent" voor de witte en roode tarwe, en eene van 15 cent" voor de rogge. Sedert de verandering van het weder, zyn de koortsen, genaemd den noordschen stier, te Leffinghe zoo gemeen geworden dat er byna niet een huis vry van is. Weinige zieken bezwyken aen deze onpas- selykheid. Uit Zuyenkerke IR" october, schryft men Gisteren, om 5 uren, namiddag, is de bliksem op de naelde des torens onzer kerk, langs het schallie dak, gevallen en heeft eenige schade aen den toren toege- bragt. -Zaterdag 11. om vyf uren s'morgens is er in een huis van werklieden gelegen in de Oye-straet te Brugge, een begin van brand ontstaen. By hulpe van eenige kui- rassiers, wiers kasern digt daerby is, en van de brandspeut N° 2, is men welhaest van den brand meester geworden. De Eervv. H. Goemaere, pastoor te Emelghem is aldaer overleden den 8 dezer in den ouderdom van 62 jaren. Van alle kanten komen droevige maren toe over de ongelukken die in de Noordzee op onze kusten, die van Enge land en tot in de Baltische zee gebuerd zyn in het stormweder hetwelk geheerscht heeft op het laetste der voorledene week. JAER-, PEERDE- EIS VEEMARKTEN J. beieekent jaer, P. peerde, en V. veemarkt. 19. Lokeren j. en p. 20. Ghislel v. 21. Deynse j. en p. Tongeren j. 22. Assenede j. Haeltert (Aelst) j. en p. 23. Bergen S' Winocx j. en p. 24. Dixmude en Loo v. BURGERSTAND DER STAD YPEREN, GeboortenM.nnelyk geslacht 8 Vrouwelyk a samen 11 velyk HUWELYKEN. 1. StragierHenricus, bleeker, en Delahaye, Clementinakantwerkster. 2. Duthoo, Faus tinas landbouweren Pyck, Amelia, landbouw ster. 3. LesageTheophilusen Scfioreel, Maria, dienstmeid. Mannelyk geslacht 5 g> Vrouwelyk o BURGERSTAND DER STAD POPERINGHE, Geboorten Mannelyk 1 p Vrouwelyk x Huwelyken 3. STERFGEVALLEN 9. 1° PrOVO, Jacobus- Augustinusoud 62 jaren. 20 Kesteman, Joanna- Theresia, oud Gojaren. 3° Misselyn, Celinia- Calharina, oud 26 jaren.4° Algoet, Theresia, oud 39 jaren. 5° Fyf kinclers be neden de zeven jaren. Groote hoeveelheid Fransche, Vlaemscbe Latynsche en andere Kerk, Studie, Historie en Meditatie BOEKEN in verschi 11 ige banden en pryzen; Registers van alle slach in folio en in 4°; Cahiers gebonden en ongebonden; Post, Schryf, GekoleurdeMuziek en andere PAPIEREN; Euveloppen voor brieven; Portefeuille!) en Car nets; Pennen en alle soorten van kantoor behoeften; Speelkaerlen van de beste fabrieken van het land; Werkboekjes voor werklieden; eene schoone keus van zwarte en gekoleurde BEELDENeene groote hoeveelheid Kantezantjes by 't grosse, dozyne of in 't debit, als ook Zautjes voor gedach tenissen. van den 1» tot den «4 October. Tan !Ocn tot den I6dl Octobei'. STERFGEVALLEN, x. CherchiezJoannesoud i5 jaren, slot maker, gestorven te Boesinghe den 12" julius 1857. 2. Jolyt, Desideriusoud 48 jaren, schilder, echtgenoot van Maria Ryckewaerl, Thouroutstraet. KINDEREN BENEDEN DE 7 JAREN. van den 8to tot den t5™ October 1859. TE BEKOMEN IN HET BUREEL VAN DIT BLAD Yperen, Boek- en Steendrukkery van Ucslré Lainbiu- Axorticr, Uitgever, Bysselslraet, 10.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 4