Gazette Tan Yperen. zullen nog dierder worden zoo haest het weder koud wordt. De oorzaek van die dierte is de opkoop die overal geschiedt voor Engeland, en de provisiën die door de bezonderenopgedaen worden tegen den winter, die aenstaende is. Wy mogen ver zekeren dat er in den winter menig ei zal wordengeëeten ten pryze van 12en 14 cen tiemen het stuk. De landslieden bewaren de eijeren lot wat later. Gelyk er wordt gespeculeerd in de openbare fondsen, zoo wordt het ook gedaen met de eijeren; met dit verschil, dat menige speler in de fondsen, zyne kazak verliest, daer de eijer bewaerder zich in gevaer stelt van vorte eijeren ter markt te dragen. HET LIEFDADIGWERK DER H. KINDSCHHEID. Heigenootschap der H. Kindschheid,alom door de gansche wereld verspreid, heeft gedurende den jaerloop 1856-57 eene som van 1,037,691 fr. 98 c. ontvangen. Volgens de brieven der zendelingen, zyn er door hun gedurende dit jaer 324,826 kinderen gedoopt en 5,510 afgekocht. Onder dit ge tal zyn er 208,924 na het doopsel gestorven, en 2,560, in liefdadige gestichten opge kweekt. Met genoegen zien wy in de Annalen van hetgenootschap, dat België tot aendeel der ontvangene sommen in het voorledene jaer bygebragt heeft 85,208 fr. 84 c. Het bisdom van Brugge komt daer in, voor 19,691 fr. 07 c. en'het heeft onder al de bisdommen der wereld de zevenste plaets in het meest opbrengen voor de H. Kindschheid en de eerste onder de bisdommen van België. Dusdanigegoede uilslag strekt tot schan de van die ongodsdienstige nieuwsbladeren, van die overdrevene liberalen die het lief dewerk derH. Kindschheid beknibbelen en bespotten. Zy zien dat in weerwil van hun schreeuwen tegen alles dat godsdienstig en menschlievende is, de Belgen en vooraf de Vlamingen hunnen medemensch kunnen beminnen, in wat werelds deel hy wone en van welken godsdienst hy zy. De vyanden der H. Kindschheid, niet in ziende dat er zielen te winnen zyn met eene kleine aelmoes jaerlyks te geven, zouden liever zien dat de ongelovjgen in de duisternissen gedompeld blyven en ver loren gaen. Wat hel is van geen geloof te hebben!... De goede ieveraers van het genootschap der H. Kindschheid, zullen wel doen met eene dubbele aelmoes hy te brengen voor hetloopendejaer:die handelwys is de beste om te beantwoorden aen de vyanden van den Godsdienst. Nooit zyn de kwaden meer gestraft dan wanneerzy in overvloed het goed zien doen. ARRONDISSEMENT YPEREN. Voormezeele. De Eerw. H. Bonnenre pastor alhier, is in dezelfde hoedanigheid tot Nieu- cappelle henaetnd, in vervanging van den E. H. Pillaert die zyn ontslag gegeven heeft. Brielen. De vruchten zyn meer ge vorderd in het groeijen als zy het dikwels zyn in het begin van mei. Over eenige da- gen zagen wy eenekudde schapen gedreven over een tarwe stuk, dat te groot gegroeid was in evenredigheid van het saisoen. Langemarck. ln de laetste byeenkomsle van den gemeente-raed iser nietgesproken geweest van het kiezen van twee leden door den zelve raed, welke de overledene moeten vervangen. Een ieder vraegt hier of men ook een coup d'état gaet doen gelyk de ministers en onzen raed beroofd laten van twee leden, die de eene of de andere meerderheid moeten uitmaken. S'-Jan. (Hooge-Zielten). In den nacht tus- schen zondag en maendag 11. zyn dieven alhier ingebroken in 't huis van S' M. Markey, landbouwer en hebben er omtrent vyf franken gestolen. De misdadigen zyn thans nog onbekend. Dranoutue. Voorleden zondag heeft al hier een aendoenelyke feest plaets gehad. Het was de prysdeeling aen de leerlingen der zon- dag school. Ter dezer gelegenheid heeft de eeriv. heer pastor van Locre eene ivelgepaste redevoering uitgesproken en getoond dat de zondag-scholen zeer nuttige inrigtingen zyn om de arme opkomende jeugd in deugd en wijsheid te helpen opkweeken. Daerna begon de uitreiking der prijzen die bestonden uit boeken en zeer schoone kleedingstukken. Eene groote menigte woonde deze plegtigheid by. Ook zag men met de grootste voldoening de heeren burgmeester en schepen aldaer veree nig d om aen de kinderen hunne behaelde pry- zen te geven. Onnoodig te zeggen dat deze feest niet alleen de leerlingen maer ook de inwoners van üranoutre veel voldoening gegeven heeft. Dickebusch. Eene sociëteit van philhar- monie komt alhier ingerigt te worden onder het beslier van den heer J.-B. Balmaeker, muziekmeester te Yperen. B1NNENLANDSC11. Thourout. Dinsdag 10" dezer, is er in onze parochie kerk een lykdienst ge daen geweest tot lavenis der ziel van den zeer Eerw. heer Sonneville. Het kollegie van burgemeester en schepenen, de kerk en dischmeeslers woonden die plegtigheid by. Zy wilden met geheel de gemeente eene laetste hulde bieden aen eenen man die onze parochie zoo veel toegebragt heeft gedurende ruim 23 jaren lot het versieren der kerk en lot den bystand der noodheb- bende klas. Eene milde brooddeeling aen de arme kinderen der zusterschool door den overledenen loegestaen, heeft deze plegtigheid gesloten. Brugge. Maendag had de jaerlyksche peerdenmarkt, die alhier gehouden werd, eene lalryke menigte vreemdelingen uit gelokt. Sedert lang hebben wy geene zoo wel voorziene markt gehadzoo wel voor het getal als voor de schoonheid der jonge peerden. De verhandelingen geschieden maer traegzaem uit oorzaek van de groote eischen der verkoopers. De Eerw. heer Evarist Vermandere, priester, is in onze stad overleden, den 13" november, in den ouderdom van 33 jaren. Gent. De eerw. heer Pulincx, te Gent geboren in 1803 en pastor van het klein Begynehof sedert april 1856, is aldaer zondag 11. subietelyk overleden, zittende in zynen biechtstoel. M. Van Boxelaere is kanonik titulair benoemd van S' Baefs; hy wordt te S' Ni- colaes vervangen door M. Yandersteene, onderdirecteur. Zaterdag heeft op de vaert van Gent op Brugge eene proefneming plaets gehad van de grootste aengelegenheid. Men heeft het schip Leopold I doen varen naer een nieuw stelsel genaemd Conicpïdal.Met schip heeft 12 kolomètres by de uer gevaren en de nieuwe uitvinding is goedgekeurd geworden. De Eerw. heer Raepsaet aertsdiaken van het kapittel is tot vicaris generael van zyne Hoogwd den bisschop van Gent be- naemd. De eerw. heer vicaris generael De Decker is benaemd tot aertspriester. Namen. Voorledene week heeft in onze stad de begraving plaets gehad van eenen protestant. Twee dominés waren hier aen- gekomen tot het verrichten van die pleg tigheid. Op het kerkhof heeft een dier heeren den lof van den overledenen en ten zeiven tyde van het proteslantismus uit gegalmd. Daer na is men overgegaen tot het uitdeelen van bybels en van boekskens tegen de roomsch katholyke kerk. Hier uit ziet men dat wanneer de libe ralen werken tegen onzen Godsdienst, de dominés ook niet slapen. Dit dient tot waerschouwing aen alle goede katholyken dat zy niet moeten onverschillig zyn in het verdedigen van hunne kristene en burger- lyke regten, opdat het geloof over zyne vyanden zegeviere. Brussel. M. Barrot, afgezant van Vrankryk is door den Koning op het kas teel van Laeken ontvangen geweest, vry- dag 13" dezer. De hertog van Toscanen heeft aen Mr A. Nothomb, gewezen minister van jus titie het groot lint van S' Josep's order gezonden. /,By koninglyk besluit van 12" november zyn MM. Lebeau en Delfosse ministers van staet benaemd. De franschman Faure, bestuerder der Etoile Beige, is te Brussel overleden. De generael Pleltinckx heeft een pen sioen van 6,179 francs bekomen, voor 40 jaren dienst en eenen ouderdom van meer als 55 jaren. Ter gelegenheid der dood van de her togin van Nemours heeft de koning den rouw aengetroken voor vier weken. Woensdag 11. heeft de koninglyke familie eenen lykdienst doen celebreren in de kerk van Laken. De kerk was in het zwart behongen. De koning en de hertogin van Braband hebben denzelven bygewoond. De koning heeft, op het kasteel van Laken, zyne oude ministers Mercier en Notbomb ontvangen en heeft met ieder in het byzonder eene onderhandeling gehad van meer als eene uer. BUITEN LAN DSCII. Parys. MBr Bataillon, bisschop van Enos en apostelyke vicaris van midden Australien is den 9C° dezer te Parys aenge- komen. Hy is afgestapt by de Patprs Ma- risten, Parnassus-berg-straet; ahvaer hy verblyven zal lot 25° dezer, om er de noo- digheden te bereiden voor de zendelingen die zullen den 30° uit Londen vertrekken op den Omer pacha. Zyne Hoogwd, die nog voor de noodwendigheden zyns bisdoms in Vrankryk korten tyd zal verblyven, zal ook welhaest te Marseille inschepen op de Malle der Indien, om zyne zendelingen te gaen vinden en hun te geleiden naer zyn bisdom. CJ

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3