Gazette van Yperen. ne wenschen geuit dat het land begiftigd zou wezen met eene bestieringswyze weer- dig door hare wysheid, door hare vader lands liefde en door hare getrouwheid tot het behouden onzer krislene overleverin gen, die het geluk en den voorspoed des Jandsmoeten verzekeren. De bisschoppen hebben het regt om ge beden te verzoeken, op dat God van zyne Kerk verwydere alle gevaren en onheilen, op dat het vaderland gelukkig zy door den bloei des godsdiensts en der burgerlyke wetten. De nieuwsbladeren der liberale pers beknibbelen de bisschoppen omdat zy gebeden vragen aen hunne diocesanen. Waerlyk het gaet verre met de liberale eischen en zottigheden! Zy zingen de vry- heid op alle toonen en zy willen houden staen dat het verboden is den Heer te voet te vallen om genade te bekomen over de goddeloosheden bedreven door de vyanden der Kerk. Er ontbrak maer die groole libe rale dwaesheid meer om de maete te vul len. Wy waren gewoon geworden aen hunne uitzinnige eischen, maer de Paus en debisschoppen beschimpenals zy hunne onderboorige aenwakkeren om tot God te gaen dit is duivelsch De bisschoppen, de kristenen zelve van allen staet en conditie hebben den Heer beleden voor hunne vervolgers; zouden zy benouwd zyn voor de uilzinnigheden van eenige gazelten schryvers? Oh neen, zyne kristene pligten kwylen en de wereld vankantestellen,daerisde zending, de verhevene zending van allen kristenen, van den bisschop tot den priester, van den priester lot den ongeleerdslenden ver- worpensten zelve der broeders in het ge- loove. Wees liberael, wees goddeloos, zedeloos, wees alles wat gy wil, en de tyd zal komen dat gy zult beweenen uwe mis slagen, uwe vervolgingen tegen de kerk van God en tegen zyne dienaers Oh! libe ralen, men spot nooit ongestraft met den Heer, wees het indachtig!! Men schrijft uit Brussel Eene groole kiezingsbeweging heeft alhier dagelyks plaels in de hotels der ministers en in de clubs der liberalen. Een groot getal uit- zendelingen gaen en keeren geduriglyk, om de kiezingen te gaen bewerken geheel het land In december was de ziekle in byna alle de hofsteden. Men deed geen beesten meer dood, maer de inwooners der besmette huizen waren nog genoodzaekt gedurende twintig dagen inge sloten te blyven zonder communicatie met den huiten. Men mogt zelfs naer de kerk niet gaen. Allengskens wierden de maetregels tegen de plaeg niet meer werkstellig gehouden onder het Veu- rensche en een ieder dacht een goed werk te doen met de placcaten te overtreden. De gemeente Proven is langst bewaerd geweest van de ziekte. Men kan niet zeggen hoe het volk verbitterd was tegen de agenten van den Staet die de placcaten deden uitvoeren. In verscheide plaet— sen stond men op tegen de commissarissen. Te Watou, onder ander, toen de ziekte zich eerstmael verklaerde en dat men de zieke koeijen ging dooden, waren meer als twee honderd menschen vergaderd, gewapend met vorken, stokken, gree- pen, enz. De luitenant Jooris deed den sabel door zyne dragonders trekken en al die mannen namen het hazenpad. Het bestier dezer gemeente deed vertoogingen te Brussel, tegen de placcaten, maer vruchteloos. Men zegt zelve dat de landhouder Vandermeersch van hertzeer stierf omdat hy niet koude de afschaffing der placcaten bekomen. or dl voortgezel door. De ministers hebben nu geene andere bezigheid. Zy willen kost dat koste van de kiezers kollegien bekomen de bevestiging van de muileryen, die hun lot het ministerie heb ben doen geraken. De geweldenaryen door de ministers en hunne aenhangers zyn zoo groot dat de gemodereerde ambtenaren er over ver schrikt en bedroefd zyn. De moeijenissen zullen beloond worden door het ministerie door beloften, door plaelsen, of door kruiskens van schande en oneer. Zoo-veele plaetsen en voordeelen van alle slach worden gevraegd en geeischl, dal hel onmogelijk zal zyn den appetyl van die gulzige liberale vrienden te voldoen. Zoo haesl de nieuwe Kamers zullen sa mengesteld zyn, zal hel kabinet de afschaffing vragen der wel op de uilleveringen en op de drukpers, betrekkelyk de vreemde vorsten. Deze maetregels zullen zeer voordeelig zyn aen de staelkundige vluchtelingen die alsdan onge straft samenzweeringen zullen mogen smeden, legen de vorsten van hunne landen uit de welke zyvoor hunne revolulionnaire aenslagen gebannen geweest zyn. Deze vluchtelingen hebben te wel voor de liberale zaek gewerkt om dat hun alle vryheid en slraflooslieid niet zouden vergund worden. Indien dit gezegde waer is, zal, zonder livyffel, M. Barrot protesteren in naem van Vrankryk.en wat er alsdan zal geivorden van mynheeren de ministers en hunnen aenhang, zal de tyd leeren. KAREL ROGIER HEEFT GESPROKEN. De ministers van het stommen ambacht hebben eindeling gesproken door den mond van Karei Bogier, minister van liet inwendige, die eenen brief komt te schrijven aen de gou verneurs der provinlien. Hel orakel lieefl dan gesproken en het zegt aen die heer en Dat zy door den Moniteur reeds kennis bekomen hebben van de hooge en doorluchtige daden door de franernagons bedreven in het openen der Kamers. Dit is geen nieuwsgeheel Europa weet het. M. De Decker, van tristige memorie, zegt die brief ook, lieefl plaels gemaekt voor M. Bogier en consorten; dat wisten wy ook al. M. De Decker heeft hel hazenpad genomen toen hy zag dat geheel zyn stelsel van benauwd heid, van toegevenheid niet meer konde t'samen houden; vervolgens dan, de meerderheid der Kamers moest ook buiten gesteleen worden. Dat is nieuws M. Bogier! Wel hoe, M. De Decker, die nooit gewild heeft dal zyn slaets- bestuernoch zyne onderhoorigen zich be- moeidden met de kiezingen, is gevallen en de Kamer der Volksvertegenivoorderswelker meerderheid aen M. De Decker meer dan eens de waerheid gezeid heeftde Kamer moest buiten, om dal M. De Decker versleten was! Hier uit leeren wy dat by elke verande ring van ministerie er eene ontbinding der Kamer moet opvolqen. 'T is konstitulionneel dat!! Gaen wy voort. De brief zegt Dat de Kamers nooit hebben ontbonden geweest ten zy door eene dwingende noodzaketykheid. Sedert zeven en twintig jaren dat Belgie dooi de Grondwet bestierd wordt, is de Kamer vier mael ontbonden geweest en het is eiken keer gedaen geweest door een liberael minis terie, die de meerderheid der Kamers wilde doen omver werpen. Wy welen niet hoe M. Bogier niet heschaemd is te spreken van de voorgaende liberale uitzinnigheden. Hel spyl Mynheer den minister dat de Kamer moet ontbonden worden in den winter, toen het voor vele kiezers moeijelyk is zich ter slede te begeven. Maer, baes Bogier, gy moest de kiezers alzoo niet doen loopenhel ivas in uwe magt de Kamers te ontbinden of niet; en wilt gy in het toekomende de moeite aen de kiezers sparen om zoo verre van huis niet te gaen om te kiezenstel dan eene ivet voor, by welke de kieskollegien zullen vergaderen in elk canton. Dal zult gy toch nooit doen! Dat ware nochtans zeer liberael zyn ten opzigte van de stemgcregligdendie te lande wonen; 't ware zelfs niet dan regt- veer dig. De palriotieke geest der kiezers zal ontwaken in de tegenwoordige omstan- digheden en zy zullen de aengelegenheid van den grooten stryd die begonnen is wel vatten. Dit zegt nog MRogier. God gave dat de kiezers aen deze gekheid van den minister beantwoorden, met naer de kamers mannen te zenden die hem eens voor goed de waerheid doen verstaen! kiezers denkt op die woorden van Baes Rogier; hy houdt met u den zot. Luisteren wy voort naer 's ministers brief. «Het politiek van het ministerie is» niet nieuw, het land kent het. Ja, wy kennen het al te wel, het is by ons onder den naem van het nieuw politiek gekend. Het is een nationael politiek, zegt Rogier, een politiek van bewaernis en van order, die het Progrès (dat van Yperen niet) navolgt, zonder aenstootelykbèid, maer volgens de omstandigheden. Pro ficiat, M. Rogier, proficiat! gy verbeeldt de bewarende party, de party van het order? M. Verhaegen, M. Dufré, de opstellers uwer gazetten van het order, de sans culotten, de Jacobins, de democraten, de republicanen van alle slach, luiten uwen lof uit; proficiat met die bewarende party, met de party van het order.,., van 93. Dit politiek is, zegt hy nog, aen het roer gekomen, om aen de tegenwoordige staetsbesluren en aen de hedendaegsche sociëteit de onafhangelykheid van de burgerlyke magt te behouden. \Yaer- achlig, gy zyt de redders van alle staten, gy zegt het en wy gelooven u! Wy weten wel dat M. Frère, over eenige jaren wat maenden in Sardinien heeft overgebragt, en dat het sedert dien is dat het land zoo gelukkig is geworden; wy weten dat MM. Frère en De Gavour herlvrienden zyn, die te samen, met hunne vrymelsers truweel, de gronden der hedendaegsche sociëteit ondermynen en daerom, spreekt gy, M. de minister, van al de staten die gy te redden hebt. De afscheiding der godsdiensten van den staet is gewaerborgd in de grond- wet. Dit is ook geen nieuws. Niemand wilt van wegens den godsdienst, den staet noch zyne regten onderkruipen. De holle liberale hoofden alleen droomen dit. Laet aen den godsdienst zyne rechten en zyne vryheden, wy leggen de pen neder en gy moogt heeten Rogier, Frère, De Theux of Descbamps, het is al gelyk hoe, wees minister, wy zyn gerust. Wie werpt er tweedragt in hel land? Uwe helsehe poo gingen door uwe gazelten, door uwe rede voeringen in de kamers tegen bisschoppen en priesters! en dan, als het vuer aen de vier hoéken des lands aengestoken is, roept gy dat de katholyken de oorzaek zyn van het kwaed! dan zegt M. Bogier De gods- dienst is uiaer al te zeer te leur gesteld geweest, door het opwekken der driften om eigene belangen te voldoen. Ja, ministers, gy hebt degodsdienst misbruikt; gy hebt uitgestrooid, en valschelyk aen het volk willen doen gelooven dat de tienden gingen worden ersleld, dal de kloosters alles opalen; dagelyks ondersteunt gy de WAT KAKEL ROGIER NOG HEEFT GEZEGD.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2