KiezersPast op!! Gazette van Yperen. voor dekiezing, rondgaen,geboden hebben van aen iederen kiezer te zeggen, dat zy Donderdag toekomende 't Yper in zulke of zulke herberg moeten zyn vóór de eer der kiezing, en dat M. de burgemeester hun alsdan zal spreken. Hun een briefje geven, en hel gene zy reeds hebben hun afnemen! Buitenkiezers! er is look in den meersch! Past op! Builenkiezers! gy regtzinnige menschen, zoude gy u alzoo laten by den neus gelei den!! Nooit vrienden, nooit! De scharen zyn opgeslegen! De schaerslypers kunnen niet genoeg slypen! Én waerom dat? Ieder liberale jagthond zal op den dag der kiezing, in zyne met handschoen bedekte pootjes, een schaertje dragen! Zy zullen u uw briefje vragen! Zyt gy zoo goed het hen te toonen... Schrrripü een naem zal er van afgesneden zyn. Erinnert u de liberale kuipery van over tien jaren!! en zwicht er u van!! Komt er een van die liberale jagthonden rond u draeijen, weet wat er u te doen staetgaet uwen weg voort, laet ze loopen; zy zullen met hunnen steert in hun g... en hunne ooren plat, van schaemte weg sluipen. DE PBIESTERS IN DE KERK. Sedert lang zingen de liberalen op alle toonen De Priesters in de kerk! Het liedje is niet nieuw, het is zoo oud als het libe- raiismus. Doch deliberalegazetten zingen en schui felen nu nog meer De priesters in de kerk! Sedert dat onze eerbiedweerdige Bisschop pen hunne herderlyke brieven uitgegeven hebben, om degeloovigen aen te wakkeren, om hunne kiezerspligt te kwyten op iOcn december aenstaende, en om tot God vurige gebeden te storten, op dat het Hem believe godsdienstigeenvaderlandminnende volks vertegenwoordigers uit de kiezingen te doen opryzen. Wy zyn meer als iemand ons Vaderland toegenegen; onze aenkleving aen de kerk en aen hare hoofden is genoeg bekend om dat wy zouden mogen ontslegen worden van onze geloofsbelydenis nog eens te doen: wy hebben op onsvaendel geschreven Gods dienst en Vaderland! Het is ons eene pligt en een regt; kloek te verdedigen heigene wy op aerde meest beminnen. Onzevyanden schryven altyd aen dwael- geest en aen dweepery toe hetgene wy voor ons eischen als een regt en indien wy hun zeggen dat de Priester in de kerk en buiten de kerk byzondereregten uitoefenen moet, aenstonds://aro/hoorenwy uit het liberael legersveld roepen. Nu wy willen geene regters zyn in onze eigene zaek; wy nemen eenige regels over'uit een werk onlangs uitgegeven door M. De Potter, wiens naem in België genoeg gekend is op dat wy er zouden van spreken, maer wiens gods-, dienstige stelsels en gevoelens veel van de onze verschillen, vermits M. De Potter, openllyk belydt dat hy niet meer gelooft en dat hy verre is van den kalholyken godsdienst uit te oefenen. Luisteren wy dan alle katholyken en liberalen naer hei- gene, De Polter apn ons allen schryft en dat een ieder dan oordeele of hy gelyk of ongelyk heeft. Moet de priester zich alleen bezig hou- denmendendienstder autaren? Vraegt Mr De Potter, en hy antwoordt Onbe- dachte katholyken, met de regt of onregt- zinnige vry-peizers houden staen van ja. Wat is 'er waer in die bevestiging? Mis- schien dit, dat de Priester in zekere omstandigheden voorzigtig zou handelen met zich enkelyk met de kerkzaken bezig te houden (i). Maer willen en houden staen dat de priester geen regt hebbe van in alle omstandigheden tusschen te ko- men, en zelfs tusschen te komen op de wyze die hem de beste schynt, die hem bevalt, dit is de eerste grondbeginsels der vryheid van peizen vergeten; 't is met den voet treden de vryheid van pei- zen,de vryheid van zyn gedacht teuitten, de vryheyd van vergadering en die des godsdiensls. Wie heeft er meest belangen om den godsdienst te bewaren, en om zynen in- vloed en zyne weerdigheid te behouden? De priester.Wie is de behoorige reg- ter om te oordeelen over de middels die de priester moet gebruiken om zyne in- ziglen te voltrekken? Zonder twylfel de priesteren de priester alléén. En gy, vry- peizers, philosophen, welkers leeringen geheel en gansch tegenstrydig zyn aen die der katholyke priesters, die gy tracht om verre te werpen, het zou gy zyn die zoo veel zorg en belangen zoudet stellen om den katholyken godsdienst in zynen eersten luister te behouden en dit onder voorwendsel dat de priester zynen voor- rang houde opdat uw eigene gezag nooit zou dit des priesters overtreffen, op dat »uwe twyfïelingen nooit de plaels zouden nemen boven de gedachten van gehoor- zaemheid en van geloof!! Dit kan niet zyn en is niet. Hetgene inderdaed bestaet, hel is dat gy den oorlog voert tegen het kristendom; wy doen eene daed kennen, wy laken die nietmaer gy doet slegt den oorlog. Gydoetuwe vraek uilbersten tegen de priesters; wy oordeelen u hier openllyk: want waer een godsdienst is, zyn er priesters, en indien de godsdienst vry is, de priesters zyn het gelykelyk; en, indiende priesters vry zyn, het is de godsdienst dien gy moet aenranden, la- lende aen de priesters de zorg van hem te verdedigen tegen u. Het is de onder- je gang uwer tegenstrevers niet dien gy bereidt; het is de uwe; gy verslytras- selyken gy zult ten onderen gaen eerder dan uwe vyanden, die bestaen door uwe onvoorzigtige aenrandingen en die zich behouden door het uitzinnig geweld dat gy doet om hun omverre te werpen. Wat dunkt u liberalen van Mr De Pot ter 's redekavelingen? Zonder twylfel gy zult uitroepen dat zyn hoofd verward is. Het is zoo verward niet, als dit van velen uwer party, die door baetzuchtigheid en dikwils door goddeloosheid gedreven zyn- de, geen gezonde reden meer bezitten. M. De Potter handelende over het libe rael gezegde dat de Pastors de kiezingen bewerken, antwoordt dat de pastors zoo wel als de andere burgers dit regt bezitten, dat zy aen het staetsbestuer den lol betalen en vervolgens als schatpligtigen ook kies- geregtigen moeten aenzien worden. Hy voegt er by Wat geschiedt er in het tegen overge- stelde? Dat aen de pastors zullen opvolgen de grondeigenaers, de advocaten, de zaekwaernemers, in een woord al de geldmannen, die anders denken als de pastors, ma^r die wonderlyk op hun gemak niet zouden zyn, indien zy moes- ten bewyzen dal zy zedelyker en recht- o veerdiglyker denken dan de pastors. Indien gy beweert, liberale heeren, dat de pastors niets te doen of tejverrigten heb ben ten zy in hunne kerken, dan hebt gy ook niets anders te doen, dan u te houden in uwe huizen; dan moet gyuwederhouden yan onnoozelen praet te gaen vertellen in LIBERALE LEUGENS. De acht en dertig leugenaers van het liberael manifest zeggen dal de muiters van mei te Antwerpen en te Brussel maer voor 100 franken ruiten hebben gebroken. fVaerom dan zyn er voor die honderd ruiten te breken honderd drie en dertig liberale muilmakers door de regl- banken veroordeeld? Mynheeren de liberalen vertellen aen de boeren in de herbergen dat zy, in dit en dit gemeente, de aerdewegen gaen met kasseyen doen leggen, wanneer zy de overhand hebben in de kiezingen. Dat vertelt men onder anderen ie Elverdinghe. Het is eene groote liberale leugen om de menschen te paeijcn. Indien de liberale kasseileggers van Brussët eh van Antwerpen de straten onlbloolen vctn kasseyen om die te leggen ten platte lande, wat zullen dan de mannen van de civilisatie zeggen? De liberalen beloven eenplaelsken aen dien of dienen ondcrwyzer, aen dien of dienen school- kyker, en als de kiezing voorby is, het is fiasco Wederom een liberale leugen. De liberalen salneeren nu al wat zy te gemoet komen: groot en klein, paletot en blauwen houcheron; en wanneer de kiezing voorby is, zy dragen den kop op eene pin. Hel is eene liberale beleefdheid, maer ook een leugen van welgemanierdheid. De liberalen, anders ge zeid de 38 leugenaers zeggen in hun manifest dat het M. Jules Malou is die de discussie gevraegd heeft over de wet van weldadigheid. Hel is eene groote liberale leugen. De acht en dertig liberale leugenaers zeggen dat de Belgen die toebehooren aen de gema tigde party vol schrik zyn. Het is eene aerts- leugen van de aerlsleugenaers. Eene liberale gazette van Gent vertelt aen hare lezers dal, ter gelegenheid van denjubilè, vele pastoors en priesters van hel bisdom van Gent uitvallen doen tegen de slechte gazetten als zyn de Observateur; de Précurseur, de Iudé- pendance, het Journal de Gand, de Écho des Flandres en de Broedermin; als ook dat de absolutie geweigerd wordt aen de lezers dier gazetten. Dit moet eene afgryzelyke liberale leugen zyn, vermits de fubile door Z. H. den Paus toegeslaenvoor het aenstaende jaer i858, nog in het bisdom van Gent niet is afge kondigd en vervolgens nog in voege niet is. (i) Om dit te doen, ou/.e geeslelyke vrylieden zoudeu moe ten buiten den stryd gesteld worden en heden zyn zy het voorwerp van den stryd. [Aanmerk des schii/vers.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2