HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No II DE BELG. ONTSLAG TAN HET MINISTERIE. Zaterdag laetst in den namiddag, heb ben onze ministers aen den Koning hun ontslag aengeboden. Z. M. heeft met den eerste hetzelve niet aenveerd en heeft verklaerd dat zy de zaek in overweging nemen zou. Maer de ministers hun uit- drukkelyk gedacht hebbende laten kennen van het bestuer te verlaten heeft de Koning, zondag hunne demissie aenveerd en heeft M. Hendrik De Brouckere belast een nieuw ministerie zamen te stellen. M. H. De Brouckere heeft in der daed die zending aenveerd. Volgens de loopende geruchten zou het een ministerie zyn die alleenlyk zoude de zaken bestieren, in afwachting van de kiezingen die in juny 1858 moeten plaets grypen. Men gaet reeds zoo ver tot de namen der aenstaende ministers aen te duiden; zy zouden zyn M. De Brouckere voor de buitenlandsche zaken; Liedts voor het inwendige; Faider minister van justitie; Quoilin voor de financen; Renard minister van oorlog. De voorgaende onderrigtingen wegens een uieuw ministerie, zyn reeds door an dere vervangen. Volgens het zeggen van verscheide libe rale dagbladen, Mr De Brouckere zou in zyrie pogingen niet zyn gelukt, en men verwacht dateen ander liberael door Z. M. geroepen zal worden. De Nord verzekert dat, volgens byzondere inlichtingen die hy ontfangen heeft, er in 't korte een nieuw ministeriezal bestaen,endat de ontbinding der Kamers zal volgen. Andere dagbladen geloven aen dit laetste gezegde niet. Wie is't die tael en yver mint? De Belg! Wie is voor eer en deugd gezind? De Belg! Wie leefde er altoos waer geacht Tot luister van het voorgeslacht? De Belg, de ware Belg! Wie is't die op beschaefdheid staert? De Belg! Wie is't die moed en trouwe paert? De Belg Wie is het die door wysbeleid Verheven is in kundigheid? De Belg, de schrand're Belg! Het ontslag van het Ministerie De Dec ker, is eene misslag, indien men het beschouwt volgens onze konstitutionnele inrigtingen. 'T is tegenstrydig aen den geest van onze grondwet, dat een minis terie zich verwydere voor de uitdrukking van de gemeente kiezingen; 't is aen deze eene gewigtigheid geven die ze niet en moeten hebben. Maer indien men de tegenwoordige gesteltenis inziet, de geestdryving door de francmagons opgehitst, de dwaling die al de geesten overlemmert, de bedreigingen door de liberalen gedaen, wy aerzelen niet te zeggen, dat het ontslag van het minis terie De Decker, eene edelmoedige zelfs- opoffering is, gedaen om het land te onttrekken aen onlusten en geweldenaryen die het van den kant der liberalen en francmagons zoude te vreezen zoude gehad hebben. In deze zoo wel als in andere omstan digheden weet de bewarende party op het altaer van het vaderland, opofferingen te doen, dewelke men nooit van den kant der liberalen te verwachten heeft. GOD BEHOEDE BELGIË! Sedert de droevige omstandigheden voorgevallen in Mei 11., verslecht de poli tieke staet van ons Vaderland dagelyks. De vyanden van Godsdienst en Vaderland, wenden alle middels aen om de onzeker heid en de benauwdheid in de gemoederen te doen aengroeijen. Sedert de kiezingen van 27" October is die betreuringsweer- dige staet merkelyk aengegroeid, en men mag heden zeggen dat het staetsbestuer niet meer weet wat er te doen staet om het land te redden. Men hoort overal waer gaen wy henen!... Welke zyn de middels van redding? De liberalen om de meerderheid te be- 3° Wie schept zyn oord tot lustprieel? De Belg! Wie vormt het tot grootsch tooneel? De Belg! Wie leeft er in dat veldgehucht Verdoken tusschen zomervrucht? Een Belg, een ievrig Belg! 4° Wie draegt meedoogen in 't gemoed? De Belg! Wie voelt voor armen boezemgloed? De Belg! Wie is't die buigt hun verdriet Wyl d'almoes inild zyne hand ontschiet? De Belg, de goede Belg! 5° Wie is't, die voor zyn' pligten leeft? De Belg! Wie is aen God en Vorst verkleefd? De Belg! Wie is het, die zyn bloed vergiet Tot eere van het grondgebied? De Belg, de kloeke Belg! komen, hebben de hand uitgereikt tot de demagogen, anders genaemd de Revolutie makers. Deze hebben het oogenblik waer- genomen om het hoofd op te regten; zy roepen weg met den godsdient, sleep hem in het slyk! weg met de priesters, weg met het leger, weg met alles dat ons tegenstand kan bieden, en onze pogingen kan weerhouden! Daeren hoven hebben zy ook al bewezen, zoo door hunne daden als door hunne woorden, dat de liberalen, welke zy heb ben ter hulp gesneld, er ook al te veel zyn; zy heerschen boven de liberalen. Dit is bewezen door de laetste gemeente kie zingen. Zy zullen eindigenmet de liberalen geheel en gansch in te slokken. Onder onze liberalen zyn er menigvul dige grondeigenaers, die verre zyn van te denken,datzy met hunne uitzinnige opinie voor te staen, bezig zyn met hunne eigene belangen te verspelen. De demagogen, ten groolen deele gasten gebannen uit Vrank- ryk en wat opgeraepte belgen, zonder plaets en zonder geldwachten den oogen blik af dat alles zal in op en roer worden gebragt, om te handelen gelyk men deed in de jaren negentig; en dan, Heeren libe ralen,gy diein uwekisten welvoorzien zyt, zult gy weten met wie gy te doen hebt. Dan zal er geene kwestie meer zyn van te roepen en te schreeuwen tegen het kleri- kael; als uwe onderdrukkers u de les zullen spellen, gy zult roepen om verlost te wor den door de mannen die nu u toeroepen Godsdienst, Vaderland,eendragt, order! De toestand van België ziet er duister, zeer duister uit. De overdrevene party geest heeft het land in eenen angstigen staet gesteld. Wie zal het uit dien droe- vigen staet helpen? God behoede België! 6° Wie leeft er aen zyn land verknocht? De Belg! Wie is het die zyn' vryheid vrocht? De Belg! Wie is't die zorgde voor geluk En nimmer dulde het slaefsche juk? De Belg, de trouwe Belg! 7° Wie is't, die den Bataef verjoeg? De Belg! En Willems dwing'iandy versloeg? De Belg! Wie heeft er eens op Groening-boord Den Franschman in zyn bloed versmoord? De Belg, de moed'ge Belg! 8° Wie ziet met kracht zyn vyand aen? De Belg! Wie vreest er voor geen staetsorkaen De Belg! Wie steunt er in dees' woelend eeuw Ouschrokbaer op zyn helden leeuw? De Belg, de grootsche Belg! E. D. S. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°- Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zgventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. i° 2" muutan f jBWNIMNBMIBjMMBIBlMBBHK

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1