Gazette van Yperen. GEWIGTIG NIEUWS OM DE GEMOEDEREN TE STILLEN. Een ieder is nieuwsgierig wat er geschie den zal met de opening der Kamers. De Moniteur van maendag zegt dat er vele kwade maren worden uitgestrooid en om de gemoederen te stillen hy waerschouwt ons 1° Dat de Koning, naer gewoonte, de troonrede zal uitspreken, op den dag der opening der Kamers. 2° Dat het Ministerie aen de Kamers verklaren zal dat, wat aengaet de wet op de weldadigheid, deszelfs discussie wordt uitgesteld. 3° Dat de soldaten, die onlangs ingeroepen hebben geweest, degenen waren die gedu rende den zomer in verlof waren gezonden, voor de werken van den oogst. 4° Dat het valsch is dat Z. M. de Koning ziekelyk is, daer Zyne Majesteit nooit beter heeft te pas geweest als nu. Wie strooit die valsche maren uit? Waerom strooijen zy die uil? Die willen in troebel water visschen, om gelyk, zy het zeggen in hunne nieuwsbladeren, modder te kunnen werpen tegen de catholyken. YPEREN Door koninglyk besluit van den I9n dezer, is M. Ch. Van Praet advokaet te Gend, benoemd tot plaetsvervangenden regter by het hof van eersten aenleg te Yperen. Een koninglylc besluit van den 10°" October luidt als volgt Art. 1Er ivordt aen de stad Yperen ver gunning toegestaen der gebouwen en afhange- lykheden van het arsenael gelegen in de voor melde stad, en bestaende in a. 't groot arsenael, n° 1groot 6 aren 24 centiaren; b. 't affuitenmagazynn° 2, groot 5 aren 15 centiaren; c. 't affuitenmagazyn, n° 5, groot 5 aren 32 centiaren; d. 't groot artillery 's schermdak, groot 4 aren 92 cen tiaren; e. 't klein dito, groot 31 centiaren; f. het lokael der brandspuiten. Art. 2. Er zal aen 't gemeente besluer der bovengemelde stad, door proces-verbael en in behoorlyken vormoverlevering van dezen ei gendom gedaen worden, onder de voorwaerden by wet van 14" maert 1854 bepaeld en onder de volgende voorbespreken. 1° Het huis dienende voor woonplaels en bureel van den genie kommandant zal zijne tegenwoordige bestemming houden en door de stad in goeden slaet gehouden worden. 2° De stad zal verantwoordelijk zyn over de brandgevaren van de toegestane gebouwen, gelyk of zy er huerster van ivare. .-. Zondag 11. hebben de Pompiers onzer stad, die 25 en 30 jaren dienst hebben, eene medalje ontvangen hun door de stadregering toegestaen; deze manschap pen die 10,15 en 20 jaren dienst hebben, zyn door chevrons vereerd geworden. By het ter pers leggen van ons blad van heden, ontvangen wy eenen brief uit Po- peringhe, nopens de bedelary, waervan wy in onzen laetsten nummer gehandeld heb ben. Wy zyn verpligt denzelven te ver- schuiffen tot den aenstaenden nummer. ARRONDISSEMENT YPEREN. Boesingiie, 19d October. Gisteren heeft in onze kerk plaets gehad de jaerlyksche prysdeelingen aen de jongelingen der zon dagschool. De aenspraek, op de noodzake- lykheid van het kristelyk onderwys, wierd gedaen door den Heer Pastor insteller dier school. De pryzen bestonden uit kleeding- stukken en boeken. Poperinghe. Men schryft ons uit Lon den IC october Er is meer beweging in den handel der hoppe. De foire van Wey- hill is gisteren geëindigd en de pryzen der hoppe van Farnham zyn geweest van 100 tot 125 fr. de 50 kilog.; deze der hoppe van de graefschepen wankelden tusschen fr. 81 25 c. en 100 fr. De beste kwaliteiten waren zelfs duerder. Byna al de hoppe ter markte gesteld is verkocht geweest. Houthulst. Voorledene week heeft de eerweerde heer Lelieur, eerste Pastor on zer nieuwe parochie, zynen plegtigen in trede alhier gedaen. In de aenwezigheid van vele geestelyken en van de familie van den heer Senateur Cassiers, heeft de eerw. heer Deken van' Dixmude den nieuwen Pastor geïnstalleerd. Die plegtigheid wierd gevolgd vaneen noenmaeldoor M.Cassiers, den nieuwen Pastor en de andere uitge- noodigde aengeboden, onder de aenwezige telde men de Eerw. heeren Dekens van Meenen en Poperinghe. De toekomende lente zal de nieuwe kerk van Houthulst gebouwd worden en waerschynelyk vol trokken zyn voor het einde van het aen- staende jaer. Passciiendale. Een landbouwer alhier verzoekt ons ten voordeele van een ieder de volgende onderneming mede te deelen. De mesthoopen worden gemeenlyk op een pachthof hier of daer gesteld onder worpen aen al de veranderlykheden van de lucht; de zon verdroogt ze, de regen doet al het vruchtbaerste derzelve weg- vloeijen, en aldus gebuert het dat in die vette er wenig of geen kracht voor groei- zaemheid overblyft. Ondervindingen zyn gedaen geweest tusschen het uitwerksel van eenen mesthoop die bedekt geweest was en eenen die bloot gebleven was; en men heeft bevonden dat een stuk land ge vet met mest hetwelk bedekt was bewaerd geweest, een vierde meer aerdappelen had opgeleverd dan een ander waerin men vette hadde gevrocht die bloot was gehouden geweest.'Tisdan voordeelig de mesthoopen in putten te doen en ze te bedekken met bladeren of dusdanige middels. Wervick. De tabak handel is buiten gewoon voordeelig dees jaer. De zandbla- deren zelfs worden verkocht omtrent de 52 franken de 50 kilog. Nooit is de in- landsche tabak tot dienen hoogen prys gerezen. Wytsciiaete. In den nacht tusschen den 11" en 12" dezer is er eene diefte van eenige schaven en bytels gedaen geweest ten nadeele van S. Vandenberghe timmer man en herbergier alhier. Woesten. M. Butaye onderpastoor alhier gaet in dezelfde hoedanigheid over naer Beerst, en wordt alhier vervangen door M. Quartier onderpastoor te Beerst. Zillereke. Reeds zyn de vroege appels op vele plaetsen afgedaen; de boomgaer- den in het algemeen leverden tot over eenige dagen een lieflyk zigt: de boomen stonden op sommige hoven geladen dat de takken ten gronde hingen. Waer by komt bet dan, dat niettegenslaende het wel ge lukken van deze vrucht, de vroege appels aen acht en meer franken den zak verkocht worden? Wederom moeten wy dit aen den uitvoer toeschryven; Engeland mag onze fruiten zoowel als onze boter, onzekeuntjes en zoo menig andere van onze goede voort brengsels. Die Engelsche maegen passen waerlyk op alles; die gretige natie zal welhaest voor zinspreuk mogen aennemen: Eet al wat gy vjilt, laet niets voor den kost. Waesten. Het is dikwils gevaerlyk in de twisten tusschen te komen, want meer dan eens heeft men den persoon die een ongeluk wilde beletten het slagtoffer zien worden van zyne zelfsopoffering. Zulks heeft nog eens zondag laetst op het ge- huchle Pont-Rouge, plaets gehad Twee kerels waren aen 't vechten, sieur Gry- monprez, beenhouwer en herbergier, wilt hen scheiden en hy ontvangt eene mes steek die hem het aengezigt van aen de oor tot aen den mond opent. Een regterlyk onderzoek is begonnen. BI rum EN LA IX DSC II. Sedert de maend september, beschouwt men langs de vaert van Raverschoot (Eec- loo) een wonder tooneel. Eene groole hoe veelheid deerring, die men nauwelyks op duizend wagens zou konnen laden, is in brand gekomen, zonder dat men het vuer heeft konnen blusschen; zy blyft altyd voortbranden en men voorziet dat het al dus de geheele winter zal dueren. Vele menschen begeven zich uit nieuwsgierig heid om bezonderlyk 's avonds dit gezigt te gaen aenschouwen. Isegiiem. Wy hebben het geluk in de kapel der Zusters van Maria eenen nieuwen orgel te bezitten, geplaets door de heeren Merklin, Schutze en CiB. Wy zyn dit mees terstuk schuldig aen den heer abt De Pe- lichy, bestuerder van hetzelve gesticht, die niet alleenlyk de ryke kapel maer ook de gebouwen sedert achttien jaren heeft nieuw doen maken. De nieuwe orgel verdient in eene groote kerk geplaetst te worden en trekt tot zich de verwondering van alle liefhebbers die hem gaen bezigtigen. Over eenige dagen is alhier eene commissie, be staende uit ervarene orgelisten, by een ge komen; deze hebben in hun procès-verbael verklaerd dat de orgel geplaetst in de kapel van het klooster van Iseghem een waer meester stuk is, hetwelk bewyst dat de orgelmakers hunne bekwaemheid en hunne getrouwheid hebben t'samen ge er paerd meesterstuk dat met fierheid mag getoond worden aen alle kenners een orgel voor eene domkerk in eene kapel geëvenaerdigd aen het spel van dit speel- tuig. M. Verslraete, onderpastoor van Sl Maertens te Kortryk, is pastoor benoemd tot Emelghem, en is vervangen door M. Floor, coadjutor van den Eerw. Heer Deken van Kortryk. M. Van Hollebeke onderpastoor te Lichtervelde is aelmoessenier benoemd in het krankzinnigen huis van den II. Domi- nicus te Brugge, in plaets van M. C. Goe- thals die zyn ontslag gegeven heeft. Tot Lichtervelde gaet over M. Wer- brouck onderpastoor van Vive S'Eloy waer hy vervangen wordt door M. Van Tieghem. De handel der olie is zoo groot ge worden te Dendermonde, dat het gouver nement vastgesteld heeft aldaer al de aenbestedingen te doen voor de olie noodig lot het verlichten der gevanghuizen van het land. Gent. Onze stadhuismannen komen van wege den heer Minister van het Inwen dige, verwittigd te worden, dat Z. M. de Koning geradiggevonden heeftzyn Koning lyk besluit van 31° Oogst 1857 te behouden. Men weet dat dit besluit vernielt de delibe ratie van het gemeente bestuer van Gent, in date van den 27° julius II., waerby de gentsché stadhuisheeren, hielden staen dat de militaire overheid niet mag tusschen- komen wanneer de liberalen willen revo lutie maken en de ruiten breken. Er is verschenen by Gevaert, te Gent, een werkje getiteld L'Êcole rnusicale, bet- gene ook vertaeld is in het vlaemsch. Het kost maer 30 centiemen, en bevat alles wat MUZIEK VOOR DE SCHOLEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3