Gazette van Yperen. De liberale gazetten waren, in 1847, hevig tegen alles dataen hunne gezindheid niet toebehoorde. Men spaerde noch las- tertael, noch eerrooving, noch beschuldi gingen van alleslach, zoo tegen de mannen die in 1850 en sedert dan het land hadden verdedigd, als tegen de bisschoppen, de priesters, in een woord tegen alles wat voordeelig was aen godsdienst en vader land. Heerschen, ten allen pryze, en het is gelyk op welke wyze heerschen, dit was liet stelsel der mannen van het Liberael congres. Zy lukten ten deele in hunne pogingen en wat geschiede er? Zy stelden de gouver neurs af, de district-commissarissen en andere ambtenaren die van hunne party niet waren en vervangden ze door mannen der liberale kliek. Dit noemt men het land liberaliseerendit is, in andere woorden, alle eerlyke, deftige, vaderlandsminnende mannen van kant stellen om hunne plaets te geven aen knapen die weinig of niet maken noch van kerk, noch van zeden, noch van grondwet, noch van vaderland. Aen het schotelken zitten, smulpartykens opregten en somwylen, om alzoo hunne mildheid te toonen, en ze alsdan na begeerte by den neus te leiden, eenen buiten burgemeester, of eenen anderen ambtenaer trakteren, dit is geheel den han del der bestierende liberale gasten. Heden, gelyk in en sedert 1847, alles dat de katholyke kerk misachting en haet toedraegt, nestelt onder het vaendel der liberalenmet dit verschil dat het liberael congrès reeds geheel en gansch vervangen is door de francmagons logien, die werken met handen en voeten om de ware kerk te vernielen. Men is altyd welgekomen by de liberalen, wanneer men, gelyk de revo- lutionnaire National, de francmagons Ob- servaleur, de joodsche Inclépendance, en het dolle Ypersche Progrès, met zyn vlaemsch demagogieke kind, hoon en lastering spouwt tegen God en zyne dienaren. Hetgene de francmagons nu bekomen hebben is de ontbinding der wetgevende Kamers; 't is te zeggen: op den 10" Decem ber de kiezers wederom by een te roepen om hun, door vrees en door bedrog, de eenige vaderland verdedigers, die in de kamers zetelen, te doen vervangen door knapen die aen de francmagons logien verkogt zyn, maer onkundig zyn in alles wat goed en gewigtig is. Het aenstaende jaer, in junius, zullen de kiezers van ons land wederom worden by een geroepen, om, volgens de grondwetden helft der kamers te vernieuwen; waeromnu, dat wy maer eenige maenden meer van dit tydstip afgelegen zyn, het land in rep en roer stellen, de kiezers doen ter stede loopen, en dan, in junius, wederom het zelfde spel erbeginnen? Om de kiezers rnoè te maken; om het zot gedacht uit te werken dat zy in hunne harde holle koppen zitten heb ben, te weten om aenstonds, zonder uit stel, hunne plans van dwinglandy en vervolging te kunnen uitvoeren, om te kunnen, gelyk de liberale gazetten het uitdrukkelyk zeggen, den katholyken gods dienst in het slyk trekken, hem verdruk ken en uilroeijen. Hola!! daer zullen zy nooit komen! De godsdienst onderdrukken, dit is mogelyk; vernielennooit!.... Kort af, er bestaet een stryd tusschen de goddeloozen en den godsdienst. Indien de francmagons, kost dat kost, willen door hunne valsche stellingen het land beheer- schen,zy zullen vroeg of laet, en misschien te laet, de hand bieden aen de mannen van het orde om door hun gered te worden. De liberalen en francmagons zullen ver slonden worden door de revolutionnairen. God behoede ons daer van! Maer 't is eene allerzwaerste pligt voor allen burger, voor allen katholyken mede te werken om zoo een ongeluk van ons vaderland aftekeeren en byzonderlyk door goede en katholyke mannen te kiezen voor de kamers, zulke onheilen te voorkomen. Zoo men zegt, het plan van het Muiters- Ministerie is, zoo haesl de kiezingen in zynen zin uitvallen, de reglen op de vaderLyke er/- fenissen te verhoogen, het huiszoeken der meubels en penningen en den halelyken hol- landschen eed te erslellen. WIE DOET ER MET DE LIBERALEN MEÊ? Van nu voort moet bet aen alle klaer- blyken welke de inzigten zyn van de Libe ralen, en waer hunne werking noodwendig moet op uit komen. Kan er nog wel een gezond verstand geloven dat de Liberalen niet alles doen wat ze kunnen, om het land aen de francmagons overteleveren en de Katholyke Religie ten onder te brengen? Hunne woorden en werken bewyzen dat zoo klaer als de dag, en men moet waerlyk blind zyn om zulks niet te zien! Er is dan geen kwestie meer van achter uitkruiper, domper, slaef der priesters te zyn, ofwel, gelyk het de Liberalen willeu opvesten, van met de mannen van het Progrèsen metdezoogezeide verlichte eeuw meê te gaenNeen, neen't is kwestie van ons Vaderland te bewaren of ten onderen te laten gaen, van de Katholyke Religie te willen behouden of te verloochenen, van zich Katholyk te bekennen of Godeloos; daer is geen midden tusschen deze twee zaken. Werkt gy met de Liberalen, gy werkt tot de vernielingvanden Godsdienst, noch min noch meergy werkt tot den on dergang van uw Vaderland, wiens steun- pilaer de Katholyke Godsdienst isgy helpt eenen afgrond graven, waer ingy zelf eerst en vooral zult nederstorten! 'T is waer, de Liberalen zullen nog wel eenvoudigen door hunne drogredenen zoeken meê te slepen; en ze aen den dyssel van den liberalen wagen trachten te bin den, om zóó hunnen hoop te vermeerderen, en die onnoozele bende, zonder dat ze 't weet, tot hunne inzigten te doen mede werken; zy zullen nog wel houden staen dat zy het op den Katholyken Godsdienst niet gezien hebben dat men den Gods dienst en de Priesters moet eerbiedigen, waer zy te eerbiedigen zyn, enz. Zy zul len bier en daer door gevlei, beloften en zwetsery, of met wat geld of bier eenen gek welen om te koopen; maer gekken, ja, en niet anders, zullen 't zyn die zich alzoo laten bedriegen; en allen die nog wat eer in de ziel hebben, die een hoofd op de schouders dragen dat het hunne is, en niet blindelyk als eene zedelooze kudde willen geleid zyn, alle dezen zullen hande len volgens hunne overtuiging, hunne Religie aenkleven en aen de liberale dwee- pers niet verslaefd zyn. Ziet gy daer die ongelukkige achterloopers, die uitgemer gelde bleeke jongelingen die de landsge- meenten doorkruissen, die schreeuwen gelyk hunne aenleiders, en meenen ver stand te hebben, terwyl zy aen de zaek weinig of nietverstaen! Die meêdoen, voor het meestendeel, om dat zy slecht en be dorven zyn, en, by de liberalen, om zoo te zeggen, eene patente krygen voor hun ze deloos leven! Ware apen die, in de liberale Menagerie of liberael beestekot, zelfs lot spot der liberalen dienen! Hoe lagchen zy in den vuist dat zy die simpe- laers zoo by den neus kunnen leiden! Evenwel zullen zy daer niets van gebaren; maer, in tegendeel, zullen hun, of waren zy te dom om te leveneen Diploma van wysheid en verstand afleverenzoo haest zy zich aen hunnen leiband laten knoopen, wel trotten en loopen om de landslieden te beprediken en te bedriegen. Daer zyn er nog al velen die met de li beralen doen, omdat hunne intresten het vragen. Dat dezen alleenlyk eens over denken voor wat mannen zy staen, en waer hunne medewerking met al wat slechts is en godeloos, moet geleiden! Wat de hoofden der liberale party aen- gaet, dat zyn mannen van convictie; deze weten maer al te wel wat ze willen. God gave dat zy maer zelf niet eens de uilen van het spel en warenWy zullen die kerels niet trachten te bekeeren, maer dat ambt aen de revolutiemakers, overlaten die van nu af reeds hun willen overrompelen, en hun later den klop zullen geven. Kiezers! laet u niet bedriegen! Ware Belgen scheidt u af van de schaemtelooze francmagons! De oproermakers, de plunderaers, de brand stichters van Brussel, Antwerpen, Bergen en Jemmapes zyn door de reglbanken veroordeeld geweest en zitten agter de grendelswelnu de francmagons gazetten eisschen met geweld dat de ministers hun los latenwant zegt de National aen de ministers gy aen t schotel- ken, en die u verheven hebben in 't kot, dat ware onverdragelyk en onregtveerdig. Twee maten en twee geivigten, of onrecht- veerdige handel der francmagons onder den naem van liberalen. Onze grondwet, gestemd door het na- tionael kongrès, ten jare 1831, waerborgt de vryheid voor alle Belgen, in byna alle de redevoeringen in deze vergadering uit gesproken lezen wy vryheid in alles en voor allen. Daerop is gestaefd de vryste der grondwetten van onzen tydgrondwet verwonderd en benyd door alle volkeren, grondwet die de wyste des aerdbodems scheen. Eilaes! wat is er geschied? wat zien wy dagelyks meer en meer? Mannen, die onder den schyn van de vryheden, in de grondwet gewaerborgdte willen vooren- staen, ondermynen haer door valschen handel en pogen zich te verheffen door het onderdrukken dergenen die de grondwet sa

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2