Gazette van Vperen. party hooren belasteren, zien vervolgd worden; dit is geen nieuws voor ons. Het heiligste dat wy bezitten, onzen godsdienst en deszelfs dienaren, onze deftige staets- mannen, hebben de francmagons in hunne logien,in hunne redenvoeringen en daerna in hunne talryke en dolle nieuwsbladeren gehoond, beschimpt, veracht. Nu zal het Avat anders zyn maer sterk door onze regten, kloek onder de vervolging, zullen Avy het hoofd bieden en geschaerd rond den troon en de vryheden die wy verkregen hebben in 1830, zullen wy die verdedigen met moed en volstandigheid. Onze zin spreuk zal deze zyn die onze voorvaderen ook uitriepen voor God en Vaderland!! De liberalen hebben om aen het roer te geraken en hunne verderffelyke inzigten te konnen uitwerken, ter hunner hulpe geroepen alleslach van volk, fransche ban nelingen, hollandsche joden, en daerby die mannen welke men demagogen, dit is, revo lutiemakers noemt. Wel nu, zy zullen door hunne medehelpers worden overmeesterd; de oude liberalen zullen die revolutiema kers niet meer kunnen tegenhoudenzy zullen er door Avorden overrompeld en ge- dAVongen voorwaerts tot de omAventeling en Avanorders,ten einde toe, te gaen; wanneer zy in dienen weg, die leidt tot den onder gang van ons Vaderland, zullen willen stil staen, dan zullen zy Avorden verstooten en beschimpt, gelyk zy het door hun vorig gedrag verdiend hebben! 'T is hetgene de gazetten der revolutiemakers reeds al spot tende zeggen Indien 'er nieuwe kiezingen plaets hebben, zij zulten volgens onzen zin ge- daen worden, en vliegen over het hoofd der oude liberalen, die ivy nietmeer noodig hebben. Van nu voortaen dan, wy kalholyken Avy Avare verdedigers van het Vaderland, van den troon en van de Constitutie, wy zullen niet meer te slryden hebben tegen de liberalen, want deze zyn verslonden door de demagogenmaer tegen de revo lutiemakers, die alles willen omverre wer pen, om op de puinhopen van ons Vader land door schrik en vrees te konnen heer* schen. Aen 'ons dankatholyke Belgen, de pligt van het Vaderland te redden! Aen ons de pligt van ons te scharen rond den troon van Leopold; Avy zyn magtig, indien wy het willen; al de vyanden van ons schoon Va derland konnen ons niet overwinnen, in dien Avy kloekmoedig en vereenigd blyven; de liberalen zelf, Avanneer zy door de de magogen zullen overweldigd zyn, zullen tot ons hunnen toevlugt nemen, want zy zullen door de gebuertenissenovertuigd Avordën dat de bewaernis en het geluk van ons land, by ons alléén, te vinden is. Wat staet 'er ons dan te doen, aen ons kalholyken Belgen? Wy moeten van nu af uit onzen slaep opstaen, onzen moed en iever ertemperen,elkander de hand geven, elkander ondersteunen en ons vereenigen. Als Belgen, als Kalholyken Avy hebben regten, maer ook wy hebben pligten. En regt uit gezeid, hebben wy altyd onze plig- ten volbragt? Zyn Avy niet geweest van het getal van dezen die, wel is waer, goede kristenen, treffelyke menschen zyn, maer te vreesachtig, benauAvd van hunne eigene schaduw, die niet en durven spreken noch toonenwat zy zyn,dienooitgepeisd hebben dat elk het zyne moet bybrengen in het kwylen der vaderlandsche pligten? Dus danige menschen houden zich koeste en peizen zeer Avel te doen, terwyl de vyanden van 't Geloof en Vaderland alles overmees- teren!... En hielden zy zich noch te vreden met niets te doen!! Maer zy beknibbelen nog daerenboven deze die zich tegen het kwaed stellen zy zyn verergerd door den iever van dezen die denken dat het eene heilige pligt is tegen het kwaed te spreken en te werken; en zy stellen zich gerust met te zeggen:dat het kwaed te groot is, dat 'er niets meer aen te doen is, dat ieder voor zich zeiven zorgen moet! En dit uitvlugsel is valsch. Het kwaed is groot maer het kan overAvonnen Avor den. Ieder moet voor zichzelven zorgen, 't is waer! Maer alléén dit is onmogeiyk. Te samen vereenigd elkander verde digen dit kan zyn Eendragt maekt magt. Maer daer toe, alsook om Godsdienst en Vaderland te redden, moeten wy betrou wen hebben op de heiligheid van onze zaek, geene schaemte meer hebben van Katholyken en ware Belgen te zyn met de liberalen geen gemeens hebben, en wel byzonderlyk ze niet vreezen, noch hun aenhooren die mannen achten voor het gene zy zyn, te weten verblinde werktui gen der revolutiemakers. Wy moeten moed hebben in onze denkwyze; wy heb ben heilige grondstelsels en een geloof ryk in beloften; met zulke voordeelen is de stryd ons mogelyk,..., is de stryd eene pligt! Zullen wydeoverwinning behalen?... God heeft ze aen edelmoedige pogingen beloofd... Om die overwinning te verdie nen, om de vyanden van den Godsdienst, die ter zeiver tyd de vyanden van ons Va derland zyn, te overwinnen, zyn wy het gene wy moeten zynware katholyken en Avare Belgen!! niet met den naem maer met ter daed! gebruiken Avy onze regten en volbrengen wy onze burgerlyke pligten in kiezingen en andere gevallen, zonder ons door vrees of door valsche bedrogre denen te laten overrompelen of misleiden. In het vooruitzigt der aenstaende ont binding van de Kamers en de kiezing die er zou moeten opvolgen,Avorden reeds alle middelen door de liberalen aengewend om de kiezingen volgens hunnen zin te doen uitvallen. Bedwang en bedrog zullen in het werk gelegd worden, meer dan ooit. Van eenen anderen kant, hetgene onver- staenbaer zou zyn, kende men den geest van kleinmoedigheid niet, die sommige menschen overlemmert,hoort men zeggen dat de katholyken tot de stemming niet zullen komen! dat 'er niets aen te doen is! en dusdanige andere dwaze redenvoe ringen. Wat! De katholyken zouden zich afhou den van hunne regten te verdedigen, van hunne pligten te kwyten! Nooit zal dit ge beuren; neen, de katholyken zullen hun Vaderland Aveten van ongelukken te be- Avaren; zy zullen aen hunne tegenstrevers betoonen dat zy betrouwen hebben in hun regt, dat zy niet en vlugten Avanneer het 'er op aenkomt de vrye instellingen van het land te verdedigen tegen allen die ze bedreigen; de stryd, die de katholyken stryden zullen, zal eene kloekmoedige be weging zyn tegen het geweldige bedwang van hunne tegenstrevers; de katholyken zullen toonen dat zy in meerderheid zyn; dat zy, de ware zonen van het Vaderland, magtig genoeg zyn om van het zelve af te- keeren al de ongelukken die de zoogezeide liberalen te samen met de francmaQons en de revolutiemakers aen Belgiën bereiden. Neen! er is geen een ware katholyke Belg die aen zyne pligt zal te kort blyven. Noch leugens, noch listen zullen hem, nu min dan ooit, konnen bedriegen of ver leiden. DE LIBERALEN EN HEER DE POTTER. Een ieder heeft nog in het geheugen de verbanning van M. De Potter door het hol landsche staetsbestier en zyne kiezing als lid van het provisoire Gouvernement tydens de omAventeling van 1830. M. De Potter is ver van klerikael te zyn, zoo als de liberalen heden noemen" al degenen die aen de bewarende party toe- behooren; hy is, zoo hy het zegt in een zyner onlangs verschenene Averken, zelfs geen katholiek en hy verAverpt de leering der roomsch catholyke kerk. Hoor noch tans hoe M. De Potter spreekt in zyn nieuw Averkje. (i) Volgens de liberalen, de kiezingen moeten geschieden in de steden en niet ten platte lande vervolgens zeer moeijelyk voor de eene en zeer gemakkelyk voor de andere, op dat zy voor uitslag zouden heb ben eene liberale vertegenwoordiging. Hoe dol en razende zouden de liberalen niet zyn geAveest, hadden de katholyken het contrarie houden staen! Is er dan geene gelykheid voor de twee partyen? Is het dan niet toegestaen zoo wel katholyk als libe- rael te zyn? Maer de steden zyn meer gevorderd zeggen de liberalen Avaer in dan? In verlichting, zeggen zy.De katholyken ant woorden in BEDERVING. En staetkun- digen van onzen tyd, in Engeland, in Vrankryk en in de Nederlanden, alhoewel het krislendom niet genegen, zyn van hun gevoelen. Is het Avaer? Avy willen, geene be vestigingen, geene beschuldigingen, maer redenering, maer beAvystuigen. Dan is men kiezer, zoo haest men den tol door de Avet voorgeschreven betaelt; het is niet noodig zekere kennissen te bezitten noch een getuigschrift van eerbaerheid, van goed gedrag of van goede zeden te hebben, om deel te maken van het kies kollegie; het is enkelyk noodig dat men den tol betale. Ware het anders, de voorstel ware onop- losselyk niemand heeft de hoedanigheid om zich als regter te stellen over het ver stand en dezeden van anderen, ten opzigte om er eene reden van uitsluiting van te maken in de politieke zaken. De kwestie bestaet in het tellen van eenige penningen en daer is gansch de zaek. Hoe men zich draeije en keere, men is genoodzaekt aen ieder eene volle en ganscbe vryheid te la ten en aen iedereen dezelve voorwaerden toe te kennen, op dat hy hetzelve regt ge niete. IIoelalserkAvestieis van belastingen, men gaet bykans ten huize der landslieden om den tol te ontvangen, en wanneer er kwestie is van staetkunde, men dwingt hun, om te gaen stemmen voor dezen die de Avetten geven over het gebruik en den ontvangst der contributien; men dwingt hen, naer de steden, ver van hun huis te gaen, zich te vermoeijen, en bloot testellen aen onkosten en aen tydverkwisting!. Dit is niet alleen wonderlyk, het is scbandelyk. Een gewigt en eene maet, daerin moeten de partijen gelyk zyn, om datzy in het ove rige zich niet verstaen. Het staetsbesluer moet dit stelsel Avaerborgen,Avelke deszelfs uitval moge wezen, verre van zynen onder stand te bieden nu aen de eene dan aen de andere der twee partijen, om eikanderen den zegenprael te beletten en vervolgens meer en meer de verdeeling te werpen in het land. Zullen dan de pastoors de groote kiezers zyn Er is één groote kiezer WELKE DE PLIGTEN ZYN VAN ALLEN WAREN KATIIOLYKEN BELG (i) Coup cl ceil retrospectif sur les idéés qui ont triomphé en iS3o, mises en regard de celles qu'on leur opposail ulors et qiton cheicfie de nouveau a faire prèvaloir aujourd hui.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2