Gazette van Yperen. klooster stelde dienafgevallenen pater in gram schap, omdat liet hem gedurig zyne schande lijke geloofsverzaking verweet; en om de kna ging zyner consciëntie uit te dooven, en zijne schande te dekken, besloot hy al de kloosters te doen verdwynen Om in zyne helsche onder neming te gelukken, wilde hy den katholyken Godsdienst in de modder versmachten; hy bragt geheel Duitschland in omwenteling, dompelde het in de schrikkelyksle wanorde en verwoestte het te vuer en te zweerde. Ziet daer de werken van den apostel der prolestanlsehe religie Weg met de kloosters! riep de dief en verrader Marnix, toen hy, aen het hoofd zyner rooversbende, Vlaenderen doorliep, de kloos-, ters plunderende, de kerken omver werpende, en priesters, paters en nonnen vermoordende. Weg met de kloosters! riep de eerlooze Voltaire, die stervende zyne eigen vuiligheid opat; en dit roepen nog zyne aenhangers. Weg met de kloosters! riepen de Jacobyns in die tijden van schrik, waervan de ouderlingen nog welen te spreken, als zy God uit onze kerken joegen, om de ontuchtige godin de Rede. een slecht vrouwspersoon, op de autaren te plaetsen. Weg met de kloosters! riepen de moorde- nacrs van 1793, die het edelste bloed van Frankryk op de schavotten deden stroomen. Weg met de kloosters! Zie daer de oor- logsschreeuw der francmaconsliberalen revolutionnairen en andere slechte mannen, die maer door hunnen haet tegen den katholy- ken Godsdienst vereenigd zyn. Weg met de kloosters! roepen alle slechte en goddelooze gazettenen hun getal is groot in ons katholyk land! Weg metde kloosters! riepen de laf her tig e troebelmakers van Jernmapes als zy de school der Broeders plunderdende meubels ver brandden, het beeld van onze Lieve Vrouwe verminkten, de priestersgewaden en de heilige vaten onteerden en den oversten der broeders in de vlammen trokken. Weg met de kloosters! roepen de rond- loopers der kiezingen om de liberalen te doen zegepralen.... en nogtans de vryheid van vereeniging slaet, in alle letters, inde Grond wet geschreven. Niemand kan het loochenen de katholyke Godsdienst wordt nu met meerdere woede dan ooit vervolg. Liberalen, democraten francma cons, de uitgever der werken van Marnix, onder de bescherming van den gepatenteerden leugenaer Verhaegen van Brussel, het hoofd der francmacons van ons land, enz, enz, heb ben den ondergang van den katholyken Gods dienst gezworen. Want de Godsdienst het meeste, misschien het eenige beletsel zynde tegen eene omwenteling, is het geheel natuer- lijk dat al de revolutiemakers legen hem met eenen diepen haet bezield zijn. Zy vreezen weinig de wetten, maer zy beven voor het Kruis omdat zy zyne magt kennen. Maer dat de vijanden der Kerk en van onze grondwet op hunne hoede zyn, en bezonderlyk, dat zy zich wel wachten van de hand aen eenen opstand te leenen want die schreeuwWeg met de kloosters! dien zy nu met zoo veel vermaek hooren en laten hooren, zou wel eens in hunne ooren kunnen klinken als de dood klok van het koningdom en van onze grondwet; en dan zouden zy over hun eigen werk, maer te laet, verwonderd staen en medegesleept worden in den val welken zy aen anderen bereid hebben. Het volkopgehitst door liet gedurig schreeuwen en lieren tegen de kloosters, zou ze eindelylc verwoesten; maer.... er de rykdommen niet vindende ivaervan het zoo dikwyls heeft hooren spreken, zou het wel weten waer ze gaen zoeken, en alzoo door Gods reglveerdige wraek zouden zy gebeten worden van den hond zelf, dien zy tegen anderen hadden opgehitst! Van nu af zal men de landsgemeenten zien doorkruist worden door liberale kie zers jagthonden, die door hunnen iever en geweld moeten hier of daer een plaetsje verdienen. Zy zullen weten de buitenkiezers te vleijen, leugens op te vesten, benauwd te maken, en om ze nog beter te bedriegen, te trakteren, eéne handgreep, en durfden ze het doen, zelfs een totje te geven. Eh! wel die verraders, die judassen, weet gy wel buitenlieden, wat ze van u peizen, en niet alleen peizen maer ook durven zeggen? Gat gy, gy die treffelyke mannen, regt- zinne en rondborstige Belgen zyt, gy die nog uw gezond versland hebt omdat gy godsdienst en goede zeden behouden hebt, zy zeggen, dat gy, Zoo spotten zy met u, terwyl zy u komen vleijen om uwe stem te krygen! zoo spot ten zy met uwe godsdienstige gevoelens, die godeloozen, terwyl zy uwe stem komen vragen voor de francmagons! En wanneer zy u verlaten hebben, dan komen zy 't huis in hunne vergaderingen, waer zy boffen over hun bedrog en om ter meest uilroepen Maer, lieve vrienden, hoort er niet naer; laet ze maer klappen; en wanneer de dag zal gekomen zyn, dan zal het uwe toer zyn van ze voor goed vast te hebben, met ze te laten gaen schuiffelen en te doen wat gy weet dat er u te doene slaet. 'T is niet genoeg dat de francmagons en hunne broers de liberalen, met u den spot houden wanneer zy zeggen dat gy Hoort hoe zy met u handelen. Weet gy dat er in Belgie dry millioenen, dat er maer een miljoen honderd duizend sleêlingen zyn? Zoodan meer dan dry tegen één! Welnu! de francmacons roetende dat de buitenlieden die verre de groole meerderheid van ons land uitmakenzoo niet bedorven van geest en van liertezyndeals velesteèlingen, voor hun niet zouden stemmen, hebben getracht alle middels uit te zoeken om het getal der stemmers van stad te vermeerderen en aldus de stemmen der buitenlieden tegen te wegen. Daerom hebben zy de patenten doen in reke ning komen voor het slemregl; en aldus zyn al de steêwinkeliers, herbergiers en bazen stemmers geivorden. "T is nog niet genoeg. Zy vreezen nog dat de builenltiezers de meerderheid zouden hebben en daerom stellen zy de kiezing nu vast op den 10 December, in hoop dat de regen, de sneeuiv de buitenlieden zou beletten naer stad te komen. HolabuilenkiezersZy kennen u niet Gy vreest noch regennoch sneeuwnoch slechte wegenzy oordeelen van u volgens liun zeiven, die Heertjes. Zy zouden door de stralen niet gaen zonder Caoutchoucs schoenen, die kivasljes! die willen van den baes spelen in ons land! Komt kiezers van buiten en toont eens dat gy mannen zyt! De katholyken vragen dat gy zoude mogen gaen stemmen op uw kanion, of zelfs op uw gemeente, om u zooveel moeite te sparen. Maer de liberalen ivillen dat niet, om dat zy peizen, met u de stemming moeijelyk te ma ken, u er van af te houden, en alzoo alleen meester te konnen zyn. Zelfs zy durven zeggen, dat wanneer zy voor zeker de overhand zullen hebben, gy nooit geen regt van stemmen meer hebben zult; Maer wagt een beetje! Buitenkiezerskloekmoedig aen! wy zullen die mannetjes een leske spellenen zy zullen er gestaen hebbenNiet ivaer beste vrienden DE KASSEISTEENEN VAN MEI 1857. De liberale conscientien knagen won- derlyk; men wyt hun toe de geworpene kasseisteenen door het grouw van mei 11. Die steenen liggen zoodanig op de magen der liberalen dat het hun onmogelyk is die te teeren. De geuzen der zestiende eeuw droegen lotkenteeken een houten schotel ken. Men verzekert, dat onze muitmakers, die van alle kanten naer Brussel toevloeijen, om plaetsen en belooningen te bekomen, geen schotelken dragenom dat men zou zeggen dat zy aen het schotelken willen zitten; maer zy dragen in de hand eenen kasseisteen. Dit zinnebeeld van moed en van opstand tegen bedaerde burgers en te gen de wettelykheidis eene recomman datie om plaetskens te bekomen. Hoe veel steenen hebt gy geworpen tegen de paters? Tien. Gy wordt ont vanger. Hoe veel legen de nonne- kens die de ouderlingen en de weezen be zorgen? Zes. Een plaetsken verwagt u by eene groote administratie. Hoe veel kasseijen hebt gy doen vliegen door de ruiten van M. Coomans? Vier. Bravo! gyzyt conducteur van bruggen en wegengy kent wat het is van kasseijen te leggen. A propos van M. Coomans, de uitgever van de Emancipation,die heer kondigt aen, dat hy eene collectie kasseisteenen staen heeft op zyne schouw. Hy heeft deze steen- jes tot opschrift gegeven Gejond in mei 1857, door het nieuw politiek, dwars door myne vensters. Hy zou die rare stuks voor niets ter wereld kwyt spelen, als zynde een betuig van de achting der liberalen voor de vryheid der pers, des eigendoms en voor de regten door de Grondwet gewaer- borgd. Wat zyt gy beschaemd, Mynheeren de liberalen, de magt verkregen te hebben door het werpen van kasseijenTusschen u en ons, is er een kasseisteen dien wy zullen laten liggen, tot uwe schandvlek. Gy zult u willen verschoonen en de schuld PLOEGS ZYT DIE GOD AENBIDTÜ DIE DOMME boeren! WY HEBBEN ZE VASï! BUITENKIEZERSHOORT! PLOEGS ZYT DIE GOD AENBIDT VYF HONDERD DUIZEND BUITENLIEDEN ZYN, en

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2