HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 15. M. JIJLES MALOU uittre dende lid. M. CIS. VAN RENYNGHE uittredende lid. KIEZIEfG VAN DEN 10en DECEMBER. De Kandidaten der bewarende gezindheid zyn progrès'leïigens. Het francmacons Progrès van Yperen, in zyn n' van Donderdag heeft gezeid, en zyn steertdragerlje 't valsche Vollcsvriendje, zal het Zaterdag ook zeggen 1° Dat M. De Haerne zich op rang stelt tegen M. Vanden peereboom Dat is een leugen, een onverdragelyke leugen. 2° Dat M. De Haerne op zyne kiesronde is in ons arrondissement Dat is nog een leugen. 5° Dat Dynsdag 1" dezer, M. De Haerne is komen bywonen eene vergadering door Z.H. den Bisschop van Brugge voorgezeten. Dat zyn twee leugens mei éénen trek. Noch Z H. de Bisschop, noch M. De Haerne is lot Yperen niet geweest. 4° 'T Progrès zegt dat Z. Hoogweerdig- heid gekomen was, onder voorwendsel van de instelling van eenen pastor byte wonen Wy beroepen de getuigenis van al de inwoners van Voormezeele, waer die instelling heeft plaets gehad, of Z. H. de Bisschop door eenen van hun is gezien geweest? T zyn dan al leugens die 't Progrès vertelt! Maerwaerom? Om de bewarende gezind heid hatelyk te maken en de waerschynelyke verradery der liberalen, te konnenvoorenaf verontschuldigen. Kiezers! Past op! gy hebt met leugenaers te doen! BOERKE NAES, PI ETER GOEDVERSTAND EN KAREL VROOMAN. Boerlce ISaes die van onze lezers wel ge kend is, zit in den Hert te eene pyp te rooken. Pieler Goegebeur en Karei Vroom- man komen te samen binnen Pieter. Goeden avond Boerke ISaes; gy zyl wat vroeger aen dan wy, die ook gekomen zyn om 'ne pintje; de avonds worden immers zoo lang, en men weel niet wat verriglen als men l'liuis blyft; lis goed voor 't vrouwvolk dat altyd te naeijen of ic spinnen heeft. Boer Naes. Vis waer; hel is ook daerom dat Babetje, mijn wyf, zeide ISaes, ga om een glas bier, liever dan daer in den hoek van den lieerd te zitten; gy zult wal by de men- schen zyn... en u wat verzetten. Karei. Maer Naes, gy ziet er zoo opge trokken en serieus uit; is er ievers een muizennest in uwen kop? Boer Naes. Ja muizennest, waerachlig 'ne boer die heeft'er al dikwils onder de muts, maer niettemin ik was daer alzoo in gedachten die mg niet konnen doen lagchen. Pieler. Wat scheelt 'er dan boer Naes? Boer Naes. Wel ik ben van dezen morgen met Babetje naer slêe gegaen om onze beurze wat te schudden, en myn proprielaris, die gelyk gy hel weet een allerlreffelyksle man is, heeft ons gezeid dat het in ons landeken weder om wal kreupel gaet, en dat er voor droevige tyden te vreezen is, op aldien dat al de goê borgers, en namenllyk de buitenlieden, niet te samenspannen in de kiezing van donderdag toekomende, om de zoo gezegde liberalen, of Kerk en Vrylieid vervolgers, uit de mallen te slaen. Pieter. Boer Naes, dit weten wy ook, en wy zien het in de Gazette, dat'er eene party beslaet die alles aenwendt om onlusten te maken, de Kerk te vervolyen, en 't land ten onderen te brengenmaer 'k peis dat er nog middel is om die gasten te kortvlerken; er zyn in België genoegzaem goede menschen om de revolutiemakers eenen bril op den neus te zeilendat wy eens wakker wierden in plaets van in eenen onverschilligen slaep te droomen! de francmagons zouden wal zien! Kom, kom, Naes, a voire santé! het kan al ten besten keeren. Naes. Pieter, Karei, gy zyl nog jong en gy weet niet te spreken van slechte tyden; maer ik en Babe, die t'samen by de 160 jaren tellenwy hebben wat afgezien in den besloten tyd van 1790. Goeden God! wilt alle menschen er van sparen! Karei. Naes, ik heb menigmael myne moeder daer van hooren spreken. Wel Ueere toch! dat zyn tyden geweest! Naes. En meent gy myne vriendendat er iels goeds te verwachten is van die slechte sujecten die men liberalen noemt en die gedu rig schreeuwen en lieren tegen Kerk en kloosters, tegen Paus, Bisschoppen en pries ters? Meent gy dat de plunderaers van Jem- mappes, niet zouden erbeginnen, hadden zy het schoone? Voor de fransche revolutie het begonst ook met te roepen Weg de priesters, weg de kloosters, en ivelhaesl t'was weg alle fraeye menschen! Pieter. Neen tNaes, er is geen goed van de francmagons te verwachten. Hun inzigt is de Kerk te vernietigen, en als de Kerk valt velen liggen er onder. Maer, maer, wy zyn daer nog niet!! Karei. Welzeker neen; den 10° decem ber zullen wy het anders gaen toonen. 'K heb gelezen in de Gazette dal de liberalen zeggen dat de boeren ploegs zyn die God aenbidden, dat zy liet stemregt onweerdig zyn! maer die ploegs zullen eens in hunne rugge gaen ryden wat zegt gy er van Naes? gy gaet ook naer de kiezingen, niet waer? Naes. Zelierlyk, 'Ie trek er na toe, ge- leersd en gespoord op myn ezeltje. Nooit zal ik te kort blyvenwanneer 't welzyn van den Godsdienst en Vaderland my roept! Pieler. Gy leunt op onze wagen kruipen; wy zyn met tien geburen afgesproken. Karei. Goed weder of slecht, niet waer? Pieter. Ja, ja, 'k wilde dat het regende dien dag, het water is 'er zoo noodig; en wat maekt het water en 't kwae weder aen eenen builenmensch? Zyn wy niet allen waterproef? Naes. Bravo Pieter, gy zyl een eerste patriot, en indien vele spreken en doen gelyk gy,t francmagons gespuis zal 'er slaen kijken. Pieler. Wel Naes, de buitenlieden spre ken allen eens, en zullen allen gelyk doen; meent gy dal zy niet welen wat de liberalen zyn? Wy hebben genoeg gehad met Frère's wet op de vaderlijke erff'enissen, met Bogiers's geldverkwislingen in karot exposilien en zoo voorts; wy hebben geenzins van noode nieuwe vervolgingen tegen priesters, en nieuwe oortje- plukkeryen; die mannen zyn nieliveerds! ik stem van myn leven voor geene liberalen clubsbroers! Karei. Noch ik ook niet; de uilzende lingen der francmagons komen noglans op met beloften en bedreigingen van alle slach om myne stem af te vragen; maer niet te doen 'k heb met hun geraes geen affair ens en 'k zal myne stem aen de kandidaten der bewarende gezindheid geven; die heer en zyn tnannen van 't regie bedde, M. Jules Matouen Cli. Van Benynghe. Naes. Wel Karei, wy moeten allen gelylt doen en daii, Frère en Bogier met geheel liet francmagons gespuis zullen slaen griiizen gelyk apen in een galeiswynkel Karei. Wel hoe! wy buitenlieden wy zyn met dry millioenen vyf honderd duizend in ons land, tegen een millioen honderd dui zend stêelien; er zyn onder het geboerte geen vijftig francmagons! en wy zouden moeten de wet gegeven worden door eenen handvol stads- laweilmakersen moeten met hun roepen gelyk de francmagon Frère in de Kamer weg den Godsdienst, weg de kloosters! men moet daer voor in België niet woonen! De Turken zouden het niet erger doen Naes. Parbleu! Pieter gy zyt weerdig den naem te dragen van Goedverstand, en gy Karei gy zyt een opregte vroome man! l spyt my dal myne uer gekomen is om naer Babelje weder te keerenwij zullen malkaer nog wel vinden maer in alle geval tot donderdag vrienden. Pieter. Met al de geburenBoer Naes; goeden avond en slaep wel. Wy vernemen dat op verscheide buiten gemeenten, liberale burgemeesters aen de garden, die met de convocatie brieven GAZETTE VAN YPEREN Dit bi ad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad Fr. 4-°°* Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ieQ September. EN VAN GODSDIENST EN VA DE HL AND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregej Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrcichtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegetonden worden. AltnOSDISSF.lNElV'r VPEREK.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1