Gazette Tan Yperen. ztt//en beslieren volgens den geest van onze vaderlandsche instellingen, en iveten ivat zij doen, zonder altijd het mot d'ordre van eenige bazen te moeten ontfangen. Ookt ivas liet gene ivaer aen men zich ver wachtte; en claer om waren er te Langhemarck die den nacht lusschen den maendag en dins dag, slecht doorbraglen met de koortsen op hun lijf; van 's morgens vroeg doorkruistien hunne loopers de gemeente met stembriefjes, waerop stond de naem aan M' den burggraef De Patin, die daegs te vooren, nog daer op niet geschreven was. Het ivas eene lage om M' Elleboudt uitte sluiten; 't was eene dwaes- heid, vermits men de Ypersche grondeigenaers had doen schrijven aen hunne pachters dat zy voor M' D. P. niet moglen stemmen. Wat het is van niet te hebben geslapen en den kop verdraeid op te staenü! Een officieele kyker voegde zich in die kui perij en stond die pogingen krachtdadig bij; maer in weerivil van al zijn loopen en rotsen, heeft het hem dinsdag niet beter gelukt, dan wanneer hy het aenlegde om een tem konyn dood te schieten, toen hy zijne proef jagt deed op zyne achterplaets. De kiesjagt en de kony- nenjagt zyn, even gelyk, aen dienen kylcer on gelukkig. Waeraglig hy zou beter gaen kijken waer er jongens vergaderd zyn; en wilt hy jagen, op de jongens jagt gaen, om ze tot de school te dryven. De kopstukken der langemarcksclie versla ving hoe stonden zy te kijken beweeg loos, en zonder gevoelen, toen zy zagen dat hun ryk ten einde ivas! wanneer de stembus ten dage bragt onzen wil en ons aenslaende welzyn! De namen der nieuwgekozene leden wierden al stamelen en op eene onbeduide wijze uilge roepen; de gramschap barst welhaest uit, en men hoorde: de verve papen kuisschen ons weg! Iedereen weet nogtans dat het mis is alzoo te spreken maer dat het de rechtzinnigheid is van hel afgekookte besluer, zyne onbaet- zuchtigheid, zyne menschlievendheid en alle zyne andere begaefdheden die er de oorzaek van zyn! O ondankbaerheid van het menschenras! Die mannen hebben hun gedacht geuit, van hun ontslag te geven. Waer ik in hunne plaets, ik zou niet willen zetelen met de nieuwgeko- zenen en van nu af zou ik laten zingen Bon voyage Monsieur des mollels! Descends du tróneetfaisplaceatonmailre. Het zal er ivaerachlig niet lief uit zien, wanneer men blekken zal de eene tegen de andere, gelyk Clemskerke tegen het onweder, zoo als men in t noorden zegt. De nieuwgekozene raedsheeren hebben de eer niet gehad van de klokken te hooren luiden voor hunne benoeming. De klokken zyn stom moeten blijven. De Kapellenaers hebben het anders gedaen;liun nieuw geluid:, heeft den ze- gepracl der langemarksche vrijheid aengekon- digd. Proficiat, Kapellenaers! gy hebt uwe vrye klokken luid op doen roepen dat gy deftige mannen zytMaer ivat zullen ivy nog hooren? Een proces verbael ten laste der klok luiders! dat zal mooi zyn! Wie had ooit ge dacht dat de gramschap zich zou op den klokslring vreken. In 't korte zullen wy nog twee leden te kie zen hebben. Dezen keer zal het voor de Sl- Julianaers zyn, die ook moeten in den raed hunnen vertegenwoordigers hebben. Tis een regt dat wy, plaelsenaers met de Kapellenaers te samen hun toekennen. Moed dan broedersvriendschap en eendragl zullen onze gemeente gelukkig maken Dan wederom zullen ivy tikken op Lange- marcks welvaren en wy zullen de achter loopers van de Ypersche kliek in het oudyzer in vrede laten rusten. een kiezeu. Men schryft ons het volgende verhael uit eene bygelegene gemeente M' den Opsteller, Er moet toch niet altyd uitsluitelyk van ernstige zaken in eene gazette gesproken worden,soms mag er, myns dunkens, ook al een kluchtjen inslopen, byzonderlyk wanneer het zoo watfenyn in zyn steertjen heeft. Welnu, hoor wat laetst in onze ge meente lusschen twee landbouwers is voo- rengevallen; ik ga u, voor zoo veel myn geheugen dezelve getrouwelyk heeft kun nen bewaren, hunne samenspraek in ei gene woorden mededeelen; een ieder zal er uit zien dat onze landslieden zoo een voudig niet zyn, om de beschaefdheid van onze liberaters nog niet wel te kunnen af meten. Ik trok over eenige dagen binnen ons dorp het Zwaentjen binnen, om er op myn gemak ook al een pintjen goeden bruinen te drinken, en ik trof er de volgende sa menspraek aen die my hertelyk heeft doen lagschen en des te meer, om dat zy ver schelde liberale neuzen deed krullen die aldaer met my tegenwoordig waren. Een onzer goede landslieden zit aldaer neerslig 'm de Gazette van Yperen bezig met den oor log in de Indien, toen eenen anderen land bouwer binnen komten ookaen de weerdin eene volle pinte vraegt; immers sedert de goede boere jaren spreekt men van geene kappers meer; nu, hy vindt daer zynen gebeur met zyne twee duimen in de ooren en zyne ellebogen op de tafel als eenen sterrekyker op de gazet te loeren. Dag Damiaen, was het begin, my dunkt dat gy met de aenstaende kiezing begeert van burgemeester te worden, want zoo ik zie begint gy in de politieke te spelen. Rust wat, vriend, rust wat en teugt eens n'en trek uit myne pinte. Ah, dag, Benedict, was het antwoord, gy zyt wel goed, want ik hebbe liever eens in uwe pinte te kyken als myne oogen op de registers van het stadhuis te gaen ver- slyten; ik ben hier bezig met den oorlog in de Indien, en volgens dat ik zie is ko ningin Victoria nog verre van victorie te mogen zingen; want de Engelsman wordt er toch redelyk wel het stof uit zynen achterbroek geklopt. BenedictJa, ik heb onlangs ook van die zaken wat hooren uit een doen, en men zeide my alsdan dat de Engelschen er hunne oordjens en misschien hun vel zouden gelaten hebben. Damiaen Eh wel, de zaken zien er niet lekker uit; Ons Heere zou dat Engelsch volksken ook wel ne keer kunnen zyne geesselroe op den rugge kletsen. Benedict: Alle straffen van den hemel daer gelaten, konde ik maer de koningin van Engeland ne keer iets aen de ooren fluisteren, ik zou haer toch wel ne raed geven om die Indiaensche mannekens in de rieme te houden. DamiaenGy spreekt van raed, Benedict, maer zeg my eens, wat tale spreekt luider en treffender als die van het kanon? Benedict Hoor Damiaen, gy spreekt wederom al groote woorden; maer onder- tusschen weet gy wat ik doen zou? Ik zou die mannekens aenklagen by onze liberale moortelbroertjes en regtuit zeggen dat zy aen de papen verkocht zyn, en dan ware alles welhaest kant en klaer. Damiaen Maer vriend Benedict ik ver sta u niet, wat wilt gy daermeê zeggen? Benedict Hoor ne keer die soldaeljes van de liberale reserve, zoo ik die onlangs heb hooren noemen, die hunne exercitie in den tnoortelbak hebben geleerd, zyn tot alles bekwaem sedert dat zy aen den hemel zynefonctie hebben ontnomen, ik wil zeg gen, sedert dat zy het hagelen hebben ge leerd want hunne hagelsteentjens die noch min noch meer als kalsysteenen zyn, sparen hoegenaemd niets; zy vliegen zoo maer door al, uitgenomen door de liberale ruiten; nu, eens by onze liberaterkes aen- geklaegd van met de pastors en de paters en de nonnen te doen, trekken zy zonder meedoogen op, en begraven die Indiaen sche stouteriks van den eersten tot den laetsten onder eene bui van zware liberale hagelsteenenen het speelken ware ge speeld of vinden zy hier of daer nog eenen in een hol of gat weggesteken, eh wel! zy leggen hemaende vlammen,om hem gelyk aen de kloosterbroerkes van Jemmappes, zyn vagevier op de wereld te geven. Wat dunkt u, Damiaen, zoude ik voor zoo eenen goeden en onfaelbaren middel geen kruis- ken van eere verkrygen van koningin Vic toria? En niet alleen Damiaen, maer ik en allen die in de herberg dit gesprek aenhoorden, een klein getal uitgezonderd, hielden aen hunnen buik van lagchenen zeiden: Bene dict heeft den nagel op den kop geslagen! bravo jongen, en een ieder wilde hem zyne pinte aen de lippen brengen. GEMEENTE KIEZINGEN Crombeke. Stemmers 20. MM. Deschrevel, 20; De Somer, 20; Dever, V., 20. Locre. Stemmers 35. MM. Delbeke, 34; Dries- sens, 34; De Keuwer, 33. Houthem. Stemmers 3y. MM. Clarebout, 28; Joye, 25; Six, 28; Taillieu, 28. Dranoutre. Stemmers 5o. MM. De Mol, 23; Buseyne, 26; Bril, 25Castryck, L., 18. Hollebeke. Stemmers 4iMM. Vermeersch, 25; Ghesquiere, P., 21 Vandermeersch, B., 21. Nieuwkerke. Stemmers 4i. MM. Therry, 37; Josien, 34; Oltevier, 26. 2° Stemopneming, M. Vanseveren, 21. Vlamertinghe. Stemmers 98. MM. De Bandt, D., g4; J.-B. Malou, g3; Six, L., g3; De Lie, Ch. 92. 2" Stemopneming, MM. Dambre, yb-, Coudron, 79- Zillebeke. Stemmers 45. MM. De Smyttere, 415 Van Raes, 36; Doolaeghe, F., 35; Delbeke P., 3o. Oostvleteren. Stemmers 102. MM. De Puydt, 83; De Croos, 98; Poupart.J98; Feryn, L., g5. 2° Stemopneming, M. DeHaene, P., 76. Westvleteren. Stemmers 16. MM. Piliaert, 16; Gheldof, i5; Markey, 16; Ampoorter, i5. Dickebusck. Stemmers 54. MM. De Puydt, 46; D'Hondt, J.-B., 43; Cordonnier, B. 5g; Vereist, P., 32. 2° Stemopneming, M. Forceville, Ch. 29. Zuydschote. Stemmers 32. MM. Devos, 32; De Backer, 31Tahon, 5i. 2" Stemopneming, M. Leroy, 21. Passchendaele. Stemmers 80. MM. Wyseur, 78; Vanhaverbeke, 79; Soenen, 78; Vanoverberghe, 78; Donck, E., 71. Waesten. Stemmers 100. MM. Volbrecbt, 98; De Coninck, g3; Marhenr, 89; Grymonprez, 81 De Simpel, A., 72. 2° Stemopneming, M. Dehem, A., 58. Neder-Waesten. Stemmers 26. MM. Lepoutre, 25; Laumosnier, 18; Halluin, 17. Voormezeele. Stemmers 78. MM. Verbaere, 72; De Gheus, L., 69; Descamps, 46; Lewillie, L„ 4o. 2° Stemopneming, M. Sobier, 4i. Wulverghem. Stemmers 25. MM. Heugbebaert, 23; Delbecque, 24; Verbrugghe, 20. 2e Stemopneming, M. Vanlieule, R., 16. Zantvoorde. Stemmers 25. MM. Devos, 25; Cailliez, 18; Pattyu20. Alk IM /"V w i-v VAN HET AHUONDISSEMENT.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3