No 18. HET ARRONDISSEMENT. |ste Jaergang. Men schryft uit Stockholm dat aldaer verscheide nieuwe failliet-boedels komen verklaerd te worden. Het bestupr is van inzigt 12 millioenen in leening te geven aen de koophandelhuizen die bedreigd zyn van hunne betalingen te moeten opschors- sen. De belegering van Canton (China) wordt bevestigd. De fransche afgezant, baron Gros, heeft van zyn staetsbestuer onder- rigtingen ontvangen om, in dit geval, maetregels te nemen met den engelschen afgezant lord Elgin en met sir Michael Seymour, opperbevelhebber der engelsche vloot in de chineesche zeen. Twintig engel sche schepen liggen voor Canton. Nu dat Lord Redcliffe Constantinopelen verlaten heeft, verzekert men dat M. De Lesseps aen het tursch staetsbestuer eenen open brief zal vragen behelzende den oor log om te mogen de zeeengte van Suez doordelven en dat hy in zyne vraeg zal worden ondersteund door de afgezanten van al de mogendheden. Het russisch staetsbestuer heeft een hulpleger van 20,000 mannen gezonden om het leger te versterken van den generael Bariatinsky in de Caucasus gebergten. Den 7" dezer is het Congrès der Veree- nigde Staten van Amerika by een gekomen. Men telde in het Senaet 55 demokraten en 25 leden der andere party. In de Kamer der volksvertegenwoordigers waren er 129 demokraten, 90 zwarte republikanen, 't is te zeggen voorslaenders van den handel der zwarten, en 15 Knownothings. Het bestuer van M. Buchanan heeft vervolgens eene meerderheid van 24 stemmen. Een brief uit Parys meldt dat er moeije- nissenontstaen zyntusschen deafgezanten, belast met de onderhandelingen betrekke- iyk der turksche principauteiten, en dat waerschynelyk de statu quo voor eenigen tyd zal worden behouden. In de Staten van Mexico (America) wint de hurgerlyke oorlog altyd toe en welhaest zullen de opstandelingen de hoofdstad bedreigen. De raed der fransche bank heeft beslo ten, dat de intrestop het geld zougelykelyk gesteld worden aen 6 °/0 voor alle weerden, zonder onderscheid van valdag. De godloosheid komt in een groot ge deelte des lands de zegenprael te behalen. Het is waer, daer uit moet men geenszins besluiten dat de ongodsdienstigheid ons land overheerscht; maer het beduit ééne zaek 'T is dat vele katholyken zich nog lig- telyk laten verleiden, of nog verblind zyn, en de gevolgen hunner handelwyze niet berekenen. En evenwel is het nog mo- gelyk, voor al wie de zaken wil ingaen en beoordeelen, zich over de inzigten van het liberalismus te bedriegen? Als men de li beralen dagelyks hunne verderfelyke lee ringen hoort aenpreken; alszydoor de go- deloosste en walgelykste schriften, by dui zenden en duizenden uitgespreid, het volk zoeken teverleiden,kan men zulke mannen inconscienlienogvoorstaen,ofzelfs by hun gedrag werkeloos blyven? Kan men, zich aldus gedragende, nog ware katholyke zyn? Ja, katholyk met den naem, maer anders niet. Wy herhalen het, en kunnen 't niet ge noeg zeggendat men zich over de inzigten der liberalen niet bedriege! Schynhei- lige trekken zyn hun gemeen. Zy zullen nu en dan met woorden en met verraderlyke schynbaerheid, misschien den Godsdienst, in eenige onbeduidende gevallen, eene valsche hulde bewyzen; maer, katholyken, let op en wacht u hen te betrouwen! Hunne grondstelsels en leeringen, hunne gevoelens en gedrag moeten u bekend zyn, na zoo veel bewyzen er van gehad te heb ben; en gy zoudt denken dat die mannen niet alles gaen doen wat ze kunnen, om hunne slechte princiepen werkstellig te ma ken! Meent gy dat zy maer voor hen zeiven slecht en godeloos zyn, en zich ge rust onder elkander gaen vermaken? Neen, neen; de leerbegrippen strekken en leiden tot de uitoeffening, even gelyk de eetlust, by voorbeeld, strekt tot het eten; en indien zy wat zand in de oogen werpen, om de onnoozelen te foppen, zoo veel te meer zyn zy te vreezen, zoo veel te zekerder kunnen zy tot hun doelwit geraken. Ja, onze staetsmannen zullen door alle moge- lyke middelen, (is 't niet by klaren dage, 't zal in 't verdoken zyn) met hun vergif alles zoeken te verderven, om ons land go deloos te maken. Daer is het groot kwaed, dat alle katholyken moet doen duchten; daer is het, waerom de uitval der kiezingen, naer de voorvallen die ze aen- gebragt hebbenons ten hoogsten bezorg- heid baert; vermits het kwaed nu in ons Vaderland troont, en by gevolg veel meer instaelis zyne boosaerdige en verderfelyke inzigten uit te werken. Hel is dan tyd dat alle ware katholyken zich by een scharen, en alle pogingen in spannen, om het onheil dat ons dierbaer Vaderland bedreigt, met de hulp der Voor zienigheid af te keeren. In Juny 1859 zullen er kiezingen zyn voor de Kamers; de uittredende leden zullen deze zyn die toebehooren aen de provintien van Braband, Antwerpen, YVest- vlaenderen, Namen en Luxemburg. SENAET. M. Savart maekt kenbaer dat hy, gekozen zynde tot lid van de Kamer der volksverlegen' woordigers, zyn ontslag geeft van lid van het Senaet. TTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag Van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ieQ September. EN VAN COIISDIEKST EI* VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien .centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uilgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. STAETKUNDIG OVERZ1GT. AENMERRINGEN OVER DE ROEIPLAEG. IV. (Zie Nummer 14 Ondertusschen had Yperen ook zynen Naei- jaerd, in den persoon van Pieier Wykaert, die, niet tegenstaende het verbod, ook eenige beesten had ingebragt en alzoo de plaeg in dekasselry van Yperen ontstak. Wykaert wierd voor zyne on- voorzigtigheid gestraft met de gevangenis; kleine straf voor zoo eene groote schade aen zyn vader land toegebragt. De geessel begon te Mere,kern, op tn september 1770; zeven-en-twintig hoornbeesten wierden aldaer dood geschoten, hunne huiden in riemen gesneden en daerna gedolven. Aldaer wierd ge- lyk in Veurne-anibacht, dag en nacht rond de besmette pachthoven, wacht gehouden om te be letten dat er iemand met de besmetteuezou gemeens hebben. De bisschop van Yperen deed, ter dezer gele genheid, rond Sint Maertens parochie eene pro cessie, in welke tegenwoordig waren de confrerien der vier parochie kerken, de vier biddende orders, de Capucynen en het Magistraet der stad. In het begin van 1771 heerschte de ziekte te Vlamertinghe op vyf of zes hofsteden; alsook te Poperinghe, te Boesiughe, Dickebusch Renin- ghelst, Voormezeele, en in byna al de parochiën der kasselery. Langemarck, Noordschote en Zuid- schote wierdeu meest beproefd. Omtreut dezen tyd rigte het staetsbestuer te Gent een joiute in, die volle magt had om te be slissen over alle zaken betrekkelyk de koeiplaeg. Door bevel der jointe deed men in het begin van maerte het deriombrement maken van al het hoornvee, zoo groot als klein, van iedere stalling. Dit denomhrement bepaelde het getal beesten haer kleur enz. Daer toe wierden gedeputeerd de greffier en de ambtman van iedere gemeeute, twee experten koei meesters, twee dragonders en een schouwer, die te samen van gemeente tot gemeente rond gingen. De ambtman stelde boven de deur van ieder stalling in roode letters, het getal der beesten die zich aldaer bevonden. Men deed de koeibeesten verplaetsen in zoo veel stallingen mogelyk, op dat de ziekte zich in de eene plaets verklarende, het overige der beesten er zou vry van blyven. Zitting van 17"° december 1857. Alhoewel het strengelyk verboden was de ge- dolvene beesten te ontgraven, begaven zich ver scheide arme menschen 's nachts ter plaetsen waer men die had gedolven; men ontgraefde heigene mogelyk was en men at het besmette vleesch. Dit misbruik ter ooren der jointe gekomen zynde, gaf deze strenge bevelen om de pligtigen aen te vatten. Verscheide wierden veroordeeld om uit het land gebannen te worden. In april 1771, wierdt 'er in alle gemeenten af gekondigd dat de plaeg de helft der koeibeesten van West-Vlaenderen had weggenomen. Na verschiilige verboden van geen hoornbeesten te laten buiten de stallingen gaen, het zy om in het gras te loopen, hetzy zelve om te worden geleverd, na het verbod van geene fouragie te vervoeren van de eene plaets naer de andere, waer door deze op verscheide plaetsen schaers wierd en het vee groot gebrek moest lydeu, heeft de jointe eiudeling in Veurne-ambacht, op 110 mei 1771, eeo placaet afgekondigd, dat zy dry dagen te vooreu te Gent had opgesteld. Het luidt als volgt fVordt voortgezet

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 1