60 KOOPEN BOOIIN, Gazette Tan Yperen. eerlyken man valschelyk had be schuldigd, wat moeten wy nu van u, van u zoo een eerlyk man op bet tribünael, denken? G'y geeft de gees- telyken uit als of zy de dwinglandy vooren stonden. Zoudt gy wel eenen van dezen die gy betigt durven na men? Neen, niet waer? gy kent im mers geen éénen onzer priesters die aen u te vergelyken is. Om onze lezers té bewyzen hoe sterk de schryvelaerisin zyne rede neerkunde, geven wy hier nog eene laetste opheldering van de tien blad- zyden uit den winkel van Mons Bo- gaert gesprotenM. Frère is alreeds den doktoor geweest die in de ge- volgen der klerikale (lees liberale) geldverkwisting heelt voorzien, (als hy ons geld in de Maes gewor- pen beeft); hy alleen is bekwaein ons belastingstelsel te hervormen (met ons geld af te persen), en, door beter basis, de burger en neering- doener, die buiten alle evenredig- heid bezwaerd zyn, te ontlasten Ja, kiezers, Ministre Frëte zal ons ontlasten van ons geld, indien wy hem laten zetelen te Brnssel; hy beeft zyne proeve gedaen van 1847 tot 1862. Hy heeft het land aengeslagen door alle soort van nieuwe contri bution en nu komen de leugenaers van Brugge en van elders vertellen dat de bewarende party schulden ge- maekt heeft. Wiezult meest gelooven, kiezers? Mons Alph. Bogaert, geschandvlekt door de tribunalen, of mannen van eer die niets anders willen als den zegeprael der goede zaek. Gy zult alleen aen Bogaert's boeksje antwoorden donderdag aenstaende, met te stemmen voor MM. Jules Malou en Charles Van Renynghe, uittredende leden. DE ACHT EN DERTIG LEUGENAERS. Wy hebben reeds het manifest der acht en dertig leugenaers geschandvlekt; wy moeten nog een woordje zeggen nopens de leugens die het behelst. De acht en dertig leugenaers zeggen dat hel ministerie en de meerderheid de Kamers hebben gesloten op 30° meiom alzoo hunne schaemte en hunne eigene twisten te dekken dat de meerderheid ten anderen vry was, van het onderzoek der weldadigheidswet voort te zetten. Dat is een leugen zoo groot als onze halle-loren. De muitmakers van 27°, 28° en 29° meihadden de betwisting op de wet onmogelyk gemaekt. Ilun gehuil in de tribunen verdoofde de stem der rede- naers, en toen de leden der meerderheid uit de Kamer traden, wierden zy be schreeuwd en versmaed. De liberale party wilde de opschorssing, zelfs de ontbin ding der Kamers.Toen de Koning, gebruik makende van zyn coustitulionneel regt, de Kamer had opgeschorsd, onze politieke vyanden waren zeer vergenoegd; zy deden adressen stemmen aen den Koning door de gemeente besturen, en de gemeente raed van Brussel was de eerste om Zyne Majesteit te bedanken over helgene hy gedaen had voor de liberalen. Zoo dan eerste leugen. Het liberale manifest zegt -1 Niet een muitagtig geschreeuw is gehoord gëiveesl. Dit is een leugen zoo groot als Sinle Maertens toren. Heeft men niet geschreeuwdWeg met de meerderheidLeve de minderheid Weg melde ministers! Weg met depries ters! en al andere lieflyklieden van dii slach? Dry dagen lang heeft het muiters- volksje getierd en geschreeuwd, tegen de leden der meerderheid toen zy uit de Kamer kwamen en dit is geen muitagtig geschreeuw? De kasseisleenendie de Grondwet hebben gescheurd, wat waren die? Waren het streelingen voor de meer derheid? De liberale hoofden der acht en dertig, zyn waerachtig hard; wy raden hun den dons hunner bedden te doen door kasseyen Vervangen. Zoo dan tweede leugen. Het liberale manifest verwyt aen het overledene ministerie zyne slapheid, zyne onzekerheid. Dat gaet ons niet aen wy zyn van alle ministerie»., als zy goed zyn en de algemeene belangen van het land verdedigen. Doch wy kunnen niet verstaen hoe de acht en dertig manifesle-manneu over den handel van M. De Decker klagen. Zy zeggen in hun factum, dat zy M. den minister van het inwendige ondersteund hebbendat het ministerie De Decker gematigd was en zy klagen er over Nie mand is regter in zyne eigene zaken of M. De Decker is uw man of by is het niet; indien hy de uwe is, waerom oordeelt gy hem zoo slrengelyk? Is hy de uwe niet, waerom hem dan loven en beknibbelen. Hoort, acht en dertig mannen! M. De Decker heeft meer dienst gedaen aen uwe party dan aen de onze; hy heeft in plaets bewaerd alle de ambtenaren door u in plaets gesteld hy heeft tot de openstaende plaelsen mannen benaemd die van uwen boord waren. Waerom klaegt gy dan? De acht en dertig leugenaers zeggen, dat de drukpers der bewarende party afhangt van persoonen die grooten invloed heb ben. Wy hebben nooit de kas, noch den budjet, noch de rekeningen der gazetten onzer party mogen onderzoeken; wy twyf- felen grootelyks of de liberalen er hunnen neus hebben ingesteken. Wat willen zy den invloed der gazetten der bewarende party voor den dag brengen, toen zy zelve alle middels gebruiken, het zy door geld, het zy door hunnen invloed, om hunne liberale gedruksels te verspreiden? Wat deed M. Verhaegen en zyne aenhangers als zy hunne redevoeringen by duizende en duizende exemplairen drukten om de weldenkende burgers met leugens te paeijen. De acht en dertig liberale leugenaers zyn gekend en geoordeeld. Het spyt ons te moeten zeggen dat, van nu voortaen' ieder een der onderieekenaers van het liberael manifest een diploma van leuge- naer kan bekomen by den archi-kanselier der groole leugenaers logie, Mons Ver haegen, gekend in geheel België als de uitvinder der dooderhand, der tienden, der klooster wetten, enz., enz., schimmen en leugens die de dwazen doen gapen van verwondering en die door de ware Belgen worden misacht en bespot. BINNENLTNDSCH. Merckem. Zondag 22° dezer heeft men de genoemde Petrus Bulcke, landbouwer alhier, in zyn bed vinden liggen, de keej by middel van een scheermes afgesneden. Eerst had men aen eene zelfmoord ge loofd, maer de onderzoekingen,gedurende 10 uren lang door deregterlyke overheden van Veurnegedaen, hebben, zoohetschynt, dit gedacht doen veranderen. De vrouw Bulcke is aengehouden en zeer verdacht over die moord. Nieucapelle. M. Ragheboom, coadju tor van onzen eerweerden pastor, is lot onderpastor van Ranscapelle benaemd in vervanging van M. Scholaert, die zyn ont slag gegeven heeft en voortaen belast is inetdendienst in het hospilaelte Merckem. Eggewaerts Capelle. Eene diefte van 13 konynen is alhier gepleegd geweest de overledene week, ten nadeele vanP. Scheiv pereelwagenmaker. Brugge. Door koninglyk besluit is M. Vrambout, lid der bestendige deputatie van Weslvlaenderen belast met den interim der plaets van Gouverneur dezer provintie. Gent.Dinsdag namiddag is overleden M. B.-L. Simoens, pastor van O. L. V. Sinte-Pieters sedert 1829. Hy was geboren in 1797. Luik. Zaterdag is er alhier een weinig sneeuw gevallen. Voormezeele. Dingsdag II. heeft alhier plaets gehad de installatie van onzen nieu wen pastor. Ter gelegenheid van S'-Eloy's dag was geheel onze bevolking op de bee- nen om den nieuwen herder wellekom te wenschen. Oostvlet"". Donderdag,26II. de genoem de Pieter De Crock, strooidekker, oud 77 jaren, alhier gehuisvesligd, is aen het dak werkende van de woning der wed. Beek, in deze gemeente, er ongelukkiglyk afge vallen. De Crock gaf geen teeken van leven meer. GEMEENTE KEMMEL. Op de Hofplaetsen Landen der Hofstede gebruikt by Engel Kestelyn, by de Kleine Veurstraete, Reslaende in Eiken, Iepen, Abeelen, Canadaen, Wilgen en andere, dienstig voor tinunei liedeo, wagenmakers, kloefmakers en voor Brandhout. PUBLIEK TE KOOPEN. Dingsdag 8°n December 1857,0111 1$ uren 's middags juist te beginnen, zal men ter plaets de gemelde Bootnen publiek Verkoopen met langen lyd van betaling, mits borge stellende. De vergadering op de voormelde bofplaets. 1Dal men het voorts zegge. .g' Ypereu, Boek- et» Steendiukkery vau «éslré I.aml>ln- ftlortlcr, Uitgever, Bysselstraet, io#

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 4