hunne Universiteiten, en daerora is het dat meest al de jongelingen die uit die francmagons scholen komen, goddeloos en liberael zyn. Dat dusdanige leering geleidt tot de ver nietiging van hei katholyk geloof het welk steunt op de veropenbaring door God zelf gedaen, is klaerder dan het licht der zon. Nevens de geloofspunten steunt nogonze Religie op het geestelyk gezag, zonder het welkergeenekristenesamenleving,ergeene katholyke kerk bestaen kan. Dat weten de liberalen wel, en daerom wenden zy alle middelen aen, om de gelovigen tegen hunne priesters en pastoors optehitsen, deze aen het volk door allerlei leugëns en bedrog hatelyk te maken, de zelve uilte- geven als de meeste vyanden van het land enz.... de bisschoppen randen zy aen, be spotten zy, slepen zy door het modder; zy en hebben zelfs geenen eerbied voor de hoogste weerdigheid die er op aerde be- staet, voor Dezen die hier de plaets van den Zoon Gods bekleedt.En dit al doen zy om den steun der Kerk omverre te werpen, met het geestelyke gezag te doen verdwynen. Het geloof door God geleerd, het gees telyk gezag door God ingesteld aenranden, is dit niet goddeloos? Eh! wel dit doen de liberalen hebben wy dan niet gelyk van te zeggen dat Liberael zijn, is goddeloos, ongodsdienstig zyn en vyancl van de Religie? GEM EENT E-K1EZ1NGEN. Wy geven hier by de namen der leden die gekozen zyn in verschillige gemeenten van het arrondissement van Yperen. De namen der nieuwe leden zyn in een ander letter gedrukt Yperen. MM. VandenpeereboomVan- denbogaerde, Cardinael, E. Merghelynck, Legraverand, Becuwe, Van Alleynès, Wervick. MM. Facon, Descamps, Breyne, Van Raes-VerheuslCouttenier geneesheer. Ueninghelst. Kiezers 70. MM. Vandrom- me, Francis, 67. Ryckewaert, Pieler, 67. Yerdonck,Augustin,67. Cadet, Severin, 67. Dickebusch.MM. DePuydtConst., D'hondt J.-B., Cordonnier B., Forcèville Karei. Meessen. MM. Dieryck Ignatius, Vestibule Nicod., Delporte L., JSevejan. Becelare. MM. Delfortrie Ivo, Wostyn Ig natius, Leroux, Lescouhier J.-B. Woesten. MM. Pinceel Ivo, Van Exern J., Vandecasleele F., Van Damme, Adriaen F., De Rycke P. Haringhe. MM. Autrique E., DeSaegher A., Vandergliole geneesheer, De Meester Ameloot. Langhemarck. Kiezers 256. Vicomte De- patin, 242. Delavie, Notaris,251. Elleboudt, Théodorus, 155. JSevejan, Domianas, 154. Ihibrecht, J., 151. Boesingiie. Verbrugge, Pieler. Lemahieu, J.-B.. Ampe, J. Bonte, P. Vermeersch, Ch. Vandenbulcke, J. Elverdinghb. Al de uittredende leden zyn erkozen geworden. Brielen. MM. Cailliau P., Leclercq J.-B., Merlevede Karei. Hoogezieken S' Jan. MM. De Bandt A. Markey, Debruyne L. Wytschaete. MM. De Coninck-Dieryck Cornille J., Vermon L., Coppin P. N. B. De overige per naeslen. By het te pers leggen van ons blad, ontl'angen wy twee brieven uit Langhe- marck, die ons melden de volkomene zege- prael door de bewarende meerderheid Gazette van Yperen. behaeld, en daernevens wat aerdige en kurieuse omstandigheden voor den dag worden gebragt, dewelke den spyt en de dolheid doen kennen, van deze die er van met eene lange, lange buis zyn afge komen. Wy zullen per naesten die twee brieven aen onze lezers mededeelen. Wy denken aen onze lezers een aenge- naem en onderrigtend tydverdryf te ver schaffen methunsomwyleneenen Feuilleton voor oogen te leggen betrekkelyk eenige zaken binnen onze stad en deszelfs arron dissement voorgevallen. Wy beginnen heden met de Aenteeke- ningen, door eenen Vlamertinghenaer ten boeke gesteld, in de voorledene eeuw. Men zal bemerken dat in het jaer1765 de lochts gesteltenis veel betrek gehad heeft met deze van 1857. Wy ontvangen den volgenden brief van eenen onzer lezers van Yperen buiten Mynheer lk versta my aen de wereld niet meer; men liet ons allyd gerust hier builen, en nu de brievendrager brengt ons van lijd tot tyd alle soorten van pampieren die wonder aerdig zyn. Alzoo heb ik maendag een grrroot plakkaet vol fransch en vlaemsch ontvangen, geleekend door den zoo genoemden grooten Baes en zynen compere den schuiffelaer. Ik neme de vrijheid, Mynheer, u te zeggen dat hel zeer wonderlijk is dat zulke verstandige lieer en, vertellen aen die het hooren wilt, dat er te veel kloosters en nonnen zyn. lit was 'ne keer, op 'nen zaterdag, te Yperen, in eene herberg, en een van die lieeren zei daer aen ons menschen van buiten, dat wy vry waren te doen wat wy wildendat België vry was. Is er nu dan gesne vry beid meer voor de kloosters en de nonnen? Ik zie in slêe andere kloosters met wille geschilderde ruiten; willen ze misschien zulke kloosters, al die mannen?... WelM' den grooten Baes en gij zynen com pere, gy zegt dat de priesters den geest en het versland misleiden, in dolinge brengen met een achteruitkruipende onderwys te geven!! Gyzegt het toch zeker niet serieus!.. Wel, wel, wat gy vertelt, om ons eenen bril met zwarte glazen op te zetten!! Ik zie in uw gedruksel alle soorten van boffen en beslag dat de slêe zoo wel bestierd is: dat we alte- gare maer gaen moeten gapen om eten te kry- gen zonder werken! Waerachtig ik geloof het wel! als wy allyd meer en meer moeten beta len.hebt gy reden van boffen om dat gy gy MM. ons geld uitgeeft ?'T ziet er treffelijk uit!! Hoort, Mynheer en, ik lagclie met julder liberalen hutsepot, als me altijd moeten betalen, betalen om julder gedacht te doen. Ik heb naer de kiezing niet geiveest en 'lt zegge 'l regluit omdat het een geheel polichenellespcl is, waer gy den grooten Baes en uwe comperen de koordeljes trekt. 'K wensche u den goeden avonden schuiffelt wel! Men schryft ons uit Watou, 27 October Mynheer, Gelyk reeds velen van uwe medeburgers weten, is'er alhier eene tentoonstelling (expo sitie) ingerigt van voorwerpen die zullen gelot worden ten voordeele van het Oudenmannen huis onzer parochie; hel geld dal deze lotery zal opbrengen, zal gebruikt worden, om dit gesticht te vergrooten. Wy bedanken de mil- dadige Yperlingen die aireede lol dit verdien- stig werk hebben medegeholpen met eenige voortverpen voor de expositie ons te zenden of eenige loten te nemenwy denken dat het hun zeer zal aengenaem zyn te vernemen, hoe ons rnildadig werk eene verhevene toejuiching en hulpe komt te verkrijgen. IIII. K. II. de Hertog en Hertogin van Braband, hebben aen den Eeriv. Heer Pastoor den volgenden brief door hunnen geheim schrijver loegestuerd Mynheer, Ik heb de eer UI. te doen bestellen eene som van honderd franken, die Z. K. II. en Mevrouw de Hertogin van Braband geweer- digd hebben toe te slaen om het koopen van briefjes der lotery ingerigt te Watou, tot hel vergrooten van het Oudenmamïenhuis. Volgens de inzigten van HU. Koninglyke en Keizerlijke Hooglieden, zullen de loten die Hun zouden ten deele vallen, blijven of gegeven worden ten voordeele van dit goede werk. Lof, Dank en Heil aen onzen Beminden Hertog van Braband en aen zijne mildryke Gemalin, wiers bermherlige hand zich lol de uittersle grenzen van België uitreikt Mogte zoo een schoon voorbeeld door velen, en byionderlyk' door de welhebbende en mil- dadige Yperlingen nagevolgd worden. C. IIte Watou. S&3T Wy zullen in ons bureel onlfangen de voorwerpen die men zoude gelieven voor die mildadige lotery te beschikken. ©vraia bot ipaim (Bia&KUEija Ingezien den ryken oogst als ook den overvloed van granen die nog overblyven van den oogst des jaers 1856, vraegt men met reden waerom daell de prys der granen weinig of niet op onze markten? Berigten uit de verscheidene landen van Europa, van Asia en America, melden dat overal de oogst der granen is voldoende geweest en de pryzen der markten van Yrankrvk, Engeland en BelgiëByna gelyk zyn; aldus is de in- en uitgang der granen byna onmogelyk voor ons. De rogge en tarwe van ons Vlaenderen, en bezonderlyk deze van het arrond' van Yperen, zullen allyd de voorkeur hebben, zoo voor hare hoedanigheid, als voor haergewigt en alzoo zal zy door den koophandel voor alle an dere worden aengekogt. Daer uit spruit eene kleine vermindering of vermeerde ring in prys, volgens dat de markten veel of weinig voorzien zyn, volgens dat de han- delaers in granen merkelyken of geenen inkoop doen. De pachtpryzen der gebruikers zyn se dert eenige jaren zoodanig vermeerderd dat het hun onmogelyk is eer aen hunne zaken te doen, zonder dat zy hunne waren in evenredigheid verkoopen. Die prys ver hooging der landen spruit uil de rykdorn- men onzer eeuw. Hoe veel meer goud is er nu niet als over vyf en twintig jaren? Hoe veel weerde in papier is er niet uitge geven door de staetsbesturendoor de so ciëteiten van alle slach? De proprieteiten zyn byna verdubbeld in weerde; de eigenaer vereischt den interest zyner kapitalen van den landbouwer en deze is genoodzaekt alles op hoogen prys te verkoopen. Onze grootvaders ontvingen voor een gemet lands van twaelf tot zestien franken; nu wordt hetzelve land van twee en dertig tot veertig, ja tot vyftig franken verpacht en alle waren zyn in evenredigheid duer ge worden. Voegt daer by de gemakkelyke middels van vervoer voor den koophandel, die in eenige dagen de waren honderde uren ver overvoert, tot de plaetsen met welke wy eertyds moeijelyk koophandel dreeven, en gy zult de bezonderste redens V l" i; Si li buiten, October. den Sebryver van de Gazette van Yperen, PIETEUVAN BUITEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2