lutionnaire party, komen eenen brief uit te geven waerby zy willen betoonen dat de katholyken ongelyk hebben met zich niet te laten slachtofferen en vernielen door de pogingen gepleegd om het land en den katholyken godsdienst ten onderen te brengen. Wy zullen onze lezers geen nieuws aen- kondigen, met hun te zeggen dat dit vermaerd stuk, onderleekend door M. Verhaegen, groot-meester der francma- 90ns logien in België, niets anders behelst dan leugens en laslertael. De wet op de liefdadigheid speelt eene groote rol in dat liberael stuk. Over eenige maenden meester Verhaegenhad zyn liberael tiende peerd, dat versleten was, verlaten, om te kruipen op zyn weldadig heids peerd en alzoo geheel hel land door, van gazette tot gazette, van herberg tot herberg, van logie tot logie, rond te ryden. Zyn njeuw peerd is nog niet versleten, hy heeft het gespannen aen het liberael mani feste en, juh! juh! de wagen geladen met scheldwoorden tegen de katholyken, tegen de priesters en de kloosters, juh! juh! de wagen rydt wederom rond met versletenen praet te onnoozel, te dwaes om lezen, voorallendieeene once verstand hebben. Voor af zit M. Oris met zynen tuit hoorn. Hy roept't is wy die hel land hebben uit den afgrond getrokken! Wy hebben het ministerie De Decker ondersteund Het was een ministerie van bevrediging, een ministerie hetwelk de partyen in België moest uitdoovenen den vrede doen erboren worden. 'T is wy die dit ministerie hebben gespaerd't is door onze matigheid dat het heeft blyven staen. Voegt er by 't is wy die het den schop hebben gegeven. Na het laweit van den tuilhoorn, regt zich baes Verhaegen op, den francma^ons voor schoot op den buik, het truweel in de hand, hy spreekt van de openbare zedeleer die in België verkrenkt is. De openbare zedeleer!!Wel baes Verhaegen! wy wisten niet dat dit woord by u nog bekend was. Zyl het gy niet die de schandige vuil- potteryen van Eugène Sue verspreid hebt? Zyt het gy niet die aen dienen zedeloozen schryver eene gouden pen naer Parys zyt gaen dragen, om hem te bedanken over den dienst door hem bewezen aen de bel- gische liberalen? En gy,gy M. Verhaegen, durft nog spreken van religie en van goede zeden? Foei! M. Verhaegen spreekt in zyn manifeste van religie, en over een jaer hy ver telde, alsdan niet gezeten op zyn peerd, maer in den zetel der francmayons univer siteit van Brussel, dat deze universiteit de tegenparly is van het geloove. En wat heeft baes Verhaegen en de mannen van het liberael manifeste gedaen, met hunne bescherming toe te staen om de werken van den zedeloozen en godslasle- rende Marnix. te doen erdrukken? Hebben zy dan ook geloof en zeden verdedigd?.... De schynheiligen! Onder menigvuldige misslagen en valsch- heden die in het vermaerd manifeste te vinden zyn, moeten wy nog spreken over eenewelke men onzen achtbaren en vaderlandsrainnenden volksvertegenwoor- Gazette van Yperen. diger, M. Jules Malou ten laste wilt leggen. Maer deze voortreffelyke man heeft in eenen brief betoond, zoo wel als twee en twee vier is, dat men hem valschelyk betigt, en dat hy met regt zich beklagen mag dat 38 oude kollegas, in weerwil van de klaerblykendheid der zaek, zyne inzig- ten met groote onregtveerdigheid en los heid ontaerd hebben. Oordeelt dan lezers, over den regtzin- nigen handel der liberalen. Zeven en dertig liberale knapen, zetelende aen de zyde van baes Verhaegen in de Kamer, beschuldigen M. Malou over eene daed die zonneklaer hem niet toe te wylen is. Zullen zy hun woord erroepen? Zullen zy zeggen dat zy hebben gemist? Wel neen! een liberale leugeoaer blyft allyd leugenaer. M. Ver haegen leidt die gasten by den neus; zy moeten hem getrouw en gehoorzaem zyn, of.fourl! buiten de kamer; zonder genade buitenfourt! En 't is voor zulke gasten dat men zoude moeten stemmen, voor mannen die noch reglzinnigheid noch vryheid bezitten? Belgen! Vlamingen, waer men u toch leiden wilt! Toont wat gy zyt, met voor geenen eenen van die valsche gasten te stemmen die al dus u willen logens opvesten. De plegtige Jubilé door zyne Heiligheid den Paus toegeslaen aen de stad Gent, tot het vieren van den twaelfhonderdjarigen verjaerdag der marteldood van den H. Livinus, komt donderdag lest gesloten te worden. Om 10 uren 's morgens heeft Z. H. de Bisschop van Brugge de pontificale mis gezongen. De groote hoofdkerk van Sint Baefs was te klein om de menigte van gelovigen genoegzame plaets te ver schaffen. Na de mis is Z. H. de Bisschop van Luik den predikstoel opgetreden. Hy heeft in eene vaderlyke aenspraek herinnerd de zoele gevoelens die hy wegens den jubilé van 1832, door hem in Sint Baefs gepre dikt, bewaerd had, en de Gentenaers geluk gewenscht over hun geloof en hunnen iever voor den Godsdienstdie nog in Vlaenderen zoo levendig is. Dit is zeide de geleerde prelaet, eene verzeke- ring voor den toestand van ons Vader- land vermits het geloof door den H. b Livinns over twaelf eeuwen gepredikt, alleslach van stormen onderstaen heeft, het zal overleven aen de aenrandingen aen dewelke het hedendaegs wordt blood- gesteld. Het geloof mag vergeleken wor- den aen eene lamp welkers licht altyd klaer is, toen de olie in dezelve van tyd tot tyd vernieuwd wordt. Ons geloof moet geduriglyk vernieuwd worden door het gebed, door de sakramenten, door degoedewerken, diezyn leven uitmaken. Het moet bevryd worden van de bederf- nis der wereld en der hertstoglen. Eindelyk het mag niet blootgesteld worden aen den geest der doling, der ongelovigheid, die het allengskens in onze herten verflauwende, eindigt met het uit te dooven. Z. H. heeft geëindigd met de hoop te uitten dat het alzoo niet zal gaen onder ons. Het geloof is te levendig, te diep in onze herten geworteld, om dat men het er uit rukke. Wy zullen dit erfdeel van onze voorvaders ontvangen bewarenwy zullen het overzetten aen onze kinders, dit erf deel dat kostelyker is dan de tydelyke goederen die wy ons hebben verschaft door ons werk en door ons lydentydelyke en vergankelyke goederen die ons door omwentelingen kunnen ontnomen worden, daer het geloof een onvergankely ke schat is Na Mgr. de Bisschop van Luik heeft de eerw. Pater Nampon zyne laetsle confe rentie gepredikt. Nooit had de welspre kende redenaer beter de zielen getroffen. Hy heeft uit den text Ons toekome uw ryk! de verhevenste waerheden getrokken om de ongevoeligheid der flauwe zielen te treffen en om ze aen te moedigen lot het onderstaen van den stryd, in welken den kristen zich oefent tot hel bekomen der eeuwige belooning. De sluiting van den jubilé heeft plaets gehad met lof des namiddags. Het lof was gesteld op 4 uren en eene uer te vooreti was de kerk alreeds te klein. Nooit had men er zoo veel menschen gezien. Na een vlaemsch sermoen van Pater Hillegeer op de middels van volherdingwierdt het lof gezongen door Z. H. de Bisschop van Brugge. Eene alderschoonsle processie, in welke gedregen wierden de relikwien der heiligen bewaerd in Sint Baefskerk, wierd de plegligheid gesloten door den Te Deum, gevolgd, door de benedictie gegeven dooi de dry bisschoppen van Brugge, Gent en Luik. Alzoo zyn geëindigd de heilige pleg- tigheden van dezen twaalfhonderdjarigen jubilé, die eene vurige gedachtenis zullen nalaten in de stad Gent. Het geloof heeft nieuw voedsel bekomen het is versterkt in het hert dergenen die hel geluk gehad hebben deel te nemen in de oefeningen van den jubilé. mmn aratasr» Men zegt dat de Koning aen M. Rogier, toen er kwestie was van het maken van een nieuw ministerie, zou gezeid hebbenMyne ministers zyn gaen loopen. Wy gelooven dit niet; want het is onweerdig van eenen koning en Leopold is te verstandig. t\ Men zegt dat de liberalen bezig zyn in België met aen het koningdom op eene gewel dige wyze zynen invloed af te nemen, en dat, wanneer het volk later zal schreeuwen, de liberalen zullen zeggen dat de katholyken de schuld van al het kwaed zijn. Men zegt dat de plaets van volksvertegen woordiger aen verscheidene gekozenen alzoo iets kost dat men noemen zou 30,000 franken. Het is nog op verre naer zoo veel niet als in Engeland, maer het gaet er allengskens naer toe. Men zegt dat M. De Vrière incognito te Brugge aengekomen is op eenen avond, om den liberalen club by te wonen, en dal men in geheel de stad aenslonds verleide dat M. De Vrière gekomen was. M. De Vrière is te wel van een ieder gekend om het Iciezers kaerlespel incognito te konnen spelen. t\ Men zegt te Bousselaere dat de Speech voorledene week door M. Dumoriier aldaer voor de kiezers gedaen, dc vier geknevelde JUBILÉ VAN DEN H. LIVINUS TE GENT.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3