Gazette van Yperen. (zeide liy)als eene goedkeuring van mijne politieke handelingenWy besluiten daer uit dat Verhaegen en zyn boeltje van het zelve gevoelen zyn, en bekwaem zyn om het spel van mei 11. te erbeginnen. Die goedkeuring door den handel der kamer uitgesproken gaet verremen zou be- schaemd zyn te zeggen dat men M. Ver haegen is, en men zegt, door hem te noe men tot voorzitter der kamer, dat hy wel heeft gehandeld in het voorgaende! Dat is aenstootelyk voor onze wetge vende kamers! 'T is eene schande voor het land! (Ben luetste rooorö oorr öe kieztitgen:. Deliberale schreeuwers doen hunne lof bazuinen klinken; zyzyn er nietverzadelvk van. Wy willen eindigen met al dat gerucht met voor laetste woord over de kiezingen onze lezers mede te deelen de volgende re gels gesproten uitde pen van M. De Monta- lembert, eenen der grootste schryvers van Vrankryk. Wy aenveerden als aen ons land toegepast hetgene de schryver hier voo- renhoudt. Wy zyn overwonnen geweest, om dat wy u (liberalen) niet hebben willen na- volgen. Wy zyn overwonnen geweest, maer wy hebben niets gedaen, om onzen o ondergangteverdienen. Wy zyn getrouw gebleven aen de wetten der eer en der treffelykheid, en terzelver tyde wy heb- ben al de voorwaerden ons door ons constitutionneelslaetsbesluertoegestaen, onderhouden. Meerderheid, wy hebben geen misbruik gemaekt van de magt aen ons toevertrouwd. Minderheid, wy heb- ben geene der zedelykeen wettelyke plig- ten miskend, die eigen waren aen onzen staet. Wy zyn het niet, die den geest on- zer milde instellingen miskend hebben; wy zyn het niet, die al de stelsels van ons parlement zyn te builen gegaen. Nooit heeft men gezien dat wy het land hebben moê gemaekt door ontbindingen der ka- mers, eiken keer, dat wy tot de magt gekomen zynde, den minsten tegestand ontmoet hebben. De magt in handen houdende, hebben wy nooit, gelyk gy, de kamers ontbonden. Wy hebben nooit geene ambtenaers verplaetst, hun brood ontnomen, de opinien willen vernielen; nooit hebben wy de burgers, die den staet dienen, met gebod een programma opgelegd.Deoppermagtontnomenzynde, hebben wy nooit gezeid gelyk gv, dat onze tegenstrevers zouden conslitulionne- o lyk overwonnen of revolutionnairlyk vernield worden. Men heeft nooit gezien dat wy tot da- gelyksch wapen de laster en leugentael en alle middels gebruikten om de bur- gerlyke gevoelens optehitsen en te ver- leiden; en dan wanneer de driften be- gonnen heet te worden, dat wy tot de eerste pligten der militaireoverheid mis- kenden, liet is by ons niet dat men vin- den zaldiestaetsmannen, die ook eertyds de pligt van te worstelen tegen de volks- gezindheid gekend en geoefend hebben, maer die, daerna, wanhopende te kun- nen overwinnen door de regie wapens der discussie, door de overdrevenheid hunner tael, op de tusschenkotnst der muilery hebben beroepen, en, wanneer i> deze in werking was, verre van ze te miskennen, er gebruik hebben van ge- maekt. Dit alles is gedaen geweest niet door ons, maer tegen ons, door mannen die onbekwaem waren om de voorwaerden van eene regtzinnige worsteling te aen- veerden en werkstellig te maken; onbe- kwaem waren om te dragen hetgene de constitutie toelaet; door mannen die wanneer zy niet altyd winnen, onge- loovig zyn en ongetrouw aen hetgene zy zelve voorenhouden, ontbloot van alle vertrouwen in hunne eigene zaek zoo welalsin de uitwerkingen vanhetregten van de goede reden; door mannen zon- der eerbied voor een anders vryheid, maer enkelyk steunende op de magt, welke zy onder alle gedaenten aenveer- den, indien zy hun een deel in de over- winningen geven kan. Het liberalismus zegenpraelt, maer deze zegeprael kost zeer duer het zegepraelt in de worsteling, maer het trekt op zich oneer en schande! STADS-REGTEN. Men verzekert, zegt de Précurseurdat, onder andere wetsontwerpen door het nieuw ministerie aen de Kamers vooren te dragen, er een zal zyn, waerby de stads octrooijen zullen worden afgeschaft en worden vervangen door eenen anderen middel van tolrecht, die min zal de borgers plagen en meer zal opbrengen. Waerin dit nieuw middel om geld te verkrygen zal bestaen weten wy niet; doch het is zeker dat er zal moeten worden betaeld op de eene wyze gelyk op de andere en indien de nieuwe middel meer zal opbrengen, er zal vervolgens meer moeten worden betaeld. Het schynt dat M. Frère's inzigt is, reg- ten te stellen op den pracht; hy, die zich roemt op de knien van eene hertogin niet gewiegd noch gekoesterd te zyn geweest, zal door dienen middel zyne gevoelens tegen den edeldom trachten uit te werken. De weerslag van dienen maetregel zou hard vallen op de nyverheid en de wer kendeklas; maer 't Ereertje neemt zulke prullen niet in aendacht. Het manneke zit binnen best, en wat geeft hem dan de werkman!! Valsch geld in omloop. Wy denken een goed werk te doen met onze lezers kenbaer te maken dat er in de departementen van den Pas-de-Calais en van het Noorden, niet verre van hier afge legen, valsche stukken van 10 francs in goud en van 2 francs in zilver, in omloop zyn. Men bemerlce daerby dat de [ransche gouden en koperenmunt in ons land geenen wettigen koers heeft. De korrektionnele regtbank van Veurne heeft in hare zitting van 5n December de volgende veroordeelingen uitgesproken Karei De Bal, oud 52 jaren wonende te Dixmude, lot 25 franks boet, en Ivo Bos- toen, oud 53 jaren kwakzalvers, gehuisvest te Leke, tot 50 franks boet, voor onwettige uitoefening der veeartse-vrykunde, te Stui- vekenskerke, te Oostduinkerke en te Lam- pernisse. Het hof van appel van Gent heeft ook uitspraek gedaen indezake van onwettige uitoefening der veeartsenzkunde door P. Mahieu te Dickebusch. De voornoemde vrygesproken door de korrektionnele regt bank van Yperen, is door het hof van appel veroordeeld geworden tot25 fr. boet. Het aenhoudende zagt weder heeft gele genheid gegeven tot opzoeking der jaren welke de zagste winters gehad hebben. 1172. De winter was zoo zagt dat de vogels nestelden op het einde van january en jongskens hadden in february. 1289. Dit jaer gevoelde men geenen winter. Het weder was zoo zagtdat de jonge dochters van Keulen op Dry-Konin gendag, kroonen op haer hoofd droegen van viool- en koornbloemen. 1421. Dit jaer bloeiden de boomen in maert en de wyngaerden in april. In de zelfde maenden waren er rype keersen en druiven in mei. Dergelyke zagte winters had men in 1538,1572,1585,1607,1659,1622 en 1807. De landbouwers zyn verwonderd en on gerust over den tegenwoordigen winter, alhoewel het spreekwoord zegt dat al de vorst die men krygt voor Kersdag geen afslag is op de winter. Ten jare 1684, begon het te vriezen op het einde van januarius; en dit zoo sterk, dat men gedurende verscheide weken te Parys met rytuigen reed op de Seine, en dat men er eene marktfeest instelde, alwaer alle slach van koopwaren wierden te koop gesteld; het ys was 33 centimeters dik. Dusdanige harde winter deed zich ge voelen, toen in den eersten inval der fran- sche republikanen, deze met hun peerde- volk zich meester maekten over de hol- landsche vloot, die vervrozen lag. Ten jare 1758, nu juist eene eeuw gele den, begon het te vriezen op 24° februarius en op 15° maerle trok men nog, te Ant werpen, over de Schelde te voet en te peerde. YPEREN. De vrye invoer der eetwaren welke vast gesteld is geweest door de wet van 50c° december 1855, en nog verlangd wierdt door de wet van 50c° december 1856, zal eindigen met den eersten januarius aen- staende. ARRONDISSEMENT YPEREN. Waesten. Zondag II. 20eü dezer, is alhier een onbekende manspersoon 35 ja ren oudschynende, plotselings op de Markt dood gevallen. Proven. Zaturdag 11. 19e° dezer 's na middags is alhier de genoemde M.-T. Sal- lomez werkvrouw, 61 jaren oud, terwyl zy alleen t'huis was kwalyk geworden en in het vuer gevallen. Eenige stonden later kwam hare dochter binnen, die hare moe der uit het vuer trok; maer deze ongeluk kige is dry uren daerna, in 't midden van schrikkelyk lyden overleden. Watou. Door koninglyk besluit van den 18° dezer, is het gemeente bestuer van Watou bemagtigd, gedurende tien volgende jaren, te beginnen op een tydstip door den gouverneur aen te duiden, barriere geld te ontvangen op den weg van Watou tot den Abeele. Comen. By ministerieel besluit van 5" dezer is aen M. F. Bonduel, een uitvindings brevet vergunt, te reken van 16° november 1857, voor een werktuig om het vlas te hekelen. Passchendaele. Over eenige dagen kwamen alhier twee persoonen te voet van Yperen, toen een van hen op eenen zand hoop loopt, die de duisterheid hem belette te zien; hy rolt in den gracht die langs den weg ligt, niet zonder zich veel zeer in zynen val gedaen te hebben. Het ware te wenschen dat de overheid, in hel belang der openbare veiligheid zulke zandhoopen langs onze steenwegen dede verdwynen. In korten tyd zyn zy de oorzaek geweest van verscheide ongelukken, onder anderen -li c 1 REGTBANKEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1857 | | pagina 3