HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 10. CITYAL DER KIEZINGEN van den 10eo december. ARRONDISSEMENT YPEREN. Stemmers tegenwoordig 1,763. Eerste Bureel Stad Yperen. MM. Jules Malou. 187 Ch. Van Renynghe183 Alph. Vandenpeereboom 336 Tweede Bureel Wytschaete, Kemmel, Meessen, Reninghelst, Poperinghe, Dra- noutre, Waesten, PloegsteertLocre Westoutre, Wulverghem en Nieuwkerke. MM. Jules Malou. 322 Ch. Van Renynghe 336 Alph. Vandenpeereboom. 247 Derde Bureel Brielen, Voormezeele, Vlamertinghe, Dickebusch, Boesinghe, EI-; verdinghe,Zuidschote,Woesten, Bixschote, Oostvleteren Westvleteren Crombeke, Proven, Watou en Haringhe. MM. Jules Malou239 Ch. Van Renynghe 236 Alph. Vandenpeereboom213 Vierde Bureel S'-Jan, Zillebeke, Hol- lebeke, Gheluvelt, Zonnebeke, Houthem, Zandvoorde, Langhemarck, Becelare, Pas- schendale,Gheluwe,Neer-Waesten,Comen en Wervick. MM. Jules Malou. 276 Ch. Van Renynghe270 Alph. Vandenpeereboom 238 MM. Ch. Van Renynghe. 1,067. Jules Malou1,044. Alph. Vandenpeereboom. 1,054. Kortryk MM. De Ilaerne, Tack Du- mortier. Rousselaer Rodenbach, Dumortier. Veurne De Smedt. Dixmude De Breyne. Oostende Van Iseghem. Brugge De Vaux, De Vrière; in het tweede scrutin Coppieters. De kiezingen zyn geëindigd en bekroond met den gewenschlen uitval in het arron dissement van Yperen. Gy hebt, kiezers, eene heilige pligt gekweten; gy hebt die gekweten zoo als uwe godsdienstige en uwe burgerlyke gevoelens het u voor schreven. Dank aen U, dank in name van Godsdienst en Vaderland!! Wy kennen nog den uitval niet van al de kiezingen die geheel het land door plaets hebben gehad; wy zullen er, in ons aenstaende nummer den algemeenen uit slag van kenbaer maken. Doch van nu af mogen wy u zeggen dat de bewarende denkwyze in ons land niet ten onderen is gegaen. Wy hebben zelfs voor dat de kiezingen plaets hadden mannen verloren die aen onze denkwyze toebehoordenzy hebben op het strydperk der kiezingen niet meer willen verschynen; na groote dienstén aen het vaderland ge-' daen te hebben, hebben zy hun ontslag gegeven, en zyn de rust gaen genieten van het ambteloos leven. Wy hebben eenige onzer moedige kandidaten niet zien kiezen. De geestdrift van het staelsbestuer en van zyne aenhangers, gevoegd by het geweld en het onregt, in vele plaelsen de kiezers aengedaen, zyn de oorzaek dezer gedeelte- lyke nederlaeg. De liberale kandidaten hebben, in weerwil der magtige voordeelen, die hunne party bezatook verscheidene hunner kandidaten zien sneuvelen. Wy hebben al te samen onze pligt ge kweten, Kiezers; maer het is nog niet al. Denkt niet dat de vyanden van Godsdienst en Vaderland zullen gerust zyn. Er bestaet eene worsteling tusschen den geest van het kwaed en den geest van het goed; in onze tyden, meer dan op andere, is deze stryd hevig, omdat geheel de wereld, ziek door de vaisehe leeringen, die verspreid worden hy middel van het misbruik der vryheden, omdat de wereld, zeggen wy, ondermynd wordt door de revolution- nairen. Werpt eenen blik op gansch Europa; gy zult zien dat het als een berg is gereed om vuer en vlammen te spouwen. De revo- lutionnairen van alle landen geven eikan deren de hand om, het is gelyk waer, koningen en staeisbesturen om verre te werpen. Wy zyn nog indachtig hetgene geschiede in 1848, toen het bloed in de stralen van Parys stroomde, toen de Paus moest uit Roomen vluchten en zyne Staten overlaten aen Mazzini, den moordenaer, en aen zyne aenhangers. Wyzyn nog indachtig wat er geschiede te liisquonsTout, en hoe wy bedreigd wierden door de revolutionnairen van Vrankryk. Heiaes! wy hebben nog het zelve te vreezen! Een ongelukkig voorval in Vrankryk is genoeg om ons land en geheel Europa in brande te steken. Indien wy willen sterk zyn, 'tis noodig dat wy eendrachtig zyn. Willen wy ontsnappen aen verdere ongelukken, scharen wy ons allen onder het vaendel onzer Grondwet. Deze heeft veel geleden sedert mei leslle- den; het is aen de vertegenwoordigers, die wy gekozen hebben, dezelve gansch en ongeschonden te behouden tegen den aenval harer vyanden. Indien er vroeg of laet eenige volksver tegenwoordigers door hunne valsche stelsels of door hunne denkwyze strydig zyn tegen de Grondwet: indien er zyn die de belangen des lands niet voorenstaen, wy zullen hunne listen voor den dag brengen met onparlydigheid zonder iemand te sparen. Gy moet immers weten, Kiezers, wat de mannen,aen wie gy uwe kostelykste belan gen hebt toevertrouwd, doen in de zen ding, die zy van ontvangen hebben. De Gazette van Yperen zal blyven kloek moedig stryden zonder vrees of inzigt. Den Godsdienst en het Vaderland verde digen tegen hunne vyanden daer is onze zending, aen dewelke wy zullen getrouw hlyven. Wy zullen nauwkeuriglyk kennis der debatten onzer Kamers geven, op dat gy allen in staet zyn zoudt teoordeelen hoe de mannen die gy tot de Kamers hebt gezon den hunne pligt volbrengen. Groote belan gen zullen in den aenstaenden zittyd betwist worden. De worsteling is hevig geweest in de kiezingen; zy zal het niet min zyn onder de staelsmannen die uit die kiezingen gesproten zyn. De party, die de Grondwet is te buiten gegaen, zal aen het land, in den zittyd der Kamers, ten aenschyne van geheel de wereld, rekening moeten geven over haren handel; wy zullen U, Lezers doen kennen, welk oordeel de vreemde nieuwsbladeren, van alle kleur, stryken zullen, over onze liberale staelsmannen. Alzoo zult gy leeren kennen aen welken kant het regt eertyds was, nu is, en in het toekomende zyn zal. ALGEMEEN OVERZIGT. Volgens eene briefwisseling uit Turin, zou M. De Cavour, de plaets van onderpre sident van het hof van Cassatie, aengeboden hebben aen M. Selopis, eenen der ver- maerdste regtskundigen van Italië en ten zeiven lyde toebehoorende aen de liberale opinie. Men spreekt te Turin van M. De Cadorna om de plaets te bekleeden van voorzitter in de kamer der volksvertegen woordigers. De eene plaets van onderpre sident zou gegeven worden aen een lid van de linkekant, en de andere aen een lid der revolutionnaire party. Twee plaelsen van sekretarissen zouden bestemd zyn aen le den toebehoorende aen de middenparty. Men denkt te Madrid, dat de Cortes niet zullen by een komen den 31" december, gelyk het gezeid was, maer wel den 8" ol 10° januarius. Dit tydstip is verschoven ter oorzaek des doops van den koninglyken prins. Het ministerie rekent op eene groote meerderheid. Het Senaet van Hamburg beeft niet goedgekeurd, de begeerte door de burgei y uitgedrukt, van te gebieden dat het pa pieren geld verpliglendén koers zou heb ben. Het Senaet heeft gevreesd dat dusda- GAZETTE VAN TPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prjs van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-oo. Voor de provinciën. Er. 4~~)0- De Jaergang begint met den Septamber. EN VAN AEN DE KIEZERS EN AEN ONZE LEZERS. GODSDIEKST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zevenlitn centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1