Gazette van Yperen. het openbaer gevoelen. Het maekt zich kenbaer door de uitdrukking der mannen van de partijen, hetzy deze hunne eigene opinie hebben, hetzy ze hunneopiniegeput hebben by de personen ryker, magtiger, verlichter en verstandiger dan zy. Indien gy de pastoors van kante stelt, gy schendt de vryheid der pastoors, om dat gy hun niet toelaet te gebruiken, gelyk zy het ver- staen, hunnen invloed ten voordeele van hunne opinie gy schent de vryheid der gene die hun onderworpen zyn, omdat hunne opinie hun die onderwerping als eene pligt oplegt. Wat volgt uit dit alles? Dat in de plaets der pastoors zich stellen eigenaers, notarissen, advokaten zaek of de geldwaernemers, die anders als de pastoors denken, maer die wonderlyk zou den gekweld zyn indien men hun oplegde te bewyzen dat zy zedelyker en rechtveer- diger denken dan zy. Indien een klerikael sprake gelyk M. De Potter, al de liberale kanonnender liberale gazetten zouden donderen tegen dien stou ten vryspreker. Nochtans allen die met een vry en gezond oordeel begaefd is, moet erkennen dat de redenering van M. De Potter juist is. De liberale schreeuwers zullen zonder twyffel zeggen dat M. De Potter suft. 'T is hun schoonste. Zy zouden beter doen met te zwygen over deze nieuwe veroordeeling tegen hunne party uitgegeven. En dit zullen zy doen zoo als zy het gedaen hebben, wanneer M. Guizot, de vermaerde fransehe staets- man, hunne handelwys heeft over den fy- nen hekel getrokken. Op staenden voet bluscht men den hevigsten schouwbrand door sulfer bloem in den licierd te laten branden. De sulferzuerstof-gaz kan noch vuer noch leven onderhouden. Van daer dat de vlam versterft zoodra zy enkelyk den sulferdamp tot voedsel heeft. De kracht van den aengeliaelden middel is onlangs Idaer gebleken te Brussel. De schouw des huizes van eenen timmerman, in de Maeg- denstraet, ivas aen 't branden, en de pompiers wierden ontboden. Doch alvorens zy de plaets hadden bereikt, was iemand op hel gedacht gekomen vvn onder de brande schouwpyp een pak sulfer van minder dan een halven kilo te verbranden, en toen de spuiten kwamen, was reeds alle spoor van vuer verdwenen. YPEREN. Wy vernemen dat de koophandel kamer van Yperen, in hare zitting van den 4" de zer, besloten heeft zonder vertoeven aen den Minister der openbare werken een verzoekschrift toe te sturen ten einde voo- ren te houden al den nadeel door de schaer- scheid van water in den vaert aen den koophandel en de nyverheid in onze streek toegebragt. De koophandel kamer verzoekt dezen hoogen fonctionnaris te willen deze zaek in ernstige aendacht nemen en zoo haest mogelyk in middels voorzien; ten zelfder tyd duidt zy aen de bewerking die in 1826 met volle geluk is gedaen geweest, om water aen den Yser en aen de vaert te verschaffen. In zyne zitting van den 7e° dezer, heeft de gemeente-raed onzer stad, op zynen budget voor 1858 gebragt eene som van 1,800 fr. te verdeelen onder de vier kerkfabrieken dezer stad, te welen fr. 500 voor iedere fabriek van S'-Maerlens en Sl-Dieiers, en fr. 400 voor iedere fabriek van S'- Jacobs en S'-Nikolaus, als bijvoegsel aen de jaerwedde der priesters, maer op voorwaerde van gratis eene mis te doen en door eenen prieter te doen vergezellen het lyk der armen onderhouden door den disch, die ten hunnen huize zouden sterven. By koninglyk besluit van 28eu Oc tober li. wordt vastgesteld dat, in de provintie Westvlaenderen, de middelpry- zen der granen en andere landbouwvoort- brengsels zullen geregeld worden volgens de pryzen der markten van Yperen, Brugge, Kortryk, Veurne en Rousselaere. ARRONDISSEMENT YPEREN. Boesihgiie. Dinsdagll. tegen den avond, is het minderjarig kind van den mulder Leonardus Vandewynckel,spelende op den meulenwal, door het zeil aen het hoofd getroffen. Er blyft weinige hoop over van het kind in 't leven te behouden. Boesinghe-Sas. Men verwacht dagelyks alhier het verbod van nog schepen te ver sassen zoolang de waters zoo Ieege blyven. Reninghelst. Een koninglyk besluit, van 26° October, heeft de beraedslagingen goedgekeurd waerdoor de Gemeente-raden van Reninghelst, Locre en Dickebusch, verklaren van zonder voorbehouding, aen den Staet afstand te doen, van al de deelen van den ouden weg der Kruisstraet van Reninghelst, die in den steenweg van Ype ren naer Belle door Locre niet ingebragt geweest zyn. Poperinghe. De warmte die buiten gewoon is in dezen tyd des jaers veroorzaekt veelkwaedaendeappels en andere fruiten, die niet bewaren en alle vorten. De beeten en de aerdappelen worden ook zeer mis handeld, velen zyn ook aen het vorten on derworpen, bezonderlyk deze die te veel gedekt zyn. Ploegsteert. Een tweegevegt heeft alhier den 29" oclober plaets gehad tus- schen twee franschmans die men zegt barons te zyn van Amiens in Picardien. Twee pistoolscheuten zyn afgelost geweest, en niemand is gekwetst geworden. Watou. Door koninglyk besluit van den 26° October 11. is D. Verfaillie ontvanger der direkle belastingen en accynsen te Beerst, ont vanger der direkte belastingen, accynsen en douanen der 7d0 klas benoemd op het bureel van den Abeele. Comen. Over eenige dagen hebben wy alhier bykans een groot ongeluk te be treuren gehad. De werken aen de oude brug zyn nog niet voltrokken; de yzeren brug die er moet geplaetst worden, is reeds toegekomen; maer alles ligt nog opeen, en de plaets is teenemael gevaerlyk omtrent des avonds tyd. Een persoon die dagelyks de brugwerken by woont, was een wandelingske gaen doen in 't fransehe; hy keert wat door de neus 's avonds wederom en gaet al waggelen regt op de opening en pardaf! in 't water!! de val en de koude spoeling maken hem aenstonds nugter; en daer hy zoo wel zwemmen kan als een puid, komt hy gelukkig aen boord. Daerom de brug tot heden de Oude Leye Brug genaemddraegt nu den naem van Pardafbrug; de waels zelve zeggen L'pont pardaf. BINNENLANDSCII. Gent. De zeer eerw. heer Sonneville, vicaris-generael van ons bisdom en aerts- priester is overleden den 5° dezer maend. Geboren te Destelbergen in 1787, M. Son neville na deken van Thourout te zyn geweest, was vicaris-generael sedert 1834. Zyn lykdienst gevolgd van zyne begraving hebben plaets gehad in de kerk zyner geboorteplaels maendag 11. M. Van Quickelberghe, onderpastor van Sint-Baefs kerk, is pastor benoemd te Berchem. Tiiielt. Sedert eenige weken is de handel in konynen sterk toegenomen; men telt 'er wekelyks 5 a 9 duizend stuks ter markt. De verkoop is levendig. Wy vernemen, door eenen brief uit het H. Land, dat broeder Egidius (Jacobus Vanhifte), die uit het klooster der recollet- len op het einde van augusty vertrokken was, den vrydag, 18" september te Jeru salem is aengekomen. M. J. Rembry, ontvanger te Thielt gaet in dezelve hoedanigheid over naer Deinze. M. A. De Wolf, ontvanger te Nieu- poort, wordt ontvanger te Thielt, M. J. Verbrugghe ontvanger te Peer, wordt ontvanger te Nieuport. M. J. Devos, ontvanger teHerseaux is verplaets naer S'-Genois. M. J. Masure, ontvanger te Lanaken, wordt controleur der accisen enz., te Couckelare. M. J. Jaumotte, controleur te Mouscron, wordt controleur van 5e klas te Oostvleleren. Doornyk. M. de kanonik Descamps heeft zyn ontslag gegeven van vicaris- generael des bisdoms. Luik. M. J. Beckers, secretaris ons bisdoms is schielyk overleden. Hy was 59 jaren oud. Brugge. De generael-major Le Cocq is benoemd lot krygsbevelhebbervan West- Vlaenderen, in vervanging van den generaei Plettinckx. Houthulst. Door koninglyk besluit van den 5" dezer is de oprigting van eene kerk te Houthulstgemeente" Clercken toegestaen. BfJITENLANDSCïS. New-York. Sedert 1° augusty zyn er 900 bankroeten officieel verklaerd met eene schuld van 90 miljoenen dollars. Sedert dat de krisis te New-York uilge- borsten is, hebben de huizen alwaer men kleederen verkoopt in deze stad omtrent 1,669 werk vrouwen weggezonden. De boekbinders hebben 700 werklieden zon der werk gelaten, de fabrieken van naei- werktuigen 210, de fabrieken van ver- scheide soorten 1,900. Londen. Alhier is overleden James Morisson achterlatende een fortuinje van 4millioen sterling. Morisson had begonnen met bedienden van magazyn te zyn en was handelgenoot geworden in het koophan delhuis van M. Todd, die er zynen schoon zoon van gemaekt had. Ily was zyn over- groote rykdom, aen zyn verstand, zyne volherding en eerlykheid verschuldigd. Marseillen (Vrankryk). De invoer der koorngranen groeit aen op eene buitengewone wyze. In zes dagen heeft de have 125,000 hectoliters ontfangen, meest al uit de russissche haven der Zwarte en Azofsclie zeen. De prys der granen is ras gedaeld. Berigten uit de inlandsche markten ont fangen, melden ook de daling der prijzen; daerenboven 60 schepen zyn op weg in de Middenlandsche zee voor onze have; daeruit zullen noodzakelijk de pryzen verminderen; voegt daerby dat vreemde landen die aen de have van Marseillen granen vraegden, nu reeds genoegzamen voorraed hebben. JAER-, PEEBDE- El* "VEEMARKTEN J. beteekent jaer, P. peerde, en V. veemarkt' 16. Gavreen Geeraerdsbergen j. Brugge p. en Gorcuin j., p. en v. 17. Ghistel v. 18. Deynze v. 22. Moerbeke. -m én ér\ mi GEMAKKELYK MIDDEL OM DEN SCHOUWBRAND TE BLUSSCHEN. Van den I5tn tot den ït" November.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3