Gazette van Yperen. wensch en gevoelen te doen gelukken is eene daed waervan wy in onze politieke geschiedenis, nog geen voorbeeld hadden. Tot nu toe hadden de liberalen, in alle onze voorgaende kiezingen veel gevrocht en zelfs listen en bedreigingen gebruikt om hunne party te doen zegenpralen. De ministers zaten agter de gordynen he- weegden ook al hunnen invloed, zonder dat zy het wilden doen kennen. In de kiezingen, die op 10° dezer hebben plaets gehad, is het anders gegaen. Nu zyn er geene twylïelingen meer nopens den invloed door de ministers gebruikt; integendeel, zy hebben zich aen het hoofd der beweging gesteld zy zyn regters ge worden in hunne eigene zaek. Zy hebben in den Moniteur verklaerd dat zy de kiezingen beslierden en al de magt ge bruikten, en wilden, door hunne onder- hoorige ambtenaren, doen gebruiken, om het liberalismus door het land te doen aenveerden. Wy vatten en wy aenveerden dat er in een constitutionneel Staetsbestuer, partyen bestaen; dat er eene meerderheid en eene minderheid in de Kamers weze; maer hetgene wy niet kunnen verstaen en nog veel min erkennen is, dat de ministers partydig zyn in de kiezingen. De minisle- rieele weegschael is verre van juist te hangen wanneer de ministers er hunnen invloed in werpen, en bedreigingen ge bruiken tegen hunne ambtbedienden, in dien deze te slap zyn om hunne meesters te ondersteunen in hunne politieke poogin gen. Wy zyn verontweerdigd wanneer wy de ambtenaren blootgesteld zien aen bedreigingen die hun het bestaen en som- wylen de eer ontnemen. Die handelwys verre van constitution neel te zyn, is zelfs niet menschelyk; zy is barbaersch. Wanneer wy overdenken het gedrag door de liberalen gehouden sedert de ver- maerde meidagen tot de kiezingen toe, zien wy er een stelsel in van onderdruk king dat van hooger voortkomt; het spruit uit de francma<jons logiën door den groot meester voorgezeten. De leugens door Verhaegen in de Kamer uitgebrabbeld en door de kwade drukpers voortgezet, hebben beginnen vruchten dragen, zoohaest het ministerie Frère- Rogier het bestuer van het land in handen genomen heeft. De lastertaeldoor de magt van het tegenwoordig Staetsbestier ondersteund, heeft uitwerksels gehad van in de eerste dagen van november. De ministers eenen dekmantel willende werpen op hunne valschheden, hebben aen het land gezeid:«Wy willen het geluk des lands; wy zuilen beslieren op eene wyze die zal onberispelyk zynlaet ons eerst aen het werk gaen en oordeelt dan. Wy hebben MM. de ministers Frère en Rogier aen het werk gezien van in 1847 tot dal zy bezweken zyn onder hun schandelyk bestier van verkwistingen, van vervolgingen en van partydigheden van alle slach; wy kennen hun te wel, om door hunne belof ten en door hunnen klap te konnen be drogen worden. Wy moeten hun aen het werk niet meer zien voor het toekomende; de zes weken beheersching van november tot nu zyn alreeds voor ons genoeg om aen geheel het land te zeggen dat zy ge sproten zyn uit de logien en dat zy de uitvoerders zullen zyn van den wil van den francma^on Verhaegen en zyne moor telbroeders. Een vreemde invloed, ten voordeele der liberalen, is gebruikt geweest in de kiezin- gen van Nyvel. De engelsche Hertog van Wellington, bezit in dit arrondissement 6,000 hectaren eigendom; hy heeft zyne pachters voor de liberalen doen stemmen en aen deze meer dan honderd stemmen gewonnen. 'T is niet wonder! Deze gast is een hoog dignitaris in de francmat^ons logien; meester Verhaegen is groot-meester en Frère-Orban is er het troetelkind van. Soort zoekt soort, en de duivel de kool branders. KIEZINGS BALDADIGIIÊO. De kiezingen zyn voor by; by ons Yperlingen heeft het er nog al redelyk uitgezien. Uitge nomen hier en daer wat zottighêen van drinke broers en liberale schreeuivertjes hebben wy niets aen te stippen dat de weerdigheid van eene treffelijke kiezing konne aenranden. Elders is het juist alzoo niet gegaenom de kiezers van onze stad en arrondissement inlichtingen te geven nopens het toekomende, maken wy hun kenbaer eenige daden die ter gelegendheid der kiezingen gebuerd zyn, en die liun zullen doen zien wat er van de over- drevene party der liberaters te verwachten is. Gent. Daegs na de kiezingen hebben de heetekoppen in het genlscli schouwburg de Braban^onne gevraegd. Dit was een gemaekt spelvermits dat in plaets van het vader- landsch lied, eene groole kerel met een drie kleurig vaendel in de hand, eenige kouplelten is komen zingen ter eere der liberale vrijheid. Mechelen. Hier, alwaer al de kan didaten der bewarende party gekozen zyn, zyn de muitmakers onder de vensters van \1. Van den Branden de Reeth gaen zingen het vermaerd lied der fransche sans culotten Qa ira, en gedurig hebben zy geropen Hang hem aen de lanterne! de koord aen den hals! naer de guillotine! Dit leert aen allen weidenkenden mensch, wat de liberale kwasten begeeren en willen. Antwerpen. In deze stad zag men op eenen grooten transparant de woorden Liberté! Égalité! Fraternité! Dat riekt Robespierre en zyne aenhangers. Luik. De muiters doorliepen onze stad in den avond der kiezingen roepende Weg met de priesters! a bas la calotte! Voor hel bureel van de Gazette van Luik, hebben zy allen te zamen liet geknor der verkens doen hooren. Ieder dier heeft een bijzonder ge schreeuw; de luiksche kwasten hebben het hunne. Wy wisten nog niet wat voor dieren zy ivaren. Virton. Van 's avonds voor de kiezing hadden de liberalen zegt meneen rood vaendel op den kerktoren gesteken. Neufchateau. Het roode vaendel, is alhier ook verschenenen sedert acht dagen was alle ruste uit deze stad verbannen. Alle avonden ivaren het geschreeuwen Vivat De Moor, weg met Nothomb, weg met de Zulke geliuilen hoorde men ook in naby- gelegene gemeenten. Namen. Zoo haest de namen der geko zene liberalen waren afgekondigdheeft men beginnen zingen het vermaerde lied der socia listen Sauvons le pain de nos enfants. Socialisten dat zyn mannen die de plunde ring vooren staen; en men zingt hunne stelsels op rym gesteld!! Waer gaen wy naer toe? Kortryk. Eenige muiters hebben in den avond der kiezingen tragten de deur in te leggen der Zwarte Zusters, welkers misdaed is de zieken te bezorgen en de stervenden by te staen. Yperen. By ons hebben eenige kwasten, in zekere herbergen, liedjes gezongen tegen de priesters. Andere mannenwiens namen by allen genoeg gekend zyn omdat wy die niet zouden ophalen, hebben in hunne sociëteit wat kinderag tig heden bedreven. Zy ivaren zat! Al die baldadigheden doen de oogen open aen alle weldenkende menschen; zy doen zien wat het liberalismus is; zy bewijzen dat al dal slegt en erg is, zich tot de liberaters ivendt en by hun goeden toeval vindt. Eene briefwisseling uit Parys, spreekt, zoo als volgt, over den uitslag onzer kie zingen De uitslag der kiezingen in België, heeft geene verwondering veroorzaekt onder die mannen die den waren staet van dit land kennen; alsook de vooroordeelen en de driften, die aldaer door de zooge- zeide liberalen, met de hulp der revolu- tionnairen, zyn opgehitst geweest. Zelfs deze gasten hebben zich niet verwacht aen eenen uitslag, die nog zoo voordeelig zou zyn geweest aen de bewarende gezindheid; zy dachten dat ze, moetende stryden tegen de baetzucht, de geestoverdrevend- heid en de geweldigheid harer vyanden, bynaer geheel en gansch zou verdwenen zyn. Zy zyn dan in hunne verwachting bedrogen. Zoo veel te beter! Want daeruit volgt, dat men mag gerust zyn voor het toekomende der instellingen, der belangen van België. De kiezers der bewarende gezindheid, hebben met al de kracht die het nooit ge hoorde geweld van de liberalen, van het ministerie zelfs, hun toeliet, tegen de re volutie gestemd. Hunne vertegenwoordi gers zullen den geest der omwenteling bestryden in de betwistingen der Kamers, alsook in de raden die zy in sommige gele- gendheden zullen geroepen worden, om aen hoogere hand le geven. Wy lezen in de Palrie van Brugge Men weet dat M. de Gouverneur De Vrière vier kandidaturen in den beginne der kiezings- worsteling aenveerd had eene te Brugge, eene te Veurne, eene te Rousselaere, eene te Kortryk, zonder te spreken van eene andere te Gent. M. De Minister heeft moeten die van Rousselaere verlaten. Eerste nederlaeg. Hy heeft zynen vaerwel gezeid aen die van Veurne. Tweede nederlaeg. Hy is plat verslegen geweest te Kort ryk, zoo plat dat hy minst stemmen bekomen onder de zes kandidaten die voorgesteld luier den. Hy heeft 292 stemmen min gehad dan de kandidaet der bewarende party die er minst bekomen heeft, en 457 min dan de best bedeelde. Anders gesproken Hy heeft bekomen omtrent 300 stemmen min als M. Du Mortier, lid der bestendige de putatie,welke M. De Vrière voorzit, en hy heeft omtrent 500 stemmen min bekomen dan M. De Haerne. Derde nederlaeg. Te Brugge heeft M. de Minister zes stem men min bekomen dan M. De Vaux en maer 58 meer als de meest bevoordeeligde kan didaet der bewarende denkwyze. Twingtig stemmen min en M. De Vrière verloos Verschillige leden der treffelyke Geeslelykheid van ons arrondissement, die de liefde en achting van a! hunne parochianen, door hunne liefdadig heid en miozaeroheid bezitten zyn het voorwerp van beledigingen, en lastertael, die hun door de liberale en francmacons gazetten onzer stad toege worpen worden. Weten die kwasten, dewelke hunnen haet in die vuile bladeren uitbrabbelen, weten zy niet, die lafhertige! dat er beledigingen zyn door dewelke geëerd worden deze die er het voorwerp van zyn, maer waervan al de schande en oneer valt, op deze die er gebruik van maken?

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3