u R:te HET ARRONDISSEMENT. SS-Cfifir" lste Jaergang. No 13bis, Op het eerste oogenblik dat het minis terie de Kamers buiten gesteken had en alzoo de Grondwet had overtreden, vele kiezers zeiden hel is vruchteloos dat wy naer de kiezingen gaen. De liberalen wil len en zullen de overhand hebben, het zy met bedrog, het zy met geweld. Indien de kiezingen wel uitvallen ten voordeele van het ministerie, zeid men, dan doen zy wat zy willen en indien de kiezingen de bewa rende party gunstig zyn, dan doen de re volutiemakers maer altyd voort. Deze wyze van redeneren gel yktaen deze Een dief heeft my bestolen, vruchteloos zal ik hem tegenstand bieden, want alle mid dels zyn hem goed, hy zal my misschien vermoorden, dus dat hy voort stele! Het Journal de Bruxelles zeid wel in zyn nummer van 5 november 11. Men moet nooit de wanhoop te rade gaen. De mensch is op de aerde gesteld om te worstelen; hy moet het gevecht aenveer- den zelfs met ongelykheid van wapens. Alzoo kwyt hy zyne pligt. De pligt vol- gens consciëntie gekweten zynde, mag hy zyne handen wasschen over hetgene geschiedt, vermits de goede of slegte uit- val van hem niet afhangt. De partyen zyn gelyk de persoonen. Indien zy hunne eigenmoorders zyn, 't is dat zy niet weerdig waren te leven. De verantwoordlykheid zal groot zyn AENMERKINGEN OVER DE KOEIPLAEG. II. De besmettelyke ziekte zoo gelokkiglyk gestut zyude omstreeks Gent, koesterde men in Vlaen deren de hoop van in het toekomende er gansch van bevryd te zyn. Een beenhouwer van Bergen-Sint-Winocx genaemd Naeijaerd, deed eenige hollandsche bees ten koopenen nauwelyks waren zy aengekomen, of zy wierden ziek. Dit geschiede in het begin van mei 1770,en men wierd welhaest de plaeggewaer in de vette weiden omtrent de Bieren-poort. Het magistraet der stad deed de beesten onderzoeken, en niet tegenstaende de blykeos van besmettelyk- heid, deed men de ziekte aenzien als zynde de blene. In korten tyd gansch Bergen-ambacht was er mede besmet. Bieren, Soen, Quaetypereo, Groot Sinten, Klein Sinten, Warhern, Pitojain, Terde- ghero, de Moere, Cassel-ambacht, de omstreken vao S' Omaers, Hondschote, Burburg, zagen hun vee te kwiste gaen. De Intendent van Ryssei deed eenen leerling uit de veeartsery-school van Parys komen om overal rondom Bergen de beesten te bezorgen en te genezen. De jongeling na veel rondgeloopen en niet goeds gedaen te hebben trok, by bevel van het magistraet, weder van waer hy gekomen was. voor dezen, die willen handelen naer hun eigen gevoelen en naer de kiezingen niet gaen. De katholyken mogen niet doof bly- ven aen de stem die zoo luide spreekt in den grond hunner consciëntie en die hun toeroeptHet Vaderland, de Godsdienst zyn in gevaer; voorwaerts, sta op als één man, verdedig uwe regten! De vyand is magtig, is listig, isschrikkelyk door zyne bedreigingen.Het is waer! en daerom, voorwaerts! 'T is als er gevaer is dat de dapperen zich vertoonen en niet achteruit deinzen. Wanneer het vierhet huis van uwen gebleur verslindt, tracht gy het niet uittedooven om zelve niet verbrand te worden. De re volutiemakers hebben het vier ontsteken; bluscht het terwyl het nog tyd is, anders gy zyt verslonden. Heeft men ooit gehoord dat Belgen, dat Vlamingen verslaefd waren? Uwe vryheden, die gy ten pryze van het bloed uwer broederen verkregen hebt, staen u te ontsnappen! Gyzyt nog indach tig wat bezwaernissen gy al ten laste leide van Vader Willem, van koppige memorie; eh wel! Het zyn dezelve gasten van voor 1850, die nu het hoofd te samen ste ken met de republikanen, de democraten en soort gelyken, om het land te bestieren en hunne vraek te doen uitbersten tegen degenen die willen eenen dam leggen om hunne overweldigingen te beletten. Indien men het strydperk vlucht en ver- laet, toen de vyand bedreigt, men moet als Men begou alsdan met keuken-remedieu te meesteren, en men deed groote moeite om deu mood der beesten te zuiveren en haer zeer te doeu kwyleu. Men gaf haer ook in eenige purgerende dranken en verscheide genazen door die remedien. Nochtans vele hofsteden verloren de helft barer beesten en zelfs meer. In het begin dezer sterflykheid was het in Fransch-Vlaenderen streog verboden eenige bees ten :e vladen, of ze te vervoeren van de eeue naer de andere plaetse en dit op groote boete. De ge storvene beesten moest men delven acht voeten diep. Dit verbod wierd niet lang onderhouden, want van omtrent oogst begon men reeds de beesten te vladen, hun roed uit te nenieu en zelfs het vleesch te eten, gelyk men had gedaen in de jaren J744- 1747. Men houdt staen dat de koortsen welke heerschten in ons land, gedurende de jaren 1770- 1775, veroorzaekt waren door het eten dier slegte en bedorvene spyze. In de oostenryksche Nederlanden handelde men de koeiplaeg met de allergrootste voorzichtigheid. Volgens de placaten uitgegeven door het bof van Brussel moesten de bezwekene beesten gedolven wordeu acht voelen diep, het vel moest in stukken gehouwen, ter aerde besteld worden, overdekt met levende kalk; de foeragie, die boven de besmette stallingen lag, wierd weggenomen en verbrand, een lafhertige aenzien worden. Men moet stryden en de hoop niet verliezen van vic torieus uit den stryd te komen. Misschien zullen wy, gemakkelyker dan wy het den ken, de meerderheid voor ons tellen, en worden wy minderheid dan zeggen wy nog dat wy onze burgelyke,onzechristene pligt naer behooren gekweten hebben. Wy hou den het voor stellig, indien men onbe schroomd tot de kiezing optrekt, dat er geene onverschillige kiezers, geene be nauwde stemgeregtigen t'huis blyven,dan is de zegeprael voor ons. Goeden moed, Kiezers, verdedigt uw regt! Strydt voor God en Vaderland met uwe conscientien te kwyten op 10en december. Voorwaerts Eendracht maekt magt! "WEG MET DE KLOOSTERS 'T is de zoo gezeide wet op de kloosters welke dient om door geheel liet land, de oproermakers by een te roepen; 't is onder het geschreeuw van weg met de kloosters! dat de liberalen hunne slaven tot de stembus geleiden, om de francmacons in de kiezingen ie doen zegepralen. Weg met de kloosters! Schreeuwden ook al de goddeloozen, al de ketters, die gezworen hadden den katholyken Godsdienst te ver delgen. Weg met de kloosters! riep de geloofs- verloochenaer Maer ten Luther, als hy, in de zestiende eeuw, ten oorlog trok tegen den katholyken Godsdienst. Het gezigt van een het mest in de mestputten bevonden weggevoerd en acht voeten diep in de aerde gedolven. Tot uitvoer dier maetregels wierden er maréchausse'es uit Brabant en dragonders uit Gent gezonden. Op iedere kasselery wierden er vier of vyf com missarissen aengesteld. Een dezer commissarissen, de heer Tack, wonende te Nieucapelle, te nauw keurig de bevelen doende uitoefenen, wierd ge naemd de koeibeul. Hy oefende zyn ambt uit in de kasseleryen van Yperen en van Veurne, gelyk de heer De Rue, bailliu vau Poperinghe het oefende over de jurisdictie van die stad en de heer Van Reninghe over de acht parochiën. Zoo haest de plaeg zich op eene hofstede ver- openbaerde, waren de boeren verplicht, op de boete van 5o guldens, aenstonds de beesten te dooden en er kennis van te geven aen den kora- missaris van het district, die zonder uitslel kwam onderzoeken met eenige dragonders, een' of twee experten of de ziekte de ware plage was. Men prees de zieke beesten, men doodde ze zonder zelve de gezonde te sparen; zoo dat er dikwils eene zieke met twintig of dertig gezonde wierden gesneuveld. Na de begraving der beesten, wierd er eene wacht, samengesteld uit burgers en eenen soldaet, geplaetst voor den ingang der hoeve, alwaer, twintig dagen lang niemand raogt in of uit gaen. De gronden dei- stallen wierden uiigedolven en vervaogen door andere aerde de.meuren wierden erplakt en gewit met levende kalk. [fVordt voortgezet.) GAZETTE VAN TPEREN hynt den Zaterdag VAN BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den druk iryviog by jaer n n m A A Brieven, Bekendmakingen en >egint met den ica De bekeudmakingen moeten GODSDIENST EN VADERLAND. Donderdag, toegezonden worde Dit blad verse Van iedere week Prys van insci Voor de stad Voor de provinc De Jaergang I September. WAT STA ET ER DE KIEZERS TE DOEN? TOT DE KIE ZINGEN TE GAEN OF t'iIUIS BLYVEN. -J 1 (Zie het nummer 12.) Geld htvry 1 den

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1