Gazette \an Yperen. Ditis de eerste onwettelykheid bedreven door bet Ministerie,daegsnazynegeboorte. Zie hier eene tweede De Art. 54 der Grondwet zegtElke Kamer overziet de volmagten barer leden en oordeelt over de geschillen welke ten dienopzigteontstaen. Hé wel! M. Ver- wilghen, te S' Nicolas gekozen op 21° julius ll.moestalslid derkameraenveerdworden. De stukken zyner kiezing waren in de han den van den bureau, die ze moest zenden tot eene commissie daer toe benaemd de Grondwet wilt het zoo; maer wat is de Grondwet, wat zyn de wetten voor knapen tot alles bekwaem? Gesproten uit den op stand, de ministers moeten door den op stand leven. Meester Rogier voelde zyne beentjes beven toen den manhaftigen Du- mor lier durfde het woord vragen en haest u, haest u, met eene bevende stem, die de valschheid endearglisligheid bewees, baes Rogier stamelt uit dat de Kamerswederom op straet gezet zyn. Nooit heeft men schan- delykerdewetten des landszien overtreden. Vermitsde ministers veranlwoordlyk zyn voor alles dat zy teekenen en dat zy straf- baer zyn door de wet, wy denken dat bet regt zyn zou den Minister Rogier op het bankje te zetten voor het Hof van cassatie. Indien het ministerie de nederlaeg heeft in de kiezingen, wy hopen dat de nieuwe meerderheid eens toonen zal wat het is den zot te houden met de afgeveerdigden des volks, want het is de kiezers in het aen- gezicht te lagchen. Dat men de pligligen oordeele naer verdiensten; zy hebben de Grondwet gescheurd. Meester Rogier had wel reden te heven toen hy zyn onwettig factum voorenlas, hy wist dat hy zich pligtig maekte voor God en voor gansch het land. Een deftig man schrikt noch heeft nietalhoewel de we reld hem op het hoofd viele, hy hlyft onbeweegbaer. De Emancipation zegt Men verzekert dat de nieuwe ministers en hunne mede- pligtigen niet 't akkoord gevallen zynde over het politieke programma door eenige hunner nieuwsbladeren beloofdhet voor nemen genomen hebben geen programma uit te geven. Zy willen behouden, ten min sten tot 10e" december, de eendragt die heden onder al de verschillige liberale kleuren hestaet. Voornoemd blad had er moeten byvoe- gen, dat verschrikt over zyne reeds be- drevene euveldaden, het ministerie reeds een programma heeft uitgegeven. Het ge scheurd blad der Constitutie is het beloofde programma. En zy vragen aen de kiezers dal hun eu- veldaed worde goedgekeurd! Nooit! Nooit! EXTRAORDINAIRE DILIGENT1EN. De kiezers der landsgemeenten van liet ar rondissement van Yperenvoorden verwittigd dat 'er van nu tot den avond voor de kiezingen, uil Yperen's avonds extraordinaire diligentien zullen vertrekken, om nu de eene dan de an dere gemeente te bezoeken. Die diligentien zidlen slaen voor de gemeente huizen of andere herbergen, en daeruit zullen slappen liberale en francmacons kiesloopers. Onder deze diligentien zal bezonderlyk be- merkensweerdig zyn eene dysselchiese met twee lanteernes, met dewelke Nestje de Sciiuiffelaer een van de kopstukken der Ypersche francmacons zal aenkomen. Wanneer Nestje met zyn vestje zal in de herberg komen, 't mannetje zal muilen maken, stopen bier te drinken geven, en dan brabbelen van achteruitkruipersvan voortgang, van paters en nonnen enz., enz., en een loeveel dusdanigen zotten klaps. Buiten-kiezers! De gazette raedt u aen, hertelyk op Nestje's gezondheid te drinken, maer achter 'l ventjes klap niet te liooren. Wenscht het beleefdelijk altegaer eenen goeden avond en lael het daermeê loopen scliuiffelen. Dusdanige andere kwasten zult gy dagelijks nu zien tot invent toevloeijen. Past op, en laet u niet bedriegen; zy zullen u vleijen om uwe slem te krygen en onder hun zeggen dat gy Ploegs zyt die God aenbidt! M. Rogier biedt zich aen te Antwerpen om tot volksvertegenwoordiger gekozen te worden. Hy wierd ereerlydsbuitengesteken en hy, de builensteker der kamer schynt te zeggen Durft gy het nog doen. Dufré (Joseph-Bonifacejde verwonderaer van den moorder Mazzini, wordt te Brussel voorgesteld in plaets van M. Anspach. De Patrie bemerkt ter dezer gelegenheid dat de nieuw te kiezene Dufré een sterke steunstok zyn zal voor den troon van Ko ning Leopold. Twaelf antwerpsche signors, van het liberale ras, hebben eenen klub ingerigt om de liberale kandidaten vooren te staen. Zy hebben besloten M. den baron Osy uit de kamer te steken. Van M. Dellafaillie hebben zy niet gehandeld, hy is te klerikael omdat de liberale signors zich met zynen naem zouden willen bemoeijen. M. Angar, lid van den gemeente raed en een der oversteder antwerpsche francmagonslogie is voorgesteld om M. Osy te vervangen. M. de baron de Steenhault weigert nog deel te maken van de kamer. Men zegt dat M. De Brouckere, burgemeester van Brus sel hem zal vervangen. Men verzekert dat MM. Goblet en Thié- fry, niet vergenoegd met eene candidatuer, zich voorstellen te Doornyk en te Brussel. De liberale kieslust is waerachtig groot; konden zekere liberale kandidaten al de stembussen des ryks inslokken zy zouden zeker zyn van al de stemmen die er in zyn, te bekomen. De graef Max De Renesse zal zich voor het kieskollegie van Tongeren niet meer bieden; hy slaet zyn mandaet af. Men zegt dat.M. Julliot hetzelve voornemen genomen heeft. Men heeft het gerucht uitgestrooid dat MM. de graef De Muelenaere en Lebailly- de Thillegetn zich niet meer zouden aen- bieden voor de aenstaende kiezingen. Dit is valsch; de Gazette van Thiclt kondigt aen dat die twee vaderlandsminnende volks vertegenwoordigers te Thieltzonder twyffel, zullen gekozen worden. Men houdt staen te Brussel dat het ministerie wilt datM. DeVrière lid gekozen worde van het Senaet. M. Van Schoor, vuerig liberael, zou zyn ontslag geven en zich aenbieden als kandidael van de kamer der volksvertegenwoordigers. Wy weten stellig dat M. De Vrière geern zou in West- vlaenderen gekozen worden en indien hy eene andere kandidatuer aenveerdt, het is omdat hy vreest te Kortryk eene buize te krygen. Men verzekert dat M. Rogier zich den 10" December voor drie kieskollegien zal aenbieden. te Brussel, te Turnhout en te Antwerpen. Ware ik in zyne plaets, ik schafte de kamer af en ik stelde my alleen voor al de kieskollegien, dan ware de lust van uit te kiesbus te kruipen, voldaen. M. Jacques weigert het mandaet van volksvertegenwoordiger te Marche. M. Or- ban, gewezen volksvertegenwoordiger van de bewarende party, stelt zich voor om zyn opvolger te zyn. Sedert dat de gebreide geldborzen door de porte-monnaie vervangen worden, hoort men dikwils spreken van verlies van bank- brieftjens en goude munt. Een facteur moest ook eenen porte-monnaie a la mode hebben; hy had onlangs twee vette zwyns geleverd, en hel geld in zyne mode bor- zekengesteken:Eilaes!hyverliest het langs den weg van Poperinghe; hy had reeds eenen geheelen nagt slaeploos en met koortsen overvallen overgebragt in zoeken en tasten nu in den donkeren en dan met eenen lanteern, toen des anderdags eene eerlyke werkvrouw de porte-monnaie ge vonden, en dezelve wedergegeven heeft, zonder ze te openen; zy heeft van den fac teur eene goede belooning ontvangen. Leve de gebreide borzen! roept nu de facteur, geene porte-monnaie meer! D'oude liedjes zyn de beste; en deze spreuk heeft hy nu altyd in de mond, en zyne beurze is nu met koordetjes aen zyne knopen vast- gemaekt. OVER DEN PRYS DER AERDAPPELEN. De prys der aerdappelen verandert vol gens de streken. In de eene stad bereikt die prys tot fr. 6-50 c. by de honderd kilos, daer men in andere plaetsen maer fr. 5 tot fr. 5 50 c. kan bekomen. Die pryzen zyn in evenredigheid der kwaliteit van de aerd- appels en der hoeveelheid die wekelyks ter markt wordt aengeboden. Stellig is het dat de aerdappel-oogst over al is gelukt en dat de engelschen, die bevel gegeven had den van er in ons land te koopen, die heb- ben opgesteken. De landslieden zullen dan worden genoodzaekt die ter plaets, en niet voor den uitvoer, te verkoopen. Ten platte lande is er byna geen een huisgezin dat zyne aerdappelen niet ten geheele, of ten minsten, niet ten deele opdoetdus dat de groote landbouwers hunne aerdappelen zullen vroeg of laet verkoopen aen geringe pryzen. Wel is waer, zy gebruiken een groot aendeel aerdappels lot het kweeken hunner beesten; maer dit jaer, door het schoon weder dat voortduert, blyven de beesten in de weiden,men spaert derapen, de beeten worden uittermaten groot en deze twee soorten van knollen zullen voor het vee dienen in plaets der aerdappelen die zullen worden gespaerd tol later. Dit alles doet eene vermindering der pryzen op de aerdappelmarkt voorzien. OVER DEN PRYS DER EIJEREN. De eijeren zyn dier, ja zeer dier en zy KIEZINGKIEUWS. TUSSCIIEN RENINGHELST EN POPERINGIIE

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2