Gazette van Yperen. De voorzitter prins de Ligne, leest het ont werp van adres den Koning aen te bieden; het wordt goedgekeurd met eenparigheid van stemmen. Worden alsdan opvolgenllylt aenveerdt de wetten 1" openende een crediet van 225,000 franken aen het departement der openbare werken tot betalen de achtergestelde schulden 2° de wet op de non-valeurs en op de terug gaven voor 1858, beloopende tot 2,368,000 franken. 3° De wet op de veranderingen te doen aen de pensioenwet, waerby er ivordt vastgesteld dat de gepensioneerde weduwe, toen zy tol een tweede huwelyk overgaet, maer de helft van haer pensioen zal genieten. 4° De wet op de ontvangsten en uilgaven van den budjet voor 1858. liet Senaet is uiteengescheiden tof 28" dezer. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van iy°" december 1857. De Kamer, liet onderzoek der benoeming harer leden in de laetste kiezingen geëindigd hebbende, is overgegaen tot het benoemen van haer bureel. M. Verhaegen bekomt voor het voorzitter schap 60 stemmen, M. De Tlieux 32 en Del- fosse 1Er zyn twee iville briefjes. M. Oris wordt eerste onderpresident geko zen met 58 stemmen, M. De Naeyer heeft er 35, Loos en Dolez elk eene stem. De tweede onderpresident M. Dolez wordt genoemd met 59 stemmen; M. De ISaeyer heeft er 34; De la Coste en B. Du Mortier elk eene. Er is een luit briefje. De benoemde secretarissen zyn MM. Ver- meire f86 stemmen), Crombez f54 stemmen), De Moor f55 stemmen) en Vanderstichelen f53 stemmen). Zitting van den i8°n december. De commissie door het bureel benoemd lot het opstellen der antwoord te doen aen de ko- ninglyke Message door den minister aen de kamers voorgelezen, is samengesteld uit MM. De Vaux, Delfosse, H. De Brouckere, De Tlieux, Vervoort, De Liedekerlce en Verhaegen. MM. De Baillet-Latour et Thiéfry worden benoemd tot serutateurs der kamer: Men noemt alsdan de commissien voor de nijverheid, de finantien en lot het onderzoek van het regt tot inboorlingschap. A'a het onderzoekvan eenige verzoekschriften ivordt de zitting geëindigd om 4 -1/2 uren. Zitting van igen december. De minister van finantien legt op het bureel verschelde ontwerpen van wellen 1° op de middels van tol ontvangsten voor 1858. 2" Op credieten voor verschelde ministerien. 3° Op het getal recruten die in 1858 in het leger moeten worden ingelijfd. 4° Op het aenveerden der overeenkomsten met het ryk der Beide- Sicilien, van den Uruguay en Bolland en 5° Op den transit van den hollandschen gezouten visch. Met eenparigheid van stemmen ivordt het ontwerp van adres aen Z. M. de Koning aen- veerd. Al de leden der Kamer te samen zullen het aen Z. M. aenbieden. De voorzitter kondigt aen dat Z. M. de Koning de leden der Kamer, dynsdag middag, in hel paleis te Brussel ontvangen zou. De Minister van het Inwendige stelt een ontwerp van wet voor, ten einde de som van fr. 390,188 te stemmen, ivelke moet dienen om de onkosten der feesten te betalen die plaets hebben geluid ter gelegenheid van den 25en verjaerdag der inhulding van Z. M. De Kamer heeft eene ivet gestemd waer- door hel contingent van liet leger voor 1858 wordt bepaeld op 80,000 manschappen, en de lig ting van hetzelfde jaer op 10,000. Zitting van den 22°. De Kamer heeft de wet gestemd op de vermeerdering van het personeel van het hof van Assisen te Luik, alsook dit hetwelk het handel traklaet met de Beide-Sicilien goed keurt. Deze twee wetten zijn met eenparigheid door al de tegenvjoordige leden gestemd geweest. Zitting van den 23cn. De 87 tegenwoordige leden hebben den middels budget gestemd dewelke beloopt voor 't jaer 1858 op 141 millioen, 510 duizend 700 franken. Voorloopige credieten zyn ook aen de ver- scheide ministerien loegestaen. Ter dier gelegendheid hebben verscheide betwistingen plaets gehad. M. tl. Dumorlier van Kortrylc, vraegt het nieuwe overzigt van het kadaster, hetwelk byzonderlyk voor ons Vlaenderen noodig is. Zyne bemerkingen zyn ondersteund geweest door MM. A, Vandenpeereboom en Maglier- man. MM. Vermeire, Lelièvre en A. Vanden peereboom vragendat de brieven maer alleenlijk meer een timber van \0 cszouden moetennoodig hebben om door geheel het land te worden verzonden. M. Frère de financier is van dit gedacht niet. MM. Bodenbach en B. Dumorlier van Rousselaer hebben gevraegd dat de uitgaef van papieren geld zou verminderen en dat België konne zonder verlies het gouden geld van zyne geburen ontfangen; zij hebben betoond legen M. Frère dat de belangen van den koophandel dit vereisschen. De Kamer heeft het onderzoek der kie zingen van hare leden geëindigd. Allen zyn aenveerd, doch eenige op eene won dere wyze. M. De Wouters, van Leuven, is niet aenveerd geworden, omdat èenige stembriefjes den naem alleen De Wouters aenduidden. Indien inenalzoohandelde ten opzigte van M. De Wouters, moest men het doen voor andere leden, die zich in hetzelve geval bevonden. 'S anderendags komt op het tapyt M. Frison, gekozen te .Aeth, juist met de hepaelde meerderheid Men had aldaer goedgekeurd de briefjes op welke alleen stond Frison, en de Kamer, wy willen zeggen de liberalen der Kamer, zeggen dat de naem van Frison, zonder voornaem of andere aenduiding, genoeg- zaem is. Helgene waerwas voor M. Frison, is eene hal ve uer later, niet meer waer geweest voor M. Thibaut, gekozen te Dinant. Men had dry briefjes nietgerekend,omdat zyalleen- lyk behelsden den naem Thibaut en daer door had deze kandidaet eene stem min dan zyn medestrever M. Wala. Hoe ge schiedt het, zegt M. Jules Malou, dat de naem M. Frison goedgekeurd wordt te Aeth et dat de naem M. Thibaut niet wordt goedgekeurd te Dinant? Hoe? Niemand heeft het kunnen uitleggen, en de liberale meerderheid der Kamer heeft in al diever- schillige punten tegenstrydiglyk gestemd. Wy stippen deze eerste onrechtveer- digheid, bedreven door de meerderheid aen, als een nieuw geweld tegen de bewarende party. NOG^OO EEN TREK! De bewarende party heeft altyd, zoo lang zy meerderheid was, een liberael lid lot ondervoorzitter der kamer gekozen. Nu, willen de liberalen uilsluitelyk handelen; de voorzitter is M. Verhaegen, en de twee ondervoorzitters zyn heete koppen. De benoeming van M. Verhaegen tot het voorzitterschap der Kamer, heeft eene be- teekenis welke alle weldenkende mensch gemakkelyk vat. De meerderheid heeft door die daed bewezen dat hare politiek den godsdienst tegenstrydig is. M. Ver haegen, die eene gouden pen ten schenke droegaen den godeloozen en ontuchtigen Sue; M. Verhaegen, overste der vrymetse- laers logienM. Verhaegen, die in de Ope ning der koersen by de brusselsche uni versiteit, over twee jaren, opentlyk sprak tegen den katholyken godsdienst; M. Ver haegen, die onder zyne bescherming liet drukken de werken van den geus en ker- kenplunderaer Marnix; M. Verhaegen dre in de Kamer, ter gelegenheid van de dis cussie op de weldadigheidswet, leugens op leugens verteld heeft en dezelve, met zyne tiende en dooderhands uitvinding, heeft doen drukken op 30,000 afdruksels, om het land te bedriegen; die zelve Verhaegen is voorzitter der debatten die ons land moeten met wetten begiftigen! Meerder heid der Kamer, hoe diep hebt gy uwe weerdigheid vernederd!! Het truweel der francmagons logien zal u beteugelen! Het is buiten allen twyffel dat Verhaegen de aertsleugenaer, in zyne benoeming als voorzitter der Kamer de stemmen van MM. Malou en Van Renynghe niet heeft gehad. Heeft hy in tegendeel met betrou wen mogen rekenen op de stem van M. Vandenpeereboom? deze vraeg vereischt geene antwoord. De grootmeester der francmacons logien van België voorzitter van de Kamer der volks vertegenwoordigers. De vermaerde francmagon Verhaegen is door zyne truweelgasten der kamer, tot voorzitter benoemd. Dit kon niet anders wezen. De logien hebben de kiezingen be- vrogt;zy hebbende meerderheid bekomen; hun grootmeester moet dan zetelen in de Kamer zoo wel als in de logie dat is han delen volgens de regels der redenkunde. Wy zvn er over voldaen, om dat wy geern de liberalen zien handelen zonder masker. Nochtans, wie is die vermaerde Verhae gen? De grootste leugenaer van België; De uitvinder der tienden en der dooder- handora de onnoozelaers den schrik in tc jagen; De uitvinder der valschheden in de discussie der weldadigheidswet; de leu- gerigestrafte man die, den dag voor de kiezingen, durfde valschheden doen druk ken tegen den eerbaren uitgever der Patrie van Brugge; in de Gazetten des lands, ter dier gelegenheid, wierd hy uitgegeven voor eenen bedrieger, en met regt!! De vermaerde Verhaegen, lot voorzitter der kamer, door het liberael boel je geko zen, verscheen in de muitersdagen van mei, opden balkon van zyn huis,en groette het briesschende straetjesvolk, dat de vensters der stille burgers met kasseijen aen stukken wierp en doodskreten deed hooren tegen priesters en kloosters. Door het benoemen van M. Verhaegen tot hunnen voorzitter, hebben de liberalen bewezen wat zy zyn en waer zy naer toe willen.M. Verhaegen heeft in deaenspraek tot zyne makkers, toen hy bezit genomen heeft van den voorzitterszelel, genoeg be wezen wat hy wilt en waertoe zyne pogin gen zullen strekken. Dit bewys van vertrouwenaenveerde ik met dankbaerlieid Zitting van den 2 icn. OOGSLAG OP DE WERKINGEN VAN DE KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 2