Gazette Tan 1 peren. gazelle schryvers die kwaed verspreiden, en dan roept gy dat er zyn die hunne belangen voldoen inel den godsdienst te gebruiken tot het opwekken der drillen. Gy spreekt by ondervinding. M. de minis ter, wy wisten wel wat gy zegt, doch wy zullen er nota van houden. Het is lyd, zegt gy, dat men aen den godsdienst den eerbied bewyze die hem toekomt. Het is meer als lyd dat gy het doe! Wy zyn nieuwsgierig om te weten wat M. Kogier al voor den godsdienst zal doen om hem te doen eerbieden. Wy peizen en erpeizen en wy denken dat de knaging in zyne ziel gedaeld is en dat hy zyn leven zal beteren. 'T is niet door woorden maer door werken dat hy dit betoonen moet; wy zullen onze lezers laten weten wat al daden van beter nis M. Rogier zal voor den dag brengen; hy belooft immers eene publieke hoelple- ging, voor zyne publieke politieke misdaden. Op het einde van zynen brief hy vraegt met zyne handen te samen, dat men geen kwaed van het ministerie en zegge, want voegt hy er by, wy hebben niets zoo zeer ter herten dan het welzyn en het geluk des lands. Wy kloppen de eerste op onze borst en wy beloven verandering van leven. Het ministerie is bekeerd, het is een bewarend, een ministerie van het order! (Geloof dit gy die geen verstand hebt!) Ons oogwit, zegt eindelyk M. Rogier is de conscientien gerust te stellen tegen de leeringen en begeerten van eene andere eeuw, gelyk M. De Decker onlangs het in de kamer zeide. Proficiat M. De Decker, M. Rogier hangt u uwe cretins aen den hals en waerlyk gy verdient het wel. Dit is omdat gy noch wit noch zwart zyt; omdat gy geen politiek kleur en hebt. Dit komt er van te willen mi nis ter zyn van de moclérationquand même! Dit alles en vele andere zaken zegt Karei Rogier in zynen brief! Is het niet hemelsch schoon dat liedje gefluit op den vois Ten souviens lu...? Nu heeft Karei Rogier gesproken, en waerlyk hy mag zynen mond afvagen! GENERAEL CAPIAUMONT. De ministers weten niet hoe zy den def- tigen en kloekmoedigen generael Capiau- rnont zullen grypen. Zy zien voo veel doorns voor hunne oogen, dat zy vreezen er van gestekt te worden! Capiaumont is pligtig van niet toegelaten te hebben dat de stad Gent geplunderd wierd door het gespuis, door de liberalen gezonden om te branden en te rooven. Die zoogezeide groote pliglige is alreeds door den Koning geoordeeld; hy is vrygesproken door koninglyk besluit, be vestigende dat Gapiaumont zelfs geene berisping verdiend heeft. Indien de Koning maer een woord heeft, hy zal zeggen dat helgene hy geschreven heeft, geschreven b!yi't,en hy zal verstandig handelen, want indien de muilmakers in hunne afeisschin- gen voortgaen, eenigeCapiaumontszouden wel aen den Koning te pas komen. Zal generael Berlen, die toch een vlaemsch hert heeft durven een koninglyk besluit van afstelling tegen Capiaumont teekenen? Wy denken het niet. Berlen en Capiaumont zyn twee soldaten gesproten uit de om wentelingvan 1850. Beidezyn hunne plaets aen hunne dapperheid en aen hunnegoede diensten schuldig, en zou wel de een de Judas van den anderen worden? Neen, dit hoeft niet aen eenen soldaet, wiens eer beslaet in regt en rondborstig te zyn. Indien men eene promotie gave aen ge- nerael Capiaumont dan zouden de minis ters den schyn hebben van het leger te willen vleijen; maer het leger weel beter dan iemand dat de soldaet niets anders als de eer inziet, en dat eene promotie met eenen kaekslag niet mag te samen slaen. Capiaumont is een groote doorn in den duim der ministers; hoe zullen zy hem uittrekken? De tyd zal het leeren na de kiezingen, want tot dan zal men moderatie gebruiken voor alle pligtigen van vader landsliefde, van zelfsopoiïering voor de goede zaek en van aengekleefdheid aen de Grondwet. Indien de meerderheid liberael is, Gare la bombe! dan zullen ze springen. En dat liberael volksje hetwelk nu met geweld het staetsbestuer overmeestert, en dat aldus bedreigingen doet tegen allen wie zyne pligten met kloekmoedigheid volbrengt, zouden wy, regtgeschapene Bel gen, goedkennen en voor het zelve stem men?? Nooit! zoo lang een druppel belgch bloed in onze aderen vloeit, nooit!! Et SKI Men zegt dal de Koning veel moeite heeft om tewederslaen aendeafperssingen zyner nieuwe ministers; deze eischen bezonder- lykeene menigte koninglykebesluiten voor dekoratien en benoemingen, welke Z. M. niet wilt onderteekenen. Men zegt dat deKoningzich krachtdadig verzet tegen heterstellen in hunne burger- lyke regten van M. Delescluze en kon soorten. Men zegt dat vele vlasbaerden, francma- gon worden om een klein schotelken van de ministers te verkrygen. Men zegt en dit gezegde is waer, zoo waer als dat twee en twee vier maekt, dat minister De Vrière te Brugge op zekeren avond is aengekomen om te handelen over onze provintiale kiezingen en dat het sedert dien is dat Mr Yrambout niet meer peist om te Rousselare in plaets van M. Dumor- tier, gekozen te worden. Men zegt dat de colonel Charras en wat anderen franschen aenhang, slaen uit het land gezonden te worden, om alzoo door een voorbeeld te behagen aen den fran schen Keizer. Men zegt er ook by dat de Keizer dit vereischt en dat het ministerie de kniën buigt. Men zegt dat het ministerie de godde- looze professors Brasseur en Laurent maer zal kruissen na de kiezingen. Men zegt er by dat de menschen braders van Jemmappes en de kasseiwerpers van Brussel zullen uit het kot gelaten worden na de kiezingen van 10" december, indien het ministerie zegeviert, wel te verstaen; anderzins blyft het kot gesloten. Is dit niet zeggen aen de mui tmakers opent hel gevang met voor ons in de kiezingen te werken en dan zullen uwe medemakkers vrygeiaten worden! O treffelyke handel! De straet- schenders en de baenstroopers zouden zy het anders doen? IS 'T WAER? Is 't waer dat M. De Yrière zich in vier plaelsen op rang stelt, te Brugge, te Kort- ryk, te Veurne en te Rousselaer? Ja het is waer. Maer indien men een serieus kandidaet vindt, zal hy Veurne laten glet- sen. Advies voor de kiezers van Kortryk, Veurne en Rousselaer, die zullen mogen een ander mael gaen kiezen omdat M. De Yrière met bun den zot houdt. Is 't waer dat alswanneer M. De Dec ker in het pensiounaet te Melle studeerde, aldaer een koplaster (cranologiste) eene zit ting gaf en het hoofd van Dekkerje aen- schouwende uitriep: Wat verstand en welke onstandvastigheid ;js 't waer dat een zot uit het kaertespel deel maekt van den provinlialen liberalen Comité te Brugge? Is 't waer dat de ministers den dag der kiezingen gesteld hebben op 10" de cember, omdat het de verjaerdag is van den Coup d'élat van Napoléon? Is 't waer dat baes Rogier in Decker's zetel zit zyne handen te vryven omdat hy, zoo zagtjes zit, na zynen voorzaet buiten gekuischt te hebben? Is 't waer dat er alle soorten van libe rale mans, Neelemans, Luizemans, Eyer- mans, Leemans, Burgmans zich op den rang stellen en dat al die mans in gevaer zyn van den titel van Buizemans by hunnen naem te krygen? *t Is 't waer dat de vise-gouverneur maer secretaris isvan het liberael kiezers comité te Brugge, waer M. Devaux voorzitter is? Is dit niet knegt en meester zyn te samen? YPEREN. Onder de jureen voor de zitting van het hof van Assisen te Brugge die beginnen zal den 14e December zyn de volgende HH. toebehoorende aen onze stad en arron dissement II. De Codt, grondeigenaer te Yperen. Lannoy, heelmeester. D. Lambin, boekdrukker. Dochy, landbouwer te Sl Jan. Billiau, gemeente raedsheer te Pope- ringhe. Thevelin, burgemeester te Kemmel. J. Delefortrie, koopman te Becelaere. Demade, koopman te Comen. BINNEN LAN BSC 5! Merckem. De verledene week hadden twee broeders, wildstroopers alhier, strop pen gezet om wild te vangen, kwalyk over eengekomen zynde onder elkander, heeft de eene een geweerscheut gelost op den anderen, zonder dezen nochtans te treffen. Aengehouden en in hel gevang te Veurne gebragl, heeft het parket maendag laetst, den aengehoudenen vergezeld naer Merc kem, ten einde het misdaed ter plaets te kunnen bestatigen. Kortryk. Wegens de vaert van Bos- suyt naer Kortryk vernemen wy dat M. Dumon de definitieve plans had geteekend toen hy nog minister was; de moeijelyk- heden door het bestuer der bruggen en wegen voorgebragl zyn vereffend. Veurne. Dankzy aen het voortdurende schoon weder, zyn de werken op den yzeren weg zeer gevorderd; reeds liggen de rails lot by Avecappelle; en men verze kert dat na tien dagen geheel den weg van Lichlervelde tot Veurne toe zal voltrokken zyn. Nieupoort. In hare zitting van don derdag laetst, heeft onze gemeente raed M. P. Piquendaire, koopman, lot de plaets van haven meester benoemd, in vervanging van M. A. Rees, overleden. Gent. Een koninglyk besluit van 10"" dezer aenveerdt het ontslag aengeboden door M. Delehaye, van zyne bedieninge van burgemeester der stad Gent. Brussel. Belgie zal met geluk verne men dat de aenbelangende slaet van H. K. H. de hertogin van Braband zeker is; de luidermande van het verwachte koninglyk kind wordt reeds bezorgd. IIOE EN WAERVOOR KAREL ROGIER SCHOONE SPREEKT.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3