Gazette van 1 peren. hebben, waerom alles duerder is dan oven vyflig jaren. Wy durven uit de aengehaelde redens besluiten dat de tarwe dit jaer wei nig of byna niet van prys veranderen zal. Indien de winter streng is, indien er meer of min gevreesd wordt voor den aen- staenden oogst, dan zal er verhooging ko men in de pryzen. Het zaeigraen dat van nu tot Sint Eloysdagzal ter markt worden aengeboden, zal, naer gewoonte, eene ligte verhooging in de pryzen bybrengen. Jaerlyks Yereischt het staetsbestuer van wegens iedere gemeen te, eene opgaef van de hoeveelheid granen in dezelve ingeoogst. Eenige secretarissen stellen wat zwart op wit, of anders gesproken, antwoorden aen de vraeg van den minister door eenige cyffers zonder voorbedachtheid uitgepeisd, en dit noemt men het statistiek der op gedane granen in België. Alzoo zeide ons de heer minister van het inwendige, over twee jaren, dat er in België verscheidene millioenen hectoliters tarwe te weinig voor het gebruik der bevolking wierden opge- daen. Hoe nu uitleggen dat er nog vele granen overblyven van den oogst des jaers 1856? Die granen zyn overgebleven om dat onze wetgevende Kamers den uitvoer der granen verboden hebben. Dit bewyst beter, dan alle andere redekavelingen, hoe wy, in goede jaren, de vreemde granen niet noodig hebben, indien men onze gra nen verbiedt uit te voeren. De gene die het tegenstrydige hielden slaen toen onze Ka mers over het wetsontwerp der granen beraedslaegden, zagen, in de prohibitie van den uitvoerder granen, den ondergang van den landbouw; et wat is er geschied? Sedert dat de granen vryelyk mogen uit gevoerd worden, zyn de pryzen geminderd. Eene daed van dien aerd is krachtiger, dan duizende gissingen van staetsmannen, die somwylen de rogge niet kennen uit de tarwe. Voor slot zeggen wy dat de graenpryzen weinig of niet zullen veranderen, en indien het brood nog duer is voor de werkende klas, deze wordt eenigzins schadeloos ge steld door de vermeerdering van dagloon haer door de eigenaren loegestaen. OVERZIET DER ZAKEN VAN INDIEN. Alle dagbladeren zyn vervold met ty- dingen uit lndiën. Delhi is ingenomen; maer de opstandelingen sluiten zelve allen toegang tot de stad, dusdanig dat het en- gelsch leger beroofd is van eetwaren. De lingelschen gaen allyd voort met te ver- lellen de vreedheden gepleegd door de Cipayen, vreedheden die den lezer doen sidderen. Hetgene zy niet genoeg aen- halen zyn de oorzaken van den opstand. De engelsche predikanten, hebben ombest willen uitleggen dat Engeland de schuld is van den opstand; zy hebben zelf durven zeggen dat de middel om de Indianen te beschaven de godsdienst en niets anders dan de godsdienst is. Het is dan zeker dat Engeland in zyne colonien de goede en ware middels heeft verwaerloosd om de onderhoorige volkeren in onderwerping te behouden. Doch zie hier eene andere reden overge schreven door de geloofszendel ingen sedert lang in de lndiën gevestigd. De opstand vanlndiënisde weerslag vanden oorlog in den Krim. De indiaensche overheden en de mahometanen, bondgenoten van Enge land, hebben door de nieuwsbladeren on- derrigt geweest van alhetgene in den kri- meeschenoorlog is voorgevallen. Alhoewel de engelsche gazelten, in lndiën gedrukt, den waren staet vanhetgene er voor Sebas- topoi geschied is verborgen hebben, dat zy het engelsch leger hebben afgeschilderd als of het de bezonderslekrygsdaden hadde gepleegd, en gezeid hebben dat de fransche maer alleenlyk hunne hulp genoten wa ren, heeftmen nogtans in lndiën den waren staet van zaken gekend en ontdekt dat het engelsch leger sleglingerigten allerflauwst was. De grootheid van Engeland is in den geest der indiaensche overheden gansch vervallen en sedert dien hebben deze ge dacht, opstand te bieden legen hunne on derdrukkers. Een gevoelen uitgedrukt door de Brahmas (indiaensche priesters) en zelfs door de ma hometanen, is dat, in het jaer 1857, het honderste na eenen veldslag door denwel ken de Engelschen lndiën veroverd hadden, hunne heersching zou eindigen en zy allen uit dit land zouden gebannen worden. Sedert een twintigtal jaren is de geest- dryving hevig en heviger geworden legen Engeland op de oostersche kust van Africa en in de lndiën. Dit hebben de missionna- rissen menigmael in hunne brieven aen- gestipt. Nogtans die hitsigheid had niet uitge borsten, alhoewel de mishandelingen der Engelsche Compagnie groot waren, in dien de magteloosheid der Engelschen hun niet had verraden in den Krim, ahvaer zy hebben bewezen dat zy moeite hadden om een leger van dertig duizend mannen te verzamelen. Nena-Saïb en de andere hoofden des op- stands, hebben gerekend op den afstand van Engeland, op de moeijenissen die zich aenbieden tot het vervoer der troepen uit Engeland naer de lndiën, op de locht ge steltenis van lndiën, zoo schadelyk aen de gezondheid der Engelschen, op de onge- makkelykheid van vervoer der krygsgetui- gen, der levensmiddels, enz. De engelsche gazetten vertellen dat veer tig duizend soldaten gezonden zyn, en op weg zyn naer lndiën waer hebben zy die mannen gehaeld? Hun leger van den Krim bestond groolendsels uit opgeraeple sol daten van alle natiën, die zy na de overgaef van Sebastopol hebben weg gezonden. Zy hebben dan alle middels moeten inspannen om dry vierden te verzamelen dat zy nu zeggen te bestaen,en zy wisten dan wel dat hunne eer er van afhing. Sedert dry jaren hebben de Engelsche veel geklapt in hun parlement, veel geschreven in hunne ga zetten, maer toch niets gedaenom een leger op voet te zetten. De Engelschen zyn geene ware soldaten. Zy zoeken een confortable leven en houden zich weinig aengelegen de wapens te handelen zoo als het de Fran- schen doen. Wy vreezen dat zy er zullen gestaen hebben met de Indianen en indien zy nog eenige steden der kusten van lndiën kunnen behouden, het zal veel zyn. YPEREN. Het gebrek aen water doet zich in onze stad en omliggende streek gevoelen. Zoo men zegt, zouden reeds verscheide brou wers moeten hun water van verre halen. De vaert van Yperen tot Boesinghe is zoo leeg, dat de schepen nauwelyks op een derde geladen, niet konnen varen en zelfs door peerden zeer moeijelyk worden voort getrokken. De schade aen den koophandel en scheepvaert hierdoor bygebragt is mer kel yk. Niettemin kleine vaerluigen komen la dingen nemen van appels die alle voor den uitvoer naer Engeland worden opgekocht. Het balaillon van het 2d0 regiment, dat onlangs Yperen verlaten had om zich tot het kamp van Beverloo te begeven, is alhier wedergekeerd. Het garnizoen van onze stad bestaet dan uit twee bataillons voetvolk en den Etat- Major, als ook uit 150 peerden en omtrent zoo veel lanciers. Wy vernemen dat, met nieuw- jaer aenstaende, de soldatensoldy zal wor den verminderd en zal gebragt worden op 38centiemendaegs. Reeds zyn de schoenen onzer soldalen verhoogd in prys; nu wor den zy twee francs het paer meer betaeld. Men verzekert dat eenige aennemers van openbare werken eene studie gaen doen tol het uitvoeren van den vaert van Yperen naer de Leye. Deze vaert zou de tweede sectie uitmaken tot het vervoegen der Schelde met de zee langs den vaert van Yperen naer Nieupoort. Zyne hoogweerdigheid de bisschop van Gent is woensdag in onze stad aenge- komen, zich begevende naer Wazemmes, by Ryssel, om er dë nienwe kerk te wyden. Giieluwe. Het huis en de schuer loe- behoorendeaen de wed. Vandainme grond- eigenaerster alhier, en bewoond door C. Godderis herbergier, zyn zondag avond II. verbrandal de meubelen en een groote party vlas zyn de prooi der vlammen ge worden. De schade wordt berekent op 9,000 francs. BINNENLANDSCIS. Westroosekg. In den nacht lussc.hen den 25" en 24" dezer verscheide konynen dieften zyn gedaen geweest ten nadeeie van P. Samyn, P. Torre, J. Calmeyn, de weduwen Meertens en Pannecoucke. Het schynt dat de police op het spoor der die ven is. Berceiem. De eerw. heer J.-M. Van Eestbeekpastor dezer parochie sedert 1817, is overleden den 21" dezer. Hy was in 1806 professor der Grammatica in het klein Seminarie te Rousselaere eu daerna onderpastor te Lede, Oordeghem en ise- ghem. Kortryk. M. Loncke is coadjutor be- naemd van M. den deken te Kortryk. Brugge. Het voordeelig weder brengt wonderheden by onder het wassen van hoornen en planten. In het Hotel de Flandre bevindt zich een peerenboom gansch met bloeisels bedekt. De Eerw. heer Constantinus Goetbals, directeur van het gesticht van den H. Do- minicus alhier, is den 27" dezer overleden in den ouderdom van 47 jaren. Brussel. Een traktaet van koophandel en scheepvaert tusschen Belgie en de Ne derlanden is geteekend geworden in het Ministerie van buitenlandsche zaken. Ge.nd. Het Vlaemscke land vraegt of het waer is dat de faculteit van wysbegeerte en let teren by de Universiteit van Gent maer zeven studenten meer telt sedert den aen- vang van het schooljaer, daer men er nog 51 telde voor de vacantien van oogst. Dit bewyst dat de ouders wel verstaen waer zy hunne kinderen moeten zenden om hun te bevryden van degoddelooze leeringen,dooi de meesters der gentsche school geleerd. t\ Nog een droevig gevolg van de dron kenschap. Livinus Baetsvan Lovendeghem wonende te Gent, liepeenen dezer avonden, het eene kelderken uit en het andere iri, dronke en met een mes in zyne beurs, ver vloekingen uitbrakende tegen zyne vrouw die vlugtte in het huis barer zuster; no»-- s/SU^'

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3