HET ARRONDISSEMENT. KIEZIN6 VAN YPEREN. lste Jaergang. Zaterdag 24en October 1857. No 9. EENIGE WOORDEN Zoo dan, Dyssendag toekomende in de Blauwe Zael, op het Stadhuis, s'morgens ten tien uerenzal het kiezing zyn voor den Gemeenteraed. Hoe zal het daer al gaen? Maendag 11. 19" dezer, heeft de Groote Baes en Voorzitter al de leden van de libe rale Associatie byeengeroepenten einde hun de kandidaten vooren te stellen, de welke het hem en eenige kopstukken behaegt tot het Stadhuis te zenden. Die kandidaten zyn de uittredende leden en daerby nog een man die het getal der jaknikkers moet vervullen. Al de leden van de Associatie zyn verpiigt voor die kandidaten te stemmen, en daer- enboven nemen zy op zich, de eene zynen hoedenmaker, de andere zynen bakker, zynen schuppewinkelier, zynen schoen of kleermaker te forceren die zelve kandidaten te gaen kiezen. Aldus is het, dat door die aeneenscha- keling van slaven, die mannen gekozen worden, dewelke aen den Grooten Baes behagen; aldus is het, dat Hy, alhoewel noch burgemeesternoch schepen of raedsheer zynde, alles, door zich zeiven en de zyne, doet draeijen, gelyk hy het wilt. Ook zullen wy wederom dyssendag aenstaendehet walgelyke tooneel aen- schouwen van eenen slaven trop de trap pen van het Stadhuis te zien opklimmen, om die mannen te kiezen die hunne onaf- SALON DER SCHOONE KUNSTEN BRUSSEL. De fransche dagbladeren der belgische hoofd stad geven allen een verslag over de tegenwoordige tentoonstelling van schoone kunsten. In die ver slagen ziet men duideiyk dat vele schryvers zich verstaen met de schilders en beeldhouwers en dat die fransche heeren ook al eenige compérage hebben, zoo zy zeggen in hunne tael, met de kunstoeffenaers. Wy hebben ook ons uitstapje gedaen tot den Brusselschen Salon, om te bewonderen de stukken der verscheidene scholeD, die aldaer pronken in de nieuwgemaekte zael des voorpleins van het nyver- heids paleis. Onze groote belgische meesters, ervaren in het vak der geschiedkunde, hebben niets ten toon ge steld; alzoo ontsnappen zy aen de kritiek der nieuwsbladeren. Portretten hangen daer in over vloed; vele zyn er opgehangen, doch weinige pronken door de schoonheid der kunst. De landschappen en inwendige gezigten maken het beste deel uit van den Salon van 1857. Het is ook in dit vak dat er meest aenkoopen gedaen worden, hetzy door de bestierende commissie der loting, hetzy door byzonderen en voornamelyk door de prinses Maria van Rusland. De beeldhouwers hebben veel vuile beelden ten toon gesteld. De zael bestemd voor dit vak, is een waer vleeschhuis, een winkel van onzeegbaerheid, waer men nergens iemand leiden kan zonder de hanglykheid aen de liberale kopstukken hebben geslagtofferdanders immers, zouden zy door de liberale Associatie niet worden aenveerd. Zyn daerom al de Yperlingen slaven, zonder onafhanglykheid, zonder gevoelen van hunne weerdigheid? buigen alle onze stadsgenoten de schouders ouder het jok der goddelooze liberalery? Zekerlyk neen! Maer die onafhangelyke kiezers zyn bedaerde menschen die eenen afkeer hebben van alle geweld, van alle gerucht die wel zouden willen zien onze stadszaken anders gaen, maer denken dat hunne tusschenkomst daertoe niet noodig is. Dusdanig gedacht is eene ware, verderf- felyke dooling; en daerom, tot die onaf hangelyke burgers, die aen de liberalery niet verslaefd zyn, slieren wy het woord toe, en zeggen wy hun "f is noodig dat gy Dyssendag naer de kiezinggaet;gyzyt burgers gelyk de andere, kiezers gelyk de andere, gy betaelt contri- butien gelyk de andere; gy hebt het regt van kiezen zoo wel als de liberalenwaerom zoudt gy het niet gebruiken? waerom laet gy het toch zoo schoone aen uwe tegen strevers?... Toont ten minsten dat gy de handelwys veroordeelt van de genen die, onder een bedrieglyk masker, uwe gods dienstige en onafhangelyke gevoelens te genstreven en bespottenverheft u met krachtdadigheid tegen deze die uw eigen geld gebruiken om uwen godsdienst te ondermynen, uwe vryheid te ketenen en u, in uwe eigene stad, te behandelen als vreemdelingen en slaven! Men sluit u bui ten alle administratien, men weigert u tot zeden te kwetsen. Is het dan noodig dat men den mensch naekt verbeelde, op dat hy een voorwerp der kunst worde Of beter, zyn het de kunstenaers niet die vreezen de draperingen der kleederen uit te oeffeuen? Waerlyk onze hedendaegsche beeld houwers zyu ten grooten deele onzediger in hunne voortbrengsels, dan die van het grieksche Athenen of van het afgodische Romen. De UilenspiegelindenÓWorc,'spotschrift dat vele voorwerpen van den Salon door den hekel trekt, spot opentiyk met de naektheden waer van wy spreken. Nochtans deze Uilenspiegel is geen kwe- zelaerhy zou veel beter doen met niet te spreken over priesters en kloosterorders, terwyl hy van al die vuiligheden handelt. Onze graveer school is in voortgang, doch beoef- fend door te weinige kunstenaren. Calamatta Brocon, Heindricx, Pannemaker en meer anderen doen eer aen de plaet en de houtsnee. Wy bemerken met spyt dat de religieuse schil deryen in deze tentoonstelling ontbreken. Men telt er weinige en geene van weerde. Gelyk in alle andere zaken van ons tydstip, prykt het stoffelyke in den Salon over het godsdienstige; betreurens weerdig is het te ziendat de schilders zoo wel als de andere kuDstoefenaers weinig of niet schynen bezield te zyn door den geest van godsdienstigheid. Westvlaenderen heeft niet veel bygebragt in den Salon. Is het aen gebrek aen kunstoefenaers, of aen de vrees van gehekeld te worden, dat men deze afwezigheid moet toewyteo? Er bestaen ge noeg teekenscholen in onze provintie elke stad, hoe klein zy ook zy, heeft er eene; doch weinige het minste deel van de groote voordeelen die de menigvuldige besturen opleveren zelfs tot in de vergaderingen, in de her bergen men bespot u, men vervolgt u, en men zou u zelfs uit de plaets willen verjagen als of gy verworpelingen waret!Toont dat'er in uwe aderen echt, vry, vlaemsch bloed vloeit!!kont gy ze niet over winnen, toont ten minsten dat gy geene slaven zyt, en nooit zyn zult!!.... Dit alles is waer, zult gy zeggen, maer wat staet er ons te doen? Gaet naer de kiezing. En voor wie moeten wy stemmen? Voor wie gy wilt, op conditie nogtans dat gy mannen kiezet die onaf hang elyk zyn, die zich aen de liberale kopstukken niet verkocht hebben; bygevolge moogt gy niet stemmen voorgeenen éénenvan de kandidaten der liberale Associatie. Er zyn andere mannen genoeg onder onze medeburgers die uwe stemme weerdig zyn, om hunne talenten, om hunne treffelykheid en bezon- derlyk om hunne onafhangelykheidgy kent ze genoeg; kiest dan onder deze, wie gy wilt, en verstaet elkander. Maer van wat nut zal dit zyn? Wy weten wel dat de liberalen zullen de meerderheid van stemmen hebben Maer 't is noodig te toonen aen onze medebur gers, aen geheel het land zelve, dat indien in onze stad, het getal der slaven, aen de grillen van éénenman, endoor hem aen de goddelooze francmaconnery verbonden en geknoeid, groot is, er nogtans nog vele burgers van Yperen zyn, die hunne onaf hangelykheid bewaerd hebben, en onder de dwinglandy niet en hukken. Daerom, gy onafhangelyke burgers! laet goede kunstenaren komen uit de zelve voort; waerom Om dat de kunst niet bestaet in het na maken, maer in het uitvinden om dat in byna alle diescholen de geestder leerlingen tot het uitvinden niet wordt geoeffend om dat de geest niet gegeven wordt door stoffelyke oefeningen, maer wel door bespiegelingen, die men put in de waerheid, en vooral in de waerheden van den godsdienst, welke de ziel verheffen boven alles dal valsch en onbe- hoorlyk is. Wy hebben aendacbt genomen op de historische voorwerpen door eenen jongen brugschen schilder aen den dag gebragt. De dood van Karel-deo- Stoulen, en Mending schilderende de relikwiekas van Sinte Ursula, zyn twee kunststukken, die alle kritiek daer gesteld, niet zonder weerde zyn; doch wat te gelyk van koloriet en de vleeschverwen te geel. Roffiaen, ons stadgenoot, heeft landschappen ten toon gesteld, die beluigen dal hy in voortgang is, en een ervaren schilder in dit vak worden zal. Waer is dan het gevrochte van Mr Delbeke gebleven Toen hy zyne eerste aflevering van zyne Clefs de Jérusalem uitgaf, vond by dan deri sleutel niet om den brusselschen Salon aen zyne schildery te doen openen Mr Fiers, ons Ypersche beeldhouwer, beeft wederom wat iets of wat van een Cupidootje ge- rnaekt; alle zyne gevrochten rieken naer l'amour, l'amour!! bet is altyd hetzelve, in den stiel van zynen stinkenden Pan, van ons stadsmuseum. Is dat de kunst? En nochtans Mr Fiers zal eerie rae- dalje bekomen Proficiaten foei voor Cupidootje!! GAZETTE VAN YPEREN Uit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer "Voor de Stad. Fr. l\-oo. Voor de Provinciën. Fr. 4-5°» De Jaergang begint met den iei* September. EN VAN GODSDIENST EW VADERLAID» BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten een den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. OVER DE AENSTAENDE TE

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1