HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 14en November 1857. No 12. Degenen die met den len December eene inschryving nemen in de Gazette van Yperen, zal van nu af dit blad gratis toe gezonden worden. Door koninglyke besluiten van den 9" dezer zyn benoemd M. Rogier, minister van het inwendige; Tescii, minister van justitie; Baron De Vrière, minister van bui- tenlandsehe zaken; Frère-Orban, minister van financien; Generael-Major Berten, minister van oorlog. Men verzekert dat de plaets van Gou verneur van Westvlaenderen niet zal ver- vold worden, maer dat Mr Vrambout lid der permanente deputatie er de functien ad interim zal van uitoefïenen. Dinsdag 10° dezer is de Kamer der Volks vertegenwoordigers geopend. Het uitzigt was treurig en doodscli; geene plegligheid, geen opstel, geene troonrede; de Koning, de Prin sen, hel Iconinglyk huis, de afgezanten der andere mogendheden afwezig. Op het wezengelaet van een ieder was som berheid en onrust geprint. M. Rogier zelf was door die aendoening getroffen; hy klom traeg de trappen der tribune op en las met flauwe en bewogene stem het koninglyk besluit af, hetwelk de vergadering der Kamers tot eenen anderen dag uitstelt. Eene stem wilde zich verheffen, eene patrio- tieke stemdeze van M. Dumorlier die het woord vroeg om de Constitutie te doen onder houden; maer de liberalen hebben door gerucht zyne stemme overlommerd; M. De Brouckere riep uitScheid de Kamer uit, geeft het woord niet. M. Anspacli heeft de zitting gestolen, en de leden zyn van een gescheiden onder liet geroep: Leve de Koning, door eenigen uitgegalmd. De leden der meer derheid zyn slitzwygend gebleven. De vergadering van het Senaet is ook dins dag, tot op eenen anderen dag uitgesteld, na dat de kiezing van MM. Wincqz en Jacquelen was goedgekeurd. De zitting is gesloten geweest kwart voor twee uren. Het geroep Leve de Koning, is door wenigen uitgegalmd, lerwyl men ook hoorde chut! chut! Een nieuw ministerie komt te verschynen daegs voor de opening der kamers. 'T is niet noodig te zeggen dat dit ministerie liberael, ja ultra liberael is; het is een kind gesproten uit de straetsonlusten van mei II. Het is ook onnuttig de nieuwe ministers aen het publiek kenbaer te maken. Uitge zonderd M. De Vrière, de gouverneur van West-Vlaenderen, dien wy genoeg kennen, al de ministers hebben deel gemaekt van het nieuwe politiek,dat zooveel kwaed heeft gedaen en zoo veel nadeelige wetten, als deze op de vaderlyke erffenissen, heeft gemaekt. Wat bel ministerie zyn zal, konnen wy oordeelen, wanneer wy bemerken dat het zynen oorsprong trekt uitdegeweldenaryen van mei 11. en uit eene handelwys aen de Constitutie legenstrydig; want, wie heeft ooit gehoord dat in een constitutioneel staetsbestuer, de meerderheid der kamers, eene groote meerderheid zelfs, welliglyk door het volk gekozen, wyken moete voor de minderheid? Ook is de overmeestering der francmagons zoo boven alle verwach ting groot en gewelf%, dat zy zelve ze dus danig niet hadden eurven verwachten. Zy hekomen niet alleen het bestuerder staets- zaken, zy werpen met geweld de meerder heid der kamers omverre, zy handelen 'er meê buitenwetlig in de eerste zitting, en weleer, om ze geheel en gansch te konnen buiten schuppen, zal zonder twyffel de ontbinding der kamers door de nieuwe ministers afgeeischt en toegestaen worden. Wy hadden in de achting der vreemde volkeren reeds veel verloren doordedwaes- heden in mei bedreven; nu is het bewezen dat wy ten onderen gaen. Wee onze Grondwet! Wee België! De grondwet is eene doode wet, vermits harevryheden alleenlyk meer in den schyn bestaen, ingezien dat de omwenteling haer heeft gescheurd en onder de voeten ge trappeld. België is in eenen toestand waer uit het moeijelyk, om niet te zeggen, nooit meer zal opslaen; het bedwang overmeestert de meerderheid en gansch het staetsbestuer; de gevolgen, die wy allengskens zullen zien overkomen, zyn onmeelbaer. De francmagons willen bestieren, het is gelyk hoe en door wat middels,de magt ge leiden. Hunne kopstukken hebben den voet in den steger gesteld, zy hebben den toom in de hand genomen; God weet waer zy ons gaen leiden Alle verantwoordelykheid valt op hun. Maken zy misbruik van de magt, wy zullen toch mogen spreken; het is het eenigste dat ons overblyft. Wy zullen de bewarende 1 r> mi GAliTTE VAN YPEREI Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4"°°* Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSD1EKST ËK VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeven lien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegeao iden worden. NIEUW MINISTERIE. KAMER DER REPRESENTANTEN. AENMERKWGEN OVER DE KOEIPLAEG. Virgilius, in bet derde boek zyner Landsge- dichien, geeft ons met zyne gewonelyke welspre- kenheid de beschryving van eene schrikkelyke ziekte die onder het vee heerschte in de streken omtrent de Aipische gebergten. Het is de eeuigste veeziekte niet waervau de geschiedenis melding maekt, Mezeray verhaelt dat dusdanige ziekte, in 810, by na geheel Vrankryk door woedde en overal bet vee ten kwiste bragt. Sedert dien, heeft deze plaeg altyd, nu in de eene dan iri de andere streek gewoed in het noorderlyk eu in het midden gedeelte van Europa. Wy willen hier alleen aenstippen het kwaed door de plaeg het vee aengedaeu in de voorledene eeuw. In 1744 woede de veeplaeg in Vlaeuderen. In 1750 wierden Cleefland, Silesien en Enge land er door beproefd. In het volgende jaer, van januarius tot het einde van mei, stiet ven er in Engeland meer als 25,000 beesteD. In 1752 horst de ziekte uit omtrent Bremen; in 1753 in Oostenryk; in 1754 in Hanoveren en in Holland. In 1755, ernam de plaeg met meerder geweld in dit laetste land; en door de wyze en voorzigtige middels ingespannen door het staets- bestner der oostenryksche Nederlaude», wierd ons land bevryd. In 1762 en 1 768 wierd op zyne beurt beproefd bet koningryk van Denemerkeu, alwaer in juny SENA ET. HET NIEUW MINISTERIE. caazasB!angaiwgK^3giaa.,!iig'raga8»g^(5¥gg'e?^^iM)tja'JAjW-Mtfjimh-hljjiui*—«m 'ini'iuwiw van hel laelste genoemde jaer, reeds i5o,ooo beesten aen den bals gekomen waren. De dr y navolgende jaren was de ziekte in Zweden en ging van daer over naer PruisseD. De koning vari Pruissen beloofde duizend ducaten aen wie een onfeilbaer middel zou hebben uitgevonden tegen dienen geessel. Indien ons landgenoot Wil- lems dan bestaen had, zon by, zonder twyffel wel onthaeld zyn geweest door Peetje van Pruissen. Iu 1767 wierd Zweden wederom beproefd en het volgende jaer Denemerken, Holstein, Mecklera- bo nrg en Cleefland. Gedurende den herft is de vee plaeg gedrongen tot in de Vereenigde-Staten. In 1769, wierd Holland een anderinael besmet, en bet laudsbestuer stelde eenen prys in van tien duizend guldens, voor den uitvinder van eenen zekeren middel tegen die ware veepest. Het was te vreezen dat de plaeg zoo naburig zynde van ons land, niet tegenstaende de groote voorzorgen van bet bof van Brussel, vroeg of laet zou doorgedrongen hebben in de oostenryksche Nederlanden. Inderdaed, eenige kollandsche hoornbeesten, in november 1 769, in het land van Waes ingebragt zynde, wierd men welbaest dienen geessel gewaer omstreeks Gent. Het gouvernement gebood aenstonds, zoohaest er eerie hofstede besmet wierd met de plaeg, alle beesten, de gezonde gelyk de zieke, te dooden de hoeve in te sluiten en alle gemeenzaemheid der inwoners met de andere voor eenen tyd af te breken. Aldus wierd het kwaed van in het begin gestut, en men zong in februarius 1770 den Te Deum om God te bedanken over de verwydering des geessels. Omtrent 1770 bragten eeuige kollandsche huiden de ziekte in Engeland. Men gebruikte er dezelve middels welke men gebruikt bad in de oostenryksche Nederlanden en de plaeg eindigde welhaest, terwyl Holland, alwaer er niets wierd gedaen tot het weeren van het kwaed, bleef zuchten onder de beproeving. Van het begin der plaeg tot januarius 1770 bezweeken er iu de provintie Holland 162,276 hoorn beesten, en alleenelyk wierden er 4e,44o genezen. Zie hier bet overzigt van de gestorvene beesten gedurende 1769 in de verschillige proviutien der vereenigde Nederlanden Vriesland 98,000. Zuid Hollandit5,665. Noord Holland162,276. 375,941. Sedert dien tyd beeft de plaeg dit land niet meer verlaten. In Vriesland, nam men in 1769, de beproeving om de ziekte op gezonde beesten te inoculeren. De uitval beantwoorde aen de hoop niet. Het middel door M. Willeins voorgesteld is dan niet nieuw en wy wensehen hem eerien beteren uitval dan dengenen die by over omtrent eene eeuw gehad heeft. [Wordt voortgezet.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1