Gazette van Yperen. niet van Dyssendag tot de kiezing te komen brengt een briefje mede, waerop gy de mannen van uwen keus geschreven hebt. Toont dat gy uwe regten kent, dat gy van niemand af en hangt; door uwe vrye en edelmoedigehandelwys,maektdieman nen, die hun jok zoo lafhertig dragen, over hunne verslaefdheid beschaemd, in dien zy nog eenig gevoelen van schaemte bezitten. Langhemarck Men schryft ons in date van den 22° dezer Mr den Opsteller Ileb de goedheid de volgende buitengewone en merkweerdige annonce in uw geacht we- keblad te verkondigen TUT ?OSiO£??S:L3. Ten verzoeke en ten profyte der belang hebbende van Langhemarck, door het mi nisterie van eenen gewaenden verdediger van Poelcappelle, wordt er ten koope ge steld Geheel Poelcappelle zoo groot het is, met lyf en ziele. De instel zal plaets hebben zondag 25° October, te Poelcappelle, na de vroegmis. De definitieve overslag zal gebeuren dyssendag 27" derzelfder maend, om 10 ueren's morgens, in de Gemeente Kiezing te Langhemarck. Ingezien de zeldzaemheid van dus danige verkooping, door vrywillige toela ting en medewerking der niet bevoegde maer belanghebbende overheid worden de conditiën geheel van onder ten boven gekeerd en zyn de volgende 1° De instelpenningen zullen zyn ten voordeele van den verkooper, maer niet, gelyk het altyd gebuert, ten voordeele van den insleller. 2° Indien de koopsom beloopt tot veertig duizend franken, zal er aen den kooper op dezelfde eene escompte toegestaen worden van een ten honderden, 't is te zeggen van vier honderd franken, om de welke te pro fiteren, hy zei fs naer Yperen niet zal moeten gaen, verre van verpligt te zyn, zich naer Gend te begeven. 3° Die koopsom zal dienen om de ver- maerde leening in 1864 opteleggen. 4° De opcenten zullen gebruikt worden om de intresten 'er van te betalen. Langemarck 22° october 1857. M. rieu opsteller vari de Gazette aan Yper. Dat het ons toegelaten zy, van uw geachte blad gebruik te maken om aen de kiezers van onze gemeente Langemarck-Poelcappelle- en Sle Julianus, eenige woorden toe te stieren, ter gelegenheid der aenstaende kiezing. Over dry jaren heeft men in ons gemeente, door valschlieid en logentael, een groot getal onzer kiezers bedrogen, en wegens het talrijke Poelcappelle het grootste onregl begaen, met hun teenemael uit den gemeenteraed te sluiten, alwaer zy hunne burgerregten hadden moeten kunnen verdedigen. Uynsdag toekomende is het ons gegeven dit onregt te herstellen; voor eiken kiezer onzer dry deelige gemeente, is het eene pligt, door zyne stemming te doen gevoelen aen de baet- zuchtige en hooveerdige dwingelandij die onze gemeente onderdrukt, dat de inwooners van Poelcappelle en van Sla Julianus met de Lgn- gemarcknaren broeders zyn, dat hunne bur gerregten dezelve zynen dat de eene gelijk de andere, elk volgens zyne bevolking, in den gemeente-raed moeten vertegenwoordigd zyn. Aldus te iverk gaende, zal onze aen- slaende stemming overeenkomstig zyn met de gemeente wet, titel I, kapitel I, artikel V, die zegt: in de gemeenten, samengesteld uit verscheide sectien of afgezonderde gehuch ten, mag de permanente deputatie van den provincialen raed bepalen, in evenredig heid der bevolking, het getal der raeds- leden die er te kiezen zyn onder de kiesbare van elke sectie of gehuchte. Schept dan moed, Poelcappellenaren, gy zult in uwe regten hersteld wordenhel zyn uwe broeders van Langemarck, opstellers van dezen brief, die u hun ivoord van eer geven. Eens bedrogen is ons genoegdat die groote man, dewelke u over eenige dagen nog heeft durven komen streelen en beloften doen en die waerschynelyk zondag nog eens zal komen, dat hy al doe wat hy kan om zyne candidaten te doen gelukken; hy mag tot zynen dienst al de karretjes en kandelaers lichten van geheel de gemeente gebruiken; wy zullen er de wie len van verbrysslen, en het kandelaers licht in zyn eigen smeer uitdooven, en aen onzen grooten man, die sedert een jaer zoo veel boter-pillen geknabbeld heeft en er misschien nog zal te knabbelen krijgen, eene lating geven die hem al zyne magl benemen zal. Indien wy aen dienen grooten man, die de oorzaek is van den twist en tweedragt onzer schoone en goede gemeente, eenen raed te geven hadden, wy zouden hem zeggen dat hy, deze die hy gepraemd heeft van zich in den gemeente-raed te laten kiezen, (die goede men- schen begeerden dit niet, zy hebben het ons zelve bekent), zoude opwekken om hun ontslag te nemenaldus zoude liy hun den grootsten dienst bewijzen, en aen de gemeente den vrede wederschenlcen dien hy haer ten onregte en op eene zoo schandige wyze ontnomen heeft. Broeders van Poelcappelle en Ste Julia nus, lot dynsdag; dat niemand aen het appel te kort blyve! dat men toezie wel de namen te onderscheiden van de candida ten die zouden broeders of vrienden hebben met den zeiven naem. liet is van onze kennis dat er eenen valschaerd is, die reeds besloten heeft van in den schyn met ons te stemmen, en den eenen broeder voor den anderen te stellen. Eenige kiezers van Langemarck. Ter gelegenheid der aenstaende ge meente kiezingen gelooven wy de kiezers te moeten indachtig maken dat ingevolge het art. 51 der gemeente wet deleden van het bestuer geene bloedverwanten mogen zyn in den derden graed. Voor de gemeenten beneden de 1,200 inwoners wordt dit verbod bepaeld tot den tweeden graed. Algemeenen oogslag op de gemeente kiezingen van dynsdag aenstaende. Nooit zullen de kommunale kiezingen heviger bestreden zyn geweest dan ditjaer. De logiën, de clubs der liberalen worstelen en stryden onder hun om ter best. Dezen keer zyn de geleiders van het liberalismus niet te vreden met te vragen eene toestem ming aen hetgene het liberael congres, ten jare 1846, heeft voorgehoudenmen eischt in verscheidene steden een schriflelyk be- wys door hetwelk de kandidaten moeten beloven van alles te doen dat hun door de zoo gezeide Liberale byeenkomsten (Asso ciation libérales) zal worden voorgehouden. Zoo verre gaet de vryheid, dat men moet, kost wat kost, stemmen naer het welbe hagen van den Grooten Oosten van Brussel. Te Namen zyn er mannen gevonden die dusdanig mandaet hebben aenveerd. Te Brussel zyn er veel kandidaten achteruit geweken. Luik en Antwerpen waggelen voor dusdanigen voorstel, die gelyk de Vla mingen zeggen, niets anders is als, zich aen de galg teekenen. Het gaet er op aen, onder de liberalen zoo als onder de wolven, die eikanderen opeten; zy verwyten de eene de anderen, dat zy niet genoeg liberael zyn, 't is te zeg gen dat zy niet genoeg blindelings gehoor zamen aen hetgene de francmagons logiën van Brussel vooren schryven. Aldus wordt M'Otlet-Dupont buitengedraeid te Brussel, om dat hy de subsidie niet heeft gestemd voor defrancmagons universiteit dier stad; aldus staen de heeren Eisen en Debaillet op den dorpel van het antwerpsche stad huis, op het punt van buiten te vliegen, om dat zy niet willen knikken gelyk hunne medematen schreeuwen. Te Luik zyn de liberale perruiken wat slimmer; twee deelen van de gemeente-raed toonen eikanderen de tanden, de liberale associatie verklaert dat het politiek zich niet lieefl te bemoeijen met de gemeente kiezingen. Dit is fyn gelrokken; want de oude vossen wilden een mandaet gelyk zy zeggen impé- ralif en de andere, bezield met nog wat eer, verstonden nietlezweeren volgens 's mees ters gevoelen. Uit die liberale worstelingen ziet men dat de meest gevorderde liberalen, anders gezeid de Revolutiemakers, de overhand willen hebben. Eenige gematigde liberalen durven nog den grooten stap niet doen zy schrikken op het gedacht dat hunne handel het land tot den ondergang zou ge leiden. Over iels meer als dertig jaren geleden, woonde er in onze stad, in de Sterreslraet zekeren heer Mdie zyn leven heeft ge ëindigd in de Bouveriestraet, te Brugge, n" 5. Dien heer had in zekere plaets van zyn huis, eene verzameling vergaderd van mannekens, verbeeldende de afgezanten des volks by de Staten- Generael. Hy zelf zat daer als voor zitter van deze nieuwe staten kamer, en deed deszelfs leden op hunne beurt spreken naer zyn eigen gevoelen en goeddunken. Toen zij naer zynen zin niet sclieenen te knikken, stelde hy hun af en wierp ze builen. Wie had ooit gedacht dat een inwoner van n° 5, zoo vele navolgers zou hebben gehad in onze verlichte dagen? Nochtans wat ge schiedt er onder ons? De constitutionele bestu ren gaen allengskens over tot de wyze van bestieren van onzen Yper ling. Alle discussie zal ivelhaest 'vruchteloos vjordenalle onze afgezanten der commune en van den staet, zullen knikken volgens het welbehagen van Mons Verhagen, of van eenige anderen; alle de gekozenen zullen in liunne beurs mede hebben een mandaet van ja knikking. Alle debatten veronderstellen de vryheid der genen die er deel in nemen; indien de vryheid wordt weggenomen dan neemt het bedwang zyne plaets. Men verwachte zich in het korte aen een waer progrès in de stad huizen en in de Kamers te Brussel. Daer zullengelijk eerlyds te Yperenin de kamer van den heer Mnagepoetste mannen (des automates) zetelen, die zullen knikken op zyn liberaelsch, terwijl de patroonen zullen aen tafel zitten of te bed liggen. Alzoo zullen de zaken ten spoedigsten worden verrigt, en het zal gaen met de bestierders, gelyk ten tijde van Pater Poirters, die van hun zeid Zy drinken een glas, Zy p....n een plas En laten de zaek gelyk zy was. ZELDZAME VERKOOPING MEN VERIIAESTTE ZICH DIT ALLES RUCÏITBAER TE MAKEN. -0.$©3<5B— IIOE MEN WELHAEST IN DE GEMEENTE RADEN EN IN DE KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS ZAL HANDELEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2