Gazette van Yperen. ssüsikbiï a-sa aaiaaimcBim De gaslen. aen wie de kasseiwerpers, de ruitenbrekers en de brandstichters van Mei leslleden, de opperraagt hebben gege ven, hebben niets verwaerloosd orn zich de meerderheid der Kamers te verschaffen, en aldus in hunne handen het staetsbestuer verzekeren.'T zal eene eeuwige schande te zyn voor de liberale gezindheid, dat zy daerloe middels van bedreiging, geweld en ongehoorde drukking opal de ambtenaren, van de hoogste tot de leegste, heeft moeten gebruiken; 't zal ook hare ondergang zyn want geweld kan niet blyven duren. De katholyken, met reden oordeeleride, dat zy de moedeloosheid niet mogten te rade gaen, hebben dienen ongelykigen stryd aenveerd; zy hebben er zich toe bereid, met al de krachtdadigheid die door vaderlandsliefde en door 't geweten van eene noodige pligt, kan ingeboezemd wor den. Zy hebben zich vereenigd onder hunne gekende spreuk Eendragt maekt magt; zy hebbeneenen reglzinnigenenopenhertigen wederstand geboden, aen de geheime wer king en dwinglandy der francsmagons logien. Aen de leugens, aen de laslertael hunner tegenstrevers, hebben zy beant woord door betuigstukken die geenzins konnen legengezegd worden. Indien zy, nu voor den stond, en voor eenen lyd, uit dienen stryd gewond en verflauwd opgestaen zyn, zy komen er uit met eer, en meteene welgegronde hoop van eenen toekomenden zegenpraelreeds immers, en zelfs ter gelegendheid dezer algeraeene kiezing, hebben zy konnen vele slechte oordeelen erstellen, en vele voor wendsels van haet en trouwloosheid weg nemen. De geestelykheid kon, noch mog aen dezen stryd vreemde blyven. De Konstitutie gaf haer daertoe regt; en de aen vallen waervan zy het voorwerp was, maekte er haer eene pligt toe. Men weet met welke weerdigheid en wysheid, de geestelykheid aen al die geweldige en trouwlooze aen- vallen heeft beantwoord. Al de bedaerde mannen, aefi welke gezindheid zy ook toebehooren, zyn verpligt geweest eenen verdienden lof tegeven aen de bedaerdheid der woorden die gesproken zyn geweest uit den predikstoel, die niet opgehouden heeft, in 't midden van al het geweld, an ders te zyn als de stoel der waerheid en der kristene liefde. De meest bevoordeeligde liberalen heb ben te samen bekomen 42,999 stemmen, en de meest bevoordee ligde konservateurs te samen56,424 Verschil ten voordeele der liberalen 6,575 Geheel de zegenprael der liberalen be- staetdan in dit klein verschil! En nochtans zy willen de katholyken, als slaven, als nielweerds behandelen!! En nochtans de liberalen zingen, zingen hunnen zegenprael, dat het een plaisier is, als of de katholyken in het land eene groote O waren. N. B. Die getallen zyn uit den Moniteur geschreven. Hetgene te voorzien was, is geschied; het geweld door de liberalen gepleegd, blyft zegepralen. Dat is niet wonderlyk; toen ministers, gouverneurs, district-com missarissen, burgemeesters, leege d ienaers, tot garde-champêters toe, hel nieuw-poli- tiek ondersteunden in zyne poogingen om de kiezers te misleiden, was er wel mogelykheid dat de zaek der bewarende party de overhand had? De meerderheid is minderheid gewor den; doch de liberalen, nieltegenstaende hunnen drukkende invloed, hebben wel- naer geweest te Brugge, te Gent en te Antwerpen, de onderlaeg te bekomen. M. De Vrière alhoewel minister en ge wezen gouverneur, heeft maer eene meer derheid bekomen van 58 stemmen. Te Gent, M. Manilius is gekozen geweest met eene meerderheid van 149 stemmen op 5,487 kiezers. TeAntwerpen, heeft M. de burgemeester Loos op eene lyst van 5,657 kiezers, maer 217 stemmen meer bekomen als zynen mededinger de heer baron Osy, die 2,795 stemmen heeft bekomen. Wyzwygen het niet, het verlies door de bewarende party ondergaen is groot; MM. Descharaps, Osy, Mercier, De le Haye zyn niet erkozen; hunne afwezigheid en die van meer andere bekwame mannen in de Kamer, is onerstelbaer. Wy zien hun vervangen door eenige nulliteiten, die gehoorzame werktuigen zullen zyn van de clubsen, aen welke zy zich door eed verbonden hebben. Het ministerie wilde ten allen pryze meester zyn in de kiezingen; wat zal het nu doen? Daer over zullen wy breeder handelen in eenen volgenden nummer. Het geweld gedaen aen de bewarende party sedert zes maenden, schynt op 10" decem ber, goedgekeurd te zyn geweest; de over- winnaers zeggen het ten minsten; nochtans het gevoelen van allen weidenkenden mensch, veronlweerdigd over hetgene ge schied is, zal niet ophouden van te pro testeeren. De vrees, de heersehzucht, de begeer- lykheid, de haet, hebben te samen gespan nen by de liberalen; het Staetsbeslier heeft de kwade driften de hand aengeboden, en daer uit zyn gesproten de mannen der nieuwe meerderheid. De Vlamingen hebben buiten alle andere getoond wat zy zvn. In onze provintie is den statu quo behouden geworden. Gelyk voor de ontbinding der Kamer, tellen wy voor Westvlaenderen 10 leden toebehoo- rende aen de bewarende denkvvyze en 6 van den liberalen zin. De eerste tien heb ben bekomen 15,858 stemmen in al de kieskollegien te samen, daer de liberalen er maer 7,755 bekomen hebben. Wy heb ben de helft meer stemmen bekomen dan onze tegenstrevers. Oostvlaenderen telt 15 leden van de be warende party en 7 liberalen. Deze, met de afgevallene van hunne party hebben te samen verkregen 25,289 stemmen tegen 51,021 gegeven aen bewarende party. Het arrondissement Gent is afgeweken naer de liberalen, die aldaer eene kleine meerderheid hebben bekomen. Het is le Gent dat de grootste poogingen zyn gedaen geweest door het ministerie De Gouver neur De Jaegher en de district-commis- sarisVan Damme zullen zegt men, beloond worden. Deze twee mannen hadden de knien gebogen voor het ministerie De Dec ker; zy zyn politieke apostaten geworden, omdat voor hun alle middels goed zyn, om groot te worden. Dat de schandvlek hun geheel het land door, kenmerke! HET MINISTERIE EN DE KIEZINGEN. Het geweld door ons liberael ministerie gepleegdom de kiezingen naer zynen SENAET. Zitting van i5011 december 1867. Voorzitter M. De Pelichy, als deken door ouderdom. De zitting wordt geopend 1/4 voor t ure. Men gaet over lot het namen van den bureau. De Prins De Ligne bekomt 3g stemmeu op 4o en wordt president verklaerd. D' Omalius d' Halloy wordt uilgeroepen als eerste onder-president met 22 stemmen tegen *7' De Graej Coghen wordt uilgeropen als tweede onder-president door 27 stemmen. fforden benaemd tol 1st0 secretaris M. Spi- taels, tot 2do M. Savarl, tot 1° bygevoegden secretaris M. De Pilleurstot 2do bygevoegden secretaris de Ridder de Terdonck. De gekozene nemen plaets aen den bureau. De prins de Ligne bedankt het Senael over zyne nieuwe benoeming. Men beslist van te samen den Te Deum by te wonen op morgen i6°n decemberter gelegen heid van den 67s verjaerdag der geboorte van Z. M. de Koning. Worden alsdan gekozen tot qnesteurs de Marquis de Rode et de Graef de Ribeaucourl. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 15011 december 1857. Voorzitter als ouderling M. Anspach. M. Desmet begint de naem-oproeping te doen om 12 1/2 uren. M. de President stelt voor den Te Deum voor den geboortedag van Z. M. de Koning morgen by te woonen. Aenveerd. Men gaet over tot hel onderzoek der processen verbael der kiezingen. De kiezingen der leden gekozen in de ver- schillige provintien worden gezonden tot de verschillige bureelen. Eenige reclamatien worden gedaen tegen de kiezingen van M. Prison te Aeth, van M. Fai- gnart te Soignies en tegen M. Lèon Orban te Marche. Die stukken worden tot de commissien gezonden. De leden vertrekken lot hunne byzondere bureelen om te onderzoeken de weerde der kie zingen. Ten 2 uren wordt de zitting ernomen. De leden gekozen te Brussel worden aenveerd. M. Rogier zegt dat hy later zal verklaren of hy aenveerdl voor Brussel of voor Antwerpen. De kiezingen van Nivelles worden goedge keurd. Ter gelegenheid van de kiezingen van Leu ven MM. J. Malou en B. Du Mortier houden slaen dat men te Leuven valschelyk eenige bulletins niet heeft doen gelden voor M. Leo De Wouters. Verhaeghen en Thiéfry zeggen dat die bulletins niet mogen aengerekend worden omdat zy den naem alleen van De fVouters droegen. De gekozene leden van Leuven wor den aenveerdalsook die van BruggeKortryk, Yperen, OostendeDixmude. Rousselaere en Thi.elt. Dendermonde, A udenaerdeSl Nicolaes Aelst en Eecloo. M. De Smet zynen geboorte akt niet hebbende wordt nog niet aenveerd. De leden gekozen te Gent worden aenveerd alsook die van CharleroyMons Doornyk Thuin, Soignies en Ath, uitgenomen die van MM. Faignart en Frison. De kiezingen der leden van Luik, Verviers, Roei en fVaremmesNamenPhilippeville, Tongeren, Hasselt, Maseyck, Antwerpen, Me- chelen worden ook goedgekeurd. MM. Tesch, Pierre, D'Hoffschmidl en De- moor worden aenveerd. M. Léon Orban wordt niet aenveerd als lid der kamer omdat hy zynen geboorte akt niet heeft medegedeeld. De zitting wordt geëindigd om 4 uren. Mor gen zitting ten 2 uren. Dagorder onderzoek der weerde der kiezingen en benoeming van BETEEKENIS DER KIEZINGEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2