lste Jaergaiig:. No 10. HET ARRONDISSEMENT. De uitslag der gemeente kiezingen maekt eenen verschilligen indruk, wanneer men ze aenschouwt volgens de plaetsen waer ze geschied zyn. De kiezingen der steden in 't algemeen, zyn onrust verwekkende. Byna overal zyn de liberalende francmagons meester geworden; de meerderheid der stedekie zers heeft getoond dat zy die mannen ondersteunt dewelke de handelwys der revolutionnairen van Mei 11., gelyk hebben gegeven. In tegendeel, de kiezingen der lands gemeenten zyn overal, wenige uitgezon derd, in den zin der echte en vaderlandsche belangen uitgevallen, en betoonen dat we derom, gelyk eertyds, indien het vaderland in gevaer ware, zyn behouden en vaerwel van de landslieden moet verwacht worden. Deze immers hebben hun gezond vry en regt oordeel behouden, en zyn niet gewor den gelyk de liberalen der steden de werk tuigen der oproermakers en der vyanden van het vaderland om dat zy hun geloof en hunne zeden bewaerd hebben. En nogtans de bedaerde, verstandige en deugdzame landslieden, op wie het vader land alle zyne hope stelt, worden door de liberalen en de francmagons helagchen, bespot en uitgegeven als dwaze en domme boeren. Laet ze maer klappen, lieve medebur gers! om dat zy hun geloof, hunne zeden verlooren hebbendoorde slechte leeringen die de fransche en italiaensche revolution nairen en socialisten hun wys maken, daer- omhebben zy hun gezond en regt oor deel verloren. Zy gelyken aen de zotten die alle andere voor zot aen zien en denken dat zy alleen wys zyn. Zwicht u nogtans van die mannen! zy zullen u vleijen om u te bedriegen en u ook de werktuigen van hunnen heerschzugt te maken. Blyft wat gy zytOpregte Vlamingen, kloekmoedige Belgen, aen God, uw geloof en uw vaderland vastgehegt. In een vorig nummer hebben wy betoond dat er buiten de kopstukken der liberalen, 't is te zeggen, builen de mannen dewelke met den Godsdienst spotten en hem willen vernielen, er nog andere liberalen zyn, de welke men verdeelen kan in valschaerds en onnoozelaers. De valschaerds zyn deze die wel wetende wat het is liberael zyn, nogtans eenen mas ker van Godsdienst aentrekken, om de goede en eenvoudige inenschen te bedrie gen, alhoewel zy de vrywillige werktuigen zyn van de goddelooze kopstukken. Andere willen liberael zijn, om dat het de mode is, of zeggen dat zy liberael zyn, om dat zy van liberale proprietarissen, pra- tieken of administratienafhangen. Deze inenschen, hebben wy gezeid laten zich geleiden, in kiezingen en andere gevallen, zonder te zien waer naer toe, om dat zy niet en weten, en ook al, om dat zy niet en willen weten, wat het is, liberael zyn. Voor dezen dan zullen wy het nu uit een doen. Liberael zyn, dit is hedendaegs Ongods dienstig, vyantl van de Beligie zyn. Dit zullen wy klaer betoonen. Wat wilt het liberalismus? Niets an ders dan het kristendom vernielen, de katholyke Religie ten niete doen. Om ons hiervan te overtuigen moeten wy maer de leering en de handelwyze der liberalen naerzien. Hunne leering vinden wy vooral in de liberale gazetten; wanneer wy deze over- loopen van de grootste lot de kleinste, moeten wy regtuit bekennen dat zy tot de vernietiging van onze katholieke Religie willen komen. 'T is waer dat de eene meer regtuit zyn dan de andere; dat verschilt volgens de omstandigheden van tyd en streke; maer in den grond willen zy allen het zelfde. Om nog beter het volk te bedriegen, zy zeggen dat zy den Godsdienst eerbiedigen Maer wagt een beetje, en gy zult hooren, hoe zy uitvallen in alle slach van leugens, bespottingen, lasteringen en goddeloos heden, tegen de punten van hel geloof, en de beweegredens waerom wy dezelve moeten aenveerden. In plaets van te geloven het geen God heeft veropenbaerd en de H. Kerk ons voorhoudt, willen zy alles onderzoeken met hun klein verstand, om maer te geloven het gene zy konnen begrypenOnnoozele hooveerdigaerds! Zy willen de geloofspunten, de mysteriën onderzoeken en verstaen... als of zy zoo veel verstand hadden als God zelf.... en wanneer hunne reden nietbegrypt hetgene God zelf heeft geleerd, willen zy het niet aenveerden! Indien een ezel spreken kon en aen zynen meester zeide wanneer hy hem iels voorenhotidt 'k en versta het niet, dus 't en is niet waer, zoude de meester met reden niet mogen zeggen*: Ezel, gy zyt toch maer een ezeldaerom verwondere ik niet dat gy nieten verstaet, hetgeneikuzeggeikdieeenmenschben. Aen de domheid van dienen ezel is de verwaendheid van de liberalen gelyk. Hunne eigene reden en verstand stellen boven de reden en verstand van God, daer isgeheel de leering van onzehedendaegsche goddeloozen; die leering houden zy vooren in hunne gazetten, houden zy vooren in GAZETTE VAN YPEREN Uit bi ad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°« Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EK VADERLAKD. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezouden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. EEN WOORD OVER DE GEMEENTE KIEZINGEN. AENTEEKENINGEN GEDAEN TEN JARE 1765-1766 DOOR EENEN INWONER VAN VLAMERTINGHE. De winter heeft nat, windig en zonder grooten vorst geweest. Op 22a februarius, dag der meeste koude was de barometer 7 172 graden beneden o. De meeste hitte, op 24", 25° en 26° augustus, was 28 graden boren o. Het heeft van april tot oogst byna niet geregend; immers niet genoeg om de landen te blusscheu. Op 6" oogst, heeft het wat geregend en op de vier volgende dagen is er met donder en bliksem veel water gevallen. Op 11° en 12° oogst, begon bet koorn, dat plat lag, sterk te schieten. Men heeft er veel moeten kapellen. In bet begin van dit jaer gold de tarwe van i5 tot t4 ponden parisis den yperschen zak en de andere granen naer evenredigheid. De hoppe gold 10 fransche kroonen het honderd pond. In de maend augustus gold de tarwe van 16 tot 19 pond den zak ypermate, de boonen van 12 tot i3 pond parisis den zak en de andere granen naer evenredigheid. De hoppe wierd verkocht van 10 tot 21 kroonen het honderd pond. Tot oogst was er weinige apparentie van hoppe op te doen. De boter gold 17 stuivers het pond. Met den regen is het fenyn gedoodigd en de hoppe heeft nog wat opgebragt. WAT HET IS LIBERAEL ZYN. Er was groole armoede onder de beesten, bezon- derlyk in Veurnambacht, waer er schaerscheid was van gras en van water. De beesten wierden aen kleinen prys verkocht, doch de peerden waren zeer dier. De jónge zwyns waren zoo goed koop, dat men niet wist of men er wilde geld voor bieden. Een zwyritje van 4 tot 5 maenden wierd verkocht voor 2 guldens en half. Het koolzaed gold van i3 tot i4 ponden parisis den yperschen zak. In december heeft men kleinen vorst gehad omtrent 10 dagen lang, zoo dat men heeft konnen ten yse loopen. De zaeiiyd was zeer voordeelig en begunstigd door het droog weder. Tot februarius 1766, waren er schier geene putten of grachten vol water. Op 24" december, heeft het wederom beginnen vriezen tot 23° januarius 1766. Op 5on december sneeuwde het omtrent een voet dik. Het dreigde Ie dooijen op 12", i5a en i4n januarius 1766; doch het heeft met eenen zuiden wind blyven vriezen tot 23° januarius. De dooi duerde tot O.-L.-V. Lichtmis, wanneer het sterk regende. De volgende nacht ernam de vorst en het sneeuwde vier dagen lang met eenen zuren oosterschen wind. Den 8° februarius 1766, heeft het wederom beginnen te dooijen het regende vier dagen lang. De zomer van 1766 was zeer nat, het regende omtrent dagelyks. De oogst was zoo overvloedig dat men nooit zoo veel schoof heeft gezien, doch het graen was kleen en niet overvloedig; het gaf maer eenen francaert vanhet honderd.Het hooi en fonrragie waren er in overvloed. Van na den oogst tot het einde des jaers heeft het byna niet geregend. Het water was raer om krygen. Het koorn gold in januarius van 1 7 tot 20 pon den parisis ypermate; de haver 10 ponden parisis, de boonen van i o tot 11 ponden den zak. De boter van 6 tot 7 stuivers het pond. Van oogst tot november het koorn wierd ver kocht van 1 6 tot 20 ponden parisis en in november en december van j3 tot i5 ponden. Alle beestialen zyn buitengewoon dier geworden zelfs de zwynen. Het jaer 1766 was een slegt vlas jaer; het vlas was zeer dier. Het koolzaed gold van oogst tot september van i5 tot 16 ponden parisis den zak. De hoppe gold in november van 26 tot .02 ponden parisis het honderd pond. In augustus, september en october wierdt er dagelyks graen opgekocht. Het volk hier over mis noegd wilde de graenkoopers plunderen, hetgene geschiede te Steenstraete, Elsendamme en Rous- hrugge. Eenige der oproermakers wierden kort gesteken en de beroerten wierden gestild.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1