Gazette van Yperen. - Wy hebben den tyd gehad om onparty- diglyk den uilslag en de gevolgen der gemeente-kiezingen te overwegen. Het is na een ryp overdenken dat wy dieswege ons gedacht uiten. De steden, het is sedert lang gekend, zyn door de liberalen overmeesterd meest overal hebben zy in de kiezingen als slaven het hoofd gebukt voor hunne geleiders en onderdrukkers, voor wie alle middels hoegenaemd goed zyn, wanneer zy maer en strekken om hunne beheersching te doen zegepralen. Brusselde hoofdstad, is door den li beralen party-geest verdrukt; daer bestaet er geene worsteling. Mons, Verhaegen is er geheel en gansch meester. Te Gent, de tweede stad des ryks, zyn alle middels in 't werk gesteld geweest om de burgers tegen de weldenkendén te doen opslaen en de priesters uit te schilderen als hebzuchtige menschen, als vyanden des volks. De baldadigheden door de muit- makers bedreven, bewyzen volmaektelyk dat het de ongodsdienstigheid is, die daer het hoofd opregt. Te Antwerpen is de zegeprael voor de liberalen gebleven. Men denke wat de ant- werpsche liberalen zyn, toen men weten zal, datdekiezingaldaer is geleid geworden door zekeren Outendirk, die over tyd tot zeven jaren opsluiting wierd veroordeeld, voor valschheid in geschrift. Gaen wy naer Luik, daer vinden wy de liberalen, zoo even als de wolven in het kiezing-strydperk worstelen; de eene de andere verwytende van niet hevig genoeg te zyn; de demagogen zyn eindelings daer meester gebleven. Brugge heeft, wy weten niet hoe, dry mannen gekozen met eene kleine meer derheid, omdat men aldaer, na gewoonte niet eens genoeg is. Die mannen voorge steld door de liberale kopstukken der stad, zullen roepen, gelyk zy het alreeds hebben gedaen, datzy geen kloosters,geene religie willen. Rortryk gelyk Brugge isnietgenoegdoor de eendragt bezield geweest. Doch hier gelyk te Brugge mag men zeggen dat het liberalismus eene kleine meerderheid heeft over de party van het order. Wat de kleine steden en onze lands- gemeenten betreft, daer heeft ook hier en daer wat worsteling bestaen, om dat er nu hier nu daer een burgemeesterof een hooveerdige kop, de knien des zaturdags komt buigen voor M. den commissaris, die aen die verblinde werktuigen de hand uit reikt tot dat het konvoy de statie verlaet. Op sommige plaetsen ten platte lande, zyn er ook al liberale kerels, die nog niet ge noeg gekend zyn, gasten die op de eene of de andere wyze het hoofd willen regten, om een plaetsken te bekomen door de gratie van den liberalen hutsepot. Aldaer zyn er ook somwylen byzondere intresten in het spel; het zyn twee ambte naren, twee neringdryvers, die elkander willen onderkruipenen die hebzucht is dikwils het ongeluk der gemeenten. Indien men burgemeester of schepen moet zyn om zynen zak te vollen, men zou beter zich met het bestier der gemeente niet bemoei- jen en die overlaten aen persoonen die onafhangelyk zyn. Ten slotte de steden worden meer en meer liberael; zy zyn onderdrukt door mannen aen wie alle middels, welkdanig ook, goed zyn om totjhunoogwit te komen; door mannen die de penningen der ge meente in handen hebben en dezelve ge bruiken om de kiezingen ter hunne profyte te doen draeijen. Het land gaet tot zyn verlies met groote stappende verantwoording van dezen on dergang zal eens zwaer wegen op de onge- lukkigen die, door hunne slegte leeringen, het volk verleiden en die vroeg of laet de slagtoffers der volksdriften zullen worden, toen zy ze niet meer zullen kunnen paeijen noch voldoen. In de fransche komedie Les Plaideurs, de advokaet eenen hond moetende verde digen, beschuldigd van eenen kapoen op gesmuld te hebben, begint zyne pleitreden met te spreken van vóör de schepping.... Dandin onderbreekt hem en zegtadvo kaet! ga over tot d'arke van IN'oë. Alzoo is het dat Mr de Président van de Liberale Associatie, ook om zoo te zeggen, van d'arke van Noë begon, toen hy den 19° October aen den liberalen hutsepot wilde betoonen dat het belgsche volk al tyd zyne regten tegen zyne vyanden weet te verde digen. Wy ontkennen de waerheid niet van deze historische aenhaling; zekerlyk het belgsche volk heeft al tyd kloekmoedig zyne vryheid weten te bewaren.... en God geve dat het hedendaegs nog zoo dapper als vroeger de vyanden van zynen godsdienst en onafhangelykheid verslage!. Maer wy vragen aen Mr den Président der Liberale Associatie 1° waer by het komt dat hy, zoo ervaren in de geschie denis van over vier, vyf en zes eeuwen, zoo ligtelyk hetgene in zyn leven, over nog geen vyflig jaren gebuerd is, vergelen heeft? 2° Hoe het komt dat hy geen woord gerept heeft over het tydslip van Vader Willem, van onderdrukkende me morie? 3" Waerom hy niets gezeid heeft van al wat het belgsche volk dan gedaen heeft om de dwinglandy der hollanders te overwinnen, en de trotscheid hunner aen- hangers te breken? 4° Hoe hy niet uit gelegd heeft op welke wyze alsdan de liberalen met de katholyken hebben te samen gespannen om, toen hy Mr de Pré sident nog verre was van liberael te zyn, de vyanden der belgsche onafhangelykheid uit het land te jagen, en de hollandsch gezinden in hun hol te doen kruipen? Wy hebben regt dit alles aen Mr den Président der Liberale Associatie te vra gen; hy is immers gesprongen van de ja ren veertien honderd, al met eenen keer, tot op den dag van heden! welken reuzen sprong! Met lange beenen, heeft Mr de Président der Liberale Associatie, eenen geweldigen slap gedaen over het holland- sche bestier, uit vrees waerschynelyk, van op zynen kaes, le treden! Zoo niet, hy had geslibberd, en misschien met zyne beenen in de lucht gevlogen! Hoe toch lange beenen somlyds wel le passé komen! Mynheer den opsteller van de Gazette van Yperen, Onze talryke gemeente, byna uitsluitelyk samengesteld van vreedzame en goeddun kende menschen, zwemt in de vreugd; de karrettewielen zyn verbrysseld; het kan- delaerslicht is uitgedoofd; de groote man nen bloeden uit, want zy hebben eene diepe lating ontfangen; Poelcappelle is in zyne regten ersteld, de kandidaten van dezen die nietwillendathunneduitennoodeloosoften profyte van baetzuchtigen verkwist wor den, terwyl er omtrent vyf-en-twintig hon derd arme menschen onder onze bevolking geteld worden, zyn met eene overgroote meerderheid van stemmen gekozen ge weest, om in den gemeente-raed de we- derzydsche regten en belangen onzer dry- deelige gemeente te verdedigen. De klokken van Langemarck hebben deze algeineene vreugd niet mogen aen- kondigen; de groote mannen, aen wiers hertje eiken bin bom-ban eene steek zoude geweest zyn, hadden er hunnen veto opge- steld; of die vernuftige mannen in hun regt waren, daer van zullen wy later spreken. Maer wy vragen het: was over eenige jaren, de benaming van eenen burgemeester van meerder aengelegenheid voor de inwoners dan heden de vernieuwing van deftige raedslieden. Indien de klokken niet geluid hebben, de klokluiders, die allen werklie den zyn, hebben er niets by verloren, zy zyn rykelyk betaeld en getrakteerd geweest. Welhaest moet er nog eene kiezing zyn, dan zal Sl Julianus ook in zyne regten ge steld worden en dan indien de klokken der drydeelige gemeente, hunnen bin- bon-ban eenpariglyk niet mogen laten hooren, er zullen bellen genoeg gevonden worden om uit den zoldervenster van iedere woonst een geschal te laten hooren, dat zal gerucht maken en daerby zeer lustig zyn. XX Mynheer de Uitgever der Gazette van Yperen. Onze gemeente-kiezing is geëindigd en uit gevallen naer ivensch der weldenkende imvo- ners onzer gemeente. Ik zou eene uer lang bezig zyn ivilde ik vertellen al de drolligheden dezer kiezing. Kortheidshave zal ik u de bezonderste omstan digheden verhalendie zullen dienen om te bewyzen dat de Langemarckenaers mannen zyn van het goed orde en bezield met de zui verste meiningen toen het algemeen belangen er van afhangt. Sedert de dood van M' den burggraef De Patin, ivas ons gemeente beslier, gelyk men zegt, een rijk van knikkebollen. Dyssendag 27e° is dit divaze ryk geëindigd. De Poelcappellenaersgevoegd met de inwo ners van Sint-Juliaenshebben ons de hand aangeboden en eenpariglyk hebben wy te sa men mannen gekozen, die niet hunne eigene intresten zullen inzien, maer die van onze ge meente, van al de belanghebbenden; die ons OVERZIGT DER GEMEENTE-KIEZINGEN. HOE LANGE BEENEN SOMWYLEN WEL TE PASSÉ KOMEN. L.VVGEIUKCK, SS»"1 October 1953. LANGEMARCK, 2C)en october.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2